Połącz się z nami

News Chicago

Pielęgniarka szpitala w Libertyville została jego pacjentką po poważnym wypadku

Opublikowano

dnia

Mieszkanka przedmieścia szczęśliwie wraca w tym tygodniu do pracy jako pielęgniarka na oddziale intensywnej terapii Advocate Condell Medical Center w Libertyville. Trzy miesiące wcześniej uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. Zdarzenie spowodowało, że została pacjentką na swoim oddziale we własnym szpitalu.

5 listopada 2022 roku Christina Riek jechała ze swoim 11-letnim synem Benem do domu jego dziadków, zanim miała wyruszyć na swoją zmianę pielęgniarską w Advocate Condell Medical Center w Libertyville.

Kobieta wyjeżdżała ze swojego kompleksu mieszkalnego, kiedy inny samochód uderzył w nią tuż przy drzwiach od strony kierowcy. Riek i jej syn zostali przewiezieni do szpitala, gdzie ustalono, że z Benem jest wszystko w porządku. Christina miała jednak poważne obrażenia.

„Pamiętam spotkanie z doktorem Watsonem. Wszedł i żartował ze mną, powiedział, wiesz, to nie jest sposób na dostanie się do pracy, Christina” – opowiada Riek.

Dr Bill Watson, chirurg, został ostrzeżony, że to koleżanka z pracy potrzebuje jego pomocy. Mówi, że musiał wyrzucić z głowy świadomość, że to znajoma osoba i zająć się jej przypadkiem jak każdym innym pacjentem.

Chirurg ustalił, że Riek potrzebuje natychmiastowej operacji z powodu wewnętrznego krwawienia.

„Jej serce zatrzymało się na kilka chwil. Myślę, że reanimowaliśmy przez około 30 sekund, ale jest młoda, zdrowa. Dzięki Bogu mogliśmy ją łatwo odzyskać” – powiedział dr Watson.

Miednica Riek była złamana w siedmiu miejscach, ale to 10-calowa rana na wątrobie prawie ją zabiła. Gdyby była dłuższa o kolejne dwa lub trzy milimetry, uszkodziłaby główną żyłę i kobieta nawet nie dotarłaby żywa do szpitala, powiedział dr. Watson.

Riek spędziła miesiąc w szpitalu, a potem musiała na nowo nauczyć się stać i chodzić. Po prawie trzech miesiącach fizjoterapii Christina została dopuszczona do powrotu do pracy.

„Wcześniej uwielbiałam być pielęgniarką na oddziale intensywnej terapii, ale teraz dopiero widzę, jak bardzo jesteśmy niezbędni. Komunikujemy się z pacjentami i rodzinami, a utrzymanie otwartej linii komunikacji jest bardzo ważne” – powiedziała Riek.

Dr. Watson jest dumny, że udało się uratować koleżankę, śmiertelność w takich przypadkach wynosi ponad 60%.

 

Źródło: nbc
Foto: GoFundMe, nbc screenshot

News USA

Ile osób o imieniu Kyle może być w jednym miejscu? 706 w Teksasie to wciąż za mało

Opublikowano

dnia

Autor:

Kolejna próba pobicia przez miasto Kyle w Teksasie rekordu świata w największym zgromadzeniu osób o jednym imieniu nie powiodła się w sobotę, mimo że w parku na przedmieściach Austin pojawiło się 706 Kyle’ów w każdym wieku z całego kraju i świata (w tym Nowej Zelandii). W 2023 roku najpopularniejszym imieniem dla chłopca był Liam.

Według Księgi Rekordów Guinnessa koronę posiada obecnie miasto w Bośni, w którym w 2017 r. mieszkało 2325 osób o imieniu Ivan.

To nie pierwszy raz, kiedy osoby o imieniu Kyle przypuszczają atak na rekordowych Ivanów. W zeszłym roku oficjalne zgromadzenie podczas corocznego Kyle Fair, które stało się znane jako „Gathering of the Kyles”, wyniosło 1490 osób. Kyle to szybko rozwijające się miasto w Teksasie, około 37 mil na południe od Austin, stolicy stanu.

Według majowego raportu Administracji Ubezpieczeń Społecznych, która od 1880 r. monitoruje imiona nadawane dziewczętom i chłopcom w każdym stanie, obecnie imię Kyle nie zajmuje czołowych miejsc wśród popularnych imion w USA.

Najnowsze dane wykazały, że w 2023 r. Kyle zajmował aż 416. miejscu wśród imion męskich. Dla porównania Ivan zajął 153. miejsce.

Liam i Olivia już piąty rok razem znalazły się na szczycie listy imion nadawanych chłopcom i dziewczynkom urodzonym w USA w 2023 r., natomiast Mateo po raz pierwszy dołączył do listy 10 najpopularniejszych imion dla dzieci.

Liam króluje już 7 lat z rzędu, a Olivia od 5 lat znajduje się na szczycie listy dziewcząt, po tym jak zdetronizowała Emmę, która przez 5 poprzednich lat zajmowała pierwsze miejsce.

Po Liamie najpopularniejsze imiona nadawane chłopcom to w kolejności: Noah, Oliver, James, Elijah, Mateo, Theodore, Henry, Lucas i William.

A po Olivii najpopularniejszymi imionami dla dziewcząt są Emma, ​​Charlotte, Amelia, Sophia, Mia, Isabella, Ava, Evelyn i Luna.

Najnowsze dane Administracji Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że w 2023 r. w USA urodziło się 3,58 mln dzieci. Oznacza to niewielki spadek w porównaniu z 3,66 mln dzieci w zeszłym roku i oznacza ogólny spadek wskaźnika urodzeń w Ameryce.

 

Źródło: nbc, ap
Foto: YouTube, City of Kyle, istock/CreativaImages/
Czytaj dalej

News USA

Sprawdź czy mieszkasz w jednym z najmądrzejszych stanów Ameryki

Opublikowano

dnia

Autor:

Według niedawnego badania obejmującego takie czynniki, jak średni współczynnik IQ, odsetek absolwentów i wyniki testów, mieszkańcy Nowej Anglii wydają się być najbardziej bystrzy wśród Amerykanów. Analiza przeprowadzona przez badaczy edukacji z UTS Online, uczelni internetowej będącej częścią University of Technology Sydney w Australii, umieściła Massachusetts na szczycie swojego rankingu.

Ranking obejmował 10 czynników: średni współczynnik IQ, odsetek absolwentów szkół średnich, odsetek absolwentów szkół wyższych, wyniki SAT i ACT, wyniki Nation’s Report Card NAEP, wskaźniki umiejętności czytania i pisania, wskaźniki oceniające liczenie, udział w State Value Added for Arts and Culture Production (ACPSA) oraz liczbę szkół wyższych na jednego mieszkańca.

Zespół UTS Online stwierdził, że największe znaczenie w rankingach miały średnie IQ, wskaźniki ukończenia szkół wyższych i wyniki SAT/ACT.

Stan Illinois uplasował się na w połowie stawki, na 26. miejscu, Floryda na 38.

Które stany są najmądrzejsze?

Według badaczy, stan Massachusetts uzyskał ogólny wynik testu na poziomie 81,63. Miał najwyższy średni współczynnik IQ, na poziomie 104,3, a także najlepszy wynik z egzaminów SAT i ACT łącznie.

Stan, w którym znajdują się Harvard, MIT i inne prestiżowe uniwersytety, również może pochwalić się najwyższym w kraju wskaźnikiem ukończenia studiów.

Drugie miejsce w rankingu przypadło New Hampshire z wynikiem 79,52 punktów. Zespół ustalił, że stan ten miał najwyższy w kraju wskaźnik umiejętności czytania i pisania oraz liczenia.

Minnesota zajęła trzecie miejsce z łącznym wynikiem 78,39, zajmując 4. miejsce pod względem wskaźnika ukończenia szkół średnich i 10. pod względem wskaźnika ukończenia szkół wyższych. Badacze z UTS twierdzą, że stan ten miał średni wynik IQ na poziomie 103,7, a także dobre wyniki na egzaminach ogólnokrajowych.

Harvard University, Cambridge, Massachusetts

Na czwartym miejscu znalazł się Vermont z ogólnym wynikiem wynoszącym 75,60. Zespół stwierdził, że stan zajął wysoką pozycję w rankingu dzięki dobrym wskaźnikom umiejętności czytania i pisania, a także wskaźnikowi ukończenia szkół średnich na poziomie 93,3%.

Pierwszą piątkę zamknął Waszyngton z wynikiem 69,20. Stan Evergreen zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby szkół wyższych na mieszkańca i ma dobre wyniki w standardowych testach – jest w pierwszej dziesiątce pod względem wyników SAT, ACT i NAEP.

Baker Berry Library, Dartmouth College w Hanover, New Hampshire

Które stany znalazły się na końcu rankingu?

Według raportu UTS, Nowy Meksyk znalazł się na ostatnim miejscu listy najmądrzejszych stanów w USA, z łącznym wynikiem 17,74. Stan miał jeden z najniższych wyników w testach SAT i ACT oraz jeden z najniższych wskaźników absolwentów szkół wyższych na poziomie 28,1.

Zaraz za nim plasuje się Missisipi, zajmujący 49. miejsce z wynikiem 18,96. Z raportu wynika, że ​​w stanie tym niski odsetek osób kończących szkoły średnie wyniósł 85,3, a uczelni wyższych – 22,8. Miał również niski średni współczynnik IQ wynoszący 94,2, co jest najniższym spośród wszystkich innych stanów.

Luizjana zajęła 48. miejsce na liście z notą 20,59. Stan Pelican miał jeden z najniższych średnich IQ95,3, jeden z najniższych wskaźników liczenia – 58,4 i niskie wyniki w testach SAT i ACT.

Corbett Center Student Union na kampusie New Mexico State University campus w Las Cruces

Pełny ranking stanów według raportu UTS Online za rok 2024:

 1. Massachusetts
 2. New Hampshire
 3. Minnesota
 4. Vermont
 5. Waszyngton
 6. Montana
 7. Connecticut
 8. Północna Dakota
 9. Kolorado
 10. Wyoming
 11. Wisconsin
 12. Utah
 13. Maine
 14. New Jersey
 15. Iowa
 16. Nebraska
 17. Wirginia
 18. Południowa Dakota
 19. Kansas
 20. Pensylwania
 21. Maryland
 22. Oregon
 23. Alaska
 24. Idaho
 25. Michigan
 26. Illinois
 27. Indiana
 28. Ohio
 29. Missouri
 30. Hawaje
 31. Rhode Island
 32. Nowy Jork
 33. Karolina Północna
 34. Delaware
 35. Georgia
 36. Tennessee
 37. Kentucky
 38. Floryda
 39. Arizona
 40. Karolina Południowa
 41. Nevada
 42. Kalifornia
 43. Teksas
 44. Oklahoma
 45. Arkansas
 46. Alabama
 47. Wirginia Zachodnia
 48. Luizjana
 49. Missisipi
 50. Nowy Meksyk

 

Źródło: fox32
Foto: istock/metamorworks/TW Farlow/csfotoimages/
Czytaj dalej

News USA

Ruszamy w świat już od Memorial Weekend. Gdzie na wakacje w tym roku?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend z okazji Dnia Pamięci to nieoficjalny początek lata. American Automobile Association AAA spodziewa się, że w czasie przyszłego weekendu 43,8 miliona Amerykanów przejedzie co najmniej 50 mil.

Ale Memorial Day Weekend to tylko początek sezonu. Airlines for America, organizacja branżowa, prognozuje, że amerykańskie linie lotnicze przewiozą 271 milionów pasażerów w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

To wzrost o ponad 6% w porównaniu z 2023 r., który był rekordowym rokiem. Ale co czeka podróżnych, gdy pójdą kupić bilety lotnicze?

Jeśli pasażerowie chcą mieć spokojną głowę, powinni zaplanować lot wcześniej, ponieważ tego lata loty są już pełne, a te najbliższe kosztują najwięcej –informuje wiceprezes AAA ds. podróży, Debbie Haas.

Inną rzeczą, jaką mogą zrobić pasażerowie, to współpracować z doradcą ds. podróży, ponieważ doradcy mają dostęp do zasobów, których klient może nie znaleźć samodzielnie. Doradcy ds. podróży wiedzą, jak łączyć hotele i loty w pakiety, aby uzyskać dodatkowe zniżki.

Do popularnych kierunków podróży w kraju należą Chicago, Las Vegas i Nowy Jork.

Za granicą Amerykanie najczęściej wybierają Londyn, Paryż, Rzym i Japonię, twierdzi Ja’Vonne Harley, właścicielka Advantage International i gospodyni programu radiowego Traveling Culturati.

„Japonia otwierała się bardzo powoli po pandemii. Właściwie została otwarta w październiku 2022 r., więc wiele osób nadal tam podróżuje. Od ponownego otwarcia minęło dopiero około półtora roku”, podkreśla Harley.

Sztokholm

Kolejnym kierunkiem, który niektórzy mogli wziąć pod uwagę, jest Skandynawia, wybierana szczególnie latem ze względu na chłodniejszą pogodę.

Według Ja’Vonne Harley ​​jeszcze nie jest za późno na zaplanowanie podróży zagranicznej, ale to ostatni dzwonek by taka zaplanować i uzyskać wciąż korzystną cenę.

 

Źródło: abc7
Foto: istock/Everste/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu