Połącz się z nami

News Chicago

Nie żyje Alexander Fiedotjew, prawnik działający na rzecz polskich imigrantów w Chicago

Opublikowano

dnia

Ukochany Brat, Współpracownik i Przyjaciel Alexander Zbigniew Fiedotjew zmarł 8 lutego 2023 roku w wieku 71 lat. Był wolontariuszem w Wolontariackiej Poradni Prawnej Amicus Poloniae przez prawie 30 lat i pełnił funkcję jej współprzewodniczącego od 2007 do śmierci.

Alex urodził się w Chicago jako syn Aleksandra i Alice Fiedotjewów 22 września 1951 roku.

Alex uczęszczał do Katolickiej Szkoły Podstawowej św. Filomeny, którą ukończył. Pierwsze 3 lata spędził w Kelvyn Park High School w Chicago i ukończył Forest View H.S. w Arlington Heights w stanie Illinois, gdzie jego rodzice kupili dom pod koniec lat 60.

Alex uzyskał tytuł licencjata na Uniwersytecie Illinois w Chicago (wówczas University of Illinois at Chicago Circle), tytuł magistra w dziedzinie nauk humanistycznych z DePaul University oraz stopień doktora nauk prawnych z John Marshall Law School.

Zdał egzamin adwokacki w Illinois i został licencjonowanym prawnikiem. Przez 30 lat był zatrudniony w Departamencie Praw Człowieka stanu Illinois, przechodząc na emeryturę jako dyrektor ds. egzekwowania przestrzegania umów.

Alex był genialnym prawnikiem, specjalizującym się w prawie osób starszych, opiece, administracji majątkowej i ogólnej praktyce.

Prowadził szeroko zakrojoną działalność pro bono na rzecz polskich imigrantów w rejonie Chicago i był zaangażowany w Towarzystwo Adwokatów.

Alex pełnił funkcję Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Adwokatów od sierpnia 2013 do sierpnia 2015. Był bardzo dumny z bycia wolontariuszem w Wolontariackiej Poradni Prawnej Amicus Poloniae przez prawie 30 lat i pełnił funkcję współprzewodniczącego od 2007 do śmierci.

Alex był członkiem pomocniczej straży przybrzeżnej i lubił prawo i historię, zwłaszcza historię Chicago, Wielkie Jeziora i życie na morzu. Miły i delikatny, był wspaniałym rozmówcą, miał wyjątkowy umysł, pamięć, dowcip.

Alex miał wielką miłość do muzyki, zwłaszcza muzyki klasycznej i liturgicznej. Przez lata miał niezliczone możliwości, występując z Grant Park Symphony Chorus, Apollo Chorus of Chicago, Arlington Heights Municipal Band i kilkoma grupami kościelnymi.

Wiele radości i osiągnięć przeżył mimo licznych zmagań zdrowotnych, a wszyscy, którzy go znali, podziwiali jego wielką determinację i wewnętrzną siłę.

Alex został pochował swoich rodziców, a on sam pozostawił siostrę Teresę (Terry) i wielu przyjaciół.

Czuwanie modlitewne odbędzie się odbędzie się w domu pogrzebowym Skaja Terrace Funeral Home 7812 N. Milwaukee Avenue w piątek od 4:00PM do 8:00PM.

Pogrzeb zaplanowano na sobotę, o godzinie 9:15AM w St. John Brebeuf. Msza św. zostanie odprawiona o 10:00AM.

Aby upamiętnić Alexa, darowizny można przekazywać na rzecz Chicago Volunteer Legal Services.

 

Źródło: informacja własna,
Foto: istock/Rafa Jodar

News Chicago

Kolejny policjant w Chicago nie wrócił domu. Bandyci zastrzelili go po służbie

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowski policjant został zastrzelony, gdy wracał z pracy do domu, w niedzielę w nocy w Southwest Side. Funkcjonariusze zareagowali na alarm ShotSpotter około godziny 2:55AM i znaleźli Luisa Huescę z wieloma ranami postrzałowymi pod adresem 3100 West 56th Street, w Gage Park, podał w oświadczeniu rzecznik policji.

Luis M. Huesca, który nadal miał na sobie mundur, został został znaleziony w pobliżu swojego domu i zabrany do Centrum Medycznego Uniwersytetu w Chicago. Tam uznano go za zmarłego. Według szefa policji w Chicago, Larry’ego Snellinga, zmarły funkcjonariusz pracował w policji od 6 lat i zaledwie dwa dni dzieliły go od jego 31. urodzin.

Morderca lub mordercy pozostają na wolności.

Podczas ataku padło około 30 strzałów, choć nie jest jasne, czy Huesca oddał jakiś strzał w swojej obronie. Po strzelaninie sprawcy zabrali jego Toyotę 4Runner, którą później odnaleziono w pobliżu. Źródła podają, że na miejscu zdarzenia nie znaleziono broni ani odznaki policjanta.

Burmistrz Brandon Johnson określił strzelaninę jako „akt bezwzględnej przemocy z użyciem broni w naszym mieście”, w swoim oświadczeniu na temat zabójstwa. „Nasze miasto pogrąża się w żałobie i składamy kondolencje całej rodzinie, a także współpracownikom Luisa i społeczności”.

Według Johnsona, Luis M. Huesca pracował w wyspecjalizowanej jednostce w dystrykcie Calumet, znanej jako Priorytetowy Zespół Reagowania. Pracował w 5. dystrykcie wydziału, w tym samym, w którym pracowała funkcjonariuszka Aréanah Preston, zastrzelona w zeszłym roku, także gdy wracała do domu po swojej zmianie.

Policja bada okoliczności strzelaniny, w tym to, czy zdarzenie zaczęło się od próby kradzieży samochodu.

W zeszłym roku Huesca pojawił się w filmie powstałym w hołdzie dla jego dobrego przyjaciela i współpracownika, funkcjonariusza Andrésa Mauricio Vásqueza Lasso, który został postrzelony w odpowiedzi na wezwanie dotyczące przemocy domowej na Spaulding Avenue w pobliżu 53rd Street 1 marca 2023 r. 

„Bez względu na to, czy robił to w pracy, czy poza nią, znajdował czas, aby pomagać innym” – powiedział Huesca o Vásquezie Lasso w nagraniu wideo. „Jest jednym z tych facetów, którzy zasługują na tę gwiazdę. Z dumą nosił tę gwiazdę.”

Plany związane z pogrzebem Luisa M. Huesci nie zostały jeszcze ogłoszone

Źródło: nbc, suntimes
Foto: Police Department, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

„Nie damy się uciszyć”. Kolejny protest propalestyński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę setki protestujących zebrało się w centrum Chicago, aby zademonstrować swoje poparcie dla praw Palestyny i potępić niedawne aresztowania lokalnych działaczy palestyńskich.

Protest zorganizowany przez lokalne grupy popierające prawa Palestyńczyków rozpoczął się w południe i przemaszerował ulicami miasta, zwracając uwagę na trwające walki, z którymi borykają się Palestyńczycy.

W ubiegły poniedziałek  działacze i aktywiści palestyńscy zostali aresztowani przez policję w Chicago, co wywołało oburzenie i niepokój wśród społeczności.

Trzymając transparenty i skandując hasła, demonstranci przemaszerowali ulicą Michigan Avenue potępiając izraelską okupację i łamanie praw człowieka.  Prelegenci przemawiali do tłumu, dzieląc się osobistymi historiami i wzywając do solidarności z narodem palestyńskim.

„Stoimy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że nie damy się uciszyć” – powiedział jeden z protestujących.  „Nie damy się zastraszyć. Będziemy nadal walczyć o sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków”.

Protest miał spokojny przebieg, a policja utrzymywała bezpieczną odległość od tłumu.  Organizatorzy podkreślili znaczenie pokojowego oporu i zachęcali uczestników do nawiązania dialogu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Ile kosztują domy na przedmieściach Chicago? Niestety coraz więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

W marcu 2024 r. ceny domów jednorodzinnych na przedmieściach Chicago wzrosły o 9,3% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, kontynuując stabilny wzrost i bez oznak spowolnienia tego trendu.

Średnia cena domu jednorodzinnego na przedmieściach Chicago wyniosła 338 450 dolarów w marcu 2023 r. i wzrosła do 370 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Podczas gdy ogólna liczba domów jednorodzinnych sprzedanych w zeszłym miesiącu była niższa niż w marcu 2023 r., prawdopodobnie z powodu niskich zapasów, czas ich obecności na rynku również się skrócił.

W zeszłym miesiącu sprzedano 2118 domów jednorodzinnych, co oznacza spadek o 13,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Średni czas przebywania na rynku skrócił się z 63 dni w zeszłym roku, do zaledwie 49 dni w tym roku.

W swoim najnowszym raporcie dotyczącym trendów pokoleniowych wśród nabywców i sprzedawców domów, Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami stwierdziło, że milenialsi odzyskali swoją pozycję największej grupy nabywców domów.

W zeszłym roku wyprzedzili ich przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego, ale najnowszy raport wskazuje, że milenialsi stanowią obecnie 38% kupujących domy, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 28% w roku ubiegłym.

W zeszłym miesiącu sprzedaż domów w zabudowie szeregowej spadła o 7,3%, z 1172 w marcu 2023 r. do 1087 w zeszłym miesiącu. Średni czas przebywania na rynku tych nieruchomości spadł do 31 dni, czyli o 10 dni w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

Średnia cena domu w zabudowie szeregowej wzrosła o 15,3% z 225 500 dolarów w marcu ubiegłego roku do 260 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Downers Grove

W okresie od marca 2023 r. do marca 2024 r. ceny domów na przedmieściach odnotowały następujący wzrost: Antioch (10,5%); Arlington Heights (21,4%); Aurora (15,2%); Burbank (15,5%); Chicago Heights (14,3%); Des Plaines (8,2%); Downers Grove (31,6%); Glen Ellyn (11,3%); Hoffman Estates (10,2%); La Grange (40,4%); Lisle (38,1%); Maywood (81,2%); Palatine (16,7%); Park City — Waukegan (10,7%); Park Ridge (19,1%); Schaumburg (18,7%); St. Charles (27,4%); Streamwood (10,6%); Tinley Park (17,8%); Westmont (18,5%); i Wheaton (26,0%).

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/Nuttawan Jayawan/Jacob Boomsma/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu