Połącz się z nami

News Chicago

Ścieżki rowerowe w Chicago muszą być bezpieczniejsze. Nowe rozporządzenie Rady Miasta

Opublikowano

dnia

Dwuletni syn Mariny Ross, Rafi, zginął na początku tego roku, kiedy kierowca skutera potrącił dziecko na skrzyżowaniu Lincoln Square. W środę jego matka przemawiała przed posiedzeniem Rady Miasta Chicago, w czasie którego uchwalono nowe rozporządzenie dotyczące ścieżek rowerowych w mieście.

Matka Rafiego mówiła o potrzebie zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Nowe prawo ułatwia wystawianie mandatów i odholowanie samochodów zaparkowanych na ścieżkach rowerowych. Wymaga też umieszczania znaków ostrzegających rowerzystów o zamkniętych pasach.

Rozporządzenie podnosi również grzywny do 250 USD dla kierowców blokujących ścieżki rowerowe.

Jego celem jest by kierowcy przestali parkować na ścieżkach rowerowych. Ta praktyka zmusza rowerzystów do wchodzenia na pasy ruchu i powoduje ryzyko potrącenia.

„Kierowcy powinni ponosić odpowiedzialność, a jeśli nie mogą tego zrobić, powinniśmy pociągnąć ich do odpowiedzialności”– powiedziała Ross.

Radny Andre Vasquez (40. Okręg) powiedział, że rozporządzenie jest pierwszym krokiem do upewnienia się, że miasto faktycznie egzekwuje prawo wobec ludzi parkujących na ścieżkach rowerowych. Ulice będą bezpieczniejsze dla rowerzystów i pieszych.

Rozporządzenie:

  • Rozszerza listę osób, które mogą wystawiać mandaty dla samochodów zaparkowanych na ścieżkach rowerowych. Jest to policja w Chicago i Departament Transportu, Ulic i Urządzeń Sanitarnych w Chicago. Umożliwia Departamentowi Finansów kierowanie służb do odholowania pojazdów.
  • Zwiększa grzywny do 250 USD ze 150 USD za parkowanie na ścieżkach rowerowych, kara będzie obowiązywać po 10 dniach po wejściu w życie zarządzenia.
  • Wymaga umieszczania znaków wszędzie tam, gdzie ścieżka rowerowa jest zamknięta z powodu prac budowlanych lub w innym celu. Znaki należy umieścić 24 godziny przed zamknięciem pasa ruchu.
  • Zobowiązuje CDOT do usuwania zezwoleń na pracę każdemu, kto łamie zakaz blokowania ścieżek rowerowych lub nie stawia wcześniej oznakowania.
  • Wymaga od Departamentu Finansów, aby do lutego zaproponował Radzie Miejskiej program pilotażowy automatycznego monitorowania pasów rowerowych za pomocą kamer.

Kierowcy potrącili co najmniej 439 rowerzystów na ścieżkach rowerowych od stycznia 2020 r. do lipca tego roku, wynika z analizy przeprowadzonej przez Block Club Chicago i Illinois Answers Project. W wypadkach bardzo często giną dzieci.

Radny Daniel La Spata (1. Okręg) powiedział, że rozporządzenie w sprawie pasów rowerowych jest pierwszym krokiem do zapewnienia, że infrastruktura ścieżek rowerowych w mieście faktycznie działa zgodnie z przeznaczeniem.

Proponowany pilotażowy program w centrum miasta ma zapewnić 10 kamer, które automatycznie będą robiły zdjęcia i wystawiały mandaty kierowcom pojazdów nielegalnie zaparkowanych na ścieżkach rowerowych.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/Andrey Moisseyev

News Chicago

Marzysz o wycieczce w ciepłe miejsce? United oferuje teraz zniżki na zimowe loty

Opublikowano

dnia

Autor:

Zima w Chicago może być piękna, ale jeśli chcecie uciec przed zimową chandrą i udać się w gorące miejsce to teraz jest do tego najlepsza okazja. W ramach ekskluzywnej oferty Cybertygodnia United Airlines ma najlepsze oferty na loty. Bilety należy rezerwować do 3 grudnia aby odbyć podróż w okresie od 10 stycznia do 8 marca 2024 r.

United Cyber Week oferuje loty, które obejmują wycieczki do pięciu wspaniałych miejsc w kraju i za granicą: San Francisco, Los Angeles, Orlando, Fort Myers i Cancun w Meksyku. To korzystna opcja dla osób, które tej zimy chcą wybrać się w ciepłe miejsce, ale kierują się przy tym ograniczonym budżetem.

Ceny biletów:

  • 100 dolarów za podróż w obie strony z Chicago (ORD) do San Francisco (SFO),
  • 200 dolarów za podróż w obie strony z Chicago (ORD) do Cancun (CUN), Fort Myers (RSW) i Orlando (MCO)
  • 300 dolarów za podróż w obie strony z Chicago (ORD) do Los Angeles (LAX).

Ekskluzywna oferta United Cyber Week będzie obowiązywać do 3 grudnia, a aby z niej skorzystać podróż musi się odbyć między 10 stycznia a 8 marca 2024 r.

Centrum operacyjne United Airlines mieści się w Elk Grove, koło portu lotniczego Chicago-O’Hare, największego węzła lotniczego linii, w którym dziennie wykonuje się około 650 odpraw. Samoloty United Airlines latają do ponad 370 portów lotniczych na całym świecie.

Linia lotnicza zatrudnia około 48 tysięcy pracowników w Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach świata.  W 2005 roku linia przewiozła ponad 66 mln pasażerów.

 

Źródło: secretchicago, wikipedia
Foto: istock/:Laser1987/
Czytaj dalej

News Chicago

Magiczny balet „Dziadek do orzechów” zabierze widzów w świąteczną krainę

Opublikowano

dnia

Autor:

Doceniony przez krytyków klasyk Joffrey Ballet w nowej odsłonie, „Dziadek do orzechów” („Nutcracker”), powraca do Lyric Opera House w 25 przedstawieniach odbywających się w dniach 2–27 grudnia. Akcja spektaklu rozgrywa się na Światowych Targach w Chicago, w 1893 roku a przedstawienie podkreśla bogate dziedzictwo kulturowe miasta.

Ponadczasowa produkcja, której autorem choreografii jest dwukrotny zdobywca nagrody Tony® Christopher Wheeldon, zawiera klasyczną partyturę Piotra Czajkowskiego. To flagowy utwór związany z tematyką i klimatem Bożego Narodzenia.

Chicagowska historia o rodzinie i przygodzie jest także hołdem złożonym miastu.

Amerykańska opowieść Wheeldona o rodzinie imigrantów dziejąca się w czasie Wystawy Światowej w Chicago w 1893 roku, rozpoczyna się w momencie, gdy młoda Marie i jej matka, rzeźbiarka tworząca kultową Statuę Republiki na Jarmarku, organizują uroczystą Wigilię. Po niespodziewanej wizycie twórcy Jarmarku, tajemniczego Wielkiego Impresario, Marie wyrusza w burzliwą przygodę z Dziadkiem do orzechów przez zjawiskowe Targi Światowe.

Balet w dwóch aktach tworzy z wielokrotnie nagradzany zespół kreatywny, w skład którego wchodzą nominowany do nagrody Tony® projektant scenografii i kostiumów Julian Crouch, autor nagrodzony medalem Caldecott Brian Selznick, zdobywca nagród Obie i Drama Desk lalkarz Basil Twist, zdobywczyni nagrody Tony® projektantka oświetlenia Natasha Katz i zdobywca nagrody Tony ® projektant projekcji Ben Pearcy/59 Productions.

Spektakl został zaadaptowany w 2021 roku przez Christophera Wheeldona na większą scenę Lyric Opera.

Muzykę do baletu wykonuje na żywo Lyric Opera Orchestra pod dyrekcją Scotta Specka, dyrektora muzycznego The Joffrey Ballet.

Balet „Dziadek do orzechów” będzie wystawiany w dniach 2–27 grudnia 2023 r w Lyric Opera House przy 20 North Upper Wacker Drive. Przedstawienie trwa 2 godziny.

Bilety są do nabycia tutaj.

 

Źródło: Joffrey Ballet, chicagostarmedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Rodzina z Chicago została uratowana gdy utknęła na górze w południowym Kolorado

Opublikowano

dnia

Autor:

22 listopada pięcioosobowa rodzina z Chicago została uratowana z góry w południowym Kolorado po tym, jak utknęła na niej podczas wędrówki. Trzy osoby dorosłe i dwoje dzieci wybrało się rano na wędrówkę po górze Greenhorn, ale niespodziewany śnieg, wysokość nad poziomem morza i brak doświadczenia we wspinaczce górskiej spowolniły ją w miarę zbliżania się szczytu aż do wieczora.

Rodzina zadzwoniła pod numer 911, „gdy zdała sobie sprawę, że przed nimi jeszcze długa droga bez jedzenia i odpowiedniego ubrania” – podało Biura Szeryfa Powiatu Pueblo.

Służby poszukiwawczo-ratownicze zostały przetransportowane drogą lotniczą na północny szczyt góry, gdzie odnalazły mieszkańców Chicago i zapewniły jej żywność i odzież. Rodzina została ewakuowana z góry a akcja ratownicza trwała około siedmiu godzin.

„Wszyscy bezpiecznie zeszli z góry i spotkali się z członkami rodziny, którzy nie przyłączyli się do wędrówki” – podało biuro szeryfa, dodając, że niefortunni wędrowcy postępowali zgodnie z instrukcjami dotyczącymi przetrwania na świeżym powietrzu i zadzwonili pod numer 911, zanim sytuacja stała się zagrażająca życiu. ”

Według Służby Leśnej Stanów Zjednoczonych szlak Greenhorn Trail ma prawie 8 mil długości i osiąga około 3880 stóp przewyższenia.

„Przypominamy turystom i osobom wybierającym się na szlaki lub w góry, aby przed wyjściem byli przygotowani i świadomi warunków i możliwości, szczególnie o tej porze roku, kiedy warunki mogą szybko się zmieniać, a słońce zachodzi wcześniej” – ostrzega biuro szeryfa.

Źródło: suntimes
Foto:  YouTube, Pueblo County sheriff’s office
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu