News Chicago
Nie żyje Frank Galati, kluczowa postać teatru w Chicago przez pięć dekad

Frank Galati, legenda teatru Chicago, nagrodzony nagrodą Tony reżyser na Broadwayu, wieloletni nauczyciel na Northwestern University, członek zespołu teatrów Steppenwolf i Goodman oraz pionier adaptacji powieści do sztuki scenicznej, zmarł w poniedziałek wieczorem w wieku 79 lat.
O śmierci Franka Galati poinformował jego mąż Peter Amster.
Galati przeszedł na emeryturę i wyjechał z Chicago na Florydę, ale prawie nie przerwał kariery, która dowodziła, że był prawdopodobnie najbardziej wpływowym artystą teatralnym, jakiego Wietrzne Miasto kiedykolwiek widziało.
Był nominowany do Oscara (wspólnie z Lawrencem Kasdanem) za scenariusz do filmu „Przypadkowy turysta” z 1989 roku. Jego adaptacja „Gron gniewu” Johna Steinbecka — z udziałem aktorów Gary’ego Sinise’a, Terry’ego Kinneya i wielu innych — powstała w Steppenwolf w 1988 roku i trafiła na Broadway.
Galati zdobył nagrodę Tony w 1990 roku.
Twórczość Franka Galati miała dwa główne nurty. Jednym z nich był emocjonalny, optymistyczny i inkluzywny romantyzm. Drugim była dziwaczna, przekorna obsesja na punkcie formy; zaabsorbowanie to doprowadziło go do eksperymentowania z pisarzami takimi jak Gertrude Stein, a nawet anonimowymi średniowiecznymi skrybami przez całe jego twórcze życie.
Jego długa lista odnoszących ogromne sukcesy produkcji z Chicago obejmuje „As I Lay Dying” z 1995 r., „After the Quake” z 2005 r., „The March” Doctorowa z 2012 r., „The Herd” z 2015 r., „Wizyta” Johna Kandera i Freda Ebba w Goodman w 2001 r.
Dobrze przyjętym ostatnim przedstawieniem Franka Galati, wyprodukowanym w Asolo Repertory Theatre w Sarasocie na Florydzie, był nowy musical „Knoxville”, napisany przez jego przyjaciół i długoletnich współpracowników, Lynn Ahrens i Stephena Flaherty’ego, twórców „Ragtime”.
W 2009 roku reżyserka Tina Landau trafnie obsadziła Galatiego w roli Prospera w „Burzy”, pierwszej produkcji Szekspira Steppenwolfa.
Galati był absolwentem a następnie nauczycielem na Northwestern. Uczył m.in. reżyserów Daniela Fish, Erica Rosen, Mary Zimmerman i artystów z Lookingglass Theatre.
Galati urodził się w 1943 roku w Highland Park jako syn trenera psów wystawowych.
Ukończył Glenbrook High School w Northbrook w 1961 roku i spędził rok w Western Illinois, po czym przeniósł się do Northwestern, gdzie studiował u pioniera teatru kameralnego Roberta Breena, a jego stopnie naukowe obejmowały stopień doktora.
Wstąpił na wydział uniwersytecki w 1972 roku. W 1985 został członkiem zespołu Steppenwolf Theatre, a w 1986 zastępcą reżysera w Goodman.
Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
News Chicago
Salvador Dalí w Instytucie Sztuki w Chicago. Zobacz słynne dzieło z Chemikiem i fortepianem

Art Institute of Chicago ogłosił nową wystawę honorującą artystę Salvadora Dalí, która obejmie szereg rzadkich dzieł wypożyczonych z całego świata. Obrazy słynnego hiszpańskiego surrealisty będziemy mogli oglądać od 18 lutego.
Salvador Dalí: The Image Disappears będzie można oglądać od 18 lutego do 2 czerwca. Członkowie Art Institute będą mogli obejrzeć pokaz już 17 lutego.
Kolekcja zawiera 25 obrazów, rysunków i surrealistycznych obiektów stworzonych przez Dalego (1904-1989), jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku, u szczytu jego kariery.
Na wystawie można będzie zobaczyć takie ikony należące do kolekcji surrealizmu Instytutu Sztuki jak Wynalazki potworów (1937), Wenus z Milo z szufladami (1936) i Twarz Mae West, która może być wykorzystana jako surrealistyczne mieszkanie (1934–35). A także słynne dzieła wypożyczone przez muzeum z całego świata.
Dalí był znanym hiszpańskim artystą i wybitną postacią w ruchu surrealistycznym. Jego prace były inspiracją dla wielu współczesnych artystów, takich jak Jeff Koons. Nowa wystawa jest pierwszą wystawą Instytutu Sztuki poświęconą temu malarzowi.
Aby dowiedzieć się więcej o ekspozycji Salvador Dalí: The Image Disappears, zajrzyj tutaj.
Bilety można rezerwować tutaj.
Źródło: nbc
Foto: YouTube, Art Institute of Chicago
News Chicago
Festiwal Sueños z duetem Wisin Y Yandel porwą Chicago do tańca w weekend Dnia Pamięci

Festiwal muzyczny Sueños powraca na weekend z okazji Dnia Pamięci. Główne gwiazdy wydarzenia to Wisin Y Yandel, Grupo Firme, Feid i Nicky Jam. Sueños odbędzie się 27 i 28 maja w Grant Park, przy 337 E. Randolph St. Bilety są już dostępne w sprzedaży.
Pełen skład, opublikowany w zeszłym tygodniu, obejmuje również supergwiazdy reggaeton Ivy Queen, Arcangel i Chencho Corleone.
Inni popularni latynoscy artyści występujący w składzie to Becky G, El Alfa i Myke Towers, Kolumbijczyk Ryan Castro i Young Miko z Portoryko oraz regionalni meksykańscy pionierzy, tacy jak Junior H i Gera MX.
Na festiwalu pojawi się również kilka setów didżejskich, w tym lokalna DJ Miriam z Chicago.
Bilety na dwudniowe wydarzenie są już w sprzedaży. Goście muszą mieć ukończone 18 lat, aby wziąć udział w koncertach.
Ceny wejściówek:
- Bilet normalny na dwa dni: od 199 USD
- Dwudniowy wstęp ogólny +: od 329 USD
- Dwudniowy wstęp VIP: od 399 USD
- Dwudniowe El Sueño: od 999 USD
Sueños, co po hiszpańsku oznacza marzenia, zadebiutowało w Grant Park w 2022 roku, przyciągając 45 000 uczestników z całego kraju.
Organizatorzy zapowiedzieli, że festiwal planuje się jeszcze powiększyć, dodając większą scenę główną, ponad 20 występów i zupełnie nowe, eksperymentalne doświadczenia.
Nowe funkcje to m.in. instalacje artystyczne, diabelski młyn, wiele barów, specjalne bary koktajlowe i wybór najlepszych latynoskich potraw w Chicago.
Źródło: blockclubchicago
Foto: Sueños
News Chicago
Wojna oczami dzieci tylko do piątku w Narodowym Muzeum Ukraińskim

Wystawa „Mamo ja nie chcę wojny” („Mom, I do not want war”) w Ukraińskim Muzeum Narodowym potrwa do 10 lutego. Ekspozycja ukazuje postrzeganie wojny oczami dziecka.
Wystawa składa się z rysunków dzieci polskich z 1946 r. z ich obrazem II Wojny Światowej zestawionych ze współczesnymi rysunkami dzieci ukraińskich ukazujących wojnę, która obecnie toczy się w Ukrainie. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 20 stycznia 2023 r.
Wystawa pokazuje, jak dzieci postrzegają wojnę. Każdy cierpi z powodu wojny, jednak na różne sposoby. Często wojna zakłóca rodzinną miłość, troskę i współczucie. Dzieci gubią się w jej chaosie, a niektórzy ludzie i miejsca biorą je pod swoje skrzydła – tak jak robią to domy dziecka.
Wystawę zorganizowano dzięki życzliwości i pomocy Konsulatu Generalnego RP w Chicago, Muzeum Polskiego w Ameryce oraz Konsulatu Generalnego Ukrainy w Chicago.
Wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny” można oglądać w „The Ukrainian National Museum of Chicago”, przy 2249 W. Superior St., Chicago, Illinois 60612.
Źródło: The Ukrainian National Museum of Chicago
Foto: The Ukrainian National Museum of Chicago
-
News Chicago4 tygodnie temu
Tyranozaura i słynne dzieła sztuki z klocków LEGO można oglądać do poniedziałku w Chicago
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Ostatnie bilety na Bal Japoński w Chicago. To najlepsza polska zabawa karnawałowa w aglomeracji
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
To będą wielkie emocje. Wspólnota Małżeństw Katolickich zaprasza na bal japoński w Chicago
-
News Chicago7 dni temu
Bal Japoński Wspólnoty Małżeństw Katolickich już w sobotę rozbawi Chicago
-
News Chicago2 tygodnie temu
Polonia wybiera. Kto dostanie POLONUSA 2022?
-
News Chicago2 tygodnie temu
C3Psnow czy Holy Plow!? Głosujemy na imiona dla pługów śnieżnych do 31 stycznia
-
News Chicago3 tygodnie temu
Chicago głosuje na imiona dla pługów. Wśród propozycji LollaPOWlooza i Plowcasso
-
News Chicago6 dni temu
96-letnia staruszka, której ciało odkryto w zamrażarce w Portgage Park to imigrantka z Polski