Połącz się z nami

News USA

Nowa podkomisja zajmie się aktami przemocy wobec działaczy pro-life

Opublikowano

dnia

Izba Reprezentantów wkrótce rozpocznie śledztwo w sprawie „wykorzystania zbrojnego ramienia rządu federalnego” przeciwko swoim przeciwnikom politycznym, w tym aktywistom antyaborcyjnym. Co najmniej 26 osób zostało oskarżonych przez Departament Sprawiedliwości 2022 r. za działania pro-life. To był swoisty pokaz siły, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Nowa Izba z większością republikańską uchwaliła HR 12, czyli ustanowienie specjalnej podkomisji w głosowaniu partyjnym (221-211) 10 stycznia.

Nowa podkomisja Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów jest upoważniona do zbadania, w jaki sposób agencje federalne, takie jak FBI i IRS, zbierają i wykorzystują lub rozpowszechniają informacje o obywatelach Stanów Zjednoczonych, w tym wszelkie niezgodne z konstytucją, nielegalne lub nieetyczne zajęcia.

Podkomisja, której przewodniczy Republikański Reprezentant Ohio, Jim Jordan, będzie miała uprawnienia do wydawania wezwań do sądu organom ścigania. Rezolucja nakazuje przedstawienie raportu końcowego do 2 stycznia 2025 r.

Choć skład podkomisji nie został w pełni ogłoszony, będzie się ona składać z 9 Republikanów i 6 Demokratów.

Oczekuje się, że podkomisja zbada wykorzystanie przez FBI ustawy o swobodnym dostępie do klinik aborcyjnych (FACE) w celu namierzenia i aresztowania działaczy pro-life, oprócz dochodzeń rządowych, na które mogły mieć wpływ względy polityczne.

Być może najbardziej kontrowersyjnym zastosowaniem ustawy FACE było aresztowanie katolika i działacza pro-life Marka Houcka, ojca 7 dzieci, o czym pisaliśmy 29 września i 12 grudnia.

Mieszkaniec Pensylwanii został oskarżony o popychanie wolontariusza Planned Parenthood w obronie syna około rok przed jego aresztowaniem. We wrześniu 2022 roku Houck został zatrzymany przez uzbrojonych agentów FBI, gdy był w domu z żoną i dziećmi.

List otwarty z września 2022 r. do Departamentu Sprawiedliwości (DOJ) podpisany przez 22 Republikanów Izby Reprezentantów oskarżył FBI o użycie „nadmiernego poziomu siły” w „nadzwyczajnym przekroczeniu celów politycznych”.

Pod rządami Bidena Departament Sprawiedliwości radykalnie zwiększył wykorzystanie ustawy FACE w serii aresztowań protestujących przeciwko aborcji.

Co najmniej 26 osób zostało oskarżonych o naruszenie ustawy w 2022 r., a tylko 4 w 2021 r. i 1 w 2020 r.

W tym tygodniu Izba przyjęła również przepisy pro-life, w tym ustawę o ochronie osób, które przeżyły aborcję oraz rezolucję potępiającą serię ataków na ośrodki pomocy dla kobiet w ciąży i organizacje pro-life, o czym pisaliśmy 13 stycznia.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/DJMcCoy

 

News USA

Religia coraz rzadziej wpływa na wybory Amerykanów. Raport Pew Research Center

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe badanie Pew Research Center pokazuje, że religia odgrywa coraz mniejszą rolę w decyzjach wyborczych Amerykanów. Zdecydowana większość respondentów przyznaje, że ich głosowanie nie jest motywowane przekonaniami religijnymi. O wynikach analizy mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Badanie przeprowadzono w dniach 5–11 maja 2025 r. w ramach panelu American Trends Panel na próbie 8 937 dorosłych Amerykanów. Margines błędu wynosił ±1,4 pkt proc.

Jak Amerykanie głosują?

  • 56% badanych stwierdziło, że religia wpływa na ich decyzje wyborcze „w niewielkim stopniu” lub „wcale”.
  • 18% wskazało, że religia odgrywa rolę „w pewnym stopniu”.
  • 25% uznało, że religia ma „duży” lub „znaczny” wpływ na ich głosowanie.

Zdaniem Susan Hanssen, profesor historii z Uniwersytetu w Dallas, wyniki są „uderzające”, ponieważ nie układają się w klasyczny rozkład. “Albo religia ma duże znaczenie, albo nie ma go wcale. Niewielu ludzi wskazuje wpływ umiarkowany” – wyjaśnia badaczka.”

Różnice między grupami religijnymi

Badanie ujawniło duże rozbieżności między wyznaniami:

  • Ewangelikalni chrześcijanie: 51% twierdzi, że religia ma duży wpływ na ich głosowanie – to najwyższy wynik spośród wszystkich grup.

  • Katolicy: 24% mówi o dużym wpływie, 22% o umiarkowanym, a 54% przyznaje, że religia odgrywa niewielką lub żadną rolę.

  • Ateiści: aż 88% deklaruje brak jakiegokolwiek wpływu religii na ich decyzje wyborcze.

  • Chrześcijanie nieewangeliczni: należą do grup, w których religia najmniej kształtuje preferencje polityczne.

Wśród katolików 67% zgadza się, że Bóg nie ingeruje w wyniki wyborów prezydenckich w USA. Jedynie 5% uważa, że wybór Donalda Trumpa był „bezpośrednio aprobowany przez Boga”.

Podziały polityczne

Badanie wskazuje także na różnice partyjne:

  • Republikanie34% deklaruje, że religia silnie wpływa na ich głosowanie.
  • Demokraci – tylko 18% podziela ten pogląd.

Republikanie częściej też wyrażają przekonanie, że wyniki ostatnich wyborów „są częścią ogólnego planu Boga”.

Trump a „dobrzy chrześcijanie”

W kontekście ostatnich wyborów prezydenckich Pew zapytało chrześcijan o Donalda Trumpa:

  • 80% uznało, że „dobrzy chrześcijanie mogą się nie zgadzać w sprawie Trumpa”.
  • 11% stwierdziło, że sprzeciw wobec niego jest niezbędny, by być dobrym chrześcijaninem.
  • 7% uważa, że poparcie dla Trumpa jest warunkiem bycia dobrym chrześcijaninem.

 

Źródło: cna
Foto: istock/Alan Mazzocco/Drazen Zigic/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dzień Dziecka Utraconego: Bądźmy razem w modlitwie za dzieci, których nie ma z nami

Opublikowano

dnia

Autor:

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na Dzień Dziecka Utraconego, który odbędzie się 11 października w kościele św. Konstancji. To szczególny czas modlitwy, refleksji i wsparcia dla tych, którzy doświadczyli straty dziecka.

Program wydarzenia:

  • 6:00 pm – Dekalog osieroconych rodziców
  • 6:30 pm – Modlitwa różańcowa za dzieci utracone oraz sakrament pojednania
  • 7:00 pm – Msza święta i adoracja Najświętszego Sakramentu

Prosimy, aby każdy rodzic przyniósł ze sobą:

  • świecę dla każdego utraconego dziecka,
  • kartkę z imieniem dziecka.

Wydarzenie poprowadzą: ks. Krzysztof Świerczewski, s. Maksymiliana Kamińska MChR oraz zespół z Poradni Rachel.

Niech będzie to czas modlitwy, pamięci i wspólnoty.

 

Foto: istock/izzzy71/
Czytaj dalej

Kościół

Amerykańscy przywódcy katoliccy apelują o modlitwę po śmierci Charliego Kirka

Opublikowano

dnia

Autor:

Śmierć Charliego Kirka, znanego działacza politycznego i obrońcy życia, wstrząsnęła opinią publiczną w Stanach Zjednoczonych. 31-letni założyciel organizacji Turning Point Action zginął 10 września w wyniku postrzału podczas wystąpienia na Uniwersytecie Utah Valley.  W reakcji na tragedię biskupi i liderzy Kościoła katolickiego w całym kraju wyrazili ból oraz wezwali wiernych do modlitwy – zarówno w intencji rodziny Kirka, jak i wszystkich ofiar rosnącej fali przemocy w USA – mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

„Powierzamy ofiary Bogu”

Diecezja Arlington w specjalnym oświadczeniu podkreśliła, że dramat ten wpisuje się w „błędne koło politycznych i społecznych niepokojów”, które w ostatnich tygodniach zebrały tragiczne żniwo. Przypomniano m.in. o śmierci dwojga dzieci podczas strzelaniny w szkole w Minneapolis oraz o zamordowanej w Charlotte ukraińskiej uchodźczyni, Irynie Zarutskiej.

W poszukiwaniu głębszej wiary i jedności

Kościelni hierarchowie wskazują, że źródłem przemocy jest odrzucenie Boga i godności ludzkiej osoby.

Jak podkreślono, przezwyciężenie tego kryzysu wymaga „silnej wiary, głębszego zawierzenia Chrystusowi, szczerej miłości do drugiego człowieka, odzwierciedlonej w prawie i życiu społecznym, a także odnowionego zaangażowania na rzecz sprawiedliwości i porządku publicznego”.

Liderzy Kościoła ostrzegają, że naród amerykański przeżywa obecnie „niebezpieczny czas”, w którym polityczne podziały nakładają się na kryzys wartości – wiarę, rodzinę i zdolność do pokojowego współistnienia.

Modlitwa o pokój i pojednanie

Biskupi w całych Stanach Zjednoczonych zachęcają wiernych do modlitwy za rodzinę Charliego Kirka, za wszystkie ostatnie ofiary przemocy oraz o odnowę ducha pojednania w społeczeństwie.

 

Źródło: Vatican News
Foto: Kennedy Center

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu