Połącz się z nami

News Chicago

Budżet Chicago także wszedł w 2023 rok. Bez podwyżki podatków od nieruchomości

Opublikowano

dnia

Mieszkańcy Chicago mogą przywitać Nowy Rok bez obaw, że w 2023 roku będą musieli wydać więcej, aby pokryć koszty podwyżki podatku od nieruchomości. Dwa miesiące przed wyborami, burmistrz Lori Lightfoot zachwala opracowany przez siebie plan wydatków w wysokości 16,4 miliarda dolarów jako „budżet stabilności” dla miasta.

Dobra wiadomość dla kieszeni mieszkańców Wietrznego Miasta przychodzi, gdy Chicago przygotowuje się do wyboru burmistrza i rady miejskiej.

Mając mniej niż dwa miesiące do dnia wyborów, burmistrz Lori Lightfoot zachwala opracowany przez siebie plan wydatków w wysokości 16,4 miliarda dolarów jako „budżet stabilności” dla miasta, które szybciej niż oczekiwano wychodzi z głębokiej katastrofy gospodarczej wywołanej pandemią COVID-19.

Nie jest jasne, czy to ożywienie – które według Lightfoot jest najlepsze w kraju – zwiększy jej szanse na reelekcję.

Plan wydatków zyskał jedynie słabe poparcie, nawet po tym, jak Lightfoot szybko odrzuciła propozycję podwyższenia podatków od nieruchomości o 42,7 miliona dolarów, która wywołała protesty mieszkańców.

Jak donosi WTTW News, nawet członkowie Rady Miejskiej, którzy głosowali za budżetem Lightfoot, obwiniali burmistrz za niedotrzymanie obietnicy wykorzystania prawie 2 miliardów dolarów z federalnych funduszy pomocowych na wzmocnienie zniszczonej sieci bezpieczeństwa socjalnego miasta.

Urzędnicy miejscy wydali zaledwie 130,5 miliona dolarów z 1,227 miliarda dolarów przeznaczonych na szereg programów, w tym niedrogie mieszkania, zdrowie psychiczne, zapobieganie przemocy, programy pracy dla młodzieży i pomoc dla mieszkańców Chicago bez mieszkań, wynika z danych opublikowanych w październiku.

Prognozy opublikowane wraz z budżetem przewidywały wydanie 250 milionów dolarów w ramach Chicago Recovery Plan do końca 2022 roku.

Urzędnicy z biura budżetowego miasta poinformowali, że kwota pieniędzy wydana w ramach planu odbudowy Chicago do końca 2022 r. nie będzie dostępna do końca stycznia lub połowy lutego. Dzień wyborów to 28 lutego.

Skomplikuje to starania obecnych radnych ubiegających się o nowe czteroletnie kadencje, aby zdobyć głosy, poprzez wsparcie popularnych projektów i programów.

W ramach budżetu na 2023 rok władze Chicago wykorzystają nieoczekiwane 242 miliony dolarów z niespodziewanej nadwyżki miasta na spłatę ogromnego zadłużenia emerytalnego miasta.

Będzie to pierwszy raz w historii, kiedy urzędnicy Chicago zapłacą więcej niż jest to wymagane na rzecz czterech funduszy emerytalnych, starając się zaoszczędzić prawie 2 miliardy dolarów na przyszłych kosztach emerytalnych i zapobiec znacznym stratom inwestycyjnym spowodowanym spadkiem na giełdzie.

To skłoniło agencję ratingową z Wall Street do podwyższenia ratingu kredytowego miasta, zmiany, która pozwoli miastu zaoszczędzić co najmniej 100 milionów dolarów na kosztach pożyczkowych, poinformowali urzędnicy.

Budżet Chicago jest teraz strukturalnie zrównoważony – z rocznymi wydatkami zgodnymi z rocznymi dochodami.

Jednak finanse miasta nadal będą nadwyrężone przez gwałtownie rosnące wypłaty emerytur. W 2023 roku Chicago wpłaci do swoich funduszy emerytalnych ponad 2,34 miliarda dolarów.

Plan wydatków Chicago na 2023 rok jest pierwszym, który ujmuje dochody z kasyna. Tego lata w świątyni Medinah ma zostać otwarte tymczasowe kasyno, zanim zostanie zbudowany kompleks Bally’s.

Ale miasto spędzi co najmniej kolejny rok bez wydziału zajmującego się ochroną środowiska w Chicago i walką ze zmianami klimatycznymi.

Budżet Departamentu Policji w Chicago ma wzrosnąć o 64 miliony dolarów w 2023 roku do łącznej kwoty 1,94 miliarda dolarów. Jednak dział ma dodać tylko 35 stanowisk.

Departament ma również znacznie zwiększyć wydatki na liczbę funkcjonariuszy przydzielonych do patrolowania pociągów i przystanków CTA, przy czym budżet ten wzrośnie z 10,7 miliona dolarów w 2022 roku do 30 milionów dolarów w 2023 roku.

Ponadto City Clerk Anna Valencia i Skarbnik Melissa Conyears-Ervin, mają otrzymać 20,5% podwyżki w ramach nowego budżetu. Obie zarobią 161 016 USD, a ich wypłaty wzrosną w 2024 r. o nie więcej niż 5%, aby nadążyć za inflacją.

Wynagrodzenie Lightfoot pozostanie niezmienione w 2023 r. Ale jeśli wygra drugą kadencję, będzie w kolejce do podwyżki o 5% w 2024 r.

Plan wydatków na 2023 rok obejmuje również 3,1 miliona dolarów na pomoc mieszkańcom Chicago w dostępie do opieki zdrowotnej w zakresie reprodukcji, 5 milionów dolarów na pomoc imigrantom wysłanym do Chicago z Teksasu oraz dodatkowe 26 milionów dolarów na walkę z bezdomnością.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube

News Chicago

Ciocia Emilki: „Modliłam się, aby nasz wyjazd był możliwy”

Opublikowano

dnia

Autor:

„Chciałam w imieniu mojej mamy Ewy Jezierskiej – Klusek, swoim i moich sióstr Anny i Barbary z całego serca podziękować Państwu, że babcia Emilki pod moją opieką będzie mogła pojechać do USA i pożegnać się z wnuczką” napisała do naszej redakcji ciocia Emilii Lipińskiej, Kasia Jezierska.

O śmierci bezdomnej skrzypaczki w Chicago, do której doszło 11 lutego, pisaliśmy wielokrotnie. Ogłaszaliśmy również zbiórkę na platformie GoFundMe by pomóc babci Emilki przylecieć do Chicago i pożegnać wnuczkę.

Dzięki Waszemu współczuciu i solidarności w obliczu tragedii, jaka spotkała Polkę, ta podróż dojdzie do skutku – babcia Emilki wraz ze swoją córką przylecą w ten weekend.

„Ogromne dzięki za otwarte serca, współczucie, zrozumienie sytuacji i wpłatę pieniędzy podczas zbiórki na ten cel. Modliłam się, aby nasz wyjazd był możliwy. I nasza wdzięczność jest ogromna!” pisze Kasia Jezierska.

Pożegnanie z Emilką odbędzie się w poniedziałek, w Domu Pogrzebowym.

„Moja mama ogromnie cierpi z powodu śmierci wnuczki. Nie wyobrażała sobie, że jej nie zobaczy, nie pożegna, nie pomodli się przy niej. Cała rodzina pogrążona jest w głębokim smutku. Dziękujemy jeszcze raz, że niemożliwe stało się możliwe dzięki Wam! Niech Pan Bóg Was błogosławi” napisała ciocia Emilki, przekazując również serdeczne pozdrowienia w imieniu babci, Ewy Jezierskiej – Klusek.

Wczoraj opublikowaliśmy wyjaśnienie dotyczące roli rodziców Emilii Lipińskiej i nieporozumienia, które wynikło w opisywanej przez nas sytuacji.

Dodaliśmy także garść ciepłych wspomnień z dzieciństwa Emilki przekazanych nam przez jej ciocię, Barbarę Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie.

Emilia Lipińska była wspaniała osobą, i tak, jak napisała jej ciocia „jest warta tego by pamiętano ją taką jaka była naprawdę”.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, istock/KatarinaGondova/
Czytaj dalej

News Chicago

Illinois skreśli Trumpa z list wyborczych, chyba że Sąd Najwyższy USA tego nie zrobi

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę sędzina powiatu Cook nakazała stanowej komisji wyborczej usunięcie byłego prezydenta Donalda Trumpa z kart do głosowania w prawyborach Illinois zaplanowanych na 19 marca. Jednocześnie wstrzymała się z wydaniem tego postanowienia do piątku w oczekiwaniu na prawdopodobne odwołanie.

Decyzja sędziny Tracie Porter zapadła w kontekście ogólnokrajowej debaty na temat tego, czy Donald Trump zostanie wykluczony z kandydowania na stanowisko prezydenta w związku z jego działaniami związanymi z atakiem na Kapitol USA z 6 stycznia 2021 r.

W swoim długim orzeczeniu sędzina Porter napisała, że ma świadomość, że jej „decyzja nie może być ostateczna”, biorąc pod uwagę, że sądy wyższej instancji będą miały szansę się wypowiedzieć. Jej zarządzenie pozostanie wstrzymane, jeśli orzeczenie Sądu Najwyższego okaże się ostatecznie niespójne z jej decyzją.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ma wkrótce rozstrzygnąć tę kontrowersję ale jego członkowie wydają się być sceptyczni wobec argumentów mających na celu wykluczenie Trumpa z głosowania w Kolorado.

Prawniczka reprezentująca osoby, które wniosły pozew sprzeciwiający się miejscu Donalda Trumpa w głosowaniu w Illinois nazwała orzeczenie Tracie Porter „bardzo ważnym zwycięstwem” sprawy jej grupy.

Sędzina przeanalizował obszerny materiał dowodowy i ustaliła, że dyskwalifikuje on Trumpa z kandydowania na stanowisko prezydenta. To kluczowa decyzja, która ma dodatkowy wpływ na decyzje podjęte w tej kwestii w Kolorado i Maine, powiedziała prawniczka Caryn Lederer.

Rzecznik kampanii Donalda Trumpa, Steven Cheung, odrzucił orzeczenie nazywając go działaniem sędziny „aktywistki Demokratów w Illinois”. „To orzeczenie niezgodne z konstytucją, od którego szybko się odwołamy” – zapowiedział.

Pytania o to, czy faworyt dużej partii może pojawić się na karcie do głosowania, nie są bez znaczenia, ale ostatecznie wydają się nieistotne tutaj, w Illinois, biorąc pod uwagę, że Donald Trump otrzymał w stanie zaledwie 39% i 41% głosów w wyborach powszechnych w 2016 i 2020 roku.

Tymczasem delegaci Trumpa biorący udział w głosowaniu 19 marca uzyskali certyfikat i nadal będą mogli swobodnie głosować na byłego prezydenta na Narodowej Konwencji Republikanów, niezależnie od tego, jak potoczy się bitwa sądowa.

Prawnicy pięciu wyborców sprzeciwiających się kandydaturze Donalda Trumpa w Illinois twierdzą, że orzeczenie Sądu Najwyższego USA nie rozwiąże całkowicie ich sprawy. Mówią raczej, że dotyczy to również kwestii prawa stanowego i ostatecznie trafi do Sądu Najwyższego stanu Illinois.

Kandydaturze byłego prezydenta sprzeciwia się także krajowa grupa zajmująca się prawami wyborczymi Free Speech for People.

W zeszłym miesiącu Stanowa Komisja Wyborcza głosowała jednomyślnie za odrzuceniem tej samej propozycji zablokowania Trumpowi udziału w głosowaniu w Illinois zgodnie z 14. poprawką, o czym pisaliśmy 31 stycznia.

Sędzina Tracie Porter uznała jednak decyzję zarządu za „wyraźnie błędną”.

14. Poprawka zabrania zajmowania „jakiegokolwiek urzędu cywilnego lub wojskowego w Stanach Zjednoczonych” każdemu, kto wcześniej złożył przysięgę jako „oficer Stanów Zjednoczonych” w zakresie poparcia Konstytucji, ale następnie zaangażował się w „powstanie lub bunt”.

W przypisie swojego orzeczenia Porter nazwała „szokującym” fakt, że stanowa komisja wyborcza nie dokonała żadnych ustaleń na temat wydarzeń z 6 stycznia. Dodała, że z akt jasno wynika, że jej członkowie „chcieli uciec jak najdalej od tej sprawy, prawdopodobnie ze względu na jej rozgłos”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Co najmniej 11 tornad przeszło we wtorek wieczorem przez rejon Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

National Weather Service poinformowała, że co najmniej 11 tornad przeszło we wtorek wieczorem przez rejon Chicago. Meteorolodzy agencji prowadzili w środę dochodzenie, aby dokładnie określić, ile trąb powietrznych uderzyło w ten obszar. Tego dnia rozpoczęto także wielkie sprzątanie po burzach.

Wstępne raporty pokazują, że tornado powstało w Sugar Grove i przebyło ponad 8 mil, po czym zniknęło w Batavii około 10 minut później. Inne pojawiło się w Elburn i dryfowało prawie 6 mil do Campton Hills; trzecie tornado na krótko odwiedziło dzielnicę Genevy.

Na kampusie Waubonsee Community College w Sugar Grove trąba powietrzna pozostawiła przewrócone znaki drogowe i słup oświetleniowy na parkingu, a wiele drzew zostało połamanych lub wyrwanych z korzeniami. Niektóre drzewa zostały przewrócone na kort tenisowy, uszkadzając otaczające je ogrodzenia.

Jak podała szkoła, nikt nie odniósł obrażeń a tornado nie wywołało konieczności zawieszenia zajęć.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration NOAA, tornado w Sugar Grove zepchnęło drewnianą stodołę z fundamentów i spowodowało jej zawalenie, gdy trąba osiągnęła maksymalną szerokość 125 jardów.

Tornado to było najdłużej utrzymującym się z wtorkowych burz i zostało sklasyfikowane jako EF1 w skali od EF0 do EF5, w której EF5 jest najpotężniejsze.

Więcej potencjalnych tornad zauważono w pobliżu posiadłości Hoffman Estates, Palatine, Lake Zurich i Buffalo Grove. Wtorkowe burze okazały szczególnie niszczycielskie w Mundelein, Hoffman Estates i Palatine.

Dach i fasada dwupiętrowego apartamentowca przy 32 Washington Blvd. w Mundelein uległy zniszczeniu, w wyniku czego 21 mieszkań nie nadawało się do przebywania, a 59 osób zostało wysiedlonych. Jak wynika z komunikatu prasowego straży pożarnej, jeden z mieszkańców został zabrany do szpitala z bólem ramienia po uderzeniu spadającą płytą gipsowo-kartonową.

Strażacy uważają, że silny wiatr wyrwał w dachu dziurę o wymiarach 30 na 30 stóp, co doprowadziło do zawalenia się części fasady. Szef straży pożarnej w Mundelein, Bill Lark, poinformował, że zbita została także szyba w oknie w holu sąsiedniego budynku. Żadne inne budynki w okolicy nie zostały jednak uszkodzone.

Po zabezpieczeniu budynku mieszkańcy zostali eskortowani z powrotem do mieszkań, aby odebrać niezbędne rzeczy. Większość następnie przewieziono do remizy strażackiej, gdzie pracownicy Amerykańskiego Czerwonego Krzyża pomogli im w znalezieniu tymczasowego mieszkania.

W Hoffman Estates dwie sosny, każda o wysokości od 15 do 18 stóp, zostały wyrwane z korzeniami i wylądowały na boisku do koszykówki w Charlemagne Park, przy 3799 Bordeaux Drive, przekazał dyrektor wykonawczy Hoffman Estates Park District, Craig Talsma. Inne drzewa także zostały powalone w innych miejscach parku i innych parkach.

Dodatkowo uszkodzony został duży cyfrowy znak w Willow Recreation Center, 3600 Lexington Drive.

Uszkodzone zostały także domy na osiedlach Hoffman Estates, m.in. dom Jessiki Hernandez-Ramirez przy Elsie Lane. Ona, jej rodzina i dwa psy schroniły się w piwnicy po tym, jak w ich telefonach komórkowych zaczęły pojawiać się powiadomienia o tornadzie.

Służba pogodowa podała, że inne tornada pojawiły się we wtorek wieczorem także w South Barrington, Inverness, Compton, Hinckley, Waterman i Gary w stanie Indiana. Większość z nich sklasyfikowano jako EF0, a resztę uznano za EF1.

Burze rozwinęły się w niezwykle ciepły dzień, w czasie którego temperatura była tylko o jeden stopień niższa od rekordowej wartości dla lutego w Chicago, osiągając na lotnisku O’Hare 74 stopnie.

Według służb pogodowych miasto jest na dobrej drodze do zanotowania najcieplejszego lutego w historii, ze średnią temperaturą na poziomie 39,4 stopnia, przewyższającą rekord ustanowiony w 1882 roku wynoszący 39 stopni.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu