Połącz się z nami

News Chicago

Zadzwoń pod 211 by uzyskać pomoc w zakresie usług zdrowotnych i społecznych. W Chicago linia rusza od lutego

Opublikowano

dnia

211 – gorąca linia pomocy społecznej pojawiła się niedawno w powiecie DuPage, a podobna usługa jest planowana na początek przyszłego roku na innych obszarach. Podobnie jak lepiej znany 911 w nagłych wypadkach i 311 w Chicago dla służb miejskich, umożliwia kontaktowanie dzwoniących z usługami zdrowotnymi i społecznymi niezwiązanymi z nagłymi sytuacjami.

Linia pomocy 211 prawdopodobnie ruszy w Chicago, na przedmieściach powiatów Cook i Kendall 11 lutego.

Najczęstsze usługi to pomoc w opłaceniu czynszu i mediów, ale obejmują one również bezpłatne i poufne doradztwo w sytuacjach kryzysowych, pomoc w przypadku katastrof, spiżarnie żywności, opiekę zdrowotną, ubezpieczenia, zatrudnienie i usługi dla weteranów.

Kane, Lake, McHenry i Will należą do wielu powiatów oferujących tę usługę w Illinois. Jako całość stan pozostaje jednak w tyle za resztą kraju we wdrażaniu gorącej linii, a prawie połowa jego powiatów wciąż jej nie ma.

Ale kiedy numer 211 zostanie uruchomiony w Chicago i Kendall na początku przyszłego roku, prawie 90% populacji stanu zostanie objętych tą usługą.

W DuPage, drugim po Cook najbardziej zaludnionym powiecie w Illinois, urzędnicy przeznaczyli 1,6 miliona dolarów z federalnej amerykańskiej ustawy o planie ratunkowym, aby sfinansować program przez pierwsze trzy lata.

Całodobowy, wielojęzyczny bank telefoniczny będzie obsługiwany przez Addison Consolidated Dispatch Center, które zapewnia również usługi dyspozytorskie 911, przekazał prezes zarządu powiatu Dan Cronin.

Przewidując zwiększone potrzeby w trakcie i po pandemii COVID, urzędnicy DuPage przekazali również miliony dolarów na wzmocnienie usług społecznych powiatu. Obejmowało to zakup i przebudowę dawnego Red Roof Inn w Downers Grove, na schronisko dla bezdomnych.

Koszty różnią się w zależności od powiatu.

Powiat Kane dysponuje rocznym budżetem dla usługi 211 w wysokości około 86 000 USD. Bardziej zaludniony Lake, który obsłużył 150 000 połączeń w ciągu trzech lat, ma budżet sięgający 500 000 USD, przy wsparciu finansowym powiatu, samorządów lokalnych, fundacji i indywidualnych darczyńców.

Liczba połączeń znacznie wzrosła od początku pandemii COVID.

Oprócz infolinii telefonicznej, ludzie mogą uzyskać dostęp do usług w wielu powiatach za pośrednictwem stron internetowych linii 211. W zeszłym roku powiat Lake naliczył ponad 57 000 kontaktów z 211 — większość z nich online.

Ale osobom potrzebującym pomocy często pomaga rozmowa z operatorem 211, mówi rzeczniczka United Way of Lake County, Lori Nerheim.

„Korzyścią z rozmowy z kimś jest to, że jest on wyszkolonym nawigatorem, który może dotrzeć do źródła potrzeby” – wyjaśnia.

„Wiele osób może dzwonić z jedną potrzebą, np. mieszkaniową, ale może to być spowodowane przemocą domową lub może potrzebować jedzenia. Posiadanie kogoś, kto cię poprowadzi, jest naprawdę cenne”.

Korzystając również z federalnych funduszy Amerykańskiego Planu Ratunkowego, powiat Kendall przeznaczył 136 000 USD na swój program do 2025 r.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: istock/AntonioGuillem

News Chicago

„Senior Assassins” opanowuje Chicago. Zabawa nastolatków może być niebezpieczna

Opublikowano

dnia

Autor:

W ostatnich dniach wiele przedmieść Chicago wydało ostrzeżenia dotyczące gry prowadzonej w szkołach w całym kraju, znanej jako „Senior Assassins”. Władze Gurnee, Bartlett i Arlington Heights, ostrzegły społeczności w związku z niebezpiecznymi incydentami spowodowanymi przez grę.

W Gurnee grupa uczniów szkół średnich z innego przedmieścia weszła do restauracji w maskach narciarskich, trzymając pistolety na wodę, które według policji przypominały broń palną. Celowali w innych uczniów, którzy jedli obiad w restauracji i próbowali spryskać ich wodą, podała policja w ostrzeżeniu.

Dorosła osoba, która miała w restauracji broń, wzięła zdarzenia za realne zagrożenie i sytuacja mogła szybko przerodzić się w tragedię.

Według policji gra polega na tworzeniu drużyn do zawodów w stylu turniejowym, podczas których uczniowie eliminują zawodników, „oznaczając” ich trafieniami pistoletów na wodę. Zasady gry różnią się jednak w zależności od lokalizacji.

Policja w Arlington Heights stwierdziła, że gra jest coroczną wiosenną tradycją uczniów, zwłaszcza seniorów.

Zasady gry określają, że dana czynność nie może odbywać się w godzinach lekcyjnych ani na terenie szkoły. Gracze próbują zlokalizować swoich przeciwników w różnych miejscach, w tym w domu, w lokalnych parkach i innych miejscach spotkań na terenie społeczności, podała policja. Uczniowie często chowają się w dziwnych miejscach, gonią cele po podwórkach i nagle pojawiają się na ulicy.

W Bartlett władze miasteczka ostrzegli, że gra rozpoczyna się 14 kwietnia, a jej zasady zabraniają wkraczania na teren prywatny „ani jakichkolwiek innych nielegalnych działań”.

Funkcjonariusze z pobliskich miast, w tym z St. Charles, odpowiadali na telefony pod numer 911 wykonane przez mieszkańców zaniepokojonych osobami noszącymi maski lub bluzy z kapturem kręcącymi się pomiędzy domami lub poruszającymi się po dzielnicach podejrzanymi pojazdami.

Niektóre z tych raportów dotyczyły także uczestników jeżdżących po trawnikach lub wymachujących pistoletami na wodę, które wyglądały dokładnie jak prawdziwe pistolety. To wzbudziło zaniepokojenie funkcjonariuszy, którzy przybyli na miejsce, ponieważ nie byli w stanie stwierdzić, czy uczestnicy zdarzeń grali w grę czy faktycznie popełniali przestępstwa.

„Ta koncepcja nie jest sprzeczna z prawem ani lokalnym rozporządzeniem. Prosimy wszystkich, aby grali bezpiecznie, kierowali się zdrowym rozsądkiem i zdawali sobie sprawę, jak działania graczy mogą być postrzegane przez członków społeczności” – napisała policja Arlington Heights w swoim ostrzeżeniu, podkreślając, że używanie zabawek przypominających prawdziwą broń, może doprowadzić do tragedii.

Władze Gurnee ostrzegły, że niektóre przypadki, zwłaszcza te, które mają miejsce w przestrzeni publicznej, mogą skutkować oskarżeniami o zakłócanie porządku, ponieważ często powodują poczucie zaniepokojenia u innych.

Z kolei przedstawiciele Bartlett zachęcali rodziców, aby rozmawiali z dziećmi o grze, aby upewnić się, że są świadome potencjalnych problemów, które mogą wyniknąć z udziału w niej.

Wypadek w Itasca

Policja w Itasca otrzymała niedawno informację o wypadku samochodowym, w którym doszło do wywrócenia się pojazdu. Wypadek został spowodowany przez dwóch uczniów, którzy  uczestniczyli w grze „Senior Assassins”, ścigając się samochodami.

Kierowca jednego z pojazdów stracił nad nim kontrolę a samochód przewrócił się na bok. Na szczęście w czasie tego zdarzenia nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Obydwaj gracze zostali ukarani mandatami.

 

Źródło: nbc
Foto: Jeff Taylor, Itasca Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Illinois czeka na cykady. W każdej chwili mogą pojawić się miliony owadów

Opublikowano

dnia

Autor:

Historyczne pojawienie się cykad jest już na horyzoncie w Illinois. Eksperci twierdzą, że dwa okresowe wylęgi tych owadów, w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych wyjdą z ziemi już w tym miesiącu. Nie pojawiły się jednocześnie od ponad 220 lat.

Urzędnicy z Chicago wydali w zeszłym tygodniu zalecenie, w którym twierdzą, że pierwsze pojawienie się choroby spodziewane jest od końca kwietnia do początku czerwca, ale wpływ cykad na miasto może nie być tak duży.

Cykady zwykle pojawiają się, gdy ziemia zaczyna się nagrzewać wiosną i wczesnym latem. Oznacza to, że przeobrażone owady wyjdą prawdopodobnie między połową maja a początkiem czerwca, chociaż niektóre mogą pojawiać się już pod koniec kwietnia.

W rejonie Chicago, tzw. Brood XIII będzie najczęściej widywany w częściach północnego Illinois i Indiany, a być może nawet w Wisconsin i Ohio, pod koniec maja 2024 r., jak przewiduje dr Gene Kritsky, dziekan Wydziału Nauk Behawioralnych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Mount St. Joseph w Cincinnati.

Według artykułu opublikowanego na Uniwersytecie Illinois Urbana-Champaign Extension pojawienie się lęgu północnego Illinois następuje zwykle w maju i czerwcu i trwa około czterech tygodni.

Dorosłe cykady będą aktywne do połowy do końca czerwca, ale ślady ich nieobecności będą widoczne długo po ich zniknięciu, w tym skrzydła, wylinki i rozkładające się ciała, uważa ekspertka ds. cykad Catherine Dana, współpracownik Illinois Natural History Survey.

Ponieważ Brood XIII i Brood XIX wyjdą z ziemi jednocześnie, Illinois będzie w wyjątkowej sytuacji, jako świadek rzadkiego jednoczesnego wylęgu dwóch generacji cykad.

W większości obszarów Illinois i Chicago prawdopodobnie pojawi się co najmniej jeden z dwóch wylęgów, ale w wąskiej części stanu obie generacje mogą pojawić się w tym samym czasie i miejscu.

Co powinniśmy wiedzieć o cykadach w Illinois?

Gdzie będzie można zobaczyć Brood XIX i XIII?

Brood XIII (Northern Illinois Brood) – o 17-letnim cyklu rozwoju, będzie najczęściej spotykane w częściach północnego Illinois i Indiany, a być może nawet w Wisconsin, Iowa i częściach Ohio. Ta generacja będzie najbardziej widoczna w Chicago.

Brood XIX (Great Southern Brood) – o 13-letnim cyklu życia, mają bardziej rozpowszechnioną populację, prawdopodobnie największą pod względem zasięgu geograficznego, obejmującą części Missouri, południowego Illinois, Luizjany, Karoliny Północnej, Wirginii i Maryland.

Chociaż ogólnie uważa się, że te cykady występują na południu, najbardziej na północ znane wylęgi zanotowano w Chebanse w stanie Illinois, tylko 75 mil na południe od Loop.

Populacje mają różne obszary wylęgu, ale w niektórych miejscach mogą się one pokrywać – będzie to miało miejsce w rejonie środkowego Illinois, podobnie jak w okolicach Springfield.

Rzadko zdarza się, aby cykady o 13-letnim i 17-letnim cyklu życia osiągnęły dorosłość w tym samym czasie. Eksperci twierdzą, że to wydarzenie powtórzy się dopiero w 2245 roku.

Ile cykad można spodziewać się w Illinois?

W całych Stanach Zjednoczonych może pojawić się miliardy, lub nawet biliony cykad. Według Uniwersytetu Illinois, Northern Illinois Brood jest ogromna i cieszy się reputacją największej liczebności.

W 1956 roku entomolodzy zgłosili aż 311 „dziur wyjściowych” na jard kwadratowy na zalesionej równinie zalewowej w pobliżu Chicago, co według ekspertów przekłada się na 1,5 miliona cykad na akr, według danych Uniwersytetu Illinois.

Kiedy późniejszą wiosną cykady zaczynają obumierać i spadać z drzew, na ziemi jest ich dużo i wyczuwalny jest zapach ich gnijących ciał, według Uniwersytetu Illinois. W 1990 roku pojawiły się doniesienia od mieszkańców Chicago, którzy musieli używać łopat do śniegu, aby oczyścić chodniki z martwych cykad. To może się powtórzyć.

Eksperci przewidują, że wiosną 2024 r może pojawić się od 50 000 do 1,5 miliona cykad na akr.

Przy takich liczbach mieszkańcy prawdopodobnie będą musieli sprzątać swoje podwórka i ogrody. Martwe owady mogą także zatykać rynny i odpływy. Specjaliści zalecają ich kompostowanie.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, USDA Forest Service, istock/Jeff Herge/McKinneMike/
Czytaj dalej

News Chicago

Lato w Chicago będzie gorące. Specjaliści już ostrzegaja przed upałami

Opublikowano

dnia

Autor:

Według najnowszych przewidywań z The Old Farmers’ Almanac lato w Chicago będzie w tym roku bardzo gorące. W niedawno opublikowanej „Prognozie pogody na lato 2024” stwierdzono, że tegoroczne lato „może przynieść najwyższe temperatury w historii”.

Najcieplejszy luty 2024 w historii w Chicago, najcieplejszy rok w historii w 2023 r. i marzec 2024 będący 10. z rzędu najgorętszym miesiącem w historii – Amerykanie w całym kraju doświadczyli w ostatnich latach ciepła, a według nowych zapowiedzi, będzie go jeszcze więcej.

Raport przewiduje, że lato będzie gorące w prawie całych Stanach Zjednoczonych, przy czym na większości obszarów na wschód od rzeki Missisipi sezon będzie bardziej wilgotny niż zwykle.

Lato w tym roku ma także nadejść wcześnie, astronomiczne przesilenie letnie nastąpi w czwartek, 20 czerwca o 4:51PM. Według publikacji, jest to najwcześniejszy początek lata od 128 lat.

Przewiduje się, że tego lata szczególnie w regionie Wielkich Jezior i na większości południowego wschodu będzie parno i burzowo. Wielkie Równiny czeka ciepłe lato z sezonowymi burzami, podczas gdy na większości zachodniej części Ameryki przewidywane są gorące i suche warunki.

The Old Farmers’ Almanac przewiduje również szczególnie wilgotny sierpień i wrzesień we wschodnich dwóch trzecich Stanów Zjednoczonych, przypominając jednocześnie ogrodnikom, że większa wilgotność prawdopodobnie będzie oznaczać więcej owadów tego lata.

Farmer’s Almanac przytacza różne czynniki, których używa we wzorach do określania prognoz pogody, w tym aktywność plam słonecznych, działanie pływowe Księżyca i wiele innych.

Jak dokładne są prognozy pogody Farmer’s Almanac?

W publikacji podano, że przewidywania osiągnęły wskaźnik powodzenia wynoszący 80–85%, choć wielu meteorologów kwestionuje dokładność i metodologię zastosowaną w Farmers’ Almanac.

Jedno z takich badań, przeprowadzone przez Uniwersytet Illinois i cytowane przez Popular Mechanics, utrzymuje, że przewidywania Farmer’s Almanac są poprawne tylko w 52% przypadków.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration NOAA istnieje szansa jeden do trzech, że rok 2024 będzie cieplejszy niż rekordowo gorący rok 2023, przy 99% szans, że rok 2024 znajdzie się wśród pięciu najcieplejszych lat w zarejestrowanej historii.

Według ostatnich prognoz Centrum Prognoz Klimatycznych Narodowej Służby Meteorologicznej istnieje 83% szans, że warunki El Niño osłabną i staną się neutralne w okresie od kwietnia do czerwca. Jednak od czerwca do sierpnia szanse na rozwój wydarzenia La Niña wzrosły do 62%, w porównaniu z 55% w lutym.

La Niña to okres, w którym pasaty są silniejsze niż zwykle i wypychają ciepłą wodę w kierunku Azji oraz wydobywają na powierzchnię zimną, bogatą w składniki odżywcze wodę u zachodniego wybrzeża USA. Jest to efekt odwrotny do El Niño.

Według NWS La Niña zazwyczaj powoduje susze na południu Stanów Zjednoczonych, ale powoduje ulewne deszcze i powodzie na obszarze północno-zachodniego Pacyfiku i w Kanadzie.

W roku, w którym występuje La Niña, zimowe temperatury są wyższe niż normalnie na południu i chłodniejsze niż zwykle na północy. La Niña może również prowadzić do poważniejszego sezonu huraganów.

Jak będzie w Illinois?

Jeśli chodzi o wpływ na Illinois, naukowcy twierdzą, że lata podczas La Niña są tu zwykle cieplejsze i bardziej suche niż zwykle, natomiast jesienią panują chłodniejsze i bardziej wilgotne warunki. Różni się to od prognoz na 2024 r. zawartych w The Old Farmers’ Almanac dla regionu, który przewiduje „parne i burzliwe” warunki na lato.

Według Uniwersytetu Illinois, wpływ La Niña nie jest zbyt duży i może obejmować:

  • Lata w Illinois są zwykle cieplejsze i bardziej suche
  • Jesienie są zwykle chłodniejsze na północy i bardziej wilgotne na południowym wschodzie
  • Zimy są zazwyczaj cieplejsze i mokre, z większą ilością śniegu i zimowych burz
  • Wiosny są zwykle chłodniejsze w większości stanu i bardziej suche na zachodzie

Według badaczy zimy podczas La Niña są zazwyczaj cieplejsze, ale stan Illinois jest bardziej podatny na ataki mrozów i obfite opady śniegu. La Niña może pomóc w złagodzeniu ocieplenia klimatu obserwowanego w zeszłym roku, które częściowo przypisuje się zjawisku El Niño.

Więcej informacji na temat letnich prognoz w Farmers’ Almanac można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: The Old Farmers’ Almanac, YouTube, istock/Shelly Bychowski/ LouieBaxter/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu