Połącz się z nami

News Chicago

Chicago uczciło pamięć poległego policjanta. Pogrzeb odbędzie się w czwartek

Opublikowano

dnia

Flagi Illinois opuszczono do połowy masztów. W sobotę odbyła się kolejna procesja i czuwanie w 22. dystrykcie honorujące funkcjonariusza policji Chicago Andresa Vasqueza Lasso, który zginął w środę na służbie. Mieszkańcy dzielnicy Mount Greenwood także przyłączyli  się by oddać cześć poległemu oficerowi. Pogrzeb policjanta jest zaplanowany na 9 marca.

Czuwanie poprowadził kapelan Departamentu Policji w Chicago, ks. Kimberly Lewis-Davis. Chociaż 32-letni funkcjonariusz Vasquez Lasso został przydzielony do innego dystryktu, uroczystość została zorganizowana przez 22. dystrykt Chicago Police Department.

Oficer Vasquez Lasso zginął w środę na służbie po tym, jak odpowiedział na wezwanie o przemoc domową.

W piątek w sądzie prokuratorzy powiedzieli, że Steven Montano kłócił się ze swoją dziewczyną, kiedy zadzwoniła na policję, mówiąc, że groził, że weźmie broń. W czasie pościgu Montano przeskoczył przez płot z naładowaną bronią i magazynkiem, uciekając przed policją w kierunku pobliskiej szkoły podstawowej Sawyer.

Wtedy Vasquez Lasso wyskoczył z radiowozu swojego partnera, aby go ścigać, krzycząc do Montano, aby się zatrzymał, zanim został śmiertelnie postrzelony. Policjant pracował w wydziale od pięciu lat.

18-letni mężczyzna został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia po śmierci Vasqueza Lasso. Jest przetrzymywany bez kaucji i znajduje się w stanie krytycznym po tym, jak policjant odpowiedział ogniem i strzelił do niego podczas pościgu.

Tymczasem gubernator stanu Illinois, JB Pritzker, nakazał spuszczenie flag w całym Illinois do połowy masztu na cześć funkcjonariusza  – począwszy od zachodu słońca w sobotę do dnia jego pogrzebu w czwartek.

Innym wydarzeniem na jego cześć, które odbyło się w sobotę, była modlitwa i 24-godzinna procesja grupy non-profit, której liderem jest Robert Świderski. Marsz zorganizowano w 8. dystrykcie CPD i trwał do godziny 10.00AM w niedzielę.

Świderski jest synem emerytowanego policjanta z Chicago i ma więcej funkcjonariuszy w swojej rodzinie, dlatego ta tragedia szczególnie go dotknęła. Chciał by rodzina Vasqueza Lasso wiedziała, że nie jest sama, i że ma wsparcie.

Nawiedzenie zwłok funkcjonariusza Vasqueza Lasso zaplanowane jest na 8 marca w godzinach 3.00 p.m. do 8.00 p.m. w Blake-Lamb, domu pogrzebowym, przy 4727W. 103rd St. in Oak Lawn.

Jego pogrzeb ma się odbyć 9 marca w kaplicy Sanktuarium Św. Rity z Cascia w Chicago przy 7740 S. Western Av. Pochówek będzie prywatny.

 

Źródło: abc7, cbs
Foto: YouTube

News Chicago

„Nie damy się uciszyć”. Kolejny protest propalestyński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę setki protestujących zebrało się w centrum Chicago, aby zademonstrować swoje poparcie dla praw Palestyny i potępić niedawne aresztowania lokalnych działaczy palestyńskich.

Protest zorganizowany przez lokalne grupy popierające prawa Palestyńczyków rozpoczął się w południe i przemaszerował ulicami miasta, zwracając uwagę na trwające walki, z którymi borykają się Palestyńczycy.

W ubiegły poniedziałek  działacze i aktywiści palestyńscy zostali aresztowani przez policję w Chicago, co wywołało oburzenie i niepokój wśród społeczności.

Trzymając transparenty i skandując hasła, demonstranci przemaszerowali ulicą Michigan Avenue potępiając izraelską okupację i łamanie praw człowieka.  Prelegenci przemawiali do tłumu, dzieląc się osobistymi historiami i wzywając do solidarności z narodem palestyńskim.

„Stoimy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że nie damy się uciszyć” – powiedział jeden z protestujących.  „Nie damy się zastraszyć. Będziemy nadal walczyć o sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków”.

Protest miał spokojny przebieg, a policja utrzymywała bezpieczną odległość od tłumu.  Organizatorzy podkreślili znaczenie pokojowego oporu i zachęcali uczestników do nawiązania dialogu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Ile kosztują domy na przedmieściach Chicago? Niestety coraz więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

W marcu 2024 r. ceny domów jednorodzinnych na przedmieściach Chicago wzrosły o 9,3% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, kontynuując stabilny wzrost i bez oznak spowolnienia tego trendu.

Średnia cena domu jednorodzinnego na przedmieściach Chicago wyniosła 338 450 dolarów w marcu 2023 r. i wzrosła do 370 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Podczas gdy ogólna liczba domów jednorodzinnych sprzedanych w zeszłym miesiącu była niższa niż w marcu 2023 r., prawdopodobnie z powodu niskich zapasów, czas ich obecności na rynku również się skrócił.

W zeszłym miesiącu sprzedano 2118 domów jednorodzinnych, co oznacza spadek o 13,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Średni czas przebywania na rynku skrócił się z 63 dni w zeszłym roku, do zaledwie 49 dni w tym roku.

W swoim najnowszym raporcie dotyczącym trendów pokoleniowych wśród nabywców i sprzedawców domów, Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami stwierdziło, że milenialsi odzyskali swoją pozycję największej grupy nabywców domów.

W zeszłym roku wyprzedzili ich przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego, ale najnowszy raport wskazuje, że milenialsi stanowią obecnie 38% kupujących domy, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 28% w roku ubiegłym.

W zeszłym miesiącu sprzedaż domów w zabudowie szeregowej spadła o 7,3%, z 1172 w marcu 2023 r. do 1087 w zeszłym miesiącu. Średni czas przebywania na rynku tych nieruchomości spadł do 31 dni, czyli o 10 dni w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

Średnia cena domu w zabudowie szeregowej wzrosła o 15,3% z 225 500 dolarów w marcu ubiegłego roku do 260 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Downers Grove

W okresie od marca 2023 r. do marca 2024 r. ceny domów na przedmieściach odnotowały następujący wzrost: Antioch (10,5%); Arlington Heights (21,4%); Aurora (15,2%); Burbank (15,5%); Chicago Heights (14,3%); Des Plaines (8,2%); Downers Grove (31,6%); Glen Ellyn (11,3%); Hoffman Estates (10,2%); La Grange (40,4%); Lisle (38,1%); Maywood (81,2%); Palatine (16,7%); Park City — Waukegan (10,7%); Park Ridge (19,1%); Schaumburg (18,7%); St. Charles (27,4%); Streamwood (10,6%); Tinley Park (17,8%); Westmont (18,5%); i Wheaton (26,0%).

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/Nuttawan Jayawan/Jacob Boomsma/
Czytaj dalej

News Chicago

Nie będzie cudownie kwitnących wiśni w tym roku w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiśnie w Chicago nie zakwitną tej wiosny z powodu niesprzyjającej pogody. Władze Chicago Park District podały, że kwietniowa zimna i mokra aura uniemożliwiła otwarcie kwiatowych pąków 190 drzew wiśni w Jackson Park przy 6401 S. Stony Island Ave. już drugi rok z rzędu.

Niektóre pąki otworzyły się w cieplejsze dni na początku tego miesiąca, ale pogoda szybko się zmieniła, a po nim nastąpił silny wiatr i śnieg, które spowodowały opadanie płatków z drzew – twierdzą urzędnicy parku.

W parku znajduje się gaj 190 różowo-białych drzew kwitnących wiśni. W 2023 r. drzewa nie osiągnęły tu także pełnego rozkwitu, z powodu niestabilnej wiosennej pogody. W tej chwili wiśnie w Jackson Park robią zielone, mimo że drzewa nie kwitły, wypuściły już liście.

Według Spencera Campbella, kierownika kliniki roślin w Morton Arboretum, na pojawienie się kwiatów wiśni wpływają warunki środowiskowe, takie jak temperatura, opady i wiatr. Gwałtowne wahania temperatury są niekorzystne dla roślin, które mają wtedy trudności z dostosowaniem swojego zachowania.

Władze parku poinformowały, że w ciągu najbliższych trzech lat w Jackson Park posadzonych zostanie 60 nowych drzew kwitnących wiśni, aby uczcić 60. rocznicę powstania Japońskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Chicago.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu