Połącz się z nami

News USA

Wielka ucieczka puchacza z nowojorskiego zoo. Flaco nie zamierza oddać zdobytej wolności

Opublikowano

dnia

Flaco, sowa, która uciekła z zoo w Central Parku w Nowym Jorku prawie dwa tygodnie temu, wciąż jest na wolności. Ale przedstawiciele zoo twierdzą, że największy problem związany z ucieczką został rozwiązany: Flaco potrafi polować i wyżywić się.

Puchacz uciekł 2 lutego po tym, jak ktoś przeciął siatkę ze stali nierdzewnej w jego wolierze.

Ogród nazwał zdarzenie „umyślnym przestępstwem, które zagraża bezpieczeństwu ptaka” i poinformował, że toczy się w jego sprawie dochodzenie, prowadzone przez Departament Policji Nowego Jorku. Nie zidentyfikowano jeszcze żadnych podejrzanych.

2 lutego 19. komisariat NYPD napisał na Twitterze, że policja znalazła sowę na chodniku przy Piątej Alei wkrótce po jej ucieczce, ale ptak „miał dość rosnącej publiczności i odleciał” do Central Parku, gdzie przebywa od tamtej pory.

Pracownicy Central Park Zoo martwili się przede wszystkim, że sowa nie będzie w stanie znaleźć i zdobyć pożywienia, ponieważ jest przyzwyczajona do niewoli i karmienia. Nie musiała do tej pory polować. Urzędnicy z zoo uważnie obserwują ptaka od czasu jego ucieczki.

Obserwatorzy „zauważyli szybką poprawę jego umiejętności lotu i zdolności do pewnego manewrowania po parku” – poinformowało zoo w niedzielę. Urzędnicy ogrodu nie martwią się już o jego zdolność do polowania i jedzenia.

Puchacz zwyczajny, gatunek euroazjatycki, zjada głównie małe ssaki, a Flaco faworyzuje szczury. Ale wykorzystuje okazję, by zjeść inne rodzaje zdobyczy, takie jak ptaki.

Puchacze mogą wprawdzie w pewnych okolicznościach przetrwać tygodnie bez jedzenia, ale metabolizm ptaków jest wysoki, a głód czwartego lub piątego dnia prawdopodobnie stanowi silną zachętę dla Flaco do polowania.

Zoo próbowało schwytać Flaco, wabiąc go do znajomego jedzenia — martwych szczurów — co jak dotąd nie zadziałało.

Pracownicy stwierdzili, że Flaco „wydaje się czuć komfortowo w obszarze parku”, ale wciąż stoi przed potencjalnymi wyzwaniami. Jednym z głównych zagrożeń, przed którymi stoi sowa, jest zatrucie szczurami, ponieważ je szczury w środowisku miejskim.

Trutka na szczury, zawarta w ciele ofiar może zabić ptaka, a przy minimalnych nawet dawkach, spowodować problemy zdrowotne. Ponieważ trucizny na szczury są antykoagulantami, sowy, które je zjadają, mogą krwawić z ran, które w przeciwnym razie by się zagoiły.

Flaco może również opuścić teren parku w dowolnym momencie, a w mieście zagraża mu ruch uliczny. W samym Central Parku jego obecność, jako przedstawiciela fauny spoza Ameryki Północnej, także nie jest korzystna ze względu na wpływ na lokalną populację rodzimych sów.

Zoo będzie nadal monitorować Flaco, choć nie tak intensywnie, myśląc jak sprowadzić go z powrotem do ogrodu.

Źródło: npr
Foto: YouTube, Twitter

 

Ciekawostki

Ślub na lodowisku. Przed meczem hokejowym fani Blackhawks powiedzieli sobie tak

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwoje szczęśliwych fanów Blackhawks wstąpiło w związek małżeński w oryginalnych i dość zimnych okolicznościach, mimo łączących ich gorących uczuć. Tom Kneifel i Maggie powiedzieli sobie „tak” na lodzie, przed wtorkowym meczem w Chicago.

Tom Kneifel i jego narzeczona Maggie zostali zwycięzcami konkursu ślubnego Blackhawks i Helzberg Diamonds, który zakończył się w lutym. Ceremonię poprowadził gospodarz Blackhawks na arenie, Jon Hanson. Do pary dołączyła rodzina i przyjaciele.

Dla Toma Kneifela chicagowska drużyna hokejowa zawsze miała ogromne znaczenie.

W 2014 roku, gdy Tom poszedł do szkoły lotniczej dla Gwardii Narodowej stanu Illinois i napisał list do Blackhawks, prosząc o naklejki i naszywki do umieszczenia na swoim hełmie. A swoją żonę, Maggie, spotkał i poznał w lokalnym pubie właśnie podczas oglądania meczu Blackhawks.

Tom przeszedł na emeryturę z Gwardii Narodowej w zeszłym miesiącu i był gotowy do założenia rodziny. Dlatego zgłosił się do konkursu organizowanego przez Blackhawks.

Niestety, tego samego wieczoru Blackhawks przegrali 4:1 z Dallas Stars.

 

Źródło: fox32
Foto: Blackhawks
Czytaj dalej

NEWS Florida

Do portu w St. Pete zmierzają wspaniałe żaglowce na festiwal Tall Ships America

Opublikowano

dnia

Autor:

Flotylla kilku żaglowców, w tym replika kultowego Santa Maria, przybije do nabrzeża w St. Petersburgu na festiwal na lądzie i morzu, który rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do niedzieli, 2 kwietnia. Po raz pierwszy od 20 lat majestatyczne wydarzenie Tall Ships America obejmie port w St. Pete.

Tall Ships America, organizacja non-profit zajmująca się dziedzictwem morskim i edukacją młodzieży, organizuje coroczny festiwal żaglowców z całego kraju.

Flota zmierzająca do Petersburga obejmuje Nao Trinidad z Hiszpanii, replikę żaglowca Santa Maria, największego z trzech hiszpańskich statków użytych przez Krzysztofa Kolumba podczas jego pierwszej podróży przez Ocean Atlantycki w 1492 roku.

Inne zaproszone statki to m.in. Pride of Baltimore II, Ernestina-Morrissey i Barque Elissa, jeden z najstarszych współcześnie pływających statków, zwodowany w 1877 roku.

Przypłynie także odrestaurowany szkuner When and If, który został zaprojektowany dla gen. George’a S. Pattona a Suncoast Horizon z Tampa Bay, uzupełni flotę.

Goście będą mogli zwiedzać żaglowce, a nawet pływać na nich. Podczas festiwalu nadbrzeżnego odbędzie się również wiele atrakcji poświęconych flocie i bogatym żeglarskim korzeniom St. Petersburga.

Wydarzenie rozpocznie się Paradą Żagli trwającą od 1:30PM do 5:30PM 30 marca w porcie miejskim przy 250 Eighth Ave. SE, St. Petersburg, w porcie Bayboro obok lotniska Albert Whitted.

Tego wieczoru odbędzie się również ekskluzywne przyjęcie kapitańskie.

Oczekuje się, że festiwal morski przyciągnie prawie 20 000 uczestników, którzy przez cały weekend będą korzystać z wycieczek, muzyki na żywo, towarzyszących imprez i festiwalowego jedzenia.

Ogólny wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 9,95 USD kosztuje wejście na festiwal food trucków, wycieczki po pokładzie, koncerty, targ i zajęcia w porcie.

Dostępne są również bilety na wycieczki i rejsy w cenie od 34,95 USD do 295 USD za klasę VIP. Aby zapoznać się z planem podróży i biletami, odwiedź stronę tallshipsstpete.com.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, Tall Ships America
Czytaj dalej

News Chicago

Jeśli coś kochasz, nigdy się nie męczysz. Najstarszy zawodnik Shamrock Shuffle miał 91 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Najstarszy uczestnik niedzielnego 42. biegu Bank of America Shamrock Shuffle, 91-letni Iggy Cascio, przekroczył linię mety z czasem 1:19:50, wyprzedzając o cztery minuty swojego rywala Roberta Janusa. Twierdzi, że to nie był jego ostatni bieg, zamierza biegać co najmniej do setki.

Iggy Cascio już w zeszłym roku mógł startować w kategorii 90+, ale przegapił to wydarzenie z powodu COVID. Otrzymał jednak miły list od niektórych najlepszych biegaczy, w których napisali, że mają nadzieję zobaczyć go w 2023 roku.

W tym roku Cascio rywalizował głównie z własnym organizmem.

Najstarszy zawodnik biegu nie czuł się tego dnia najlepiej. Nie biegał przez pięć dni, ale mimo wszystko wystartował i nie przestraszyła go nawet niezbyt przyjemna pogoda. Jego córka, Stefanie Dell’Aringa, uważa ojca za prawdziwego supermena.

Iggy Cascio twierdzi, że przez cała trasę biegu utrzymał stabilne tempo a kilku kolegów weteranów, sprawdzało, czy daje radę. Jeden z biegaczy, 77-latek, zapytał go w trakcie biegu ile ma lat i nie mógł uwierzyć, że Cascio skończył 91, a właściwie to zbliża się już do 92. urodzin.

Bieganie było pasją Cascio, odkąd był instruktorem treningu fizycznego w Siłach Powietrznych w Europie podczas wojny koreańskiej. Podobnie jak wielu innych biegaczy zainspirował się mistrzem olimpijskim w maratonie Frankiem Shorterem w latach 70-tych.

Iggy Cascio przebiegł swój pierwszy maraton, maraton nowojorski, mając 55 lat. Od tego czasu brał udział w takich imprezach, jak The Atlanta Journal-Constitution Peachtree Road Race w Atlancie, zdobywając upragnioną koszulkę wyścigu.

Uważa, że w bieganiu ważne jest nastawienie.

„Jeśli coś kochasz, nigdy się nie męczysz”, mówi.

Tłumaczy, że to jego umysł dyktuje, jak biega rano, niezależnie od tego, czy przebiegnie trzy mile, czy pięć. I nie skończył ustalać swoich celów związanych z rywalizacją. Zamierza biegać co najmniej do setki!

 

Źródło: dailyherald
Foto: Bank of America, Stefanie Dell’Aringa
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu