Połącz się z nami

News USA

Pierwsza przeciwniczka Trumpa: Nazywam się Nikki Haley i kandyduję na prezydenta

Opublikowano

dnia

Nikki Haley, była gubernatorka Karoliny Południowej i ambasadorka ONZ, ogłosiła we wtorek swoją kandydaturę na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest pierwszą poważną pretendentką, obok byłego prezydenta Donalda Trumpa, o nominację Republikanów w 2024 roku.

„Nazywam się Nikki Haley i kandyduję na prezydenta”- mówi w nagranym ogłoszeniu.

51-letnia Haley jest pierwszą z długiej listy republikanów, którzy mają rozpocząć kampanie do wyborów prezydenckich w nadchodzących miesiącach. Wśród nich są gubernator Florydy Ron DeSantis, były wiceprezydent Mike Pence, były sekretarz stanu Mike Pompeo i senator Tim Scott z Południowej Karoliny.

Prezydent Joe Biden powiedział, że zamierza ubiegać się o reelekcję w 2024 roku, powstrzymując tym samym wszelkie przepychanki o nominację Demokratów.

Gdyby została wybrana, Nikki Haley byłaby pierwszą kobietą-prezydentem w kraju i pierwszym prezydentem USA pochodzenia indyjskiego.

Regularnie chwali się swoimi osiągnięciami, mówiąc:

„Nigdy nie przegrałam wyborów i nie zamierzam teraz”.

Haley, córka indyjskich imigrantów, dorastała w małym miasteczku w Południowej Karolinie, znosząc rasistowskie traktowanie i od dawna wspomina o tym wpływie na jej życie osobiste i polityczne.

W trzyipółminutowym opublikowanym filmie Haley odniosła się do tej przeszłości, mówiąc, że dorastała „nie jako czarna, nie biała – byłam inna”.

Mimo to Haley upiera się, że Ameryka nie jest krajem rasistowskim. W tle jej wideo odtwarzane są obrazy związane z nagrodzonym Pulitzerem projektem The New York Times Magazine „Projekt 1619”, który skupia historię kraju wokół niewolnictwa.

Haley nie wymienia Trumpa z imienia w filmie, zamiast tego mówi: „waszyngtoński establishment zawodził nas w kółko”. Wzywa do „nowego pokolenia przywództwa”, które stało się refrenem jej wiadomości.

Wydaje się, że Republikanie są otwarci na nowe przywództwo, wynika z nowego sondażu przeprowadzonego przez Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research.

W otwartym pytaniu, w którym republikanie mieli wybrać, kogo chcą przewodzić swojej partii, większość republikanów nie wybrała ani Trumpa, ani DeSantisa, uważanego za głównego rywala byłego prezydenta.

11 innych polityków, w tym Haley, jest wymienianych przez zaledwie 1% Republikanów jako preferowany przywódca.

Przed wejściem do polityki Haley była księgową. W 2004 roku pokonała najdłużej urzędującą członkinię South Carolina House w swoim pierwszym ubieganiu się o urząd publiczny. Trzy kadencje później przeprowadziła długofalową kampanię na gubernatora przeciwko dużej liczbie doświadczonych polityków.

Zdobyła wiele głośnych rekomendacji, w tym urzędującego gubernatora Karoliny Południowej, Marka Sanforda i byłej gubernatorki Alaski, Sarah Palin.

Haley została pierwszą kobietą i gubernatorką należącą do mniejszości w Karolinie Południowej oraz najmłodszą w kraju, mając 38 lat.

Wkrótce po swoim zwycięstwie Trump wybrał ją, by została jego ambasadorem w ONZ, co nagrodziło Henry’ego McMastera, wicegubernatora, który był pierwszym wybranym w kraju urzędnikiem, który poparł kampanię Trumpa w 2016 roku.

Odejście Haley otworzyło McMasterowi drogę do awansu na stanowisko gubernatora, o które zabiegał, odkąd przegrał prawybory z Haley siedem lat wcześniej.

Po zakończeniu kadencji ambasadora ONZ, Haley wróciła do Karoliny Południowej, gdzie kupiła dom na bogatej enklawie wyspy Kiawah, dołączyła do zarządu producenta samolotów Boeing Co., wystartowała z przemówieniami i napisała dwie książki, w tym pamiętnik.

Po zamieszkach 6 stycznia 2021 r. Haley początkowo wątpiła w polityczną przyszłość Trumpa, ale powiedziała, że nie rzuci mu wyzwania w 2024 r.

Później zmieniła zdanie, podając jako powody inflację, przestępczość, narkotyki i „zamęt w polityce zagranicznej”, za rozważeniem kampanii w Białym Domu.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube

News Chicago

„Nie damy się uciszyć”. Kolejny protest propalestyński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę setki protestujących zebrało się w centrum Chicago, aby zademonstrować swoje poparcie dla praw Palestyny i potępić niedawne aresztowania lokalnych działaczy palestyńskich.

Protest zorganizowany przez lokalne grupy popierające prawa Palestyńczyków rozpoczął się w południe i przemaszerował ulicami miasta, zwracając uwagę na trwające walki, z którymi borykają się Palestyńczycy.

W ubiegły poniedziałek  działacze i aktywiści palestyńscy zostali aresztowani przez policję w Chicago, co wywołało oburzenie i niepokój wśród społeczności.

Trzymając transparenty i skandując hasła, demonstranci przemaszerowali ulicą Michigan Avenue potępiając izraelską okupację i łamanie praw człowieka.  Prelegenci przemawiali do tłumu, dzieląc się osobistymi historiami i wzywając do solidarności z narodem palestyńskim.

„Stoimy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że nie damy się uciszyć” – powiedział jeden z protestujących.  „Nie damy się zastraszyć. Będziemy nadal walczyć o sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków”.

Protest miał spokojny przebieg, a policja utrzymywała bezpieczną odległość od tłumu.  Organizatorzy podkreślili znaczenie pokojowego oporu i zachęcali uczestników do nawiązania dialogu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News USA

Dzieci w wieku 5 i 8 lat zginęły a 13 osób zostało rannych gdy auto wjechało w budynek w Michigan

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotnie popołudnie w Berlin Charter Township w południowo-wschodnim stanie Michigan, zginęło dwoje dzieci w wieku 5 i 8 lat, a 13 innych osób zostało rannych. Tragedię spowodowała pijana kobieta, która wjechała samochodem w budynek klubu żeglarskiego, gdzie odbywało się przyjęcie urodzinowe.

Około godziny 3:00PM służby ratunkowe zostały wezwane do Swan Boat Club w Berlin Charter Township, w powiecie Monroe, społeczności liczącej około 9 000 mieszkańców, położonej około 30 mil na południowy zachód od Detroit.

Według Troya Goodnough, szeryfa powiatu Monroe, kierowca przebił północną ścianę budynku należącego do klubu żeglarskiego i wjechał w grupę kilkunastu osób, gdy odbywało się przyjęcie urodzinowe dziecka.

Pojazd zatrzymał się dopiero po przejechaniu około 25 stóp wewnątrz budynku.

Ogółem 15 osobom udzielono pierwszej pomocy, w tym 9 rannym, którzy z poważnymi obrażeniami zagrażającymi życiu zostali przewiezieni do lokalnych szpitali. Dwie ofiary tego zdarzenia, 8-letnia dziewczynka i jej 5-letni brat, zginęły na miejscu. Władze podały, że 4 inne ofiary zostały przywiezione do szpitali prywatnymi pojazdami.

Sytuacja była niezwykle chaotyczna i charakteryzująca się wysokim poziomem emocji zarówno wśród osób bezpośrednio zaangażowanych, jak i świadków tego przerażającego zdarzenia, jak przekazały osoby udzielające pierwszej pomocy ofiarom.

Według szeryfa kierowcą samochodu była 66-letnia kobieta, która została zatrzymana pod zarzutem prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i przewieziona do więzienia powiatu Monroe. Według organów ścigania, prawdopodobnie usłyszy dodatkowe zarzuty.

Policja prowadziła także dochodzenie w pobliskiej tawernie, gdzie sprawczyni tej katastrofy mogła przebywać przed incydentem. Lokal został zamknięty na czas przeszukania przez policję.

Według informacji podanych przez szeryfa, śledczy analizowali dowody, identyfikowali ofiary i przesłuchiwali świadków do późnego sobotniego wieczoru. Dochodzenie pozostaje w toku.

Klub żeglarski nawoływał ludzi w poście na Facebooku , aby „włączyli się w modlitwę” i oznajmił, że w niedzielę miejsce będzie zamknięte z powodu incydentu.

Biuro Szeryfa Powiatu Monroe twierdzi, że zatrzymana kobieta zostanie przesłuchana w poniedziałek.

Flat Rock Community Schools wydały w niedzielę oświadczenie, w którym stwierdziły, że dwójka rodzeństwa, które straciło życie, to uczniowie z okręgu. 5-letni chłopiec, uczęszczał do Early Childhood Centre, a 8-letnia dziewczynka była uczennicą Bobcean Elementary.

Ponadto, jak wynika z oświadczenia, w szpitalu przebywają także starszy brat rodzeństwa, również uczeń Flat Rock Community, oraz matka trójki dzieci.

Na koszty pogrzebu dzieci założono zbiórkę na platformie GoFundMe, która już osiągnęła kwotę 144 tys. dolarów. Według opisu zbiórki, dziewczynka miała na imię Lana a chłopiec Zayn.

Źródło: nbc, cbs, WTOL11
Foto: YouTube, GoFundMe
Czytaj dalej

NEWS Florida

Biden jedzie na Florydę promować zabijanie nienarodzonych dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Według doradców kampanii Joe Bidena, Prezydent wygłosi we wtorek na Florydzie przemówienie, w którym potępi nowy sześciotygodniowy stanowy zakaz aborcji i inne wysiłki mające na celu ograniczenie dostępu do aborcji w całym kraju.

Joe Biden będzie mówił o „wadze tych wyborów na rzecz wolności reprodukcyjnej w całym kraju”, podczas wydarzenia, które odbędzie się w Tampie na około tydzień przed wejściem w życie prawa stanowego, ograniczającego aborcje.

Prezydent powiąże także ograniczenia Florydy dotyczące procedury usuwania ciąży z innymi konsekwencjami unieważnienia wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade w 2022 r. Ma wspomnieć o decyzji Sądu Najwyższego stanu Arizona z zeszłego tygodnia, która podtrzymała niemal całkowity zakaz aborcji z 1864 r., o czym pisaliśmy tutaj.

Joe Biden wyraża pełne poparcie dla dostępu do aborcji, a wiceprezydent Kamala Harris jest najważniejszym głosem administracji w tej kwestii.

Od czasu, gdy decyzja Sądu Najwyższego w sprawie Dobbsa uchyliła federalne prawo do aborcji w czerwcu 2022 r., Harris zorganizowała ponad 80 wydarzeń w 20 stanach poświęconych „wolności reprodukcyjnej”.

M.in. w zeszłym tygodniu wygłosiła w Arizonie przemówienie, w którym skrytykowała zakaz obowiązujący w tym stanie i powiązała go z rolą byłego prezydenta Donalda Trumpa w umożliwieniu wprowadzenia ograniczeń aborcyjnych.

Kampania Biden-Harris uderza w Republikanów, ponieważ coraz więcej stanów ogranicza aborcję. Wizyta Joe Bidena w Tampie jest częścią szerszych wysiłków kampanii mających na celu ogólnokrajową dyskusję na temat stanowych zakazów aborcji.

W kampanii uznano zakaz aborcji na Florydzie za szczególnie istotny, ponieważ po wejściu w życie, 6-tygodniowy zakaz będzie dotyczył całego południowo-wschodniej części kraju, biorąc pod uwagę to, że wiele kobiet w sąsiednich stanach, w których obowiązują  zakazy aborcji, udawało się na Florydę, aby usunąć ciążę.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, The White House
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu