Połącz się z nami

News Chicago

60 mln USD dla bezdomnych w Chicago. Miasto dostało największą dotację w kraju

Opublikowano

dnia

Czwartek był dobrym dniem w walce z bezdomnością w Chicago, problemem występującym w wielu dużych miastach. Miasto ogłosiło, że otrzymuje dotację federalną w wysokości 60 milionów dolarów – największą pojedynczą dotację z puli 315 milionów dolarów przyznanej przez Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast USA.

Sekretarz Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast USA, Marcia Fudge, była burmistrz Warrensville Heights w rodzinnym Ohio Lightfoot, odbyła specjalną podróż do Chicago, aby dostarczyć symboliczny, wielki czek.

W sumie 46 społeczności otrzymało dotacje na walkę z bezdomnością. Chicago dostało największy kawałek ze względu na „niesamowitą propozycję – zdecydowanie jedną z najlepszych, jakie kiedykolwiek widzieliśmy” – powiedziała Fudge.

Lightfoot nazwała grant „błogosławieństwem dla tych, którzy najbardziej go potrzebują”.

Burmistrz stwierdziła, że dotacja w sposób natychmiastowy przełoży się na pomoc w umieszczeniu większej liczby ludzi w mieszkaniach i zapewnieniu im usług wspierających.

Bezdomność jest złożonym problemem i niełatwo go rozwiązać, powiedziała Lightfoot. U jego podstaw mogą leżeć problemy finansowe ale także problemy ze zdrowiem psychicznym, uzależnieniami czy doświadczenie handlu ludźmi.

Burmistrz była krytykowana za niedotrzymanie swojej obietnicy wyborczej z 2019 r. Miała podnieść podatek od sprzedaży luksusowych domów w celu stworzenia dedykowanego źródła finansowania walki z bezdomnością i dostępu do przystępnych cenowo mieszkań.

60 milionów dolarów zapewni ponad 700 stałych mieszkań „bez ograniczeń czasowych”, wraz z „intensywnym zarządzaniem i usługami wsparcia” dla ich mieszkańców. Zapewni również ponad 50 jednostek szybkiego przesiedlenia z ograniczonymi w czasie dotacjami.

Pozwoli również miastu na uruchomienie nowego programu o nazwie „mieszkania segregacyjne”, który doda 60 awaryjnych jednostek, wykorzystywanych jako przystanek na drodze do „długoterminowej ścieżki mieszkaniowej” dla osób, które potrzebują stabilizacji przed przeprowadzką do własnego mieszkania.

Ponadto federalne pieniądze zwiększą możliwości miasta w zakresie zajmowania się sprawami ludzi żyjących na ulicach poprzez finansowanie dodatkowych siedmiu agencji do wykonywania tej pracy.

Będą też dalej wspierać agencje świadczące usługi kliniczne i usługi stabilizacji mieszkaniowej dla osób już przebywających w mieszkaniach przeznaczonych dla bezdomnych.

Wniosek o dotację dla miasta napisała Carolyn Ross, dyrektor generalny All Chicago Making Homelessness History.

Ogólnokrajowe dane mówią, że na ulicach dużych miast śpi ponad 520 000 osób, a około 230 000 z nich nie ma schronienia. Pandemia, inflacja i znaczny wzrost wysokości czynszów przyczyniły się do wzrostu liczby bezdomnych w USA.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/Centuryboy

News Chicago

Zwrot podatku w Illinois – jak sprawdzić jego status?

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż termin składania zeznań podatkowych trwa jeszcze ponad miesiąc, wiele osób składa wnioski wcześniej i ma nadzieję, że uda im się odebrać zwrot podatku przed rozpoczęciem wiosennych miesięcy. Jeśli złożyłeś już zeznanie podatkowe za 2022 r., możesz sprawdzić status twoich zwrotów stanowych i federalnych.

Status Zwrotu Stanowego

Mieszkańcy stanu Illinois mogą sprawdzić status swojego zwrotu na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, system “Where’s My Refund” sprawdza, czy stanowy Departament Skarbowy zainicjował już proces zwrotu po przejrzeniu zeznania podatkowego płatnika. Jeśli tak się stało, podatnicy mogą odwiedzić witrynę należącą do Illinois Comptroller, która posiada system “Find Your Illinois Tax Refund”

Oba narzędzia wymagają podania nazwiska podatnika, a także jego numeru ubezpieczenia społecznego.

Status zwrotu federalnego

Ci, którzy chcą sprawdzić status swoich federalnych zwrotów, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Skarbowego IRS.

Podatnicy będą musieli wprowadzić swój numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny podatnika, status zgłoszenia oraz dokładną kwotę pieniędzy, którą spodziewają się otrzymać w ramach zwrotu.

Podatnicy proszeni są o odczekanie co najmniej 24 godzin, jeśli złożyli deklarację drogą elektroniczną, oraz o odczekanie 4 tygodni przed sprawdzeniem statusu, jeśli złożono zeznanie papierowe.

Ile czasu zajmie otrzymanie zwrotu pieniędzy?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois osoby składające dokumenty mogą spodziewać się, że zwrot pieniędzy zajmie więcej czasu niż w poprzednich latach ze względu na podjęte działania mające na celu zapobieganie oszustwom związanym z identyfikacją i kradzieżą.

Jednak ci, którzy złożyli zwroty drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybszy zwrot.

Ponadto, jeśli istnieje różnica między zwrotem, do którego byłeś uprawniony, a zwrotem, który otrzymałeś, stan wyśle powiadomienie w ciągu 7 do 10 dni roboczych.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/ Andrii Dodonov/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego w Centrum Kopernika

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

  • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
  • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
  • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
  • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
  • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsza kobieta – najwyższy rangą funkcjonariusz federalny ds. narkotyków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz pierwszy w Chicago kobieta została najwyższym rangą funkcjonariuszem federalnym ds. narkotyków. Sheila Lyons obiecuje coś zmienić w mieście, gdy liczba zgonów związanych z fentanylem wymyka się spod kontroli, a kartele narkotykowe wciąż prowadzą ożywiony biznes w okolicach Chicago.

Sheila Lyons ma za sobą 31-letnią karierę w Agencji Kontroli Narkotyków DEA, a teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisku Agenta Specjalnego Biura Terenowego w Chicago.

Pochodząca z Chicago absolwentka Bradley University miała inne plany na swoją karierę. Chciała zostać prawnikiem, ale studia prawnicze były dla niej zbyt drogie. Dzień kariery zorganizowany w college’u skłonił ją do złożenia podania do agencji rządowych i w ten sposób znalazła swoje powołanie.

Lyons awansowała, pracując jako agentka w różnych miastach i stanach, zanim wróciła do rodzinnego miasta. Często była jedyną kobietą w biurze.

Sheila Lyons przejmuje kontrolę w czasie, który, jak mówi, jest najtrudniejszym okresem dla Agencji Kontroli Narkotyków DEA: kryzysem związanym z fentanylem.

„To najgorszy kryzys narkotykowy, jaki kiedykolwiek widziałam w całej mojej karierze” – ocenia Lyons.

Opioidy są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 18 do 45 lat. Wg Lyons głównym celem agencji jest pokonanie i zniszczenie dwóch karteli wprowadzających narkotyk do Stanów Zjednoczonych, aktywnych także w Chicago.

Drugim celem Lyons jest edukacja. Ponieważ kartele dodają fentanyl do innych leków, DEA rozpoczęła kampanię pt. „Jedna pigułka może zabić”.

Obowiązkowy wiek emerytalny w Agencji Kontroli Narkotyków to 57 lat. W wieku 53 lat Lyons powiedziała, że planuje pozostać w pracy tak długo, jak będzie skuteczna.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu