News USA
Kanadyjska reklama wspomaganego umierania. Kontrowersyjny głos w dyskusji o eutanazji

Nowa kampania reklamowa kanadyjskiego sprzedawcy odzieży przedstawia śmiertelnie chorą kobietę, która zakończyła swoje życie poprzez wspomagane samobójstwo. “To jest przekroczenie pewnej granicy” mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
„Umieranie w szpitalu nie jest czymś naturalnym.” – mówi 37-letnia Jennyfer Hatch na początku trzyminutowego filmu. „W takich chwilach potrzebujesz miękkości”.
Wyprodukowany przez La Maison Simons, popularną sieć odzieżową lepiej znaną jako Simons, wideo od czasu swojej premiery 24 października, czyli dzień po śmierci Hatch, uzyskało ponad milion wyświetleń.
Hatch szukała pomocy medycznej w umieraniu (medical assistance in dying MAID) po zdiagnozowaniu zespołu Ehlersa-Danlosa, grupy dziedzicznych zaburzeń, które wpływają na tkankę łączną.
Odkąd Kanada zalegalizowała wspomagane samobójstwo w 2016 roku, liczba zgonów z MAID rośnie każdego roku.
W 2016 roku liczba osób, które wybrały wspomagane samobójstwo, wyniosła 1018. W 2021 roku odnotowano 10 064 śmierci z MAID, co stanowi 3,3% wszystkich zgonów w Kanadzie.
Reklama Simons, zatytułowana „Wszystko jest pięknem”, podąża za Jennyfer, gdy kobieta rysuje na piasku, obserwuje fale, dmucha bańki i śmieje się z przyjaciółmi, podczas gdy w tle gra delikatna muzyka. Na ekranie unoszą się słowa „Najpiękniejsze wyjście”.
„Ostatnie oddechy są święte” — mówi w pewnym momencie Hatch.
„Chociaż gdy szukam pomocy, aby zakończyć moje życie, z całym bólem iw tych ostatnich chwilach, wciąż jest tak wiele piękna”.
W innym, osobnym filmie Peter Simons, główny handlowiec w sieci odzieżowej, mówi, że poczuł inspirację do opowiedzenia historii Jennyfer po spotkaniu z nią na początku tego roku. Zapewnia, że „nie jest to kampania komercyjna”.
„To bardziej próba wykorzystania naszej wolności, naszego głosu i przywileju, jakim jest przemawianie i tworzenie każdego dnia tutaj, w sposób, który bardziej dotyczy relacji międzyludzkich” – mówi.
Katechizm Kościoła Katolickiego, który podsumowuje nauczanie Kościoła, wyraźnie potępia eutanazję.
„Ci, których życie jest umniejszone lub osłabione, zasługują na szczególny szacunek. Osobom chorym lub niepełnosprawnym należy pomóc prowadzić jak najbardziej normalne życie” – czytamy.
„Niezależnie od motywów i środków, eutanazja bezpośrednia polega na zakończeniu życia osób niepełnosprawnych, chorych lub umierających.”
“To jest moralnie niedopuszczalne”.
Zakazuje także „działania lub zaniechania, które samo w sobie lub umyślnie powoduje śmierć w celu usunięcia cierpienia”, stwierdzając, że „stanowi to zabójstwo poważnie sprzeczne z godnością osoby ludzkiej i szacunkiem należnym Bogu żywemu, jego Stwórcy”.
Źródło: cna
Foto: YouTube
Kościół
Biskupi Paprocki i Rhoades dołączają do Rady Doradczej Komisji Wolności Religijnej Trumpa

Biskup Thomas Paprocki, biskup Kevin Rhoades oraz ojciec Thomas Ferguson zostali mianowani do Rady Doradczej Liderów Religijnych przy Komisji ds. Wolności Religijnej, utworzonej przez Prezydenta Donalda Trumpa – poinformował Biały Dom. O zadaniach rady mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Dołączają oni do arcybiskupa Salvatore J. Cordileone z San Francisco, który już wcześniej zasiadał w tym gremium. Dwóch innych członków Kościoła katolickiego – kardynał Timothy Dolan z Nowego Jorku oraz biskup Robert Barron z Minnesoty – pełni funkcję członków samej komisji.
Doświadczeni liderzy Kościoła
Biskup Rhoades, przewodniczący Komitetu ds. Wolności Religijnej Konferencji Biskupów Katolickich USA, kieruje diecezją Fort Wayne-South Bend w stanie Indiana. Biskup Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w Illinois, odegrał kluczową rolę w inicjatywie „Fortnight for Freedom” – kampanii na rzecz obrony wolności religijnej w USA.
Ojciec Thomas Ferguson, proboszcz parafii Good Shepherd w Alexandrii w stanie Wirginia, jest także doktorem nauk politycznych i autorem książki “Catholic and American: The Political Theology of John Courtney Murray”, poświęconej katolickiemu podejściu do wolności religijnej w amerykańskim kontekście.
Zagrożenia i wyzwania dla wolności religijnej
Ferguson zaznaczył, że jednym z jego głównych obszarów troski są przepisy, które zmuszają instytucje religijne do oferowania usług medycznych sprzecznych z nauczaniem Kościoła, takich jak antykoncepcja, sterylizacja czy procedury związane z osobami transpłciowymi.
Wyraził również zaniepokojenie rosnącą akceptacją dla zapłodnienia in vitro (IVF), które wiąże się z poważnymi dylematami etycznymi dotyczącymi niszczenia ludzkich embrionów.
„Musimy być czujni wobec praktyk, które stoją w sprzeczności z moralnością katolicką” – zaznaczył.
Wskazał także na nowe prawo w stanie Waszyngton, które zobowiązuje księży do zgłaszania przypadków nadużyć wobec dzieci, nawet jeśli dowiedzieli się o nich w konfesjonale. Narusza to sakramentalną tajemnicę spowiedzi i jest niezgodne z konstytucyjnie gwarantowaną wolnością religijną.

Ojciec Thomas Ferguson
Komisja i jej cele
Komisja ds. Wolności Religijnej, powołana przez Donalda Trumpa 1 maja z okazji Narodowego Dnia Modlitwy, ma za zadanie identyfikację zagrożeń dla wolności religijnej w USA oraz opracowanie raportu końcowego zawierającego rekomendacje i strategie ochrony praw wierzących.
Oprócz Rady Doradczej Liderów Religijnych, komisja współpracuje również z zespołami ekspertów prawnych i liderów świeckich. Skład komisji i rad jest wielowyznaniowy – obejmuje przedstawicieli katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, judaizmu i islamu.

Biskup Kevin Rhoades
Raport końcowy ma poruszać m.in. kwestie:
- ochrony wolności sumienia,
- autonomii instytucji religijnych,
- wolności słowa dla wspólnot religijnych,
- ataków na miejsca kultu,
- praw rodziców w edukacji,
- oraz wyboru szkoły.
„W miarę zbliżania się 250. rocznicy Deklaracji Niepodległości chcemy podkreślić, jak wielką rolę w naszym społeczeństwie odgrywają wspólnoty religijne” – podsumował ojciec Ferguson.
Źródło: cna
Foto: Diecezja Wayne-South Bend, parafia Good Shepher , Diecezja Springfield
Kościół
Watykan gotowy na rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy

Premier Włoch Giorgia Meloni odbyła wczoraj rozmowę telefoniczną z Papieżem w sprawie dalszych kroków na rzecz wypracowania sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Z noty opublikowanej przez Kancelarię Premiera Włoch wynika, że rozmowa miała na celu potwierdzenie gotowości Stolicy Apostolskiej do zaangażowania się w proces mediacyjny.
Rozmowa z Ojcem Świętym była kontynuacją konsultacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz innymi przywódcami europejskimi. Papież wyraził gotowość przyjęcia stron konfliktu w Watykanie, co spotkało się z głęboką wdzięcznością ze strony premier Włoch, która podkreśliła znaczenie otwartości i nieustannego zaangażowania Papieża Leona XIV w sprawę pokoju.
Jak informuje Kancelaria Premiera Włoch, tego samego dnia Giorgia Meloni odbyła również rozmowy telefoniczne z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem, premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Wszyscy uczestnicy zgodzili się co do konieczności ścisłej koordynacji w obliczu planowanej nowej rundy negocjacji mających na celu osiągnięcie zawieszenia broni i porozumienia pokojowego.
Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: Vatican Media
News Chicago
Dolton chce przejąć dom z dzieciństwa papieża Leona XIV. W grę wchodzi wywłaszczenie

Władze Dolton podjęły kroki, by przejąć dom z dzieciństwa papieża Leona XIV, nawet jeśli oznaczałoby to skorzystanie z prawa wywłaszczenia. Obiekt ten, należący do Pawła Radzika i zlokalizowany przy 212 E. 141st Place, zyskał ogromne zainteresowanie po niedawnym wyborze Roberta Francisa Prevosta na papieża.
W liście wysłanym we wtorek do nowojorskiego domu aukcyjnego Paramount Realty USA, prawnik miasteczka, Burton Odelson poinformował, że Dolton zamierza przejąć nieruchomość, niezależnie od planów właścicieli, którzy chcą wystawić dom na licytację 18 czerwca. O zamiarze tym informowaliśmy18 maja.
„Prosimy poinformować wszystkich potencjalnych nabywców, że ich zakup może być jedynie tymczasowy, ponieważ miasto zamierza wkrótce rozpocząć proces wywłaszczenia” — napisał Odelson w imieniu burmistrza Jasona House’a.
Wzrost znaczenia po wyborze papieża
Dom, który papiescy rodzice nabyli jako nowy w 1949 roku (hipoteka wynosiła wówczas 42 dolary miesięcznie), został niedawno odnowiony i 5 maja wystawiony na sprzedaż za 219 tys. dolarów. Po ogłoszeniu wyboru Roberta Prevosta na papieża, właściciele szybko zdjęli ofertę z rynku, a obecnie planują sprzedaż poprzez aukcję.
Początkowo rozważano także przekształcenie domu w muzeum lub dom wystawowy odzwierciedlający jego dawny wygląd z lat dzieciństwa przyszłego papieża.
Władze chcą uczynić z domu miejsce historyczne
Jeśli plan przejęcia dojdzie do skutku, miasteczko Dolton zamierza współpracować z Archidiecezją Chicago, by otworzyć dom dla zwiedzających jako miejsce pamięci. Na razie archidiecezja nie odniosła się publicznie do propozycji.
Wywłaszczenie — prawo pozwalające samorządowi przejąć prywatną nieruchomość na użytek publiczny — może być zastosowane nawet bez zgody właściciela, o ile zostanie uznane za działanie w interesie społecznym.
“Leo XIV Place” – nowa nazwa na mapie Dolton
Zgodnie z decyzją władz, odcinek 141st Place, rozciągający się od Indiana Avenue do Manor Avenue, zostanie nazwany „Leo XIV Place”. O inicjatywie poinformował burmistrz Dolton Jason House podczas poniedziałkowego posiedzenia rady.
Dokładna data oficjalnego odsłonięcia nowej nazwy nie została jeszcze ustalona, jednak władze planują zaprosić na uroczystość „specjalnych gości”.
Miejsce pielgrzymek i… pomyłek
Po objęciu przez Leona XIV najwyższego stanowiska w Kościele katolickim, jego związki z Dolton przyciągnęły uwagę nie tylko mieszkańców, ale i osób z całego kraju. Dom papieża z dzieciństwa stał się miejscem licznych pielgrzymek, choć nie obyło się bez zamieszania – niektórzy odwiedzający mylili 141st Place z 141st Street, trafiając pod niewłaściwy adres.
Źródło: nbc, fox32
Foto: YouTube, Google Maps
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria
-
News Chicago6 dni temu
Illinois kończy program opieki zdrowotnej dla imigrantów