Połącz się z nami

News USA

Pierwsza przeciwniczka Trumpa: Nazywam się Nikki Haley i kandyduję na prezydenta

Opublikowano

dnia

Nikki Haley, była gubernatorka Karoliny Południowej i ambasadorka ONZ, ogłosiła we wtorek swoją kandydaturę na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest pierwszą poważną pretendentką, obok byłego prezydenta Donalda Trumpa, o nominację Republikanów w 2024 roku.

„Nazywam się Nikki Haley i kandyduję na prezydenta”- mówi w nagranym ogłoszeniu.

51-letnia Haley jest pierwszą z długiej listy republikanów, którzy mają rozpocząć kampanie do wyborów prezydenckich w nadchodzących miesiącach. Wśród nich są gubernator Florydy Ron DeSantis, były wiceprezydent Mike Pence, były sekretarz stanu Mike Pompeo i senator Tim Scott z Południowej Karoliny.

Prezydent Joe Biden powiedział, że zamierza ubiegać się o reelekcję w 2024 roku, powstrzymując tym samym wszelkie przepychanki o nominację Demokratów.

Gdyby została wybrana, Nikki Haley byłaby pierwszą kobietą-prezydentem w kraju i pierwszym prezydentem USA pochodzenia indyjskiego.

Regularnie chwali się swoimi osiągnięciami, mówiąc:

„Nigdy nie przegrałam wyborów i nie zamierzam teraz”.

Haley, córka indyjskich imigrantów, dorastała w małym miasteczku w Południowej Karolinie, znosząc rasistowskie traktowanie i od dawna wspomina o tym wpływie na jej życie osobiste i polityczne.

W trzyipółminutowym opublikowanym filmie Haley odniosła się do tej przeszłości, mówiąc, że dorastała „nie jako czarna, nie biała – byłam inna”.

Mimo to Haley upiera się, że Ameryka nie jest krajem rasistowskim. W tle jej wideo odtwarzane są obrazy związane z nagrodzonym Pulitzerem projektem The New York Times Magazine „Projekt 1619”, który skupia historię kraju wokół niewolnictwa.

Haley nie wymienia Trumpa z imienia w filmie, zamiast tego mówi: „waszyngtoński establishment zawodził nas w kółko”. Wzywa do „nowego pokolenia przywództwa”, które stało się refrenem jej wiadomości.

Wydaje się, że Republikanie są otwarci na nowe przywództwo, wynika z nowego sondażu przeprowadzonego przez Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research.

W otwartym pytaniu, w którym republikanie mieli wybrać, kogo chcą przewodzić swojej partii, większość republikanów nie wybrała ani Trumpa, ani DeSantisa, uważanego za głównego rywala byłego prezydenta.

11 innych polityków, w tym Haley, jest wymienianych przez zaledwie 1% Republikanów jako preferowany przywódca.

Przed wejściem do polityki Haley była księgową. W 2004 roku pokonała najdłużej urzędującą członkinię South Carolina House w swoim pierwszym ubieganiu się o urząd publiczny. Trzy kadencje później przeprowadziła długofalową kampanię na gubernatora przeciwko dużej liczbie doświadczonych polityków.

Zdobyła wiele głośnych rekomendacji, w tym urzędującego gubernatora Karoliny Południowej, Marka Sanforda i byłej gubernatorki Alaski, Sarah Palin.

Haley została pierwszą kobietą i gubernatorką należącą do mniejszości w Karolinie Południowej oraz najmłodszą w kraju, mając 38 lat.

Wkrótce po swoim zwycięstwie Trump wybrał ją, by została jego ambasadorem w ONZ, co nagrodziło Henry’ego McMastera, wicegubernatora, który był pierwszym wybranym w kraju urzędnikiem, który poparł kampanię Trumpa w 2016 roku.

Odejście Haley otworzyło McMasterowi drogę do awansu na stanowisko gubernatora, o które zabiegał, odkąd przegrał prawybory z Haley siedem lat wcześniej.

Po zakończeniu kadencji ambasadora ONZ, Haley wróciła do Karoliny Południowej, gdzie kupiła dom na bogatej enklawie wyspy Kiawah, dołączyła do zarządu producenta samolotów Boeing Co., wystartowała z przemówieniami i napisała dwie książki, w tym pamiętnik.

Po zamieszkach 6 stycznia 2021 r. Haley początkowo wątpiła w polityczną przyszłość Trumpa, ale powiedziała, że nie rzuci mu wyzwania w 2024 r.

Później zmieniła zdanie, podając jako powody inflację, przestępczość, narkotyki i „zamęt w polityce zagranicznej”, za rozważeniem kampanii w Białym Domu.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube

News USA

USA przeciwko grabieży narządów. Będziemy karać osoby zaangażowane w ten proceder

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek wieczorem Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę, która nakłada sankcje i kary na osoby zaangażowane w przymusowe pobieranie ludzkich narządów. Autorem Stop Forced Organ Harvesting Act of 2023 jest katolicki kongresmen Chris Smith, R-New Jersey. Ustawa uzyskała prawie jednogłośne poparcie, przechodząc 412-2 głosami. Teraz trafi do Senatu. O tym, że świat powinien działać przeciwko tej zbrodni mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Zgodnie z tym prawem każda osoba, która zostanie uznana przez prezydenta za finansującą, sponsorującą lub w jakikolwiek sposób ułatwiającą przymusowe pobieranie narządów, może podlegać sankcjom, a także karom cywilnym i karnym.

Osobom związanym z przemysłem grabieży narządów grozi kara cywilna do 250 000 USD i kara karna w wysokości 1 miliona USD oraz do 20 lat więzienia.

Ponadto osoby zaangażowane w program pobierania narządów mogą mieć nałożone sankcje blokujące im wjazd do Stanów Zjednoczonych i zakazujące im angażowania się w transakcje dotyczące własności lub udziałów w nieruchomości na terenie kraju.

Według doniesień przemysł grabieży narządów jest szczególnie rozpowszechniony w Chinach pod rządami Komunistycznej Partii Chin (KPCh). O przerażającym procederze pisaliśmy 17 maja.

Kongresmen Chris Smith, krytyk łamania praw człowieka w Chinach i innych krajach, oraz współprzewodniczący Congressional Pro-Life Caucus, od dawna apelował w tej sprawie.

„Te zbrodnie przeciwko ludzkości są niewyobrażalne” – powiedział Smith podczas debaty w Izbie Reprezentantów w poniedziałek.

Artykuł opublikowany 4 kwietnia 2022 roku w American Journal of Transplantation, stwierdza, że Chiny nadal wykonują egzekucje więźniów – wielu z nich to więźniowie sumienia sprzeciwiających się rządom Partii Komunistycznej –i dostarczają w ten sposób narządów, takich jak serca, płuca i nerki do przeszczepów.

Artykuł stwierdza, że ​​„zasada martwego dawcy”, będąca podstawą etyki lekarskiej, jest tu powszechnie ignorowana.

Każdego roku pod rządami sekretarza generalnego Xi Jinpinga i jego Komunistycznej Partii Chin od 60 000 do 100 000 młodych ofiar – średnio w wieku 28 lat – jest mordowanych z zimną krwią w celu kradzieży ich narządów wewnętrznych.

Jak wyjaśnił Smith, chińskie społeczności Falun Gong i Ujgurów są szczególnie celem KPCh w celu wymuszania grabieży organów. Narządy są następnie przekazywane wysoko postawionym funkcjonariuszom Komunistycznej Partii Chin.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/XiXinXing
Czytaj dalej

News Chicago

Bohater z Chicago – policjant, który powstrzymał strzelca w szkole w Nashville

Opublikowano

dnia

Autor:

Oficer Rex Engelbert, jeden z funkcjonariuszy, któremu przypisuje się powstrzymanie strzelca w szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee, dorastał w Chicago. Był jednym z dwóch policjantów, którzy śmiertelnie postrzelili ciężko uzbrojoną kobietę w The Covenant School, kilka minut po tym, jak napastnik zabił w poniedziałek sześć osób, w tym troje dzieci.

Wideo z kamery ciała Engelberta zostało upublicznione przez policję we wtorek, a urzędnicy gratulowali funkcjonariuszom szybkiej reakcji i sprawnie przeprowadzonej akcji w warunkach ekstremalnego zagrożenia.

Kamera ciała Engelberta pokazała kobietę, która wyszła po policjantów na zewnątrz budynku, gdy w poniedziałek przybyli do The Covenant School. Mówi policji, że wszystkie dzieci są zamknięte poza dwójką, o której nie wiadomo gdzie są.

Kobieta następnie kieruje funkcjonariuszy do Fellowship Hall i mówi, że ludzie w środku właśnie słyszeli strzały. Na piętrze są dzieci.

Trzej oficerowie, w tym Engelbert, przeszukują sale jedna po drugiej, trzymając karabiny gotowe do strzału. „Policja metra” – krzyczą funkcjonariusze.

Następnie policjanci idą po schodach na drugie piętro i wchodzą do holu. Potem słychać salwę wystrzałów.

Dwóch funkcjonariuszy z pięcioosobowego zespołu, który jako pierwszy przybył na wezwanie, otworzyło ogień do napastnika, zabijając podejrzanego o godzinie 10:27AM.

Byli to Rex Engelbert, od 4 lat służący w policji, i Michael Collazo, funkcjonariusz z 9-letnim stażem.

27 -letni Engelbert ukończył Loyola Academy w 2014 roku. Uczęszczał także do szkoły podstawowej Queen of All Saints w Chicago. Jeden z jego trzech braci, Kevin Engelbert, powiedział NBC Chicago, że jest dumny słysząc o bohaterstwie Rexa.

Opisuje Rexa jako łagodnego olbrzyma, który zawsze pomagał potrzebującym.

Zgodnie ze standardowym protokołem, funkcjonariusz dostał kilka dni wolnych, ponieważ poniedziałkowe wydarzenia są badane.

Sześć ofiar zginęło w poniedziałkowej strzelaninie, o której pisaliśmy 27 marca, w tym troje 9-letnich dzieci, główny administrator szkoły, konserwator i opiekun.

Troje dzieci zostało zidentyfikowanych jako Evelyn Dieckhaus, Hallie Scruggs i William Kinney. Trzech zabitych dorosłych to Cynthia Peak, lat 61, Katherine Koonce, lat 60 i Mike Hill, lat 61.

Strzelec, zidentyfikowany jako 28-letnia Audrey Hale, był wcześniej uczniem prywatnej chrześcijańskiej szkoły. O kobiecie pisaliśmy 28 marca.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dwa śmigłowce Blackhawk rozbiły się w Kentucky. Prawdopodobnie są ofiary

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwa śmigłowce HH-60 Blackhawk ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej (Air Assault) rozbiły się w powiecie Trigg w stanie Kentucky około godziny 10:00AM w środę, zgodnie z oświadczeniem z Fort Campbell. Akcja ratunkowa trwa. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne.

Członkowie załogi latali podczas rutynowej misji szkoleniowej, kiedy doszło do incydentu. W tej chwili status członków załogi nie jest znany. Obecnie dowództwo koncentruje się na opiece nad żołnierzami i ich rodzinami – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie bazy na Facebooku.

Oczekuje się, że katastrofa spowodowała ofiary śmiertelne, według gubernatora Andy’ego Besheara. Pierwsi ratownicy są na miejscu zdarzenia. Powiat Trigg znajduje się na północ od granicy stanu Kentucky-Tennessee.

Mamy trudne wieści z Fort Campbell, wczesne doniesienia o katastrofie helikoptera i możliwych ofiarach śmiertelnych – napisał Beshear na Twitterze, prosząc o modlitwę.

Rzecznik policji stanowej Kentucky poinformował, że policja pomaga władzom Fort Campbell po „incydencie lotniczym” na obszarze wiejskim.

Z agencją skontaktowano się około godziny 10:15PM czasu lokalnego, podała Sarah Burgess, opisując obszar katastrofy jako pola i lasy. Dodała, że incydent nie dotknął żadnej dzielnicy mieszkalnej.

 

Źródło: cnn
Foto: istock/Scott Fields
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu