Połącz się z nami

News Chicago

Nie żyje Frank Galati, kluczowa postać teatru w Chicago przez pięć dekad

Opublikowano

dnia

Frank Galati, legenda teatru Chicago, nagrodzony nagrodą Tony reżyser na Broadwayu, wieloletni nauczyciel na Northwestern University, członek zespołu teatrów Steppenwolf i Goodman  oraz pionier adaptacji powieści do sztuki scenicznej, zmarł w poniedziałek wieczorem w wieku 79 lat.

O śmierci Franka Galati poinformował jego mąż Peter Amster.

Galati przeszedł na emeryturę  i wyjechał z Chicago na Florydę, ale prawie nie przerwał kariery, która dowodziła, że ​​był prawdopodobnie najbardziej wpływowym artystą teatralnym, jakiego Wietrzne Miasto kiedykolwiek widziało.

Był nominowany do Oscara (wspólnie z Lawrencem Kasdanem) za scenariusz do filmu „Przypadkowy turysta” z 1989 roku. Jego adaptacja „Gron gniewu” Johna Steinbecka — z udziałem aktorów Gary’ego Sinise’a, Terry’ego Kinneya i wielu innych — powstała w Steppenwolf w 1988 roku i trafiła na Broadway.

Galati zdobył nagrodę Tony w 1990 roku.

Twórczość Franka Galati miała dwa główne nurty. Jednym z nich był emocjonalny, optymistyczny i inkluzywny romantyzm. Drugim była dziwaczna, przekorna obsesja na punkcie formy; zaabsorbowanie to doprowadziło go do eksperymentowania z pisarzami takimi jak Gertrude Stein, a nawet anonimowymi średniowiecznymi skrybami przez całe jego twórcze życie.

Jego długa lista odnoszących ogromne sukcesy produkcji z Chicago obejmuje „As I Lay Dying” z 1995 r., „After the Quake” z 2005 r., „The March” Doctorowa z 2012 r., „The Herd” z 2015 r., „Wizyta” Johna Kandera i Freda Ebba w Goodman w 2001 r.

Dobrze przyjętym ostatnim przedstawieniem Franka Galati, wyprodukowanym w Asolo Repertory Theatre w Sarasocie na Florydzie, był nowy musical „Knoxville”, napisany przez jego przyjaciół i długoletnich współpracowników, Lynn Ahrens i Stephena Flaherty’ego, twórców „Ragtime”.

W 2009 roku reżyserka Tina Landau trafnie obsadziła Galatiego w roli Prospera w „Burzy”, pierwszej produkcji Szekspira Steppenwolfa.

Galati był absolwentem a następnie nauczycielem na  Northwestern. Uczył m.in. reżyserów Daniela Fish, Erica Rosen, Mary Zimmerman i artystów z Lookingglass Theatre.

Galati urodził się w 1943 roku w Highland Park jako syn trenera psów wystawowych.

Ukończył Glenbrook High School w Northbrook w 1961 roku i spędził rok w Western Illinois, po czym przeniósł się do Northwestern, gdzie studiował u pioniera teatru kameralnego Roberta Breena, a jego stopnie naukowe obejmowały stopień doktora.

Wstąpił na wydział uniwersytecki w 1972 roku. W 1985 został członkiem zespołu Steppenwolf Theatre, a w 1986 zastępcą reżysera w Goodman.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube

News Chicago

1 marca świętujemy 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek, 1 marca, odbędzie się koncert celebrujący urodziny Fryderyka Chopina. Będzie to finałowe wydarzenie VIII Festiwalu „Chopin In the City”, który rozpoczął się 22 lutego.

Koncert świętujący 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso będzie wieczorem muzyki wykonywanej przez znanych artystów z poezją wplecioną pomiędzy utwory.

Goście wzniosą również toast w hołdzie wielkiemu kompozytorowi.

Koncert „Świętujemy urodziny Chopina” odbędzie się 1 marca o godzinie 7.30PM, w Akademii Muzyczna Paso przy 5400 Lawler Ave. Chicago, IL 60630. Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu. Można je także zamawiać pod numerem tel. 773 467 9000.

Wystąpią:

  • Grażyna Auguscik – głos
  • Ben Lewis – fortepian
  • Warren Oja – wiolonczela
  • Andrzej Krukowski – czytanie poezji

Więcej informacji na temat wydarzenia i występujących artystów można uzyskać na stronie
www.soundsandnotes.org.

 

Źródło: Sound and Notes
Foto: Sound and Notes, wikimedia
Czytaj dalej

News Chicago

Czy Penelopa wiernie czekała na Odysa? Zobaczcie nową sztukę w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Sztuka „The Penelopiad” („Penelopiada”) to zaskakujący remiks Odysei Homera, opowiedziany przez słynną i wywrotową Margaret Atwood, autorkę przeniesionej na ekran „Opowieść podręcznej”. W Teatrze Goodman będzie grana od 2 do 31 marca.

To jej czas. Penelopa czeka 20 lat na powrót męża z wojny trojańskiej. Teraz, gdy władza przechodzi na cierpliwą żonę Odyseusza – i 12 wiernych pokojówek, które od dawna się nią opiekują – odkrywamy nowe spojrzenie na czuwanie w domu.

„The Penelopiad” wywraca do góry nogami homerycki wizerunek Odysa. Atwood pokazuje świat mitycznych wydarzeń z perspektywy Penelopy, oszukiwanej przez lata żony bohatera, który okazuje się zakłamanym kobieciarzem. Piękna Helena jest zadufaną w sobie kokietką, a dwór zbiorowiskiem postaci o podejrzanych charakterach.

Penelopa nie oszczędza także siebie – jej historia, legendarna wierność i posłuszeństwo, również mogą okazać się tylko mitem, półprawdą wykreowaną dla potrzeb szerszej publiczności.

Margaret Atwood swoją historią celnie podważa ideę mitu. Błyskotliwym osądem i ciętym dowcipem obala schematy myślenia, proponuje nowe możliwości odczytania utrwalonej w tradycji wersji wydarzeń.

Margaret Atwood

„Kiedy myślisz o opowieściach o podróżach, zawsze ktoś zostaje w domu – ale jego historia zwykle nie jest opowiadana. Zabawną, wywrotową powieść Margaret Atwood pochłonęłam w samolocie i od razu uderzyła mnie zmiana paradygmatu w historii, którą wydawało mi się, że dobrze znam” – powiedziała Susan V. Booth, która w 2022 roku została mianowana ósmym dyrektorem artystycznym Goodman Theatre w ciągu 97 lat oraz jest pierwszą kobietą, która objęła tę rolę.

„The Penelopiad” można oglądać od 2 do 31 marca w Albert Theatre, teatrze na 856 miejsc. Bilety w cenie 25–90 USD, można nabyć na stronie GoodmanTheatre.org/Penelopiad lub pod numerem telefonu 312.443.3800.

Przedstawienie trwa 2 godziny i 15 minut z jedna przerwą.

Spektakl jest zalecany dla osób w wieku od 14 lat.

 

Źródło: Goodman Theatre, Broadway World
Foto: YouTube, Broadway World
Czytaj dalej

News Chicago

Bajkowa opera „Czarodziejski Flet” będzie grana dłużej w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Teatralna adaptacja ukochanej opery Mozarta „Czarodziejski Flet” w charakterystycznym stylu Mary Zimmerman to zabawna i pomysłowa historia opowiadająca o fantastycznych przygodach księcia Tamino i księżniczki Paminy. Spektakl przedłużono – na deskach Teatru Goodman można go oglądać do 24 marca.

„Magic Flute” prezentuje „wielką muzykę na małej przestrzeni” z udziałem 10 aktorów i pięciu muzyków orkiestry. W obsadzie są: Marlene Fernandez jako Pamina, Billy Rude jako Tamino, a także Keanon Kyles, Russell Mernagh, Lauren Molina, Tina Muñoz Pandya, Reese Parish, Shawn Pfautsch, Emily Rohm  i Monica West.

W bajkowej fabule spektaklu Książę Tamino (Rude) wyrusza w podróż, by uratować księżniczkę Paminę (Fernandez) – córkę Królowej Nocy (Rohm) – a wszystkiego dokona za pomocą magicznego fletu.

Nie brakuje tu smoków, człowieka – ptaka, prób ognia i wody oraz podziemnych korytarzy.

W czasie spektaklu nie ma napisów – każdy wers mówiony i śpiewany jest we współczesnym języku angielskim, który został „zaadaptowany” przez samą Mary Zimmerman. Jest nawet wzmianka o Lake Shore Drive.

Zamiarem reżyserki było uczynienie „Czarodziejskiego fletu” operą przyjazną rodzinie. Papageno (Shawn Pfautsch) nigdy nie grozi tu popełnieniem samobójstwa. Nie ma też realnego niebezpieczeństwa, że Pamina (Marlene Fernandez) opuści Tamino (Billy Rude) z powodu ignorowania jej.

Nawet zwykle okrutna Królowa Nocy (Emily Rohm) wydaje się mieć po prostu zły dzień.

Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował I Symfonię Es-dur w wieku 8 lat. Dlatego przedstawiciele Teatru Goodman zachęcają do przyprowadzenia na przedstawienie swoich małych geniuszy w wieku powyżej 8 lat.

Spektakl jest wykonywany w języku angielskim. Trwa 2 godziny z 15-minutową przerwą.

Bilety i więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) był kompozytorem, pianistą i wirtuozem innych instrumentów klawiszowych. Jego twórczość związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Źródło: playbill, Goodman Theatre, wikipedia, Choose Chicago, New city stage
Foto: Goodman Theatre/Liz Lauren
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu