Połącz się z nami

News USA

Pociski, które spadły na Polskę zabijając dwie osoby prawdopodobnie nie zostały wystrzelone przez Rosję

Opublikowano

dnia

Pocisk, który zabił dwie osoby w Polsce, prawdopodobnie nie został wystrzelony z Rosji, poinformował w środę prezydent USA Joe Biden. Incydent wywołał wczoraj globalny alarm, że konflikt ukraiński może rozlać się na sąsiednie kraje.

Ambasadorowie NATO mają odbyć w środę nadzwyczajne spotkanie, aby zareagować na eksplozję w polskiej suszarni zboża w pobliżu granicy z Ukrainą. Doszło do niej, gdy Rosja wystrzeliwała dziesiątki pocisków rakietowych na miasta w całej Ukrainie.

Kijów twierdzi, że zestrzelił większość nadlatujących rosyjskich pocisków za pomocą własnych pocisków przeciwlotniczych.

Obwód Wołyński na Ukrainie, tuż przy granicy z Polską, był jednym z wielu, o których mówi się, że był celem rosyjskich ataków.

Polskie MSZ poinformowało, że rakieta spadła na Przewodów, miejscowość położoną około 6 km od granicy z Ukrainą. Prezydent RP Andrzej Duda powiedział dziennikarzom, że był to „najprawdopodobniej pocisk rosyjskiej produkcji”, ale nie ma konkretnych dowodów na to, kto go wystrzelił.

Zarówno rosyjskie pociski dalekiego zasięgu, jak i pociski obrony powietrznej, które Ukraina wystrzeliła, aby je zestrzelić, są produkcji rosyjskiej.

Zapytany, czy jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy pocisk został wystrzelony z Rosji, Biden powiedział:

„Istnieją wstępne informacje, które to kwestionują. Nie chcę tego mówić, dopóki całkowicie tego nie zbadamy, ale jest mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę linie trajektorii, że został wystrzelony z Rosji, ale zobaczymy.”

Stany Zjednoczone i kraje NATO przeprowadzą pełne śledztwo przed podjęciem działań, powiedział Biden, przemawiając w Indonezji po spotkaniu z innymi zachodnimi przywódcami w czasie szczytu G20.

Agencja informacyjna Associated Press początkowo cytowała wysokiego rangą urzędnika wywiadu USA, który twierdził, że rosyjskie pociski spowodowały wybuch w Polsce.

Później zacytowała urzędników amerykańskich, którzy powiedzieli, że wstępne ustalenia były takie, że wybuch został spowodowany przez ukraińskie pociski obrony powietrznej.

Mieszkaniec wsi Przewodów, który odmówił identyfikacji, powiedział, że dwie ofiary to mężczyźni, którzy przebywali w pobliżu obszaru ważenia zboża.

Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło, by jakiekolwiek rosyjskie pociski trafiły w terytorium Polski, określając takie doniesienia jako „celową prowokację mającą na celu eskalację sytuacji”.

„Próbuje się sprowokować bezpośrednie starcie militarne między NATO a Rosją, ze wszystkimi konsekwencjami dla świata”

– powiedział na swoim kanale Telegram Dmitrij Polanskij, szef stałej misji Rosji przy ONZ.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rosyjskie rakiety uderzyły w Polskę w „znaczącej eskalacji” konfliktu, nie przedstawiając na to dowodów.

„Cała Europa i świat muszą być w pełni chronione przed terrorystyczną Rosją” – napisał na Twitterze po rozmowie telefonicznej z prezydentem Polski Dudą.

Niektórzy zachodni przywódcy powiedzieli, że bez względu na to, kto wystrzelił rakietę, ostatecznie odpowiedzialna była za to Rosja.

„Podkreślili, że niezależnie od wyniku tego śledztwa, inwazja Putina na Ukrainę jest całkowicie winna trwającej przemocy” – podało biuro brytyjskiego premiera Rishi Sunaka po spotkaniu Sunaka z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Urzędnicy w Warszawie zapowiedzieli, że będąc członkiem NATO Polska prawdopodobnie zwróci się o spotkanie zachodniego sojuszu wojskowego na mocy artykułu 4, a także poruszy tę kwestię na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w środę.

Artykuł 4 traktatu NATO wymaga, aby członkowie konsultowali się, jeśli któryś z nich uważa, że ​​jego bezpieczeństwo jest zagrożone, podczas gdy artykuł 5 wymaga od członków wzajemnej obrony przed atakiem.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska zwiększa gotowość niektórych jednostek wojskowych i wezwał wszystkich Polaków do zachowania spokoju.

Biden potwierdził, że Waszyngton ma „żelazne zaangażowanie w NATO” i będzie wspierać polskie śledztwo, przekazał Biały Dom.

Eksplozja w Polsce nastąpiła, gdy Rosja bombardowała miasta na Ukrainie rakietami, kilka dni po opuszczeniu Chersonia, jedynej ukraińskiej stolicy regionu, którą zdobyła od początku inwazji.

W ostatnich tygodniach Rosja ustanowiła schemat masowych ataków na Ukrainę.

 

Źródło: reuters
Foto: YouTube

News USA

Prokurator Generalny Teksasu chce zamknąć katolicką organizację pomagającą imigrantom

Opublikowano

dnia

Autor:

Prokurator Generalny Teksasu, Ken Paxton, próbuje zamknąć katolicką organizację non-profit w El Paso. Zarzuca, że grupa może ułatwiać nielegalną imigrację, udzielać schronienia imigrantom, którzy przybyli do kraju nielegalnie i angażować się w przemyt ludzi. O pozwie mierzącym w misję katolickiej organizacji mówi Ojciec Paweł Kosiński, SJ.

Ken Paxton złożył pozew przeciwko organizacji non-profit Annunciation House (Dom Zwiastowania), która działa w tym stanie od prawie 50 lat. W pozwie zwrócił się do Sądu Okręgowego powiatu El Paso o unieważnienie rejestracji organizacji, co uniemożliwiłoby jej dalszą działalność w Teksasie.

„Podczas gdy rząd federalny utrwala bezprawie niszczące ten kraj, moje biuro dzień po dniu pracuje nad tym, aby pociągnąć te organizacje do odpowiedzialności za nasilenie nielegalnej imigracji”– stwierdził Paxton.

W odpowiedzi na pozew, organizacja Annunciation House wydała oświadczenie, w którym nazwała działania Paxtona „nielegalnymi, niemoralnymi i antyreligijnymi”, a jego zarzuty „bezpodstawnymi”.

Wg oświadczenia organizacja od ponad 46 lat gościła setki tysięcy uchodźców” i jeśli jej działalność jest nielegalna, „tak samo jest z pracą naszych lokalnych szpitali, szkół i banków żywności”.

Biuro Prokuratora Generalnego po raz pierwszy zwróciło się do Annunciation House 7 lutego tego roku z obawą, że może on ułatwiać nielegalną imigrację. Biuro Paxtona nakazało organizacji non-profit natychmiastowe przekazanie różnych dokumentów i rejestrów w celu sprawdzenia, czy nie jest zaangażowana w nielegalną działalność.

Prawnicy Annunciation House poprosili o 30 dni na udzielenie odpowiedzi, ale Biuro Prokuratora Generalnego odmówiło. Biuro Paxtona poinformowało organizację, że jeśli nie dostarczy żądanych dokumentów do 8 lutego, czyli następnego dnia, będzie to niezgodne z przepisami.

8 lutego organizacja złożyła pozew przeciwko Prokuraturze Generalnej, twierdząc, że żądanie to narusza prawo organizacji non-profit do rzetelnego procesu. W swoim publicznym oświadczeniu, przedstawiciele Annunciation House oświadczyli, że chcą, aby to sąd zdecydował, jakie dokumenty Prokuratura Generalna ma prawo wymagać.

Biuro Prokuratora Generalnego dało wyraźnie do zrozumienia, że jego prawdziwym celem nie są rejestry, ale zamknięcie organizacji.

Ken Paxton uważa za przestępstwo zapewnianie schronienia uchodźcom przez organizację katolicką.

Annunciation House zorganizuje konferencję prasową w tej sprawie dzisiaj, 23 lutego.

22 lutego Biskup El Paso, Mark J. Seitz, opublikował oświadczenie popierające działalność organizacji.

Źródło: cna
Foto: YouTube, Annunciation House
Czytaj dalej

News USA

Historyczne lądowanie: amerykański Odyseusz jest już na Księżycu

Opublikowano

dnia

Autor:

Lądownik misji IM-1 firmy Intuitive Machines, zwany także Odyseuszem lub „Odie”, znajduje się już na powierzchni Księżyca po tym, jak na kilka godzin przed lądowaniem wystąpiły nieoczekiwane problemy. Tym samym na Księżycu wylądował pierwszy komercyjny statek kosmiczny oraz pierwszy pojazd wyprodukowany w USA, od czasu zakończenia programu Apollo ponad 50 lat temu.

„Witamy na Księżycu”.– ogłosił w transmisji internetowej na żywo Steve Altemus, dyrektor generalny Intuitive Machines. O starcie misji pisaliśmy 15 lutego.

Firma była w stanie potwierdzić, że kontrola misji otrzymała sygnały z powierzchni Księżyca wkrótce po wylądowaniu. Jednak dopiero dwie godziny później Intuitive Machines poinformowało, że statek kosmiczny „ustawił się w pozycji pionowej i zaczął wysyłać dane”.

Głównym klientem Intuitive Machines jest NASA, która chce zbadać Księżyc za pomocą robotycznych eksploratorów opracowanych przez prywatnych wykonawców, zanim wyśle tam astronautów pod koniec tej dekady w ramach programu Artemis.

„Dzisiaj po raz pierwszy od ponad pół wieku Stany Zjednoczone wróciły na Księżyc” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Dzisiaj jest dzień, który pokazuje siłę i obietnicę partnerstwa handlowego NASA. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w to wielkie i śmiałe przedsięwzięcie.”

Odyseusz wylądował o 6:24PM ET w czwartek po użyciu napędzanego metanem silnika pokładowego do skierowania się w stronę pokrytej kraterami powierzchni i szybkiego zmniejszenia prędkości o 4000 mil na godzinę.

Według Gary’ego Jordana, menedżera ds. komunikacji w NASA, na kilka godzin przed lądowaniem nastąpił problem z systemami nawigacyjnymi Odyseusza, co zmusiło lądownik do skorzystania z technologii eksperymentalnej.

Misja IM-1 odbywa się w ramach odnowionej międzynarodowej wyprawy na powierzchnię Księżyca. Od zakończenia sowiecko-amerykańskiego wyścigu kosmicznego w XX wieku Chiny, Indie i Japonia wysłały statki kosmiczne na Księżyc, a dwa ostatnie lądowały po raz pierwszy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Lądownik Odyseusz wielkości budki telefonicznej spędził ostatni tydzień w przestrzeni kosmicznej, przemierzając około 620 370 mil, zanim w środę rano znalazł się na orbicie księżycowej.

Lądownik

Miejsce lądowania to tzw. Malapert A, krater uderzeniowy w pobliżu południowego bieguna Księżyca – obszaru charakteryzującego się zdradliwym i skalistym terenem.

Lokalizacja ta jest strategiczna: biegun południowy cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ podejrzewa się, że znajdują się na nim zapasy lodu, który można przekształcić w wodę pitną, a nawet paliwo rakietowe na potrzeby przyszłych misji.

Na pokładzie Odyseusza znajduje się sześć ładunków naukowych zaprojektowanych w różnych laboratoriach NASA, które mają działać na powierzchni Księżyca przez maksymalnie siedem dni.

Eksperymenty dotyczą technologii komunikacyjnych, nawigacji i precyzyjnego lądowania oraz gromadzą dane na temat interakcji pióropusza rakietowego i powierzchni Księżyca, a także interakcji pogody kosmicznej i powierzchni Księżyca wpływających na radioastronomię.

Na pokładzie nie brakuje także sztuki i technologii z sektora komercyjnego. Są to materiał izolacyjny opracowany przez firmę Columbia Sportswear, mający chronić Odyseusza przed surowymi temperaturami panującymi na Księżycu, a także pamiątkowe ładunki, takie jak rzeźba przedstawiająca fazy księżyca, zaprojektowana po konsultacjach z artystą Jeffem Koonsem.

Innemu komercyjnemu partnerowi NASA, Astrobotic Technology, nie udało się lądowanie na Księżycu w zeszłym miesiącu. Krytyczny wyciek paliwa spowodował, że lądownik Peregrine nie miał wystarczającej ilości paliwa, aby dotrzeć na jego powierzchnię.

Stanom Zjednoczonym zależy na odzyskaniu obecności na Księżycu, ponieważ NASA koncentruje się na przygotowaniach do wylądowania astronautów na Księżycu. Agencja kosmiczna planuje pierwszą załogową misję na powierzchnię w roku 2026.

O lądowaniu japońskiej misji na Księżycu informowaliśmy 22 stycznia.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, NASA
Czytaj dalej

News USA

Bobi zdetronizowany. Nie potwierdzono wieku psa uznanego za najstarszego na świecie

Opublikowano

dnia

Autor:

Pies Bobi, który zakończył życie w zeszłym roku w wieku 31 lat, został pozbawiony tytułu najstarszego psa na świecie po kontroli przeprowadzonej przez Księgę Rekordów Guinnessa (GWR), jak ogłosiła w czwartek organizacja. Nie udowodniono jego sędziwego wieku.

Bobi, pies rasy Rafeiro do Alentejo, stał się sławny jako najstarszy pies na świecie, dopóki w styczniu tymczasowo nie utracił tytułu w oczekiwaniu na wynik śledztwa urzędników Księgi Rekordów Guinnessa GWR. O jego śmierci pisaliśmy w październiku.

Organizacja stwierdziła, że nie ma dowodów, których potrzebuje na poparcie, że Bobi jest rekordzistą.

Mark McKinley, dyrektor ds. rejestrów w GWR, stwierdził, że wszczęto przegląd kartoteki Bobiego w związku z obawami zgłaszanymi przez weterynarzy i innych ekspertów, zarówno prywatnymi, jak i publicznymi komentarzami, a także w związku z wynikami dochodzeń przeprowadzonych przez niektóre media.

Zasadnicze znaczenie miały dane z mikrochipa z portugalskiej bazy danych SIAC, oraz dodatkowe oświadczenie weterynaryjne. Nie przyniosły one rozstrzygających dowodów, które mogłyby ostatecznie potwierdzić datę urodzenia Bobiego.

Obecnie nie jest jasne, kto dzierży tytuł najstarszego psa w historii. Urzędnicy GWR zachęcają właścicieli do zgłaszania swoich czworonogów.

Właściciel Bobiego, Leonel Costa, twierdził, że pies dożył 31 lat i 165 dni. Mówił, że miał 8 lat, gdy w 1992 roku urodził się jego pies. Całe życie spędził w Conqueiros, małej portugalskiej wiosce położonej około 93 mil na północ od stolicy Portugalii, Lizbony.

Według American Kennel Club średnia długość życia psów rasy Rafeiro do Alentejos wynosi około 12–14 lat.

Tytuł najstarszego psa należał wcześniej do australijskiego psa pasterskiego Bluey’a, który urodził się w 1910 i dożył 29 lat i 5 miesięcy.

 

Źródło: cnn
Foto: guinnessworldrecords
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu