Połącz się z nami

News USA

Listonosz przyniesie Ci tabletki aborcyjne. Lekarze ostrzegają: To duże ryzyko

Opublikowano

dnia

Większość kobiet chcących dokonać aborcji w USA wybiera jako metodę usunięcia ciąży tzw. tabletki aborcyjne. Departament Sprawiedliwości niedawno poinformował, że poczta może dostarczyć te środki, po tym, jak Amerykańska Administracja Żywności i Leków (FDA) upoważniła lekarzy do przepisywania ich online i przesyłania pocztą. O kontrowersyjnym przedsięwzięciu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Oto pięć rzeczy, które należy wiedzieć o tzw. tabletkach aborcyjnych.

Co to są leki aborcyjne?

FDA najpierw zatwierdziła mifepriston, który jest sparowany z innym lekiem o nazwie mizoprostol do aborcji, w 2000 r.

Ten rodzaj aborcji – zatwierdzony przez FDA do użycia do 10 tygodnia ciąży – jest również określany jako aborcja z udziałem pigułki, aborcja chemiczna, aborcja lekowa i aborcyjna telemedycyna.

Jak powszechne są leki aborcyjne?

Według Guttmacher Institute, organizacji badań reprodukcyjnych związanych z planowanym rodzicielstwem ten rodzaj aborcji stanowi ponad połowę wszystkich aborcji w Stanach Zjednoczonych.

Czy wysyłanie leków aborcyjnych jest legalne?

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) niedawno wyjaśnił swoją pozycję, że usługa pocztowa w USA może dostarczyć tabletki aborcyjne pocztą.

W opinii z 23 grudnia 2022 r. Biuro doradcy prawnego Departamentu (Office of Legal Counsel OLC) stwierdziło, że prawo federalne w tej sprawie nie ma zastosowania, jeśli nadawca nie zamierza nielegalnie stosować tych środków.

W odpowiedzi niektórzy eksperci prawni zakwestionowali opinię OLC. Należał do nich piszący do National Review, Ed Whelan, starszy pracownik Etyki i Polityki Publicznej.

Kiedy tabletki aborcyjne stały się dostępne drogą pocztową?

W grudniu 2021 r. FDA zniosła ograniczenia dotyczące dystrybucji mifepristonu. Decyzja upoważniła lekarzy do przepisywania leków online i wysłania tabletek, umożliwiając kobietom w ciąży na wczesne aborcje bez opuszczania domów.

Na początku stycznia 2023 r., FDA ogłosiła również po raz pierwszy, że każda pacjentka z receptą na mifepriston będzie go mogła nabyć w lokalnej aptece detalicznej, jeśli ta zostanie odpowiednio certyfikowana. Pisaliśmy o tym 5 stycznia.

Czy środki aborcyjne są bezpieczne?

Dr Ingrid Skop, dyrektor ds. Medycznych w Charlotte Lozier Institute (CLI), lekarz z 25-letnim doświadczeniem w ginekologii, już wcześniej wyraziła zaniepokojenie zdrowiem kobiet używających mifepristonu, gdy nie jest im przekazywany bezpośrednio przez lekarza.

Działanie leku jest ściśle ograniczone w czasie, aby go użyć trzeba dokładnie wiedzieć ile tygodni trwa ciąża.

Nie można także bagatelizować problemu ciąży ektopowej. Jest to potencjalnie zagrażająca życiu sytuacja, w której zarodek implantuje poza macicą, zwykle w jednym z jajowodów.

Mifepriston nie działa na ciążą pozamaciczną Więc taka ciąża może nadal się rozwijać, a jajowód może pęknąć. Jest to dość powszechna przyczyna śmierci matki.

Innym problemem jest to, że osoba prosząca o tabletki aborcyjne może nie być osobą, która je faktycznie przyjmuje.

To stwarza możliwość zmuszania kobiety do aborcji przez inną osobę, podczas gdy ona sama jej nie chce.

Badanie autorskie wykonane przez Skop i innych ekspertów nazywa zwiększony dostęp do pigułek aborcyjnych zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Według analizy danych dotyczących roszczeń Medicaid, wskaźnik wizyt lekarskich po aborcji chemicznej wzrósł o ponad 500% w latach 2002–2015. W tym samym okresie aborcje chemiczne w badanej populacji wzrosły z 4,4% do 34,1% wszystkich zabiegów przerwania ciąży.

Kobiety, które przeszły aborcję chemiczną częściej były także hospitalizowane na oddziałach intensywnej terapii niż w przypadku chirurgicznego usunięcia ciąży. Aborcja chemiczna sprawia też, że kolejne zabiegi przerwania ciąży są bardziej niebezpieczne.

 

Źródło: cna
Foto: istock/ Drazen ZigicLiudmila Chernetska/ JillianCain/ Domepitipat

News USA

Urząd Skarbowy bierze się za bogaczy. Nie unikną płacenia podatków

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Skarbu USA oznajmił, że IRS planuje wyeliminować poważną lukę podatkową dotyczącą zamożnych podatników, która w ciągu następnej dekady może przynieść państwu ponad 50 miliardów dolarów przychodów.

Ogłoszone w poniedziałek wytyczne i orzeczenie obejmują plany zasadniczo zaprzestania „przenoszenia się spółki” – procesu, w ramach którego firma lub osoba może przenosić aktywa pomiędzy szeregiem powiązanych podmiotów, aby uniknąć płacenia podatków.

Ze względu na poprzednie lata niedofinansowania IRS ograniczył audyt zamożnych osób, a przenoszenie aktywów między spółkami stało się powszechne. Po dokonaniu oceny tej praktyki urzędnicy administracji Bidena stwierdzili, że nie ma podstaw ekonomicznych dla takich transakcji.

Urząd Skarbowy twierdzi, że liczba zgłoszeń składanych przez duże firmy pośredniczące, stosowanych w ramach unikania opodatkowania określonego w wytycznych, wzrosła o 70% z 174 100 w 2010 r. do 297 400 w 2019 r. Jednak w tym samym czasie wskaźniki kontroli tych przedsiębiorstw spadły z 3,8% do 0,1%.

W oświadczeniu ogłaszającym nowe wytyczne przedstawiciele Departamentu Skarbu stwierdzili, że między kwotą, którą prawdopodobnie jest winien z tytułu podatków 1% najlepiej zarabiających Amerykanów, a kwotą, którą te osoby płacą, szacowana różnica wynosi 160 miliardów dolarów.

Poniedziałkowe ogłoszenie jest częścią ciągłych wysiłków IRS mających na celu wykrycie zamożnych oszustów podatkowych, którzy manipulują przepisami podatkowymi lub w ogóle nie płacą podatków.

Inicjatywy ogłoszone w ubiegłym roku obejmowały ściganie osób i firm, które nieprawidłowo odliczają prywatne loty służbowymi odrzutowcami oraz ściąganie zaległych podatków od milionerów-przestępców.

IRS planuje podnieść wskaźniki audytów spółek z aktywami powyżej 250 mln USD do 22,6% w 2026 r. z 8,8% w roku podatkowym 2019. Planuje także dziesięciokrotnie zwiększyć audyty w przypadku dużych, złożonych spółek osobowych z aktywami przekraczającymi 10 mln USD.

 

Źródło: suntimes
Foto: istock/CentralITAlliance/ BernardaSv/
Czytaj dalej

News USA

Amerykańskie mieszkania rosną. Gdzie są największe, a gdzie mieszkańcom jest ciasno?

Opublikowano

dnia

Autor:

Raport RentCafe wykazał, że mieszkania w Stanach Zjednoczonych zaczynają rosnąć po dziesięciu latach kurczenia się. Średnia powierzchnia nowego mieszkania w USA wynosi obecnie 916 stóp kwadratowych, co oznacza wzrost o 27 stóp kwadratowych w porównaniu z 2023 r.

Ostatnio dostępnych jest także więcej mieszkań z dwiema i trzema sypialniami, co pomogło zwiększyć średnią wielkość mieszkania w kraju, podaje portal nieruchomości RentCafe.

Wśród najmniejszych mieszkań wyróżnia się Nowy Jork i jego dzielnice – Queens i Brooklyn. Według raportu RentCafe, w Queens mieszkania mają najmniejszą powierzchnię, zajmując pod tym względem trzecie miejsce w kraju.

Nowe mieszkania w Queens mają średnio 692 stopy kwadratowe i są nieco mniejsze niż te na Brooklynie, które mają średnio 712 stóp kwadratowych.

W obu gminach w ciągu ostatnich 10 lat zmniejszyła się wielkość przeciętnego nowego mieszkania. Apartamenty Queens straciły średnio 32 stopy kwadratowe, co oznacza spadek o 4,4% w ciągu ostatniej dekady. Na Brooklynie spadek był nieco mniejszy: około 21 stóp kwadratowych, co oznacza utratę około 2,9% powierzchni.

Spośród głównych miast USA jedynie Seattle i Portland mają przeciętnie mniejsze mieszkania. Średnie nowe mieszkanie w Seattle ma 661 stóp kwadratowych, a w Portland 685 stóp kwadratowych.

Niedaleko Queens i Brooklynu znajduje się Manhattan, gdzie przeciętne nowe mieszkanie ma 737 stóp kwadratowych, co stanowi wzrost o 2,2% w porównaniu z dekadą temu, czyli o 16 stóp kwadratowych. Manhattan znalazł się na szóstym miejscu ze względu na najmniejszy nowy rozmiar mieszkania, czyli za Detroit.

Manhattan

Natomiast największe średnie mieszkania budowane są w Gainesville na Florydzie, gdzie przeciętne nowe mieszkanie ma niecałe 1200 stóp kwadratowych. To jedno z aż pięciu miast w Słonecznym Stanie, które znalazło się na liście największych nowych mieszkań.

Według raportu nowe mieszkania ​​w tych pięciu miastach mają najmniejsze rozmiary:

 • Seattle, stan Waszyngton
 • Portland, Oregon
 • Queens, Nowy Jork
 • Brooklyn, Nowy Jork
 • Detroit, Michigan

W tych miastach buduje się największe mieszkania:

 • Gainesville, Floryda
 • Tallahassee, Floryda
 • Baton Rouge, Luizjana
 • Knoxville, Tennessee
 • Marietta, Georgia

 

Źródło: fox32
Foto: itock/2Mmedia/ deberarr/James Andrews/
Czytaj dalej

News USA

Uwaga: Idą upały. Mieszkańcy Środkowego Zachodu, w tym Chicago, będą się pocić

Opublikowano

dnia

Autor:

Wielka fala upałów ma ogarnąć Środkowy Zachód i Północny Wschód, a rekordowo wysokie temperatury utrzymają się przez cały przyszły tydzień, rozpoczynając lato z najbardziej znaczącym jak dotąd upałem w tym roku. Prognoza gorąca dotyczy także Chicago.

Szacuje się, że w tym tygodniu może zostać pobitych lub prawie pobitych prawie 200 rekordów wysokiej temperatury w Stanach Zjednoczonych. Centrum prognoz pogody Narodowej Służby Meteorologicznej twierdzi, że niektóre obszary w kraju mogą doświadczyć najdłuższej fali upałów, jaką widziały od dziesięcioleci.

Dziesiątki milionów ludzi, którzy nie są przyzwyczajeni do tak wielkiego gorąca, będą w tym tygodniu pocić się w temperaturach sięgających 90 stopni Fahrenheita.

Według National Weather Service, przez cały ten tydzień najbardziej ekstremalne ryzyko upałów będzie występowało w rejonie Wielkich Jezior i na Północnym Wschodzie. Obejmuje to główne obszary metropolitalne Chicago, St. Louis, Detroit, Cleveland, Pittsburgh, Nowy Jork i Boston.

Do poniedziałkowego popołudnia temperatura na rozległym obszarze północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych osiągnie od 15 do 20 stopni powyżej normy i oczekuje się, że przez resztę tygodnia pracy wzrośnie do 25 stopni powyżej normy.

W niektórych obszarach, w tym w Pittsburghu, takich upałów nie było od około 30 lat.

Każdy dzień będzie gorętszy od poprzedniego, a temperatury w nocy często nie spadną na tyle, aby zapewnić ulgę, co stwarza zwiększone ryzyko chorób związanych z upałem. Przewiduje się, że w nocy temperatury będą wynosić około 75 stopni.

NWS w Chicago ostrzegło, że przez cały przyszły tydzień mieszkańcy Wietrznego Miasta mogą odczuwać ciepło od 95 do 105 stopni. W niektórych częściach wschodniego Nowego Jorku i zachodniej Nowej Anglii wskaźniki sięgają nawet 107 stopni.

Ekstremalne upały zabijają średnio dwa razy więcej ludzi rocznie niż tornada i huragany razem wzięte.

Ubiegły rok w Stanach Zjednoczonych był najgorszy w historii od 1936 r., pod względem upałów, według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej NOAA, a naukowcy ostrzegają, że w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego fale upałów będą coraz poważniejsze, o czym pisaliśmy 5 czerwca.

Jakie są zagrożenia związane z ekstremalnymi upałami?

Eksperci twierdzą, że choroba związana z upałem może być śmiertelna, jeśli nie zostanie wcześnie rozpoznana i leczona. Może nastąpić przegrzanie (hipertermia) i udar cieplny.

Szczególnie narażone są na nie małe dzieci i niemowlęta, kobiety w ciąży, osoby pracujących na zewnątrz, osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi, a także osoby, które nie mogą się dobrze poruszać lub mieszkają samotnie.

Objawy przegrzania mogą obejmować obfite pocenie się i zmęczenie; słaby puls; skórę chłodną, bladą lub lepką; oraz ból głowy, zawroty głowy, nudności i omdlenia. Należy przenieść taką osobę do klimatyzowanego pomieszczenia i podać jej kilka łyków wody, poluzować ubranie i nałożyć na ciało chłodne, mokre ściereczki lub włożyć chorego do chłodnej kąpieli. W przypadku wymiotów należy zwrócić się o pomoc lekarską.

Osoba cierpiąca na udar cieplny może odczuwać ból głowy, dezorientację, nudności, zawroty głowy i mieć temperaturę ciała powyżej 103°F. Może mieć także gorącą, czerwoną, suchą lub wilgotną skórę; szybki puls i zemdleć. CDC zaleca, aby natychmiast dzwonić pod numer 911, a podczas oczekiwania na pomoc korzystać z chłodnej kąpieli lub okładów i klimatyzowanego pomieszczenia. Nie wolno podawać nic do picia.

Jak możesz zachować bezpieczeństwo?

Eksperci zalecają, aby w czasie tak dużych upałów pozostać w klimatyzowanym pomieszczeniu i ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu. Jeśli nie masz klimatyzacji, dowiedz się, czy Twoja społeczność otworzy centra chłodzące. Jednak nawet osoby posiadające klimatyzację powinny planować z wyprzedzeniem na wypadek przerwy w dostawie prądu.

Inne wskazówki od Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC:

 • Pij dużo wody i weź chłodny prysznic lub kąpiel.
 • Noś lekką, luźną odzież i rzadziej korzystaj z kuchenki i piekarnika.
 • Sprawdź, co u przyjaciół i krewnych, zwłaszcza tych, którzy nie mają klimatyzacji.

Informacje na temat centrów chłodzących na terenie Chicago można znaleźć tutaj.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/Liudmila Chernetska/AntonioGuillem/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu