Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jak wywalczyć ubezpieczenie po wypadku? Wyjaśnia Mec. Martin Michalski

Opublikowano

dnia

W studiu Radia Deon Chicago Mecenas Martin Michalski wyjaśnia prawo związane z wypadkami, a dokładniej jak możemy wywalczyć przysługujące nam ubezpieczenie. Kancelaria Michalski & Gubernat, w której pracują polscy adwokaci, oferuje pomoc między innymi w takich sytuacjach. Jak się okazuje nie są one wcale proste.

„Moje życie na co dzień polega na tym, że się kłócę i biję z ubezpieczeniami” mówi mecenas Martin Michalski z kancelarii prawnej Michalski & Gubernat. O tym co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności, gdy zdarzy się nam wypadek pisaliśmy 20 stycznia.

Wszyscy korzystamy z wielu różnych ubezpieczeń, za które płacimy, ale gdy przyjdzie do wypłaty z przysługujących nam świadczeń, to jesteśmy skazani na walkę właśnie, podkreśla Gość Radia Deon Chicago.

Jeśli dojdzie do wypadku w pracy, musimy wejść w tzw. drzwi „claim”, czyli zgłosić się do ubezpieczenia naszego pracodawcy i udowodnić, że świadczenie nam się należy. Nikt sam, z własnej inicjatywy, nie wypłaci nam odszkodowania, tłumaczy mec. Martin Michalski.

„Trzeba udowodnić, że wypadek był w pracy, że się jest pracownikiem a nie niezależnym kontraktorem, że leczenie jest prawidłowe, u prawdziwych lekarzy”, tak jak tego wymagają standardy polisy ubezpieczeniowej, mówi Gość Radia Deon.

Jeśli uda nam się to zrobić i nasz „claim” zostanie zaakceptowany, to przysługują nam trzy rzeczy z racji ubezpieczenia. Pierwszą z nich jest pokrycie rachunków medycznych na bieżąco.

Druga rzecz to tzw. chorobowe, obliczane na podstawie naszych zarobków, których wysokość sami musimy udowodnić. Zasiłek powinien być wypłacany do czasu możliwości powrotu do pracy, o której decyduje lekarz.

Dopiero po przejściu całego leczenia możemy myśleć o uzyskaniu trzeciej przysługującej nam rzeczy, a mianowicie odszkodowania.

Cały ten proces nie jest łatwy, mówi mec. Martin Michalski. Ale jeśli doświadczony adwokat prowadzi go od początku, jest w stanie sprawnie wszystko przeprowadzić. Wizyta w sądzie może mieć miejsce w ciągu zaledwie 15-30 dni.

Natomiast, jeśli po pomoc do prawnika zwracamy się dopiero napotykając kłopoty w tym procederze, sprawa może wymagać czasu 4-5 miesięcy by ją pomyślnie doprowadzić do końca.

Kancelaria Michalski & Gubernat to polscy adwokaci w Chicago, którzy zajmują się takimi sprawami jak wypadki w pracy, wypadki samochodowe, błędy w sztuce lekarskiej, inne nieszczęśliwe wypadki, a także problemy natury rodzinnej, takie jak rozwód, opieka nad dziećmi i tym podobne.

Kancelaria ma trzy lokalizacje. Są to: 636 S River Rd w Des Plaines, 255 E Lake St w Bloomingdale i 7713 W Belmont Ave w Elmwood Park. Biura są otwarte w godzinach od 8.00AM do 6.00PM.

Kontakt telefoniczny do kancelarii pod numerem 847 752 05 06. Więcej szczegółów na stronie internetowej.

Lokalizacja przy Belmont Ave oferuje dodatkowo bezpłatne konsultacje w każdą środę od godziny 3.00PM do 6.00.PM.

Kancelaria adwokacka Michalski & Gubernat zapewnia swoim klientom najwyższą jakość reprezentacji prawnej pobierając za nią niewygórowane honorarium.

Serdecznie zapraszamy

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/anon-taeMohamad Faizal Bin Ramli

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Zaplanuj pochówek z bezpłatną pomocą doradcy cmentarzy katolickich

Opublikowano

dnia

Autor:

Doradca cmentarzy katolickich to rola nieznana w Polsce. Ale tutaj, w Chicago mamy niezwykle dogodną sytuację, że możemy korzystać z usług takich osób, na dodatek mówiących po polsku. W studiu Radia Deon Katarzyna Danek podkreśla, że pomoc doradców nic nie kosztuje, wyjaśniając na czym ta praca polega.

Doradca cmentarzy katolickich w Chicago jest pracownikiem Archidiecezji i jest przez nią opłacany. Korzystanie z usług takiej osoby nie jest związane z żadnymi dodatkowymi kosztami, jak ma to miejsce w przypadku komercyjnych usług domów pogrzebowych, zaznacza pracująca jako doradca, Katarzyna Danek.

„My się zajmujemy tym, żeby Państwu dopomóc w wybraniu miejsca wiecznego spoczynku, takiego jakie Państwu najbardziej odpowiada” wyjaśnia nasz Gość.

Doradcy przygotowują także coraz to nowsze propozycje, odpowiadając na potrzeby zgłaszających się do nich osób.

Jedną z ostatnich jest wybudowanie dodatkowych krypt na parterze budynku na Cmentarzu Zmartwychwstania w Justice, w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, mówi Katarzyna Danek. Chętne na te miejsca osoby powinny zgłosić się jak najprędzej, ponieważ liczba krypt jest ograniczona.

Na tym samym cmentarzu utworzona została nowa sekcja, na której można stawiać pomniki i powstać mają także prywatne krypty obok pomnika Jana Pawła II. Z kolei na cmentarzu Św. Michała Archanioła powstaje sekcja pochówków naturalnych, jak zapowiada nasz Gość.

„W Polsce mieliśmy zawsze jakiś rodzinny grobowiec”, którego brakuje tutaj w Chicago, mówi Katarzyna Danek. Dlatego właśnie doradcy cmentarzy katolickich zachęcają do wcześniejszego zaplanowania pochówku i podjęcia wszystkich niezbędnych decyzji zawczasu, aby nie zostawiać tego kłopotu swoim bliskim.

Raz wykupione miejsce na cmentarzu Archidiecezji Chicago, należy do właściciela już na zawsze i nie ma obowiązku odnawiania umowy po kilkudziesięciu latach, tak jak jest w Polsce.

W związku z tym nie ma dodatkowych opłat, czy podatków, a transakcje są zawierane według aktualnie obowiązujących cen i przyszłe podwyżki na nie już nie wpływają, podkreśla Katarzyna Danek.

„Cmentarze mamy właściwie od granicy z Indianą do prawie granicy z Wisconsin”, dodaje nasz Gość.

Doradcy cmentarzy katolickich mają elastyczny czas pracy – umawiają się indywidualnie z klientami w dogodnym dla nich miejscu i o najbardziej pasującej porze. Mogą przyjechać do domu, jeśli ktoś tylko ma takie życzenie, lub spotkać się na konkretnym cmentarzu i pokazać możliwe miejsca pochówku.

Najłatwiej umówić się na spotkanie dzwoniąc pod bezpośredni numer telefonu. Kontakt do Katarzyny Danek to: 708 738 6779. 

Zapraszamy do korzystania z usług polskich doradców cmentarzy katolickich!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/shironosov/ Renata Tyburczy/
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Historyczne zwycięstwo i puchar dla Wisłoki Chicago. Świętujmy go razem 14 lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

Nasza polonijna drużyna zapewniła swoim kibicom i fanom fantastyczny sezon wiosennych rozgrywek półzawodowej United Premier Soccer League. 15 czerwca Wisłoka Chicago po raz pierwszy pokonała utytułowany zespół Chicago Nation FC i została Mistrzem Dywizji UPSL Midwest Central North. O tym sukcesie w studiu Radia Deon Chicago mówią asystent trenera Biało-Zielonych, Sławomir Borek oraz podstawowy bramkarz zespołu, Dominik Pietuch.

Wisłoka Chicago rośnie w siłę i prezentuje coraz wyższy poziom, co niezwykle cieszy polonijnych miłośników piłki nożnej. Mistrzowski tytuł i okazały puchar wynagrodziły piłkarzom, działaczom i wszystkim wspierającym naszą drużynę, włożony w grę trud.

„Bardzo się cieszymy. W końcu po czterech sezonach w tej półprofesjonalnej lidze udało nam się zdobyć puchar, na który wszyscy zawodnicy, trenerzy, sztab, zarząd klubu, również kibice, czekali.” mówi trener, Sławomir Borek.

„Długo czekaliśmy na ten puchar i ciężko pracowaliśmy na treningach”, zaznacza podstawowy bramkarz drużyny, Dominik Pietuch. „Zwłaszcza w ostatnim meczu – powiedzieliśmy sobie, że bez pucharu stąd nie wyjeżdżamy”, mówi o wyjazdowym spotkaniu Biało-Zielonych w Wheaton z Chicago Nation.

Sztab szkoleniowy Wisłoki już myśli o jesiennym sezonie. W ćwierćfinałowym meczu fazy play offs Biało-Zielonym nie udało się wygrać, ale brakowało w tym spotkaniu aż sześciu zawodników z podstawowego składu, jak mówi Sławomir Borek.

Sławomir Borek

Część zawodników wyjedzie także jesienią na studia, m.in. Maciej Rzadkosz i David Szaflarski więc drużyna będzie wymagała przebudowania i wzmocnienia linii obrony.

Dominik Pietuch uważa, że liga UPSL była bardzo wyrównana w tym sezonie , doszła drużyna Chicago Fire i Diverse City Pro Academy, które podniosły jej poziom. Sławny i najbardziej utytułowany zespół Chicago Nation okazał się tej wiosny trochę słabszy.

Dominik Pietuch

Wielkie piłkarskie świętowanie mistrzowskiego tytułu Wisłoki jeszcze przed nami. A związane będzie z dwoma wydarzeniami. Pierwsze z nich czeka nas już niedługo – będzie to Piknik Rodzinny zaplanowany na 14 lipca w Schiller Woods.

Będą vendorzy, pyszne jedzenie, napoje, muzyka, boiska i atrakcje dla dzieci. Sławomir Borek zdradza także, że zostanie zorganizowana strefa kibica i wspólne oglądanie finału Mistrzostw Europy 2024.

Kolejną wspaniałą imprezą będzie uroczysty bankiet jubileuszowy świętujący 10-lecie polonijnego zespołu, który odbędzie się w sobotę, 7 września, w Allegra Banquets w Schiller Park. O szczegółach tej gali i jej znakomitych gościach przedstawiciele Wisłoki Chicago będą informować już wkrótce.

Już teraz można dokonywać rezerwacji na jubileuszową galę pod numerem telefonu 708 323 6935.

 

Źródło: informacja własna
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Konsul Generalny RP, Paweł Zyzak, żegna się z urzędem ale nie z Polonią

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym miesiącu kończy się 2-letnia, niezwykle udana kadencja Pawła Zyzaka na stanowisku Konsula Generalnego RP w Chicago. Polonia ma wielką siłę, mówi w studiu Radia Deon nasz Gość Specjalny. Powinniśmy ją wykorzystać dla dobra Polski i Polaków zarówno w kraju jak i za granicą.

Paweł Zyzak objął stanowisko Konsula Generalnego RP w Chicago 6 września 2022 roku. Od 2023 piastował funkcję naczelnego dziekana Korpusu Konsularnego w Chicago.

„Wyjadę zapewne z takim obrazem Polonii, z jakim przyjechałem – Polonii jako grupy etnicznej, która ma w sobie olbrzymi potencjał, żeby wpływać w znaczącym stopniu na sprawy publiczne amerykańskie”, podkreśla Konsul Generalny Paweł Zyzak.

Program, który przedstawił obejmując stanowisko Konsula skupiał się na zapoczątkowaniu powstania „Polonii zjednoczonej, która zna swoje możliwości ale zna również siebie, (…) tam gdzie żyją Polacy i są dumni ze swojej polskości”, jak wyjaśnia nasz Gość.

Wyjazdy do skupisk Polonii poza Chicago i Illinois były okazją do poznania Polaków, mówienia im o priorytetach i interesach naszej Ojczyzny, oraz o sposobach wsparcia, jaki mogą od niej dostać. Były także okazją do poznania ich problemów i oczekiwań, podsumowuje Konsul Generalny Paweł Zyzak.

Bardzo dobre efekty przyniosła współpraca z placówkami Polsko-Słowiańskie Federalnej Unii Kredytowej, gdzie od kwietnia 2023 roku organizowane są dyżury konsularne.

„Polonia dzisiaj jest w olbrzymiej swej większości jednak zamerykanizowana. Jest to Polonia drugiego, trzeciego, czwartego pokolenia” zauważa nasz Gość. Ważne jest jej zespolenie, żeby zbudować ośrodek jej oddziaływania na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych.

„Polska potrzebuje swoich ambasadorów przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych” podkreśla Konsul Generalny Paweł Zyzak, mówiąc o znaczeniu naszej diaspory na Środkowym Zachodzie. Po przyłączeniu stanu Ohio, o co starał się nasz Gość oraz Konsul Generalny w Nowym Jorku, nasza Polonia będzie liczyła 3,5 miliona osób.

Z drugiej strony, Polonia amerykańska potrzebuje swoich ambasadorów w Ojczyźnie, by zmienić swój wizerunek wśród Rodaków. Mogłaby temu posłużyć specjalna kampania realizowana przez różne instytucje, opowiadająca o tym jak wygląda współczesna Polonia i jaka jest jej historia.

Nasz Gość uważa, że ważne jest stworzenie ośrodków badających dziedzictwo polskie w Stanach Zjednoczonych i gromadzących zbiory, które mogłyby być następnie udostępniane naukowcom, wykorzystywane w publikacjach i przy powstawaniu innych materiałów historycznych.

Świadomość o znaczeniu Polonii w USA, trzeba jednak przede wszystkim wzbudzić u polityków w kraju, tak aby nie patrzyli na nas tylko przez pryzmat oddanych w wyborach głosów, mówi Konsul Generalny Paweł Zyzak. 

Czy inicjatywy podjęte w ciągu ostatnich dwóch lat, polityczna otwartość i zaangażowanie młodych ludzi w działalność Konsulatu Generalnego RP w Chicago będą kontynuowane?

To zależy tylko i wyłącznie od osoby, która obejmie to stanowisko. „Bardzo mi zależy, żeby ta praca, którą zrealizowaliśmy przez ostatnie 2 lata nie została zmarnowana” zaznacza nasz Gość mówiąc, że bardzo chętnie będzie wspierał swojego następcę.

„Absolutnie nie żegnam się z Polonią” podkreśla Konsul Generalny Paweł Zyzak, który jako historyk jest z Polonią od kilkunastu lat, prowadząc badania i tworząc publikacje z nią związane.

Paweł Zyzak urodził się w Żywcu w 1984 roku. Jest historykiem, dziennikarzem, publicystą, amerykanistą i przedsiębiorcą.

Studiował w Stanach Zjednoczonych w Austrii i w Polsce. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Poznaniu. Był publicystą Kuriera Chicago i przez lata komentował wydarzenia polityczno-społeczne na antenie stacji 1490AM oraz 1080AM.

Całej rozmowy z Konsulem Generalnym RP  Pawłem Zyzakiem można posłuchać tutaj:

 

Źródło: Informacja własna
Foto: Jan Sochaczewski/KGRP Chicago

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu