Połącz się z nami

Kościół

Arcybiskup Timothy Broglio nowym Przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich USA

Opublikowano

dnia

Arcybiskup Timothy Broglio z Archidiecezji Służb Wojskowych w USA został wybrany we wtorek na przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) na następne trzy lata stosunkiem głosów 138-99. Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński zwraca uwagę, że jednym z jego zadań będzie przygotowanie amerykańskich katolików do wyborów prezydenckich w 2024 r.

Arcybiskup Broglio obejmie tę funkcję po trzech latach pełnienia funkcji sekretarza Konferencji. Arcybiskup William E. Lori z Baltimore został wybrany Wiceprzewodniczącym stosunkiem głosów 143 do 96.

Arcybiskup Broglio był postrzegany jako prawdopodobny kandydat do tej roli po tym, jak prawie został wybrany na Wiceprzewodniczącym USCCB w 2019 roku, ale przegrał drugą turę wyborów z arcybiskupem Detroit Allenem Vigneronem.

Kadencja nowego Przewodniczącego trwa trzy lata.

Już teraz kilka znanych, głośnych wyzwań czeka na ks. Broglio.

Należą do nich pierwsza sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie w dniach 4–29 października 2023 r.; narodowy kongres eucharystyczny w Indianapolis w czerwcu 2024 r.; sesja zamykająca synod w październiku 2024 r.; oraz wybory prezydenckie w USA w listopadzie 2024 r.

71-letni ks. Broglio urodził się w 1951 roku w Cleveland Heights w stanie Ohio, gdzie uczęszczał do St. Ignatius High School.

Uzyskał tytuł licencjata z filologii klasycznej w Boston College, a następnie uzyskał tytuł licencjata z teologii świętej i doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Święcenia kapłańskie przyjął w diecezji Cleveland w 1977 roku.

Po dwóch latach pracy jako wikariusz w parafii św. Małgorzaty Marii w Euclid w stanie Ohio, wrócił do Rzymu i studiował w Papieskiej Akademii Kościelnej, dołączając do Watykańskiej Dyplomatycznej Akademii Corps w 1983.

Przez cztery lata pełnił funkcję sekretarza nuncjatury apostolskiej w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a następnie przez trzy lata w Asunción w Paragwaju.

W latach 1990-2001 ks. Broglio był osobistym sekretarzem byłego sekretarza stanu papieża Jana Pawła II, kardynała Angelo Sodano.

W 2001 roku ks. Broglio został mianowany nuncjuszem apostolskim w Republice Dominikany i delegatem apostolskim w Puerto Rico i został wyświęcony na arcybiskupa przez papieża Jana Pawła II.

Został mianowany czwartym arcybiskupem Służb Wojskowych USA w 2008 roku i pełni tę funkcję od 14 lat.

Arcybiskup Broglio jest wiceprzewodniczącym i rektorem Katolickiego Uniwersytetu na Odległość oraz członkiem Rady Dyrektorów Narodowego Centrum Katolickiej Bioetyki.

Pełni również funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Komunikacji w Bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Kościół

Watykan gotowy na rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

watykan plac św.Piotra

Premier Włoch Giorgia Meloni odbyła wczoraj rozmowę telefoniczną z Papieżem w sprawie dalszych kroków na rzecz wypracowania sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Z noty opublikowanej przez Kancelarię Premiera Włoch wynika, że rozmowa miała na celu potwierdzenie gotowości Stolicy Apostolskiej do zaangażowania się w proces mediacyjny.

Rozmowa z Ojcem Świętym była kontynuacją konsultacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz innymi przywódcami europejskimi. Papież wyraził gotowość przyjęcia stron konfliktu w Watykanie, co spotkało się z głęboką wdzięcznością ze strony premier Włoch, która podkreśliła znaczenie otwartości i nieustannego zaangażowania Papieża Leona XIV w sprawę pokoju.

Jak informuje Kancelaria Premiera Włoch, tego samego dnia Giorgia Meloni odbyła również rozmowy telefoniczne z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem, premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Wszyscy uczestnicy zgodzili się co do konieczności ścisłej koordynacji w obliczu planowanej nowej rundy negocjacji mających na celu osiągnięcie zawieszenia broni i porozumienia pokojowego.

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

News Chicago

Dolton chce przejąć dom z dzieciństwa papieża Leona XIV. W grę wchodzi wywłaszczenie

Opublikowano

dnia

Autor:

Władze Dolton podjęły kroki, by przejąć dom z dzieciństwa papieża Leona XIV, nawet jeśli oznaczałoby to skorzystanie z prawa wywłaszczenia. Obiekt ten, należący do Pawła Radzika i zlokalizowany przy 212 E. 141st Place, zyskał ogromne zainteresowanie po niedawnym wyborze Roberta Francisa Prevosta na papieża.

W liście wysłanym we wtorek do nowojorskiego domu aukcyjnego Paramount Realty USA, prawnik miasteczka, Burton Odelson poinformował, że Dolton zamierza przejąć nieruchomość, niezależnie od planów właścicieli, którzy chcą wystawić dom na licytację 18 czerwca. O zamiarze tym informowaliśmy18 maja.

„Prosimy poinformować wszystkich potencjalnych nabywców, że ich zakup może być jedynie tymczasowy, ponieważ miasto zamierza wkrótce rozpocząć proces wywłaszczenia” — napisał Odelson w imieniu burmistrza Jasona House’a.

Wzrost znaczenia po wyborze papieża

Dom, który papiescy rodzice nabyli jako nowy w 1949 roku (hipoteka wynosiła wówczas 42 dolary miesięcznie), został niedawno odnowiony i 5 maja wystawiony na sprzedaż za 219 tys. dolarów. Po ogłoszeniu wyboru Roberta Prevosta na papieża, właściciele szybko zdjęli ofertę z rynku, a obecnie planują sprzedaż poprzez aukcję.

Początkowo rozważano także przekształcenie domu w muzeum lub dom wystawowy odzwierciedlający jego dawny wygląd z lat dzieciństwa przyszłego papieża.

Władze chcą uczynić z domu miejsce historyczne

Jeśli plan przejęcia dojdzie do skutku, miasteczko Dolton zamierza współpracować z Archidiecezją Chicago, by otworzyć dom dla zwiedzających jako miejsce pamięci. Na razie archidiecezja nie odniosła się publicznie do propozycji.

Wywłaszczenie — prawo pozwalające samorządowi przejąć prywatną nieruchomość na użytek publiczny — może być zastosowane nawet bez zgody właściciela, o ile zostanie uznane za działanie w interesie społecznym.

“Leo XIV Place” – nowa nazwa na mapie Dolton

Zgodnie z decyzją władz, odcinek 141st Place, rozciągający się od Indiana Avenue do Manor Avenue, zostanie nazwany „Leo XIV Place”. O inicjatywie poinformował burmistrz Dolton Jason House podczas poniedziałkowego posiedzenia rady.

Dokładna data oficjalnego odsłonięcia nowej nazwy nie została jeszcze ustalona, jednak władze planują zaprosić na uroczystość „specjalnych gości”.

Miejsce pielgrzymek i… pomyłek

Po objęciu przez Leona XIV najwyższego stanowiska w Kościele katolickim, jego związki z Dolton przyciągnęły uwagę nie tylko mieszkańców, ale i osób z całego kraju. Dom papieża z dzieciństwa stał się miejscem licznych pielgrzymek, choć nie obyło się bez zamieszania – niektórzy odwiedzający mylili 141st Place z 141st Street, trafiając pod niewłaściwy adres.

Źródło: nbc, fox32
Foto: YouTube, Google Maps
Czytaj dalej

News USA

Trump: Rosja i Ukraina rozpoczną rozmowy pokojowe, a Watykan może być ich gospodarzem

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w poniedziałek, po dwugodzinnej rozmowie telefonicznej z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Rosja i Ukraina mają „natychmiast” rozpocząć negocjacje w sprawie zawieszenia broni. Trump zasugerował, że rozmowy mogą odbyć się w Watykanie. “Czy Watykan – miejsce wielu historycznych rozejmów- ponownie zapisze się na kartach historii jako dom pokoju? Miejmy nadzieję” mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

“Negocjacje między Rosją a Ukrainą rozpoczną się natychmiast. Poinformowałem o tym Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, Prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Premier Włoch Giorgię Meloni, Kanclerza Niemiec Friedricha Merza oraz Prezydenta Finlandii Alexandra Stubba” – napisał Donald Trump w mediach społecznościowych.

Prezydent dodał, że Watykan, reprezentowany przez papieża, wyraził gotowość do organizacji spotkania, a ton i ducha rozmowy” z Putinem opisał jako „doskonałe”.

Watykan nie komentuje, ale wyraża gotowość

Choć Stolica Apostolska nie odniosła się bezpośrednio do słów Trumpa, już w zeszłym tygodniu kardynał Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, zadeklarował, że papież Leon XIV planuje udostępnić Watykan jako neutralne miejsce do spotkania stron konfliktu.

Papież Leon XIV: Zmiana tonu Stolicy Apostolskiej

Nowy papież, wybrany 8 maja, zdaje się przyjmować bardziej proukraińskie stanowisko niż jego poprzednik, papież Franciszek. W dniu inauguracji pontyfikatu rozmawiał telefonicznie z Zełenskim, a kilka godzin później przyjął go na prywatnej audiencji.

W dwóch pierwszych przemówieniach niedzielnych Regina Caeli, Leon XIV wezwał do rozpoczęcia negocjacji na rzecz „sprawiedliwego i trwałego pokoju” na Ukrainie. Jednym z jego pierwszych spotkań po wyborze była również audiencja dla arcybiskupa Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

papież leon XIV wołodymir zelensky

W przeciwieństwie do Franciszka, który często unikał bezpośredniego potępienia Rosji, Leon XIV kontynuuje linię krytyczną wobec inwazji. Jako biskup w Peru w 2022 roku, obecny papież – wówczas biskup Robert Prevost – określił rosyjską agresję jako „imperialistyczną z natury”.

Kontekst: Franciszek a misja pokojowa

Poprzedni papież, Franciszek, mianował kardynała Matteo Zuppiego swoim specjalnym wysłannikiem do spraw pokoju na Ukrainie. Mimo to jego wypowiedzi, w tym apel o „podniesienie białej flagi” przez Ukrainę, spotkały się z krytyką i zostały odebrane jako próba nacisku na Kijów, by zgodził się na ustępstwa terytorialne.

 

Źródło: cna
Foto: Vatican Media, YouTube

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu