Połącz się z nami

NEWS Florida

Właściciele domów na Florydzie do dzisiaj muszą złożyć wniosek o pomoc FEMA po huraganie Ian

Opublikowano

dnia

Ostateczny termin dla właścicieli domów i najemców, którzy ponieśli fizyczne szkody lub straty związane z huraganem Ian, na złożenie wniosku o pomoc FEMA, upływa w czwartek, poinformował w zeszłym tygodniu Wydział Zarządzania Kryzysowego na Florydzie. Dwadzieścia sześć powiatów na Florydzie zostało wyznaczonych jako kwalifikujące się do pomocy indywidualnej.

Agencja stwierdziła w grudniowym komunikacie prasowym, że osoby, które przeżyły Iana, „powinny złożyć wniosek do FEMA, nawet jeśli mają ubezpieczenie”.

Osoby dotknięte zniszczeniami Iana, mogą ubiegać się o pomoc FEMA na kilka sposobów, w tym dzwoniąc na infolinię agencji, odwiedzając stronę DisasterAssistance.gov, korzystając z aplikacji FEMA lub odwiedzając centrum pomocy po katastrofie.

Agencja ma stronę internetową która pomaga ludziom w znalezieniu najbliższego centrum.

REKLAMA REKLAMA

Oto informacje, które według FEMA kandydaci powinni mieć pod ręką podczas rejestracji:

 • Numer ubezpieczenia społecznego
 • Adres głównego miejsca zamieszkania sprzed katastrofy
 • Nazwiska wszystkich mieszkańców gospodarstwa domowego sprzed katastrofy
 • Rodzaje ochrony ubezpieczeniowej
 • Aktualny numer telefonu i adres do korespondencji
 • Konto bankowe i numery rozliczeniowe dla bezpośredniego przelewu pomocy finansowej

Według FEMA i Small Business Administration SBA wnioski o niskooprocentowane pożyczki dla właścicieli firm mają ten sam, czwartkowy termin.

Tymczasem osoby, które przeżyły, mają czas do 29 czerwca na złożenie wniosków o odszkodowanie.

Floryda została mocno dotknięta przez Iana we wrześniu 2022, kiedy uderzył w nią jako huragan czwartej kategorii. Ian przyniósł silne wiatry i potężną falę sztormową, która także spowodowała znaczne szkody na wielu obszarach.

Według niektórych szacunków straty spowodowane przez Iana sięgają dziesiątek miliardów dolarów.

Stan Floryda i gospodarstwa domowe dotknięte przez Iana otrzymały łącznie ponad 4,5 miliarda dolarów na pomoc w odbudowie w postaci dotacji federalnych, pożyczek na wypadek klęsk żywiołowych i płatności z tytułu ubezpieczenia powodziowego, podała FEMA w poniedziałkowym komunikacie prasowym.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Barbara Hughes

NEWS Florida

Gdzie jest Harriet? Samica bielika, której gniazdo śledzą ludzie na całym świecie, zniknęła

Opublikowano

dnia

Autor:

Harriet, słynna matka bielik z południowo-zachodniej Florydy, nie wróciła do gniazda, w którym ma dwa pisklęta z mężem nazwanym M15. Od tego czasu ojciec orzeł dość szybko dostosował swoje nawyki, aby opiekować się młodymi. Zdjęcia z kamer umieszczonych przy gnieździe można obserwować przez internet.

Harriet nie widziano przed kamerą od czwartkowego popołudnia, kiedy to obcy bielik chciał dostać się do gniazda znajdującego się w North Port Myers. Od tego czasu M15 pracuje sam by wykarmić młode.

Samiec chroni pisklęta i przynosi jedzenie do gniazda, choć nie jest przyzwyczajony do braku partnerki do opieki nad młodymi, wg administratorów Southwest Florida Eagle Cam firmy Dick Pritchett Real Estate. Wcześniej spędzał czas z dala od gniazda – niesamowite jest to, jak szybko zmienił swoje zachowanie.

Wg ekspertów jednemu bielikowi trudno będzie samotnie wychować młode, ale nie jest to „niemożliwe”.

Przedstawiciele dzikiej przyrody na Florydzie i Klinika Rehabilitacji Dzikiej Przyrody są świadomi sytuacji. Właściciele kamery zauważyli, że od czasu wiadomości o zniknięciu Harriet mieszkańcy południowo-zachodniej Florydy wypatrują samicy bielika amerykańskiego.

REKLAMA REKLAMA

Proszą, aby skontaktować się z CROW: (239) 472-3644 jeśli ktoś zobaczy ranną samicę orła.

Mówią również, aby nie przynosić jedzenia w pobliżu gniazda lub jezdni. To przyciągnęłoby więcej dzikich zwierząt do tego obszaru (nie tylko ptaków, ale także małych ssaków), stworzyłoby także ryzyko wypadków z udziałem pojazdów silnikowych i linii energetycznych.

Oba orliki wykluły się na początku roku, o czym pisaliśmy 5 stycznia. Od tego czasu setki osób oglądało transmisję na żywo, aby sprawdzić, co dzieje się z rodziną bielika amerykańskiego. Transmisja z orlego gniazda jest nadawana z kilku kamer, z których żadna nie przeszkadza orłom ani nie wydaje żadnego dźwięku.

W zeszłym roku huragan Ian zniszczył słynne gniazdo orłów, ale dwa dni po przejściu burzy Harriet i M15 zaczęły się odbudowywać. Trzy miesiące później z dwóch jaj wykluły się pisklęta.

M-15 i Harriet rozpoczęły w swój ósmy sezon lęgowy jako para w tym gnieździe. Związali się w 2015 roku po śmierci poprzedniego partnera Harriet, Ozziego.

Transmisję na żywo z gniazda można obejrzeć tutaj: dickpritchettrealestate.com/southwest-florida-eagle-cam.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Nie pije, nie pali i wciąż jest aktywna. 108 lat skończyła mieszkanka Apollo Beach

Opublikowano

dnia

Autor:

Angelina Searles z Apollo Beach właśnie skończyła 108 lat świętując uroczystość urodzinowym tortem. Z jej promiennym uśmiechem i młodzieńczą energią trudno sobie wyobrazić, że urodziła się, gdy prezydentem był Woodrow Wilson.

W lutym 1915 roku filmem numer jeden w kinach był niemy film „Narodziny narodu”. Angelina Searles urodziła się w tym samym roku na wyspie na Filipinach. Teraz obchodzi 108 lat, ale mówi, że to nic wielkiego.

Angelina była młodą królową piękności na filipińskiej wyspie Corregidor w 1942 roku, kiedy ta została najechana przez Japonię. Wspomina, że była przerażona, ale pewna, że Amerykanie odzyskają wyspę.

Wyszła za mąż za Amerykanina służącego w Siłach Powietrznych i przeniosła się do USA w 1946 roku. Została nauczycielką i pracującą mamą.

REKLAMA REKLAMA

Na jej 108. urodzinach w Apollo Beach goście chcieli wiedzieć, jak osiągnęła tak wspaniały wiek w dobrej formie.

Angelina mówi, że nie pije, nie pali i jest aktywna. Grała w golfa, baseball i kręgle. Nadal uprawia jogę i gra w brydża.

Wszystkiego najlepszego!

Źródło: fox13
Foto: screenshot fox13
Czytaj dalej

NEWS Florida

Floryda zajmuje pierwsze miejsce na świecie jeśli chodzi o ataki rekinów

Opublikowano

dnia

Autor:

Floryda po raz kolejny zgłosiła więcej ataków rekinów niż gdziekolwiek indziej na świecie, jak pokazują nowe dane dotyczące 2022 roku, opublikowane przez University of Florida’s International Shark Attack File. Do największej liczby niesprowokowanych ataków doszło w USA i Australii.

University of Florida’s International Shark Attack File ISAF donosi jednak, że ogólna liczba niesprowokowanych ataków rekinów na całym świecie spadła w zeszłym roku. Według badań w 2022 roku miało miejsce łącznie 57 niesprowokowanych ataków, z których większość miała miejsce w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Spośród zgłoszonych niesprowokowanych ataków rekinów pięć było śmiertelnych.

9 ofiar zanotowano w 2021 r. i 10 w 2020 r.

Instytut ISAF podaje, że od 2013 roku na całym świecie dochodzi do średnio 74 niesprowokowanych ataków rekinów, z wyjątkiem roku 2020 ze względu na ograniczenia w podróżowaniu związane z COVID-19 i zamknięcia plaż.

REKLAMA REKLAMA

Ponadto zmniejszenie liczby niesprowokowanych ataków rekinów w zeszłym roku może również wynikać z ogólnego globalnego spadku populacji rekinów.

Według ostatnich badań, potrzebne są „natychmiastowe działania”, aby chronić rekiny i płaszczki raf koralowych na całym świecie, ponieważ prawie dwie trzecie gatunków jest zagrożonych wyginięciem z powodu przełowienia i zmiany klimatu.

Przekształcenie strachu przed rekinami w fascynację rybami

Ekspert od rekinów z Florida Aquarium ma nadzieję złagodzić obawy przed rekinami a także wzbudzić uznanie i fascynację rybami. Gavin Naylor uważa, że liczba ofiar śmiertelnych spadła, ponieważ rekinów jest mniej a niektóre obszary wdrożyły ostatnio rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa na plażach, zwłaszcza w Australii.

Raport nie obejmuje jednak ataków rekinów, które mogły być spowodowane różnymi czynnikami, w tym żyłkami zarzuconymi w kierunku rekinów. ISAF zgłasza dodatkowe 32 ataki rekinów w 2022 r., które spełniają kryteria umyślnego lub nieumyślnego sprowokowania.

Floryda: światowa stolica ugryzień rekina

ISAF twierdzi, że Stany Zjednoczone miały w zeszłym roku największą liczbę ataków rekinów, a Floryda odnotowała więcej ukąszeń niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Dobra wiadomość: żaden z 16 niesprowokowanych ataków rekinów na Florydzie nie był śmiertelny, ale dwa wymagały leczenia, które wymagało amputacji.

Kobieta, która pływała w Dry Tortugas u wybrzeży Florida Keys, została zaatakowana przez rekina cytrynowego, który nie atakuje ludzi zbyt często. Według ISAF atak ten był dopiero 11. znanym niesprowokowanym atakiem tego gatunku.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone zgłosiły tylko jeden śmiertelny atak rekina. Miał on miejsce kiedy nurkujący z rurką zaginął wzdłuż plaży Keawakapu na Maui na Hawajach.

Na arenie międzynarodowej ISAF zgłasza 9 niesprowokowanych ataków rekinów w Australii, a pojedyncze ataki odnotowano również w Nowej Zelandii, Tajlandii i Brazylii. W ciągu jednego dnia w Morzu Czerwonym w Egipcie doszło również do dwóch śmiertelnych ataków rekinów.

Republika Południowej Afryki zgłosiła również dwa śmiertelne ataki rekinów w zeszłym roku.

Obserwacje rekinów, ataki w pobliżu plaż Nowego Jorku, New Jersey

Zeszłego lata plaże w Nowym Jorku i New Jersey także doświadczyły serii obserwacji i ataków rekinów, co wywołało niepokój plażowiczów.

ISAF twierdzi, że w Nowym Jorku odnotowano osiem niesprowokowanych ataków rekinów w 2022 r., z których sześć zostało potwierdzonych. Stan odnotował tylko 12 zgłoszonych niesprowokowanych ataków rekinów przed zeszłym latem.

Jak chronić się przed atakami rekinów

Pływający mogą zrobić kilka rzeczy, aby uniknąć zbytniego zbliżenia się do rekinów:

 • Trzymaj się blisko brzegu, skąd usłyszysz ostrzeżenia, jeśli pojawią się rekiny
 • Pływaj w grupach. Nie wchodź do wody sam
 • Unikaj miejsc gdzie jest dużo zwierząt morskich. Foki i ryby, które mogą być pokarmem dla rekinów, przyciągają drapieżniki
 • Unikaj ciemnej, mętnej wody, w której nic nie widać
 • Zawsze zwracaj uwagę na flagi lub znaki na plaży – fioletowa flaga oznacza, że rekiny często odwiedzają ten obszar
 • Nie chlap wkoło pływając
 • A co najważniejsze, słuchaj ratowników, jeśli ostrzegają cię przed wyjściem z wody. Ratownicy otrzymują te ostrzeżenia z pierwszej ręki od badaczy i są odpowiedzialni za podjęcie decyzji, czy i jakie działania należy podjąć, jeśli w pobliżu może znajdować się rekin.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/MaRabelo
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu