Połącz się z nami

News Chicago

Dzisiaj Alan Krashesky, tegoroczny Marszałek Parady 3 Maja, ostatni raz na antenie ABC 7

Opublikowano

dnia

Stacja ABC7 Chicago żegna swojego legendarnego prezentera Alana Krashesky’ego. Dziennikarz o polskich korzeniach poprowadzi dzisiaj swoje ostatnie wiadomości w Wietrznym Mieście.

W ciągu 40 lat pracy dla stacji Alan Krashesky obszernie zajmował się tematami związanymi z Kościołem katolickim. Na swój ostatni dzień pracy przygotował  rozmowę z kardynałem Blase’em Cupichem o kluczowych kwestiach dnia dzisiejszego i o tym, co przyniesie przyszłość.

Weteran stacji telewizyjnej z Chicago ogłosił przejście na emeryturę 4 października, o czym pisaliśmy następnego dnia.

Alan Krashesky, wybrał pomyślną datę, by ogłosić swoją emeryturę na WLS-Channel 7, ponieważ 4 października 1982 roku zaczął pracę w ABC 7 jako główny reporter. Dokładnie 40 lat później poinformował widzów, że odchodzi.

REKLAMA REKLAMA

„To była świetna jazda” – powiedział w czasie wtorkowej emisji programu informacyjnego 4 października o godzinie 6:00 wieczorem.

„To była świetna, świetna jazda. Teraz jest po prostu właściwy czas”.

Krashesky podziękował swojej publiczności, ale nie wyjaśnił, dlaczego odchodzi.

61-letni Krashesky jest prowadził ostatnio wiadomości stacji o godzinie 5:00 p.m., 6:00 p.m. i 10:00 p.m., konsekwentnie wygrywając w lokalnych rankingach.

Urodzony w Filadelfii dziennikarz pracował w Austin w Teksasie i Binghamton w stanie Nowy Jork, zanim przybył do Chicago.

Praca Krashesky’ego została uhonorowana licznymi nagrodami, w tym nagrodami Chicago Midwest Emmy i Peter Lisagor Award.

Jego cieszące się uznaniem reportaże zaprowadziły go do Rzymu, by relacjonować historyczne momenty trzech papieży, oraz do Polski, gdzie dokumentował emocjonalny powrót ocalałego z Auschwitz i prezesa Illinois Holocaust Museum, Fritzie Fritzshalla, do obozu.

Na początku swojej kariery Krashesky pracował jako reporter wiadomości i prezenter pogody dla KTBC-TV w Austin w Teksasie.

Pracował także na antenie w wiadomościach, pogodzie i sporcie w WBNG-TV w Binghamton w stanie Nowy Jork. Pierwsze doświadczenia z nadawaniem zdobył na studiach, kiedy był prezenterem wiadomości w radiu WICB-FM w Ithaca w stanie Nowy Jork.

Krashesky urodził się w Filadelfii w Pensylwanii, ale uczęszczał do Milton Hershey School w Hershey w Pensylwanii, szkoły z internatem dla dzieci z potrzebami finansowymi i społecznymi.

Szkoła uhonorowała go tytułem Absolwenta Roku 2005. Ukończył z wyróżnieniem Ithaca College w Ithaca w stanie Nowy Jork, uzyskując tytuł Bachelor of Science w dziedzinie zarządzania komunikacją. Ithaca mianowała go swoim wybitnym młodym absolwentem w 1992 roku.

 

Alan Krashesky pełnił rolę Marszałka ostatniej Polskiej Parady Dnia Konstytucji 3 -Maja, która uhonorowała jego zasługi jako wieloletniego prezentera Parady 3 Maja podczas transmisji na kanale ABC 7.

On i jego żona Colleen mają troje dorosłych dzieci i troje wnucząt.

 

 

Źródło: suntimes, abc7
Foto: You Tube

News USA

Człowiekiem Roku magazynu Time został przywódca walczącej o niepodległość Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

Znaczna część świata spędziła ostatni rok obserwując wojnę na Ukrainie, podczas gdy kraj ten broni się przed rosyjskimi atakami. Dlatego dla wielu może nie być niespodzianką fakt, że prezydent Wołodymyr Zełenski został oficjalnie Człowiekiem Roku 2022 magazynu Time.

Magazyn, który przyznaje to wyróżnienie corocznie od 1927 r., opublikował ogłoszenie w środę wraz z obszernym profilem wojennego przywódcy.

Przypisuje się mu przewodzenie obroną Ukrainy – która zatrzymała postęp Rosji i odzyskała kluczowe terytoria – a także jej wizerunek publiczny.

„Niezależnie od tego, czy patrzy się na historię Ukrainy z poczuciem nadziei, czy z poczuciem strachu, a historia oczywiście nie jest jeszcze w pełni napisana… Zełenski naprawdę zelektryzował świat w sposób, jakiego nie widzieliśmy w dziesięcioleci” – powiedział redaktor naczelny Edward Felsenthal, ujawniając wiadomość w programie TODAY.

REKLAMA REKLAMA

Na okładce magazynu znajduje się profil Zełenskiego w jego klasycznym swetrze w kolorze wojskowej zieleni, w otoczeniu pojedynczych postaci i tłumów protestujących. Przeplatają się z jaskrawożółtymi słonecznikami i niebiesko-żółtymi ukraińskimi flagami.

Publikacja odnosi się do zdecydowanej odmowy Zełenskiego ewakuacji za granicę, kiedy Rosja po raz pierwszy zaatakowała w lutym, a także jego ryzykownych wizyt w regionach frontowych w kolejnych miesiącach, jako przykładów jego hartu ducha, który zainspirował innych Ukraińców w walce o wolność.

W swoich wojskowych zielonych koszulkach Zełenski jest rozpoznawalną postacią podczas wielu wirtualnych wystąpień na światowych konferencjach, przemówień w instytucjach edukacyjnych oraz wizyt z zagranicznymi przywódcami i hollywoodzkimi gwiazdami.

Magazyn Time zauważa, że 44-letni były aktor i komik, który został wybrany na prezydenta w 2019 roku po tym, jak zagrał w jednym z programów telewizyjnych, polega na wyjątkowym doświadczeniu i zestawie umiejętności, aby sprostać obecnej chwili.

Ale wojna zmieniła też Zełenskiego. Jeden z doradców wojskowych, powiedział, że prezydent porzucił szybkie ruchy, żarty i gadatliwość na rzecz bardziej agresywnej postawy.

„Stracił tę aktorską jakość i zmienił się w szefa”.

Time wyróżnił nie tylko prezydenta; ale także „ducha Ukrainy” jako osobę roku.

W osobnym artykule wymienia niektóre osoby, które przyczyniły się do odporności i odbudowy Ukrainy, od dostawców usług medycznych i liderów humanitarnych po wolontariuszy i dziennikarzy.

Chociaż część tego wsparcia pochodziła spoza kraju, publikacja honoruje także samych Ukraińców.

Publikacja uhonorowała również kobiety z Iranu jako Bohaterki Roku 2022, oprócz Blackpink jako Artystki Roku i Aarona Judge jako Sportowca Roku.

 

 

Źródło: npr
Foto: Time
Czytaj dalej

Ciekawostki

W Chicago pojedynek na świąteczne dekoracje. Zgłoś dom do Light Fight 2022! Masz czas do jutra

Opublikowano

dnia

Autor:

Rozpoczęła się wielka walka na świateł w Chicago, czyli Chicago Light Fight! Stacja ABC7 szuka najlepiej udekorowanych na święta domów w rejonie Wietrznego Miasta. Muszą być naprawdę wspaniałe!

Możesz zgłosić swój świąteczny dom tutaj, przesyłając nagranie.

Zgłoszenia można przesyłać tylko do 9 grudnia do godziny 12:00PM. Następnie organizatorzy zawężą listę zgłoszeń i wylosują zwycięzcę.

Zwycięzca zostanie ogłoszony w Eyewitness News This Morning w piątek, 16 grudnia o 6 rano.

REKLAMA REKLAMA

Spójrz wstecz na poprzednich zwycięzców Great Chicago Light Fight tutaj:

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, istock/Fotomicar
Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo nad Chicago dzisiaj wieczorem by zobaczyć zaćmienie Marsa

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciekawe zjawiska czekają nas w najbliższym czasie na nocnym niebie ponad Chicago. Dzisiaj będzie to „okultacja Księżyca”, a następnie, około 25 grudnia gołym okiem można było zobaczyć w sumie pięć planet.

To, co Adler Planetarium nazywa „rzadkim wydarzeniem astronomicznym”, „okultacja Księżyca” odbędzie się dzisiaj, wczesnym wieczorem. Pierwszym widocznym obiektem na niebie będzie Mars.

W rzeczywistości planeta osiągała najwyższą jasność przez cały pierwszy tydzień grudnia. Jednak według astronomów w noc pełni księżyca, która przypada w środę, Mars znajdzie się w najwyższym punkcie na niebie w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Gdy wschodzić będzie Księżyc w pełni, Mars faktycznie zniknie z widoku, chowając się za księżycem, tuż po godzinie 9:00 wieczorem. Mniej więcej godzinę później pojawi się ponownie po drugiej stronie Księżyca, kontynuując swoją podróż po nocnym niebie.

REKLAMA REKLAMA

Astronomowie twierdzą, że proces ten nazywa się „okultacją Księżyca”, co jest bardzo podobne do zaćmienia. Miało ono miejsce na początku tego roku, ale spowodowało tylko częściowe zasłonięcie planety i było widoczne tylko w niektórych częściach Azji.

W dalszej części miesiąca astronomowie Adlera twierdzą, że aż pięć planet będzie widocznych gołym okiem.

Wraz z rosnącym półksiężycem na nocnym niebie w okolicach Bożego Narodzenia 25 grudnia, cztery planety pojawią się na niebie w pobliżu księżyca.

Merkury pojawi się jako słaby punkt na południowo-zachodnim niebie, a znacznie jaśniejsza Wenus pojawi się bliżej horyzontu.

Jowisz i Saturn będą również widoczne po przeciwnej stronie Księżyca, podczas gdy Mars będzie wieczorem bliżej północno-wschodniej części nieba.

Kluczem do zobaczenia tego szczególnego spektaklu będzie wyraźna widoczność południowo-zachodniego nieba około 45 minut po zachodzie słońca. Umożliwi to widzom zobaczenie czterech planet w południowej i południowo-zachodniej części nieba oraz Marsa w północno-wschodniej części.

Aby uzyskać więcej informacji, obserwatorzy gwiazd mogą odwiedzić stronę internetową Planetarium Adlera.

Przypominamy, że w każdą środę, w godzinach 4.00PM do 10.00 wieczorem wstęp do planetarium jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Artem Peretiatko
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu