Połącz się z nami

NEWS Florida

DeSantis króluje w mediach. To sugeruje, że będzie walczył w wyborach prezydenckich

Opublikowano

dnia

Druga kadencja Rona DeSantisa sugeruje, że przygotowuje się on do kandydowania na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Gubernator Florydy znalazł sposób na przyciągnięcie uwagi wyborców na ścieżce kampanii. Od początku roku zajmuje się wiele miejsca w mediach.

„W tej chwili jest to dla niego mądra strategia”, uważa Jim Merrill, długoletni strateg GOP z New Hampshire. „Jego oświadczenia polityczne i inne sposoby przekazywania wiadomości, myślę, że jest to skuteczny sposób, aby pozostać w świadomości wyborców, zanim jeszcze rozpocznie kampanię”.

DeSantis nie ogłosił jeszcze publicznie, czy kandyduje na prezydenta, ale sprawdza wszystkie pola potencjalnej kampanii.

Publikuje książkę zatytułowaną „The Courage to be Free: Florida’s Blueprint for America’s Revival”, aktywnie zabiegając o zwolenników podczas imprez w całym kraju i kontynuując zbieranie milionów dolarów.

Republikanie zaangażowani w partyjne prawybory w 2024 roku prawie powszechnie spodziewają się, że zostanie kandydatem do Białego Domu jeszcze w tym roku, choć pytany o swoje plany, nie zdradza ich.

Wczesne sondaże przedwyborcze pokazują, że DeSantis otrzymuje większe poparcie w kraju i w kluczowych konkursach wczesnych nominacji niż inni potencjalni kandydaci. W niektórych sondażach przewyższa nawet swojego rywala, Donalda Trumpa.

Stratedzy partyjni twierdzą, że część tego wczesnego pokazu poparcia jest konsekwencją tego, ile wiadomości gubernator nadal przekazuje – i jak obszernie dokumentowana jest ta działalność w konserwatywnych mediach.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy DeSantis był bardzo zajęty; zaplanował konserwatywne przejęcie małej liberalnej uczelni w Sarasocie, odrzucił kurs Advanced Placement African American Studies i zaproponował zakaz programów dotyczących różnorodności, równości i integracji na uniwersytetach.

Naciskał także na karę śmierci w sprawach bez jednomyślnej ławy przysięgłych i złożył skargę o cofnięcie koncesji na alkohol w lokalu w Orlando w związku z imprezą drag queen.

Na początku tygodnia DeSantis odbył tournée po trzech stanach, w tym w twierdzach Demokratów w Nowym Jorku i Chicago, aby porozmawiać o zwalczaniu przestępczości i wzmacnianiu funkcjonariuszy policji. Wizyty były szeroko relacjonowane przez Fox News i lokalne filie telewizyjne.

Administracja DeSantisa dokładnie śledzi, ile wydarzeń daje mu dostęp do bezpłatnych relacji w mediach.

DeSantis wystąpił w programie Fox News Tuckera Carlsona, aby reklamować zwolnienie prokuratora stanowego powiatu Hillsborough, Andrew Warrena. Historia była w całym kraju powtarzana aż 72 razy przez główne stacje telewizyjne, co przyniosło darmową reklamę gubernatorowi.

Całkowite „bezpłatne relacje w mediach” wyniosły 2,4 miliona dolarów w ciągu 14 dni po wydarzeniu, obliczył dyrektor ds. Inicjatyw strategicznych DeSantisa, Brandy Brown.

Inne działania DeSantisa wydają się bardziej ukierunkowane na konserwatywne media, mówią agenci polityczni.

Na początku tego miesiąca gubernator poparł zwolnienie z podatku od sprzedaży kuchenek gazowych, po tym, jak pomysł krajowego zakazu został przedstawiony przez członka Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich i wywołał wrzawę wśród politycznych konserwatystów.

Ruch ten został natychmiast podchwycony przez influencerów z mediów społecznościowych i Fox News.

Trump wciąż na szczycie

Zdolność Trumpa do przyciągania uwagi mediów, była niemal powszechnie postrzegana jako siła jego kampanii podczas jego ostatnich prawyborów prezydenckich w Partii Republikańskiej w 2016 roku.

Na tym froncie DeSantis może zyskać przewagę nad byłym prezydentem — ale wciąż ma wiele do zrobienia.

Według danych dostarczonych przez liberalną grupę Media Matters for America, trzy sieci telewizji kablowej – w tym MSNBC, CNN i Fox News – wspomniały o Trumpie 4894 razy w ciągu pierwszych pięciu tygodni roku, w porównaniu do zaledwie 852 razy w przypadku DeSantisa.

W Fox News od 1 stycznia do 5 lutego Trump miał przewagę 836 wzmianek nad 244 wzmiankami o DeSantisie.

Mimo to DeSantis wciąż był wymieniany znacznie częściej niż inny potencjalny główny rywal, były wiceprezydent Mike Pence, który był wymieniany zaledwie 582 razy w trzech głównych sieciach kablowych.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube

NEWS Florida

Huragan Ian zniszczył dom, a nagła śmierć zabrała ojca rodziny

Opublikowano

dnia

Autor:

Dom rodziny Greenaway w Englewood został zniszczony przez huragan Ian i nie nadawał się do zamieszkania. Wciąż walczyli o powrót do normalnego życia, gdy doszło w nim do kolejnej tragedii – niespodziewanie zmarł ojciec rodziny. Rodzinę można wesprzeć darowizną na GoFundMe.

Sam Greenaway, lat 39, skarżył się na zgagę 11 marca, tuż przed pójściem spać. Według konta GoFundMe założonego przez jego rodzinę, nie obudził się następnego ranka.

Rodzina Greenaway ma dwoje małych dzieci w wieku zaledwie 2 i 6 lat. Mary Greenaway i dzieci mieszkali u rodziny przebywała z najbliższymi, podczas gdy Sam pracował nad naprawą zniszczeń w ich domu, aby mogli wrócić do domu w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Członkowie rodziny utworzyli konto GoFundMe na pokrycie kosztów pogrzebu oraz pomoc żonie i dzieciom Sama. Rodzina przekazała, że Sam nie miał ubezpieczenia na życie. Wszelkie datki przekraczające koszty pogrzebu zostaną przeznaczone na naprawę ich domu i opiekę nad jego żoną Mary i dwójką dzieci.

 

Źródło: mysuncoast
Foto: GoFoudMe
Czytaj dalej

NEWS Florida

Wodorosty rozciągające się na 5000 mil zmierzają w stronę florydzkich plaż

Opublikowano

dnia

Autor:

Gigantyczna masa wodorostów, która utworzyła się w Oceanie Atlantyckim, zmierza w stronę wybrzeży Florydy i innych wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Grozi wyrzuceniem śmierdzących i potencjalnie niebezpiecznych hałd glonów na plaże i dużymi zakłóceniami w sezonie turystycznym.

Wodorosty, odmiana zwana sargassum, od dawna tworzą duże zakwity na Atlantyku, a naukowcy śledzą ich masowe nagromadzenie od 2011 roku. Ale tegoroczna masa sargassum może być największa w historii — rozciąga się na ponad 5000 mil od wybrzeży Afryki do Zatoki Meksykańskiej.

Masa przesuwa się obecnie na zachód i latem dostanie się w pobliże Karaibów i do Zatoki Meksykańskiej, a wodorosty mają dotrzeć na plaże Florydy w lipcu, jak twierdzi dr Brian Lapointe, naukowiec z Oddziału Instytutu Oceanograficznego Florida Atlantic University’s.

Tegoroczny zakwit sargassum zaczął się formować wcześnie i podwoił swoją wielkość między grudniem a styczniem. Jego masa w styczniu była większa niż kiedykolwiek, przekazał Lapointe.

To zupełnie nowe zjawisko oceanograficzne, które stwarza katastrofalny problem dla turystyki w regionie Karaibów. Na Barbadosie miejscowi używają 1600 wywrotek dziennie do czyszczenia plaż z wodorostów, aby plaże były odpowiednie dla turystów i rekreacji.

Co to jest sargassum

Sargassum to ogólny termin, którego można używać w odniesieniu do ponad 300 gatunków brunatnic, chociaż Sargassum natans i Sargassum fluitans to dwa gatunki najczęściej spotykane w Atlantyku.

Algi mają swoje zalety, gdy dryfują po morzu, są pływającym siedliskiem, które zapewnia pożywienie i ochronę rybom, ssakom, ptakom morskim, krabom i nie tylko, zgodnie ze stroną internetową Sargassum Information Hub, która jest wspólnym projektem różnych instytucji badawczych.

Służy jako krytyczne siedlisko dla zagrożonych żółwi morskich karetta i jako obszar bytowania narybku gatunków ryb ważnych także z punktu widzenia gospodarki.

Problemy pojawiają się, gdy sargassum wyrzucane jest na plaże, nie tylko piętrząc się w ogromnych kopcach, ale także emitując gaz, który może pachnieć jak zgniłe jaja. Wodorosty mogą szybko zmienić się z atutu w zagrożenie dla życia w oceanach.

Występując w tak dużych ilościach, zabiera tak dużo tlenu z wody, że tworzy tzw. martwe strefy, tłumaczy Lapointe. Są one pozbawione tlenu.

Sargassum może być również niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego. Gaz uwalniany przez gnijące glony, siarkowodór, jest toksyczny i może powodować problemy z oddychaniem. Same wodorosty zawierają również arsen w swoim miąższu, co czyni je niebezpiecznymi w przypadku spożycia lub użycia jako nawóz.

Kopce glonów wyrzucane na plaże również kosztują miliony dolarów za ich sprzątanie.

Dlaczego w 2023 wystąpił problem z Sargassum

Rozprzestrzenianie się wodorostów zmienia się z roku na rok w zależności od czynników ekologicznych, na które wpływają zmiany składników odżywczych, opady deszczu i wiatr, wyjaśnia dr Gustavo Jorge Goni, dyrektor Wydziału Oceanografii Fizycznej w Atlantyckim Laboratorium Oceanograficznym i Meteorologicznym.

Podobnie prądy na morzu mogą zmienić roczny wzrost sargassum. Fosfor i azot w morzu mogą również służyć jako pokarm dla glonów.

Według Agencji Ochrony Środowiska pierwiastki te dostają się do oceanu z rzek, w wyniku działalności człowieka, takiej jak rolnictwo i produkcja paliw kopalnych.

Naukowcy szukają sposobów na udaremnienie wpływu sargassum na plaże, być może poprzez zatapianie wodorostów na dnie oceanu lub zbieranie ich do wykorzystania w produktach komercyjnych, takich jak mydło.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/krblokhin
Czytaj dalej

NEWS Florida

Unikatowy kościół w Tampie zbudowano 100 lat temu z kamienia. Skąd go wzięto?

Opublikowano

dnia

Autor:

W mieście znanym ze stuletnich budynków wykonanych z cegły, Dom Modlitwy św. Jakuba przy 2708 N Central Ave. wyróżnia się tym, że jest zbudowany ze skał. Wyróżniał się także, gdy został ukończony 100 lat temu, a pochodzenie kamieni wciąż nie jest znane. W lutym budynek obchodził swój setny jubileusz.

Do tej pory eksperci mają podzielone zdania co do tego skąd pochodziły skały użyte do budowy Domu Modlitwy Św. Jakuba. Nie wiadomo czy mogły być wyłowione z pobliskiej rzeki Hillsborough. Niektórzy uważają, że mogły to być tzw. skały balastowe.

Skały balastowe były kiedyś kamieniami używanymi do równoważenia pustych statków. Załogi wyrzucały skały do wody przed zamieszczeniem ładunku.

W pionierskich latach w społecznościach przybrzeżnych kamienie te były następnie wydobywane i wykorzystywane do budowy. W Północnej Karolinie i Puerto Rico te kamienie można znaleźć na ulicach w znajdujących się pobliżu wody. W Tampie skały te dały nazwę dzielnicy Ballast Point w South Tampa.

Historyk Kościoła Morris Kennedy jest jednym z tych, którzy uważają, że skały pochodziły z rzeki. Są ostre i postrzępione, mogły powstać po wysadzeniu koryta rzecznego dynamitem.

Zgodnie z zatwierdzonym przez kościół wnioskiem o wpisanie do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1991 r., kamień, znany również jako chert, „występuje naturalnie na Florydzie”. Ale występuje w obfitości w północnej części stanu a rzadko występuje na południowej Florydzie.

Rejestr mówi również, że kościół jest jedną z dwóch budowli w stanie i jedyną w Zatoce Tampa, która używa chertu jako „materiału konstrukcyjnego”.

Jednak jest dom w centrum Tampy zbudowany z podobnie wyglądającego kamienia. Nieruchomość przy 712 S Edison Ave. znajduje się trzy przecznice od Bayshore Boulevard i 4 mile od Ballast Point.

Kiedy kościół został wzniesiony, kamienie zostały ułożone na zewnętrznych ścianach na zaprawie cementowej o grubości 16 cali, zgodnie z Tampa Tribune. Architekturę porównano z architekturą kościoła św. Marcina w Canterbury, który istnieje od 1500 lat.

W 1997 roku Dom Modlitwy połączył się z Kościołem Episkopalnym św. Jakuba, który został założony w 1891 roku. Razem stanowią Kościół Episkopalny Domu Modlitwy św. Jakuba i mają około 150 parafian.

Tajemnica budowy Domu Modlitwy pozostaje nierozwiązana.

 

Źródło: tampabay
Foto: sjhoptpa

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu