Połącz się z nami

News Chicago

Ron DeSantis skupił się na przestępczości przemawiając w Elmhurst

Opublikowano

dnia

Gubernator Florydy Ron DeSantis, być może starający się o prezydenturę w 2024 r., przybył w poniedziałek na zachodnie przedmieścia Elmhurst. Jego wystąpienie zaatakowało Demokratów za uchwalenie polityki „przebudzenia” która zachęca do przestępczości i osłabia organy ścigania.

DeSantis wygłosił około półgodzinne przemówienie 200 osobom należącym do Chicagowskiego Braterskiego Zakonu Policji w sali Rycerzy Kolumba. Zachęcał w nim policjantów z Chicago do przeprowadzki do Słonecznego Stanu.

Podczas ataków na główne miasta kierowane przez Demokratów, DeSantis promował prawa uchwalone przez Florydę, które wspierają egzekwowanie prawa, w tym premie dla nowych funkcjonariuszy i tych, którzy przenoszą się z innych stanów, a także stypendia dla członków ich rodzin.

Gubernator Florydy wcześniej odwiedził Nowy Jork i przedmieścia Filadelfii.

Chociaż DeSantis wspomniał o wysokich podatkach w Illinois, ograniczeniach związanych z COVID-19, krytycznej teorii rasy i edukacji, większość jego przemówień koncentrowała się na temacie wydarzenia „Back the Blue”, kampanii ACT for America skupiającej się na budowaniu poparcia społeczności dla lokalnych funkcjonariuszy policji.

Gubernator Florydy reklamował wprowadzenie Gwardii Narodowej i ściganie protestujących podczas demonstracji w odpowiedzi na zabójstwo George’a Floyda.

Opowiedział także, że nowi mieszkańcy Florydy, przenoszą się z miast rządzonych przez Demokratów z powodu tego, co ich zdaniem jest zepsutym systemem egzekwowania prawa.

„Floryda ma najniższy od 50 lat wskaźnik przestępczości” – zachwalał DeSantis.

Podkreślał znaczenie bezpieczeństwa publicznego dla budowania silnej gospodarki i edukacji.

Statystyki zebrane przez Major Cities Chiefs Association i opublikowane w tym miesiącu pokazują, że liczba morderstw i napaści z użyciem przemocy spadła w Chicago w 2022 r. w porównaniu z 2021 r., podczas gdy liczba gwałtów i rabunków wzrosła.

Liczba morderstw i brutalnych napaści wzrosła w Jacksonville i Orlando na Florydzie, a statystyki dotyczące morderstw i rabunków wzrosły w Tampie. Dane mówią, że podczas gdy liczba morderstw w Miami spadła, liczba gwałtów, rabunków i napadów z bronią w ręku wzrosła.

Pritzker, potencjalny kandydat na prezydenta Demokratów w 2024 roku, jeśli prezydent Joe Biden nie wystartuje, był częstym krytykiem DeSantisa. Nazwał go „antytezą” wartości reprezentowanych przez mieszkańców Illinois.

Burmistrz Lori Lightfoot, podczas niepowiązanego wystąpienia, powiedziała, że gubernator Florydy „opowiada się za wszystkim, czego mieszkańcy Chicago nigdy nie zaakceptowali i nie zaakceptują teraz”.

DeSantis zakończył swoje wydarzenie, zapraszając wszystkich na Florydę i nadając stanowi nowy przydomek: „Gdzie obudzony idzie umrzeć”.

Kilkadziesiąt osób protestowało przed budynkiem, gdzie odbywało się spotkanie, zarzucając DeSantisowi brak tolerancji dla osób LGBTQ+.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube

News Chicago

Kolejny policjant w Chicago nie wrócił domu. Bandyci zastrzelili go po służbie

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowski policjant został zastrzelony, gdy wracał z pracy do domu, w niedzielę w nocy w Southwest Side. Funkcjonariusze zareagowali na alarm ShotSpotter około godziny 2:55AM i znaleźli Luisa Huescę z wieloma ranami postrzałowymi pod adresem 3100 West 56th Street, w Gage Park, podał w oświadczeniu rzecznik policji.

Luis M. Huesca, który nadal miał na sobie mundur, został został znaleziony w pobliżu swojego domu i zabrany do Centrum Medycznego Uniwersytetu w Chicago. Tam uznano go za zmarłego. Według szefa policji w Chicago, Larry’ego Snellinga, zmarły funkcjonariusz pracował w policji od 6 lat i zaledwie dwa dni dzieliły go od jego 31. urodzin.

Morderca lub mordercy pozostają na wolności.

Podczas ataku padło około 30 strzałów, choć nie jest jasne, czy Huesca oddał jakiś strzał w swojej obronie. Po strzelaninie sprawcy zabrali jego Toyotę 4Runner, którą później odnaleziono w pobliżu. Źródła podają, że na miejscu zdarzenia nie znaleziono broni ani odznaki policjanta.

Burmistrz Brandon Johnson określił strzelaninę jako „akt bezwzględnej przemocy z użyciem broni w naszym mieście”, w swoim oświadczeniu na temat zabójstwa. „Nasze miasto pogrąża się w żałobie i składamy kondolencje całej rodzinie, a także współpracownikom Luisa i społeczności”.

Według Johnsona, Luis M. Huesca pracował w wyspecjalizowanej jednostce w dystrykcie Calumet, znanej jako Priorytetowy Zespół Reagowania. Pracował w 5. dystrykcie wydziału, w tym samym, w którym pracowała funkcjonariuszka Aréanah Preston, zastrzelona w zeszłym roku, także gdy wracała do domu po swojej zmianie.

Policja bada okoliczności strzelaniny, w tym to, czy zdarzenie zaczęło się od próby kradzieży samochodu.

W zeszłym roku Huesca pojawił się w filmie powstałym w hołdzie dla jego dobrego przyjaciela i współpracownika, funkcjonariusza Andrésa Mauricio Vásqueza Lasso, który został postrzelony w odpowiedzi na wezwanie dotyczące przemocy domowej na Spaulding Avenue w pobliżu 53rd Street 1 marca 2023 r. 

„Bez względu na to, czy robił to w pracy, czy poza nią, znajdował czas, aby pomagać innym” – powiedział Huesca o Vásquezie Lasso w nagraniu wideo. „Jest jednym z tych facetów, którzy zasługują na tę gwiazdę. Z dumą nosił tę gwiazdę.”

Plany związane z pogrzebem Luisa M. Huesci nie zostały jeszcze ogłoszone

Źródło: nbc, suntimes
Foto: Police Department, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

„Nie damy się uciszyć”. Kolejny protest propalestyński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę setki protestujących zebrało się w centrum Chicago, aby zademonstrować swoje poparcie dla praw Palestyny i potępić niedawne aresztowania lokalnych działaczy palestyńskich.

Protest zorganizowany przez lokalne grupy popierające prawa Palestyńczyków rozpoczął się w południe i przemaszerował ulicami miasta, zwracając uwagę na trwające walki, z którymi borykają się Palestyńczycy.

W ubiegły poniedziałek  działacze i aktywiści palestyńscy zostali aresztowani przez policję w Chicago, co wywołało oburzenie i niepokój wśród społeczności.

Trzymając transparenty i skandując hasła, demonstranci przemaszerowali ulicą Michigan Avenue potępiając izraelską okupację i łamanie praw człowieka.  Prelegenci przemawiali do tłumu, dzieląc się osobistymi historiami i wzywając do solidarności z narodem palestyńskim.

„Stoimy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że nie damy się uciszyć” – powiedział jeden z protestujących.  „Nie damy się zastraszyć. Będziemy nadal walczyć o sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków”.

Protest miał spokojny przebieg, a policja utrzymywała bezpieczną odległość od tłumu.  Organizatorzy podkreślili znaczenie pokojowego oporu i zachęcali uczestników do nawiązania dialogu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Ile kosztują domy na przedmieściach Chicago? Niestety coraz więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

W marcu 2024 r. ceny domów jednorodzinnych na przedmieściach Chicago wzrosły o 9,3% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, kontynuując stabilny wzrost i bez oznak spowolnienia tego trendu.

Średnia cena domu jednorodzinnego na przedmieściach Chicago wyniosła 338 450 dolarów w marcu 2023 r. i wzrosła do 370 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Podczas gdy ogólna liczba domów jednorodzinnych sprzedanych w zeszłym miesiącu była niższa niż w marcu 2023 r., prawdopodobnie z powodu niskich zapasów, czas ich obecności na rynku również się skrócił.

W zeszłym miesiącu sprzedano 2118 domów jednorodzinnych, co oznacza spadek o 13,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Średni czas przebywania na rynku skrócił się z 63 dni w zeszłym roku, do zaledwie 49 dni w tym roku.

W swoim najnowszym raporcie dotyczącym trendów pokoleniowych wśród nabywców i sprzedawców domów, Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami stwierdziło, że milenialsi odzyskali swoją pozycję największej grupy nabywców domów.

W zeszłym roku wyprzedzili ich przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego, ale najnowszy raport wskazuje, że milenialsi stanowią obecnie 38% kupujących domy, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 28% w roku ubiegłym.

W zeszłym miesiącu sprzedaż domów w zabudowie szeregowej spadła o 7,3%, z 1172 w marcu 2023 r. do 1087 w zeszłym miesiącu. Średni czas przebywania na rynku tych nieruchomości spadł do 31 dni, czyli o 10 dni w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

Średnia cena domu w zabudowie szeregowej wzrosła o 15,3% z 225 500 dolarów w marcu ubiegłego roku do 260 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Downers Grove

W okresie od marca 2023 r. do marca 2024 r. ceny domów na przedmieściach odnotowały następujący wzrost: Antioch (10,5%); Arlington Heights (21,4%); Aurora (15,2%); Burbank (15,5%); Chicago Heights (14,3%); Des Plaines (8,2%); Downers Grove (31,6%); Glen Ellyn (11,3%); Hoffman Estates (10,2%); La Grange (40,4%); Lisle (38,1%); Maywood (81,2%); Palatine (16,7%); Park City — Waukegan (10,7%); Park Ridge (19,1%); Schaumburg (18,7%); St. Charles (27,4%); Streamwood (10,6%); Tinley Park (17,8%); Westmont (18,5%); i Wheaton (26,0%).

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/Nuttawan Jayawan/Jacob Boomsma/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu