Połącz się z nami

News USA

Zima odebrała szansę mieszkańcowi Alaski na przeszczep serca. Nie miał jak dostać się do Seattle

Opublikowano

dnia

Mężczyzna z Alaski z zastoinową niewydolnością serca stracił szansę na zdobycie nowego organu w Boże Narodzenie, kiedy zimowa burza uderzyła w większość Stanów Zjednoczonych, prowadząc do odwołania tysięcy lotów. Liczba oczekujących na przeszczep organu w USA jest ogromna. Wiele osób umiera zanim znajdzie się dla nich dawca.

Patrick Holland, lat 56, był na liście osób oczekujących na przeszczep dopiero od kilku tygodni.

W zeszły czwartek otrzymał telefon z Centrum Medycznego Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle w stanie Waszyngton, informujący go, że znaleziono odpowiedniego dawcę, a on jest tym, kto dostanie jego serce.

Holland pojechał na lotnisko ze swoim bratem, aby złapać lot z Fairbanks na Alasce do Seattle, ale dowiedział się, że został odwołany.

Pracownicy linii lotniczych byli w stanie zapewnić mu miejsce w innym samolocie po zapoznaniu się z jego sytuacją, ale z powodu zimowej pogody ten lot został przekierowany do Anchorage, a jego kolejne loty również zostały odwołane.

Chwilę później dowiedział się, że serce trafi do kogoś innego.

Surowe zimowe warunki pogodowe mocno wpłynęły w ostatnich dniach na podróże w Stanach zjednoczonych. Lód spowodował zamknięcie pasów startowych na międzynarodowym lotnisku Seattle-Tacoma, a prawie połowa lotów wchodzących i wychodzących z lotniska została odwołana w piątek według FlightAware.

Jazda do Seattle nie była możliwa. Fairbanks znajduje się około 2145 mil od Seattle.

Podczas gdy lot tam trwa zwykle około trzech i pół godziny, jazda samochodem może zająć około 39 godzin – jeśli jest prowadzona bez przerw w optymalnych warunkach pogodowych i drogowych. Pomiędzy miastami znajdują się również dwa przejścia graniczne.

W wieku 29 lat Holland doświadczył „rozległego zawału serca”, a od tego czasu także serii komplikacji. Znalezienie się na liście do przeszczepu daje Hollandowi szansę na zdobycie nowego narządu.

Według United Network for Organ Sharing oczekiwanie na przeszczep narządu to nie to samo, co „wzięcie numeru i czekanie na swoją kolej”.

„Lista oczekujących to gigantyczna pula pacjentów” – czytamy na stronie.

„Po zidentyfikowaniu zmarłego dawcy narządu system komputerowy UNOS generuje listę kandydatów do przeszczepu, którzy nadają się do otrzymania każdego narządu. UNOS dopasowuje osoby oczekujące na ratujący życie przeszczep z kompatybilnymi narządami dawców”.

Organy wymagają specjalnych metod konserwacji, aby zachować żywotność. W przypadku serc i płuc maksymalny czas przechowywania narządów wynosi około 4-6 godzin, podczas gdy dla nerek jest to od 24 do 36 godzin, podała organizacja.

Marzeniem Hollanda jest nadążyć za siedmiorgiem swoich dzieci w wieku od 36 do 3 lat. Nie może się również doczekać spędzenia lat z żoną Haley, z którą jest od 17 lat, która prowadzi stronę na Facebooku poświęconą podróży męża.

Najnowszy post na stronie mówi, że mężczyzna rozważa czasowe przeniesienie się do Seattle by tam oczekiwać na możliwość przeszczepu.

Źródło: cnn
Foto: Patrick Holland

 

News USA

Prezydent Joe Biden „przekazuje pochodnię nowemu pokoleniu”

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę wieczorem Prezydent Joe Biden wygłosił przemówienie w Gabinecie Owalnym Białego Domu, określając decyzję o zakończeniu swojej kampanii reelekcyjnej jako „obronę demokracji”. Wystąpienie miało miejsce 3 dni po ogłoszeniu rezygnacji z kandydowania w tegorocznych wyborach prezydenckich przez Bidena.

Rzadko zdarza się, aby prezydent dobrowolnie zrzekł się władzy. Joe Biden, który uległ silnej presji ze strony własnej partii, aby ustąpić jako kandydat, przedstawił swój wybór jako dokonany w interesie narodu i wezwał Amerykanów, aby dołączyli do niego, aby „zachować naszą demokrację”.

On i inni Demokraci konsekwentnie twierdzą, że były prezydent Donald Trump, którego obwiniają o podżeganie do zamieszek 6 stycznia 2021 r. na Kapitolu, stanowi zagrożenie dla demokracji.

„Postanowiłem, że najlepszym sposobem na pójście naprzód jest przekazanie pochodni nowemu pokoleniu” — powiedział Joe Biden w swoim przemówieniu. „To najlepszy sposób na zjednoczenie naszego narodu”.

Podczas wiecu wyborczego odbywającego się w środę wieczorem w Karolinie Północnej, Donald Trump zaatakował swojego byłego przeciwnika, mówiąc:

„Trzy dni temu oficjalnie pokonaliśmy najgorszego prezydenta w historii naszego kraju, skorumpowanego Joe Bidena”.

Biden zrezygnował ze swojej kampanii reelekcyjnej wczesnym niedzielnym popołudniem 21 lipca, ogłaszając tę ​​decyzję we wpisie na platformie X, po którym około pół godziny później poparł swoją wiceprezydent, Kamalę Harris, w nominacji Demokratów na prezydenta.

Harris szybko skonsolidowała poparcie w swojej partii i oczekuje się, że wygra wirtualne głosowanie delegatów Demokratów — być może bez sprzeciwu — już 1 sierpnia, a najpóźniej 7 sierpnia.

„Ona jest doświadczona, twarda, zdolna” — powiedział Biden. „Była dla mnie niesamowitą partnerką i liderką naszego kraju”.

Pozostawiając jej nominację, Biden został pierwszym uprawnionym urzędującym, który oddał nominację swojej partii na prezydenta od czasu Lyndona Johnsona w 1968 roku. Było to dwa lata przed pierwszym startem Bidena w wyborach w Delaware, do rady powiatu New Castle, który wygrał.

2 lata później, w wieku 29 lat, Joe Biden pokonał republikańskiego Senatora Caleba Boggsa w zaciętej kampanii.

Biden wygrał 6 kolejnych kadencji w Senacie — gdzie był przewodniczącym komisji ds. wymiaru sprawiedliwości i stosunków zagranicznych w różnych okresach — a ostatnie zwycięstwo miało miejsce w tym samym roku, 2008, kiedy został wybrany wiceprezydentem.

Wraz z prezydentem Barackiem Obamą, Biden wygrał reelekcję na stanowisko wiceprezydenta w 2012 roku. Zrezygnował z emerytury, aby pokonać tłum rywali o nominację Demokratów na prezydenta w 2020 roku i ostatecznie pokonać Donalda Trumpa w listopadzie tego samego roku.

Jego decyzja o przejściu na emeryturę zamiast pozostania na liście kandydatów w 2024 roku oznacza, że ​​zakończy karierę niepokonany w wyborach powszechnych — chociaż startował i przegrał w prawyborach prezydenckich w 1988 i 2008 roku. Kończy to również jego karierę skupioną na prezydenturze. Biden po raz pierwszy rozważał kandydowanie na prezydenta w pierwszych wyborach, w których miał odpowiedni wiek — w 1980 roku.

Joe Biden podpisał ważne ustawy mające głębokie skutki dla kraju, w tym prawie 2-bilionowy środek pomocowy w związku z COVID-19, bilionowy pakiet infrastrukturalny i ustawę znaną jako Inflation Reduction Act, która zawierała istotne przepisy mające na celu kontrolowanie zmian klimatycznych.

Oprócz umieszczenia Kamali Harris — pierwszej kobiety, pierwszej czarnoskórej kobiety i pierwszej Amerykanki o pochodzeniu azjatyckim na stanowisku wiceprezydenta — mianował Ketanji Brown Jackson, pierwszą czarnoskórą kobietę zatwierdzoną do Sądu Najwyższego.

Joe Biden powiedział w środę wieczorem, że jego osiągnięcia „zasługują na drugą kadencję”.

Prezydent obiecał realizować swój program do czasu zaprzysiężenia nowego prezydenta 20 stycznia 2025 r.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Koszt zakupu nowego domu w USA osiągnął kolejny rekord wszechczasów

Opublikowano

dnia

Autor:

Dane opublikowane przez National Association of Realtors pokazują, że mediana ceny sprzedaży istniejących domów w USA wzrosła do 426 900 USD w czerwcu – o 4,1% w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. To najwyższy poziom w historii i drugi miesiąc z rzędu, w którym ceny osiągnęły nowy rekord.

O poprzednim rekordzie cenowym wynoszącym 394 tys. dolarów w maju informowaliśmy tutaj. W czerwcu, wraz ze wzrostem cen sprzedaż posiadanych domów spadła o 5,4% do rocznej stawki 3,89 miliona jednostek.

Jednak potencjalnie dobrym znakiem dla kupujących był wzrost rynkowych zapasów w zeszłym miesiącu. Pod koniec czerwca, według raportu, było około 1,32 miliona domów na sprzedaż, o 3,1% więcej niż w poprzednim miesiącu i o 23,4% więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Domy sprzedawały się średnio w ciągu około 22 dni w zeszłym miesiącu. To mniej niż 24 dni odnotowane w maju, ale oznacza wzrost w porównaniu z 18 dniami w czerwcu 2023 r. Przed pandemią COVID-19 domy zazwyczaj były obecne na rynku przez około miesiąc, zanim zostały sprzedane.

Przy obecnym tempie sprzedaży wyczerpanie zapasów istniejących domów zajęłoby około 4,1 miesiąca – to najdłuższy okres od maja 2020 r. Eksperci uważają, że tempo 6 do 7 miesięcy to zdrowy poziom na zrównoważonym rynku.

Istnieje wiele czynników napędzających kryzys dostępności. Lata kiedy budowano zbyt mało domów doprowadziły do ​​ich niedoboru w kraju, a kryzys pogłębił gwałtowny wzrost stóp procentowych kredytów hipotecznych i drogie materiały budowlane.

Ekonomiści przewidują, że oprocentowanie kredytów hipotecznych pozostanie wysokie przez większość 2024 r. i zacznie spadać dopiero, gdy Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe. Nawet wtedy nie powrócą one jednak do najniższych poziomów obserwowanych podczas pandemii. Inwestorzy przewidują tylko jedną, ewentualnie dwie obniżki stóp w tym roku.

Według badania Zillow większość właścicieli domów twierdzi, że są prawie dwa razy bardziej skłonni sprzedać swój dom, jeśli ich stopa procentowa kredytu hipotecznego wynosi 5% lub więcej. Obecnie około 80% posiadaczy kredytów hipotecznych ma stopę poniżej 5%.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/monkeybusinessimages/ Feverpitched/
Czytaj dalej

News USA

Premier Izraela przemawiał w Kongresie wśród protestów pod Kapitolem

Opublikowano

dnia

Autor:

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wygłosił w środę emocjonalne przemówienie przed Kongresem. Zwrócił się do protestujących w Izbie Reprezentantów i tysięcy zgromadzonych przed Kapitolem, jednocześnie podkreślając znaczenie relacji USA-Izrael.

Było to jego pierwsze przemówienie do amerykańskich prawodawców od prawie dekady i pierwsze od ataku terrorystycznego Hamasu na Izrael z 7 października, w którym zginęło 1200 osób i doszło do wzięcia ponad 240 zakładników do Gazy. Około 100 osób nadal jest przetrzymywanych.

Przemówienie Benjamina Netanjahu miało miejsce w krytycznym momencie: Stany Zjednoczone znajdują się w środku chaotycznego roku wyborczego, a administracja Bidena nadal naciska na negocjatorów w kierunku porozumienia o zawieszeniu broni, które mogłoby zakończyć wojnę w Gazie.

Według Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Hamas, w Gazie zginęło ponad 39 000 Palestyńczyków.

„Moi przyjaciele, przyszedłem dziś zapewnić was o jednej rzeczy: wygramy” – powiedział Netanjahu. „Podobnie jak 7 grudnia 1941 r. i 11 września 2001 r., 7 października to dzień, który na zawsze pozostanie zhańbiony”, dodał nawiązując do ataku na Pearl Harbor i ataku terrorystów na wieże WTC.

Premier Izraela odniósł się również bezpośrednio do protestów przeciwko jego sposobowi prowadzenia wojny w Gazie, zarówno na kampusach uniwersyteckich tej wiosny, jak i poza Kapitolem, mówiąc, że protestujący „stają po stronie gwałcicieli i morderców”. Później Netanjahu oskarżył protestujących w Waszyngtonie o finansowanie przez Iran.

Protesty przeciwko wojnie w Strefie Gazy, która zabiła i okaleczyła dziesiątki tysięcy palestyńskich cywilów i wysiedliła około 90% populacji enklawy, ogarnęły zarówno świat jak i korytarze Kongresu.

Około 40 Demokratów z Izby Reprezentantów i Senatu zbojkotowało przemówienie, oburzonych polityką Netanjahu i narastającym kryzysem humanitarnym w Strefie Gazy, a także wsparciem wojskowym USA dla niej.

Kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez, D-N.Y. nazwała Premiera Izraela zbrodniarzem wojennym.

Obecny był natomiast miliarder technologiczny Elon Musk. Jako gość Netanjahu, Musk siedział w sekcji premiera, za jego żoną, Sarą.

3 miesiące po tym, jak Kongres uchwalił pakiet pomocy wojskowej, który obejmował 14 miliardów dolarów dla Izraela, Netanjahu osobiście podziękował przywódcom politycznym obu partii.

Pochwalił prezydenta Joe Bidena, którego zna od 40 lat, choć ten niedawno publicznie skrytykował strategię wojenną premiera. Podziękował również byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi i powiedział, że Izraelczycy odetchnęli, gdy Trump przeżył „nikczemną” próbę zamachu.

Premier poświęcił część swojego przemówienia na krytykę Międzynarodowego Trybunału Karnego MTK, który wydał nakaz aresztowania jego i innych izraelskich przywódców za zbrodnie wojenne, co spotkało się z potępieniem przez Bidena i wielu członków Kongresu, zwłaszcza Republikanów.

Zaprzeczył twierdzeniom MTK, że Izrael celowo atakował palestyńskich cywilów, mówiąc, że ostrzeżono cywilów o ewakuacji przed przeprowadzeniem nalotów. Jednak kwietniowe dochodzenie NBC News w sprawie nalotów wykazało, że Palestyńczycy zostali zabici na obszarach południowej Strefy Gazy, które izraelskie wojsko wyraźnie wyznaczyło jako strefy bezpieczne.

Benjamin Netanjahu odrzucił również oskarżenia MTK, że Izrael celowo próbował zagłodzić Palestyńczyków w Strefie Gazy, mówiąc, że Izrael nie tylko nie blokuje pomocy, ale że Hamas ją kradnie.

Niektóre rodziny amerykańskich zakładników uczestniczyły w przemówieniu i miały zaplanowane spotkanie z Netanjahu i przewodniczącym Izby Reprezentantów Mike’iem Johnsonem.

Oczekuje się również, że wiceprezydent Kamala Harris spotka się z Netanjahu w Białym Domu w tym tygodniu. A w piątkowy poranek premier Izraela ma się spotkać z Trumpem w Mar-a-Lago, jego rezydencji w Palm Beach na Florydzie.

Wizyta Netanjahu w Waszyngtonie wywołała wielki protest pod Kapitolem. Policja Kapitolu użyła gazu pieprzowego wobec protestujących a co najmniej pięć osób zostało aresztowanych. Departament wzniósł wokół budynku to samo ogrodzenie, które zostało użyte po zamieszkach z 6 stycznia 2021 r. Dzień wcześniej, w czasie protestów zatrzymano 200 osób.

Środowe wystąpienie było czwartym przemówieniem Benjamina Netanjahu przed Kongresem, co stanowi największą liczbę ze wszystkich zagranicznych przywódców w historii. Premier Izraela ostatni raz przemawiał do Kongresu w marcu 2015 r. w sprawie zagrożeń ze strony Iranu. Został wtedy zaproszony bez konsultacji z prezydentem Barackiem Obamą. 

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu