Połącz się z nami

News USA

Prawdopodobnie spali, gdy zostali zamordowani. Śmierć studentów w Idaho zagadką

Opublikowano

dnia

Czworo studentów University of Idaho, których znaleziono wielokrotnie dźgniętych nożem w ich domu poza kampusem, „prawdopodobnie spało”, zanim zostali zaatakowani, poinformowała policja z Moscow w Idaho w piątkowej aktualizacji. Nadal nikogo nie aresztowano w związku z tą drastyczną zbrodnią.

W aktualizacji opublikowanej na Facebooku władze ujawniły kilka nowych szczegółów na temat makabrycznych zabójstw, które pozostawiły społeczność uniwersytecką w szoku i żalu.

Detektywi przeprowadzili 38 wywiadów z osobami, „które mogą mieć informacje” na temat zabójstw, i zebrali zawartość trzech śmietników na drodze, przy której znajdował się dom, na wypadek gdyby istniały tak jakieś dowody.

Śledczy przepytali również lokalne firmy, czy ostatnio kupowano „nóż ze stałym ostrzem”.

REKLAMA REKLAMA

Policja poinformowała, że ​​w areszcie nie ma podejrzanych, a broni nie znaleziono.

Czworo studentów – Ethan Chapin, 20 lat; Kaylee Goncalves, 21 lat; Xana Kernodle, 20 lat; i Madison Mogen, lat 21 – zostali znalezieni zasztyletowani w niedzielę 13 listopada w ich wspólnym domu poza kampusem w pobliżu uniwersytetu.

O ich zagadkowej śmierci pisaliśmy 15 i 16 listopada

Ofiary znaleziono na drugim i trzecim piętrze domu, poinformował dyrektor ds. komunikacji policji stanu Idaho, Aaron Snell.

Koroner powiatu Latah, Cathy Mabbutt, przekazała, że widziała „dużo krwi na ścianie”, kiedy przybyła na miejsce zdarzenia.

Potwierdziła, że ​​na każdym ciele było wiele ran kłutych, prawdopodobnie zadanych jedną bronią, ale nie ujawniła, ile ran ani gdzie większość z nich się znajdowała.

Według Mabbutt rany kłute na rękach co najmniej jednej ofiary wydają się być ranami obronnymi. Podczas sekcji zwłok nie stwierdzono śladów napaści seksualnej na ciałach.

W swoich piątkowych wieczornych aktualizacjach policja poinformowała, że ​​„niektóre” ofiary miały rany wynikające z prób obrony.


Mając nadzieję na wskazówki od społeczności, w piątek śledczy opublikowali mapę i harmonogram przemieszczania się ofiar w zeszły weekend. Mapa pokazuje, że czwórka uczniów spędziła większość nocy w parach.

Chapin i Kernodle uczestniczyli w przyjęciu w domu bractwa Sigma Chi od 8:00 p.m. do 9:00 p.m. czasu lokalnego w sobotę.

Goncalves i Mogen były w barze sportowym Corner Club między 10:00 wieczorem a 1:30 w nocy. Odebrały jedzenie w food trucku o 1:40 w nocy przed udaniem się do domu.

Cztery ofiary wróciły do ​​domu o 1:45 w nocy, w niedzielę.


Dwóch innych współlokatorów było w domu w czasie ataku i nie odnieśli żadnych obrażeń, powiedział na początku tego tygodnia szef policji Moscow, James Fry. Śledczy rozmawiają z nimi.

„Potencjalnie są świadkami, potencjalnie ofiarami” – powiedział Snell – „Potencjalnie są kluczem do całej tej sprawy”.

Policja poinformowała, że ​​nie ma podejrzanego. Snell przekazał, że nikt nie został „włączony ani wykluczony jako osoba będąca przedmiotem zainteresowania i/lub podejrzany”.

W swoim piątkowym ogłoszeniu policja powiedziała, że ​​„nie wierzy”, że dwaj współlokatorzy, którzy przeżyli, lub mężczyzna widoczny na nagraniu z monitoringu food trucka byli zamieszani w przestępstwo.

Sekcja zwłok została przeprowadzona 17 listopada. Koroner powiatu Latah potwierdziła, że przyczyną śmierci uczniów było zabójstwo przez pchnięcie nożem.

Policja oświadczyła w środę, że nie może definitywnie stwierdzić, że nie ma zagrożenia dla społeczeństwa, cofając wcześniejsze oświadczenie, że ataki były ukierunkowane.

„Nie możemy powiedzieć, że nie ma zagrożenia dla społeczności” – powiedział Fry w środę podczas konferencji prasowej.

„Jak już powiedzieliśmy, prosimy o zachowanie czujności, zgłaszanie wszelkich podejrzanych działań i przez cały czas zwracanie uwagi na swoje otoczenie”.

Ojciec Xany Kernodle powiedział, że rozmawiał z córką o północy w niedzielę, na kilka godzin przed tym, jak została zaatakowana i zabita. Powołując się na autopsję, powiedział, że do końca walczyła z napastnikiem.

Kernodle powiedział, że Xana pozostawała w stałym kontakcie z rodziną.

„Myślę, że północ była ostatnim razem, kiedy ją słyszeliśmy i wszystko było w porządku” – dodał.

Powiedział też, że drzwi domu otwierają się za pomocą kodu numerycznego, więc albo zabójca go znał, albo się rozejrzał i stwierdził, że drzwi nie zostały zablokowane.

Siostra Kaylee Goncalves, Alivea Goncalves, powiedziała, że „To był dom imprezowy i to było od pokoleń, więc nie powiem, że byli bardzo prywatni z tym kodem”.

Zaledwie kilka godzin przed śmiercią Kaylee Goncalves opublikowała zdjęcie grupy z podpisem „jedna szczęśliwa dziewczyna, która jest otoczona przez tych ludzi każdego dnia”, dodając emotikon serca.

Władze nie ujawniły tożsamości osoby, która zadzwoniła pod numer 911. Kiedy policja przybyła do domu, weszli na makabryczne, krwawe miejsce zbrodni.

 

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube

 

News USA

Przybywa katolików w USA. W 36 stanach Kościół katolicki jest największą organizacją religijną

Opublikowano

dnia

Autor:

Populacja katolików w Stanach Zjednoczonych wzrosła o około 2 miliony osób w ciągu 10 lat. Z prawie 62 milionami ludzi, Kościół katolicki nadal stanowi największą organizację religijną w 36 stanach USA, jak wynika z najnowszego badania zgromadzeń religijnych w Ameryce.

Badanie wykazało także, że w ciągu ostatniej dekady wielu katolików przeniosło się na południe.

„Pięćdziesiąt lat temu 71% amerykańskich katolików mieszkało na północnym wschodzie i środkowym zachodzie; w 2020 r. 45%. A Południe ma teraz więcej katolików niż jakikolwiek inny region.

W Missouri i Wirginii jest teraz więcej katolików niż południowych baptystów” – powiedział 5 grudnia Clifford Grammich, politolog zaangażowany w spis religii w USA.

REKLAMA REKLAMA

Amerykański Spis Religii jest przeprowadzany co 10 lat przez Stowarzyszenie Statystyków Amerykańskich Organów Religijnych. Jej najnowszy raport został opublikowany w zeszłym miesiącu.

Badanie z 2020 roku wykazało, że w Stanach Zjednoczonych było 61,9 miliona katolików, czyli około 18,7% populacji.

Badanie zidentyfikowało 372 organizacje religijne z ponad 356 000 kongregacjami  i 161,4 miliona wyznawców w Stanach Zjednoczonych.

Przy populacji 331,4 miliona oznaczałoby to, że 48,7% mieszkańców kraju jest członkiem zgromadzenia religijnego.

Podczas gdy inne ankiety grupują Amerykanów według tego, jak się identyfikują, badacze zajmujący się spisem religijnym skupili się na liczeniu osób, które mają jakieś powiązania ze zgromadzeniem religijnym.

Podczas gdy protestanci zbiorowo przewyższają liczebnie katolików w Stanach Zjednoczonych, badacze amerykańskiego spisu religii postrzegali różne organizacje protestanckie jako oddzielne grupy wyznaniowe.

Zgodnie z tą kategoryzacją katolicy są największą pojedynczą grupą religijną w Stanach Zjednoczonych. Katolików jest około trzy razy więcej niż chrześcijan bezwyznaniowych lub baptystów z Południa, dwóch kolejnych co do wielkości grup.

Pomimo tego, że są największą grupą religijną, katolicy zajmują czwarte miejsce pod względem liczby zgromadzeń spośród wszystkich związków wyznaniowych.

W badaniu zidentyfikowano 19 405 zgromadzeń katolickich.

Liczba kongregacji katolickich jest najniższa w spisie wyznaniowym od ponad 50 lat. Według Grammicha spadek liczby zborów odzwierciedla konsolidację w Kościele.

Dla celów spisu powszechnego 2020 „zgromadzenie” katolickie oznacza parafię, misję lub inne miejsce, w którym regularnie odbywają się publiczne msze św. przez co najmniej sześć miesięcy w roku.

Kościół katolicki jest największą jednostką religijną w Stanach Zjednoczonych od ponad wieku. Średnia liczba wyznawców na zgromadzenie wynosi 3000 dla katolików, co jest niezwykle wysokie w porównaniu z innymi grupami.

Duże kongregacje katolickie są szczególnie powszechne na Zachodzie, gdzie na kongregację przypada 4700 katolików. Katolicy są licznie reprezentowani w miastach i niedostatecznie reprezentowani na obszarach wiejskich.

Kościół katolicki jest także największą organizacją religijną w 36 stanach USA.

Południowi Baptyści stanowią największą organizację religijną w 9 stanach na południu Stanów Zjednoczonych. Chrześcijanie bezwyznaniowi dominują na Alasce, w stanie Waszyngton i Wirginii Zachodniej, podczas gdy wyznawcy Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, powszechnie znani jako mormoni, przeważają w Idaho i Utah.

Jeśli chodzi o inne organizacje religijne, spis religii wykazał 6,7 miliona wyznawców Świętych w Dniach Ostatnich w 14 000 kongregacjach i szacunkowo 4,4 miliona muzułmanów w 2700 kongregacjach.

W pierwszej dziesiątce największych organizacji religijnych znajduje się kilka milionów innych Amerykanów, którzy są wyznawcami odpowiednio Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ameryki, Zborów Bożych, Świadków Jehowy lub przeważnie Afroamerykańskiej Narodowej Konwencji Misjonarzy Baptystów.

Inne mniejszości chrześcijańskie i niechrześcijańskie nie znalazły się w pierwszej dziesiątce największych organizacji religijnych.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/ johny007pan
Czytaj dalej

News USA

Walmart może podnieść ceny i zamykać sklepy. Kradzieże powodują setki milionów strat

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek dyrektor generalny Walmart, Doug McMillon, rozważał problem nękających sieć kradzieży, twierdząc, że nastąpiła jego eskalacja. Zapowiedział możliwe podwyżki cen i zamykanie sklepów.

W połowie września Krajowa Federacja Handlu Detalicznego stwierdziła, że całkowite straty wynikające z kradzieży i innych rodzajów utraty zapasów, wzrosły do 94,5 mld USD w 2021 r.

Incydenty z przestępczością zorganizowaną w handlu detalicznym wzrosły średnio o 26,5% w tym samym roku, według do Krajowego Badania Bezpieczeństwa Handlu Detalicznego 2022.

Dyrektorzy Target i Rite Aid należą do innych liderów handlu detalicznego, którzy w ostatnich miesiącach podnieśli alarm dotyczący kradzieży detalicznej.

REKLAMA REKLAMA

Od początku roku do połowy listopada, kradzieże w Target obniżyły już marżę brutto sieci o ponad 400 milionów dolarów w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Firma spodziewa się obniżenia marży ponad 600 milionów dolarów za cały rok.

„Jest to problem dotyczący całej branży, często napędzany przez sieci przestępcze, a my współpracujemy z wieloma zainteresowanymi stronami, aby znaleźć rozwiązania dla całej branży” – powiedział Michael Fiddelke, dyrektor finansowy Target.

Kradzieże w Target skłoniły do znaczących inwestycji w szkolenia i technologię do pomóż temu zapobiec.

Dyrektor generalny Rite Aid, Heyward Donigan, poinformował we wrześniu, że sieć aptek doświadczyła strat o wysokości 5 milionów dolarów.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/:Sundry Photography

 

Czytaj dalej

News USA

Człowiekiem Roku magazynu Time został przywódca walczącej o niepodległość Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

Znaczna część świata spędziła ostatni rok obserwując wojnę na Ukrainie, podczas gdy kraj ten broni się przed rosyjskimi atakami. Dlatego dla wielu może nie być niespodzianką fakt, że prezydent Wołodymyr Zełenski został oficjalnie Człowiekiem Roku 2022 magazynu Time.

Magazyn, który przyznaje to wyróżnienie corocznie od 1927 r., opublikował ogłoszenie w środę wraz z obszernym profilem wojennego przywódcy.

Przypisuje się mu przewodzenie obroną Ukrainy – która zatrzymała postęp Rosji i odzyskała kluczowe terytoria – a także jej wizerunek publiczny.

„Niezależnie od tego, czy patrzy się na historię Ukrainy z poczuciem nadziei, czy z poczuciem strachu, a historia oczywiście nie jest jeszcze w pełni napisana… Zełenski naprawdę zelektryzował świat w sposób, jakiego nie widzieliśmy w dziesięcioleci” – powiedział redaktor naczelny Edward Felsenthal, ujawniając wiadomość w programie TODAY.

REKLAMA REKLAMA

Na okładce magazynu znajduje się profil Zełenskiego w jego klasycznym swetrze w kolorze wojskowej zieleni, w otoczeniu pojedynczych postaci i tłumów protestujących. Przeplatają się z jaskrawożółtymi słonecznikami i niebiesko-żółtymi ukraińskimi flagami.

Publikacja odnosi się do zdecydowanej odmowy Zełenskiego ewakuacji za granicę, kiedy Rosja po raz pierwszy zaatakowała w lutym, a także jego ryzykownych wizyt w regionach frontowych w kolejnych miesiącach, jako przykładów jego hartu ducha, który zainspirował innych Ukraińców w walce o wolność.

W swoich wojskowych zielonych koszulkach Zełenski jest rozpoznawalną postacią podczas wielu wirtualnych wystąpień na światowych konferencjach, przemówień w instytucjach edukacyjnych oraz wizyt z zagranicznymi przywódcami i hollywoodzkimi gwiazdami.

Magazyn Time zauważa, że 44-letni były aktor i komik, który został wybrany na prezydenta w 2019 roku po tym, jak zagrał w jednym z programów telewizyjnych, polega na wyjątkowym doświadczeniu i zestawie umiejętności, aby sprostać obecnej chwili.

Ale wojna zmieniła też Zełenskiego. Jeden z doradców wojskowych, powiedział, że prezydent porzucił szybkie ruchy, żarty i gadatliwość na rzecz bardziej agresywnej postawy.

„Stracił tę aktorską jakość i zmienił się w szefa”.

Time wyróżnił nie tylko prezydenta; ale także „ducha Ukrainy” jako osobę roku.

W osobnym artykule wymienia niektóre osoby, które przyczyniły się do odporności i odbudowy Ukrainy, od dostawców usług medycznych i liderów humanitarnych po wolontariuszy i dziennikarzy.

Chociaż część tego wsparcia pochodziła spoza kraju, publikacja honoruje także samych Ukraińców.

Publikacja uhonorowała również kobiety z Iranu jako Bohaterki Roku 2022, oprócz Blackpink jako Artystki Roku i Aarona Judge jako Sportowca Roku.

 

 

Źródło: npr
Foto: Time
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu