Połącz się z nami

News USA

Dakota Południowa będzie chronić swoje dzieci. Nowa ustawa zakazuje zmian płci

Opublikowano

dnia

Gubernatorka Dakoty Południowej, Kristi Noem, podpisała ustawę, która zabrania lekarzom przepisywania leków lub przeprowadzania operacji na nieletnich, które mają na celu zmianę płci dziecka na inną niż jego płeć biologiczna. Miejmy nadzieję, że za tym przykładem pójdą inne stany, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Dzieci z Południowej Dakoty są naszą przyszłością” – powiedziała Noem w oświadczeniu, uzasadniając decyzję potrzebą ochrony dzieci przed szkodliwymi, nieodwracalnymi.

House Bill 1080, który przeszedł przez Izbę Reprezentantów w stosunku 60-10 i Senat 30-4, wejdzie w życie 1 lipca. Oprócz zakazu podawania leków i przeprowadzania operacji, ustanawia kary dla lekarzy, którzy odmawiają przestrzegania prawa i zezwala nieletnim, którzy są poddani lekom lub procedurom na odzyskanie odszkodowania cywilnego.

Z pewnymi wyjątkami nowe prawo zabrania podawania nieletnim blokerów, które zatrzymują normalny proces dojrzewania. Zakazuje również przepisywania testosteronu, estrogenu lub progesteronu w ilościach większych niż normalnie produkowane u dziecka w tym samym wieku i tej samej płci.

Ustawa zabrania również sterylizacji lub modyfikowania narządów płciowych w celu sztucznego upodobnienia ich do narządów płciowych przeciwnej płci. Ponadto zakazuje usuwania jakiejkolwiek zdrowej części ciała.

Podczas gdy większość stanów nie ma zakazów operacji transpłciowych ani leków dla dzieci, ustawodawcy w całym kraju zaczęli wprowadzać takie ustawy w związku z rosnącą dyskusją na temat skutków, jakie te środki mogą mieć dla nieletnich.

Dwa tygodnie temu gubernator stanu Utah, Spencer Cox, podpisał ustawę, która zakazuje transpłciowych operacji nieletnich i wstrzymuje zasiłek na leki transpłciowe dla nieletnich do czasu przeprowadzenia dalszych badań nad długoterminowymi skutkami.

Cztery stany – Teksas, Arizona, Alabama i Arkansas – wprowadziły w zeszłym roku zasady ograniczające transpłciową opiekę zdrowotną dla nieletnich, ale sędziowie w Alabamie i Arkansas zapobiegli wejściu tych ustaw w życie. Ustawodawcy w prawie tuzinie stanów rozważają podobne przepisy.

Prawo Dakoty Południowej zawiera wyjątki dotyczące procedur niezbędnych z medycznego punktu widzenia stosowanych w leczeniu urazu, infekcji, choroby lub zaburzenia. Robi również wyjątki dla dzieci, które urodziły się z męskimi i żeńskimi narządami płciowymi, a także każdego dziecka, które urodziło się z zaburzeniem związanym z rozwojem seksualnym.

Lekarze otrzymają zakaz dostarczania leków lub operacji nowym pacjentom. Jeśli pacjent otrzymuje już określone leki lub hormony przed wejściem w życie zakazu, lekarz musi albo przerwać te terapie, albo, jeśli natychmiastowe przerwanie mogłoby zaszkodzić zdrowiu dziecka, systematycznie ograniczyć ją. Systematyczna redukcja musi zakończyć się do 31 grudnia.

Jeśli certyfikowany lub licencjonowany pracownik służby zdrowia naruszy prawo, jego certyfikat lub licencja zostaną cofnięte.

Każda osoba, która jako osoba niepełnoletnia zostanie poddana takim zabiegom lub lekom, z naruszeniem prawa, będzie miała również możliwość odwołania się do sądu cywilnego. Odszkodowania można dochodzić do dnia 25. urodzin danej osoby lub w ciągu trzech lat od dnia, w którym osoba ta odkryła lub powinna była zasadnie odkryć, że naruszenie spowodowało uszczerbek na zdrowiu lub szkody, w zależności od tego, co nastąpi później.

Ustawodawstwo spotkało się ze sprzeciwem przywódców Demokratów. Lider Demokratów w Senacie, Reynold Nesiba i lider Demokratów w Izbie Reprezentantów, Oren Lesmeister, wydali wspólne oświadczenie, w którym nazwali ustawę „niekonstytucyjną”.

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/dimarik

News USA

Rząd daje pieniądze Ukrainie i Izraelowi, a zakazuje TikToka

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Senat większością głosów przyjął pakiet o wartości 95 miliardów dolarów, który ma zapewnić pomoc Ukrainie, Izraelowi i humanitarne wsparcie strefy Gazy. Uchwalił także przepis, który może doprowadzić do ogólnokrajowego zakazu dla aplikacji TikTok.

Głosowanie 79-18 wysyła pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela, Gazy i Tajwanu do Białego Domu. Przeciwko ustawie głosowało 15 Republikanów i 3 Demokratów. Izba przyjęła pakiet w sobotę.

Joe Biden za powiedział we wtorek wieczorem, że szybko wprowadzi w życie to rozporządzenie.

„Jutro podpiszę tę ustawę i zwrócę się do narodu amerykańskiego, gdy tylko dotrze ona do mojego biurka, abyśmy mogli w tym tygodniu rozpocząć wysyłanie broni i sprzętu na Ukrainę” – oznajmił Prezydent w oświadczeniu. „To krytyczne ustawodawstwo uczyni nasz naród i świat bezpieczniejszym, ponieważ będziemy wspierać naszych przyjaciół, którzy bronią się przed terrorystami takimi jak Hamas i tyranami takimi jak Putin”.

Pakiet obejmuje pomoc o wartości 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, która według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego da jego krajowi „szansę na zwycięstwo” nad Rosją.

Obejmuje także pomoc w wysokości 26 miliardów dolarów dla Izraela i pomoc humanitarną w Gazie, a także 8 miliardów dolarów na rzecz bezpieczeństwa na Tajwanie i w regionie Indo-Pacyfiku.

Nowa ustawa da też spółce-matce TikToka z siedzibą w Chinach 9 miesięcy (z możliwością przedłużenia do roku) na sprzedaż popularnej platformy mediów społecznościowych pod groźbą zakazu w USA. Przedstawiciele platformy zapowiedzieli, że po podpisaniu ustawy będzie walczyć z prawem w sądzie.

Przywódca mniejszości w Senacie, Mitch McConnell, ze stanu Kentucky ogłosił wtorek „ważnym dniem dla Ameryki” po miesiącach konfliktów wewnętrznych Partii Republikańskiej o to, czy nadal finansować Ukrainę.

McConnell przypisał opóźnienie dwóm osobom: byłemu prezenterowi Fox News Tuckerowi Carlsonowi za „demonizację Ukrainy” i byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi za „mieszane poglądy” i wcześniejszy opór wobec pomaganie krajowi.

Dwa miesiące temu Senat zagłosował 70 do 29 za przyjęciem podobnego pakietu pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów – ale bez zabezpieczenia związanego z TikTokiem.

Zwolennicy zakazu aplikacji w USA wyrażają obawy dotyczące powiązań TikToka z ByteDance, spółką z siedzibą w Pekinie, twierdząc, że zgodnie z chińskim prawem rząd Chin może uzyskać dostęp do danych Amerykanów i manipulować algorytmem w celu propagandy.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

4 dni nauki i 3 dni wolnego. Taki harmonogram wprowadziła szkoła w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

Szkoła na przedmieściach Indianapolis jako pierwsza w stanie Indiana ogłosiła plany przejścia na czterodniowy tydzień szkolny. W zeszłym tygodniu Lafayette School Corporation ogłosiła, że Rada Nadzorcza zatwierdziła ta zmianę dla szkoły podstawowej Vinton, od roku szkolnego 2024–25.

Zmiana oznacza, że szkoła podstawowa będzie czynna od 8:00AM do 3:45PM od poniedziałku do czwartku, z sześcioma „dniami rozwoju zawodowego” zaplanowanymi na piątki przez cały rok szkolny.

W sumie szkoła będzie czynna przez 151 dni, co obejmuje ponad 64 000 minut zajęć, czyli o ponad 10 000 minut więcej niż minimalne wymagania stanu Indiana.

Oświadczenie spotkało się zarówno z pochwałami, jak i krytyką, przy czym niektórzy wspierają decyzję o zapewnieniu rodzicom „wyboru”, a inni kwestionują potencjalny wpływ na dzieci, które w dni szkolne korzystają z podstawowych usług, takich jak wyżywienie.

Debata na temat czterodniowego tygodnia szkolnego nie jest niczym nowym. W 2010 roku prawodawcy stanu Illinois nalegali, aby dać lokalnym władzom szkół możliwość skrócenia tygodnia szkolnego do czterech dni, ale projekt nie uzyskał poparcia.

W 2018 r. okręg szkolny w Kolorado wprowadził czterodniowy tydzień szkolny, odwołując zajęcia w poniedziałki, aby zaoszczędzić pieniądze. Ale podczas gdy dzieci cieszyły się trzydniowymi weekendami, rodzice martwili się o opiekę nad młodszymi uczniami i nieustrukturyzowany czas wolny dla starszych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Kontrolerzy ruchu lotniczego dostaną więcej czasu na odpoczynek. Błędy mogą spowodować katastrofę

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek szef Federalnej Administracji Lotnictwa zapowiedział, że agencja zwiększy wymaganą ilość czasu odpoczynku dla kontrolerów ruchu lotniczego w odpowiedzi na obawy dotyczące możliwości popełniania przez nich błędów. Zmęczenie pracowników jest spowodowane przepracowaniem związanym z niedoborami kadrowymi.

Zmiany, które miałyby wejść w życie w ciągu 90 dni, wymagałyby od kontrolerów co najmniej 10 godzin odpoczynku między zmianami (w porównaniu z 9 godzinami) i 12 godzin odpoczynku przed nocną zmianą.

Nowe zasady pojawiają się w miarę rosnącej presji na Federalną Administrację Lotnictwa FAA, aby poprawiła bezpieczeństwo podróży lotniczych. Powodem jest fala niebezpiecznych zdarzeń na lotniskach, gdzie dochodzi do zbyt bliskich spotkań między samolotami, a także problemy mechaniczne w niektórych liniach lotniczych i problemy produkcyjne Boeinga.

Niedobór kontrolerów ruchu lotniczego, pogłębiony przez przerwę w zatrudnianiu podczas pandemii Covid-19, doprowadził do wymuszania pracy w nadgodzinach i napiętego grafiku pracowników w niektórych obiektach.

W zeszłym roku agencja zatrudniła 1500 kontrolerów, a w tym roku planuje zatrudnić kolejnych 1800 osób. Kontrolerzy ruchu lotniczego w USA mają obowiązek przejść na emeryturę w wieku 56 lat.

Ogłoszeniu FAA towarzyszyła publikacja zamówionego przez agencję raportu na temat zmęczenia kontrolerów ruchu lotniczego, w którym zalecono nowe wymagania dotyczące odpoczynku dla nich.

O specyfice i wymaganiach tego zawodu pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/gorodenkoff/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu