Połącz się z nami

News Chicago

Córka dwa razy uratowała życie matce. Niezwykłe historia Jennifer i Marzeny Stasieluk z Illinois

Opublikowano

dnia

Jennifer Stasieluk dała swojej matce Marzenie większy płat wątroby w 2021r a rok później nerkę. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek dwukrotnego przeszczepu różnych narządów od tego samego dawcy.

W 2015 roku u Marzeny Stasieluk z Illinois zdiagnozowano chorobę nerek i kobieta ostatecznie zaczęła potrzebować dializ. Ratunkiem był przeszczep nerki.

Ale żeby przeszczep nerki się powiódł, Stasieluk najpierw potrzebowała wątroby. Choroba wątroby kobiety była kontrolowana przez ponad dekadę, ale pogorszyła się podczas pandemii Covid-19. Kobieta oczekiwała na przeszczep organu od zmarłej osoby.

Córka Marzeny, Jennifer Stasieluk, jest pielęgniarką, która opiekowała się pacjentami w najtrudniejszych czasach, chorymi na Covid-19 i raka. Była chętna by oddać matce nerkę. Przeszła więc wszystkie badania i testy, ale nie mogła być dawcą.

Chociaż kobiety miały tę samą grupę krwi, jej matka należała do podgrupy pacjentów zwanych „wysoce uczulonymi”. Marzena miała dużą liczbę przeciwciał przeciwko obcym tkankom – czynnik, który zwiększa prawdopodobieństwo odrzucenia narządu i znacznie utrudnia znalezienie pasującego.

W styczniu 2020 r. podczas wizyty w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota pojawił się nowy pomysł: lekarze zaproponowali Marzenie pobranie fragmentu wątroby od żywej osoby i tym razem Jennifer okazała się dobrym dawcą.

25 czerwca 2021 roku Jennifer oddała matce większy płat wątroby.

Jennifer spędziła pięć dni na rekonwalescencji w szpitalu, a Marzena 11. W przypadku żywych dawców i biorców wątroba ma wyjątkową zdolność regeneracji w ciągu kilku tygodni, a powrót do zdrowia matki i córki zakończył się pomyślnie.

Ale Marzena musiała dalej dializować się i desperacko pragnęła normalnego życia.

Jennifer była przygotowana do oddania nerki nieznajomemu w ramach dawstwa parami – procesu, w którym nerki żywego dawcy są zamieniane, aby biorcy, tacy jak Marzena, otrzymali zgodny narząd.

Jennifer przeszła kolejną rundę badań krwi i testów, aby przygotować się do oddania nerki. I okazało się, że ze względu na wpływ, jaki wątroba Jennifer miała na układ odpornościowy jej matki, mogła teraz oddać matce nerkę.

Dr Timucin Taner, kierownik oddziału chirurgii transplantacyjnej w Mayo Clinic w Minnesocie, przeprowadził przeszczep wątroby dla Stasieluków.

Wg niego Stasielukowie są pierwszym znanym przypadkiem, w którym wpływ wątroby na odpowiedź immunologiczną pacjenta pozwolił na kolejny przeszczep nerki od tego samego dawcy. Zespół planuje napisać analizę tego przypadku.

To były pierwsze święta Bożego Narodzenia od około siedmiu lat, kiedy Marzena czuła się zdrowo.

Marzena dostała największy prezent od córki: Jennifer dwa razy podarowała jej życie.

Według United Network for Organ Sharing, w całym kraju prawie 106 000 osób znajduje się na krajowej liście oczekujących na przeszczep. Do tej pory w tym roku wykonano blisko 40 000 przeszczepów.

 

Źródło: cnn
Foto: Jennifer Stasieluk

Kościół

Katolicką matkę dziesięciorga dzieci uhonorowano tytułem „Regina Matrum” 2025

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeanne Vath Ory, matka dziesięciorga dzieci i babcia 30 wnucząt, została uhonorowana przez arcybiskupa Nowego Orleanu Gregory’ego Aymonda prestiżowym tytułem „Regina Matrum”, czyli „Królowej Matek” 2025 roku. Uroczystość odbyła się 12 maja podczas specjalnej mszy czuwania w jej rodzinnej parafii — St. Joan of Arc w LaPlace.

Tytuł Regina Matrum to wyjątkowa tradycja Archidiecezji Nowego Orleanu, zapoczątkowana w 1947 roku. Nagroda przyznawana jest co roku jednej katolickiej matce, która w swoim życiu uosabia ideały macierzyństwa, wiary i służby rodzinie oraz wspólnocie.

„To kobiety, które niekoniecznie są na pierwszym planie, ale cicho, wytrwale i z oddaniem służą swojej rodzinie, parafii i Bogu” — powiedziała Kim Roberts, przewodnicząca kapituły nagrody i była liderka Council of Catholic School Co-operative Clubs.

Głęboko zakorzeniona tradycja

Nagroda Regina Matrum ma dla Jeanne Ory również osobiste znaczenie. Jest ona wnuczką Florence Dunn Vath, szóstej laureatki tego wyróżnienia, oraz siostrzenicą Theresy Vath Bourgeois, uhonorowanej w 2000 roku. To wielopokoleniowa tradycja wiary i oddania Kościołowi.

Przez lata Ory aktywnie angażowała się w życie swojej parafii. Pełniła różne funkcje w komitetach, posługiwała w duszpasterstwie i prowadziła inicjatywy pomocowe. Współtworzyła również Kongres Różańcowy — trwające od ponad dekady lokalne dzieło modlitewne.

Wyróżnienie z serca wspólnoty

Nagroda Regina Matrum to nie tylko wyraz wdzięczności, ale też inspiracja dla innych kobiet — przypomnienie, że heroizm codziennego macierzyństwa, cicha służba i głęboka wiara mają ogromne znaczenie w życiu Kościoła i wspólnoty.

„To nasz sposób, by wyróżnić kobiety, które twardo stąpają po ziemi, wykonując Boże dzieło i utrzymując Maryję w centrum swojej rodziny” — podsumowała Kim Roberts.

Zródło: cna
Foto: Kim Roberts
Czytaj dalej

News USA

Liam i Olivia nie mają sobie równych. Najpopularniejsze imiona dzieci w USA w 2024 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Liam i Olivia ponownie zdominowali zestawienie najpopularniejszych imion dzieci w Stanach Zjednoczonych. To już szósty rok z rzędu, gdy te dwa imiona królują na liście opracowywanej corocznie przez Administrację Ubezpieczeń Społecznych (SSA). Liam nieprzerwanie prowadzi wśród chłopców od ośmiu lat, a Olivia pozostaje numerem jeden wśród dziewczynek od lat sześciu.

Zestawienie, opublikowane w piątek — tuż przed Dniem Matki — powstaje na podstawie danych z wniosków o wydanie numeru ubezpieczenia społecznego dla noworodków. Administracja Ubezpieczeń Społecznych SSA prowadzi te statystyki od 1880 roku.

W czołówce zestawienia nie zaszły większe zmiany: drugie miejsce dla dziewczynek ponownie zajęła Emma, a dla chłopców — Noah. Jedyną nowością w pierwszej dziesiątce jest powrót imienia Sofia, które wyparło Lunę.

Top 10 imion dla chłopców w 2024 r.:

  1. Liam
  2. Noah
  3. Oliver
  4. Theodore
  5. James
  6. Henry
  7. Mateo
  8. Elijah
  9. Lucas
  10. William

Top 10 imion dla dziewczynek w 2024 r.:

  1. Olivia
  2. Emma
  3. Amelia
  4. Charlotte
  5. Mia
  6. Sophia
  7. Isabella
  8. Evelyn
  9. Ava
  10. Sofia

Sophie Kihm, redaktor naczelna serwisu Nameberry, zauważa, że rosnącą popularnością cieszą się imiona o międzynarodowym i wielokulturowym brzmieniu. Jej zdaniem amerykańscy rodzice coraz częściej wybierają imiona uniwersalne, które sprawdzą się w różnych językach i kulturach, zwłaszcza, że mają zróżnicowane pochodzenie etniczne i kulturowe.

Dane SSA pokazują również, że liczba narodzin nieznacznie wzrosła. W 2024 r. w USA urodziło się 3,61 miliona dzieci, w porównaniu do 3,59 miliona w roku poprzednim.

Popularność niektórych imion może mieć związek z popkulturą — od mediów społecznościowych po seriale i filmy.

Przykładem jest Ailany, hawajskie imię oznaczające „wódz”, które znalazło się wśród najszybciej zyskujących popularność imion żeńskich. Wśród chłopców ogromny skok zanotowało imię Truce (starodawne angielskie słowo oznaczające „pokój”), które przesunęło się o ponad 11 tysięcy miejsc, lądując na 991. pozycji.

Pełną, interaktywną listę imion SSA opublikowała na swojej stronie internetowej. Tam można sprawdzić najpopularniejsze imiona w skali całego kraju, ale także w poszczególnych stanach.

Źródło: nbc
Foto: istock/PeopleImages/Artfoliophoto/
Czytaj dalej

News USA

Tajemnicza pasażerka na gapę: Swietłana Dali, nie raz omijała lotniskowe zabezpieczenia

Opublikowano

dnia

Autor:

Swietłana Dali, 57-letnia kobieta z Nowego Jorku, oskarżona o nielegalne wejście na pokład samolotu Delta lecącego do Paryża bez biletu i dokumentów, miała już wcześniej podobne incydenty — wynika z nowych dokumentów sądowych przedstawionych przez prokuraturę federalną w Brooklynie.

Jak twierdzą prokuratorzy, Swietłana Dali już dwa dni przed incydentem na lotnisku JFK zdołała nielegalnie dostać się do strefy zastrzeżonej na lotnisku Bradley International w Connecticut. Tam również próbowała przejść przez kontrolę bezpieczeństwa bez karty pokładowej — raz bezskutecznie, ale za drugim razem udało jej się pokonać punkt kontroli, mając na sobie te same buty i plecak, które nosiła później na JFK.

Choć nie ma dowodów, że poleciała z Bradley, prokuratorzy zauważają „uderzające podobieństwo” do jej późniejszego zachowania na JFK, gdzie wmieszała się w tłum pasażerów i ominęła sprawdzenie tożsamości.

Nie pierwszy raz

To nie jedyny przypadek. Na początku 2024 roku funkcjonariusze znaleźli Dali ukrywającą się w łazience w strefie międzynarodowych przylotów na lotnisku w Miami. Twierdziła, że przyleciała Air France i czeka na męża, lecz śledczy nie znaleźli jej nazwiska na żadnym locie, ani śladów jej wyjazdu z USA w ciągu ostatnich pięciu lat. Ostatecznie została wyprowadzona z terminalu bez dalszych konsekwencji.

26 listopada – lot Delta 264 do Paryża

Kulminacja nastąpiła 26 listopada 2024 r., kiedy  Swietłana Dali, nie posiadając biletu ani dokumentów, przedostała się przez zabezpieczenia lotniska JFK i weszła na pokład samolotu Delta do Paryża. Przez kilka godzin ukrywała się w toalecie, udając chorobę, by nie wzbudzać podejrzeń załogi.

Kiedy samolot rozpoczął zniżanie do lądowania, stewardesa zauważyła, że kobieta nadal przebywa w toalecie i wezwała ją do zajęcia miejsca. Dali wciąż udawała wymioty, ale w końcu wyszła, nie potrafiąc wskazać swojego miejsca ani okazać dokumentów. Podała dwa fałszywe nazwiska. Zaniepokojona załoga nakazała jej usiąść w miejscu dla personelu i ustawiła się między nią a innymi pasażerami w obawie o ich bezpieczeństwo.

O jej nielegalnym locie informowaliśmy tutaj.

Po wylądowaniu w Paryżu Swietłana Dali została zatrzymana przez francuską policję i miała zostać odesłana do USA, jednak odmówiła wejścia na pokład samolotu powrotnego. Ostatecznie została przewieziona do Nowego Jorku w ramach ekstradycji.

Ucieczka i ponowne zatrzymanie

Po zwolnieniu za kaucją Dali zerwała urządzenie monitorujące z kostki i uciekła do Buffalo, gdzie – jak ustalono – planowała przekroczyć Most Pokoju do Kanady. Została zatrzymana zanim udało się jej opuścić terytorium USA.

Proces i zarzuty

Dali nie przyznała się do zarzutu federalnego pasażera na gapę. Prokuratura dąży do przedstawienia przed sądem pełnej sekwencji jej działań na różnych lotniskach jako dowodu wzoru zachowania. Proces ma rozpocząć się pod koniec maja.

Źródło: ruralradio
Foto: YouTube, Police Department
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu