Połącz się z nami

Zaplanuj finanse

Podatki na emeryturze – jak je obniżyć by móc cieszyć się życiem po zakończeniu pracy?

Opublikowano

dnia

Planując emeryturę, myślimy o podróżach, restauracjach i innych przyjemnych rzeczach, które nas czekają. Pracujemy ciężko i oszczędzamy jak najwięcej, aby zapewnić sobie bezpieczną przyszłość finansową. Niestety bardzo często zapominamy, że większość naszych oszczędności emerytalnych ma cichego partnera, którym jest Wuj Sam.

W rzeczywistości oznacza to, że wszystkie tradycyjne konta emerytalne takie jak IRA czy plany 401(k) to konta z odroczonym podatkiem, który będzie trzeba zapłacić w przyszłości, gdy zaczniemy wybierać pieniądze.

Mamy więc prawdziwą tykającą bombę podatkową, której nie możemy zignorować.

Błędne założenia i wyobrażenia

Istnieje wiele błędnych założeń i wyobrażeń dotyczących podatków na emeryturze, z którymi bardzo często się spotykamy. Przy dzisiejszych skomplikowanych zasadach i przepisach podatkowych, bardzo łatwo się pogubić i popełnić błąd.

Warto więc zastanowić się, jak dobrze rozumiemy wszystkie przepisy podatkowe i jak dokładnie działają one na emeryturze. Dzięki temu możemy uniknąć nadmiernego podatkowania i mieć pewność, że nasz plan emerytalny jest optymalny i efektywny pod względem podatkowym.

Przede wszystkim błędnie zakładamy, że na emeryturze będziemy w niższym przedziale podatkowym, ale nie zawsze jest to prawdą.

Po pierwsze tracimy wiele odliczeń, takich jak odsetki od kredytu hipotecznego, zwolnienia z podatku od dzieci i kontrybucje na plany emerytalne.

Zwykle przysługują one nam podczas lat pracy i redukują nasze należności podatkowe, a gdy nie możemy z nich skorzystać na emeryturze automatycznie wzrastają nasze podatki.

Po drugie, często nie chcemy wcale mieć niższych dochodów na emeryturze, więc nasze podatki też nie będą niższe. Chcemy cieszyć się wolnym czasem i korzystać z życia, a wiadomo, podróże, wyjścia do restauracji czy jakiekolwiek hobby kosztują.

Odroczony podatek – tykająca bomba

Większość naszych oszczędności emerytalnych, takich jak tradycyjne IRA czy plany 401(k) to konta z odroczonym podatkiem, który będzie trzeba zapłacić w momencie wybierania pieniędzy.

Należny podatek oparty będzie na stawkach podatkowych obowiązujących w danym czasie i może zmniejszyć nasz dochód o 10%, 30% lub nawet więcej.

Dodatkowo IRS zmusza nas do wypłat z kont emerytalnych po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Niezależnie od tego czy je potrzebujemy czy nie, po skończeniu 72 lat musimy zacząć wybierać tzw. RMDs (Riquired Minimum Dstributions) i zapłacić od nich oczywiście podatek.

Jeżeli tego nie zrobimy, czeka nas kara w wysokości 50% od wymaganej wypłaty.

Wszystkie pieniądze wypłacane z kont emerytalnych wchodzą w skład tzw. Provisional Income i mogą wykreować efekt domino. Jeżeli dochód ten przekroczy określone progi ma to wpływ na nasze świadczenia Social Security, które też mogą być opodatkowane.

Ogólnie jest przyjęte, że świadczenia z tytułu Social Security są wolne od podatku ale to dotyczy wyłącznie osób, które nie posiadają innych dochodów. Ponadto może to też mieć wpływ na nasze składki Medicare, które też mogą wzrosnąć gdy nasz dochód będzie wyższy.

Ile będą wynosić nasze podatki?

Niestety nie mamy kontroli nad naszymi podatkami, gdyż nie wiemy jakie progi podatkowe będą obowiązywać w przyszłości.

Obecnie obowiązują jedne z najniższych stawek w historii, ale biorąc pod uwagę rosnące wydatki rządowe, spotęgowane jeszcze przez sytuację z COVID i politykę nowej Administracji śmiało możemy założyć, że podatki zostaną podwyższone.

Kodeks podatkowy, który mamy w tej chwili, wygaśnie w roku 2025, warto więc z niego skorzystać i poprzez odpowiednie strategie zapewnić sobie większą efektywność podatkową na emeryturze.

Jedno jest pewne: nie jesteśmy w stanie dokładnie obliczyć swojego budżetu emerytalnego, gdyż nie wiemy ile tak naprawdę zostanie przekazane na podatki.

Strategie na obniżenie podatków

Podstawą efektywnego planowania podatkowego jest zróżnicowanie czyli wykorzystanie różnego rodzaju narzędzi, jak na przykład konta ROTH, które gromadzą pieniądze po zapłaceniu podatku, więc tym samym mogą być używane na emeryturze czy przekazane spadkobiercom bez martwienia się o ten podatek.

Konta takie możemy utworzyć albo poprzez wpłacanie rocznych składek albo dokonanie konwersji tradycyjnego konta IRA. W przypadku składek niestety istnieją limity i możemy rocznie odłożyć $6000 gdy nie mamy jeszcze 50 lat lub $7000 po ich skończeniu.

W przypadku konwersji nie ma żadnych ograniczeń dochodowych. Każdy więc, kto jest właścicielem tradycyjnego konta IRA lub innego konta emerytalnego, może w dowolnym momencie przeliczyć część lub całość tych pieniędzy na konto Roth.

Jedyną wadą jest to, że musimy zapłacić podatek od przenoszonych pieniędzy, ale gdy to już nastąpi, pieniądze będą wzrastały bez obciążenia podatkowego.

Taka konwersja na konto Roth daje nam możliwość wyboru KIEDY chcemy ten podatek zapłacić, co jest wyjątkowo korzystną opcją właśnie teraz gdy obowiązują jedne z najniższych stawek podatkowych i prawdopodobnie będą one wyższe w przyszłości.

Zawsze warto współpracować zarówno ze specjalistą od podatków, jak i od planowania emerytalnego.

Nie mylmy tylko osoby przygotowującej podatki z doradcą podatkowym. Jeżeli ktoś nam pomaga w rozliczeniach podatkowych, wcale nie oznacza, że mamy doradcę.

Specjalista do spraw podatków pomoże nam w zaplanowaniu i dokonaniu odpowiednich ruchów strategicznych, których celem jest zwiększenie naszej efektywności podatkowej.

Kluczem jest tutaj konkretny plan, który w oparciu o naszą indywidualną sytuację i nasze cele na przyszłość, zapewni nam maksymalne dochody.

Optymalnym założeniem jest emerytura wolna od podatków, nie zawsze jest to oczywiście możliwe, ale dzięki takiemu planowi, możemy te podatki na pewno zminimalizować.

Jeżeli chcecie Państwo uzyskać więcej informacji lub potrzebujecie pomocy w zaplanowaniu Waszej emerytury zapraszamy do Financial Wealth Alliance.

Nasza firma już od ponad 14 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com

 

Foto: istock/lucigerma/ Lordn/RossHelen/ yacobchuk/ alfexe/ BackyardProduction

Zaplanuj finanse

Studia i finanse: Jak zaoszczędzić i sfinansować studia naszych dzieci?

Opublikowano

dnia

Autor:

Wysłanie naszych dzieci na studia jest dla wielu rodziców jednym z najważniejszych priorytetów. Według badań ponad 50% rodziców jest skłonnych zadłużyć się, aby sfinansować studia swojego dziecka, a co najmniej 95% spodziewa się pokryć co najmniej połowę kosztów.

Problem w tym, że zadłużenie na studia jest niezwykle wysokie — obecnie wynosi 1,77 biliona dolarów w USA. Według ostatnich danych średnia kwota zadłużenia z tytułu pożyczki studenckiej wynosi obecnie 37,338 dolarów a średnie czesne w stanowych czteroletnich instytucjach publicznych wynosi 11,260 dolarów za semestr 2023-24. Jest to około trzy razy więcej niż w latach 1989-90.

Co więc możemy zrobić, aby pomóc naszym pociechom sfinansować koszty studiów? Oto kilka opcji:

1) Plany 529

Plan 529 to plan oszczędnościowy na edukację oferowany przez wszystkie 50 stanów. Istnieją dwa rodzaje planu — przedpłacone czesne, które pozwala zablokować dzisiejsze stawki czesnego dla przyszłego studenta, oraz bardziej popularny plan oszczędnościowy, który kumuluje fundusze na przyszłe wydatki studenckie. Pamiętajmy, że możemy założyć taki plan w dowolnym stanie i nasz student może uczęszczać do szkoły również w dowolnym stanie.

ZALETY

  • Jeśli plan 529 należy do dziadków, ciotki, wujka lub innej osoby, jest on praktycznie niewidoczny w obliczeniach FAFSA i nie będzie później liczony jako dochód studencki, jeśli zostanie wykorzystany na wydatki związane z edukacją.
  • Chociaż składki na plan 529 nie podlegają odliczeniu podatkowemu w federalnym zeznaniu podatkowym, zyski są wolne od podatku po wypłaceniu i wykorzystaniu na kwalifikujące się wydatki edukacyjne.
  • Wiele stanów oferuje odliczenia od podatku dochodowego od składek, jeśli zdecydujemy się zainwestować w plan oferowany przez stan, w którym mieszkamy.
  • Nie ma limitów dochodów na składki na plan 529, więc są one dostępne dla każdego. Plany są różne, ale większość z nich limituje wartość całkowitych składek — zwykle w przedziale od 235 000 do 529 000 USD.

WADY

  • Jeśli plan jest własnością rodzica lub studenta, jest on liczony jako aktywo w obliczeniach FAFSA
  • Istnieje ograniczona liczba opcji inwestycyjnych dostępnych w ramach planów 529 i dozwolona jest tylko jedna zmiana inwestycji rocznie. Niektóre plany wiążą się również z wysokimi kosztami i opłatami.
  • Jeśli nasze dziecko nie chce iść na studia, a pieniądze z planu 529 zostaną wypłacone i nie zostaną wykorzystane na wydatki edukacyjne, zyski z konta podlegają zarówno podatkowi dochodowemu, jak i 10% karze.

2) Roth IRA

Inna opcja, którą warto rozważyć to konta Roth IRA. Możemy z nich dokonywać wypłat na wydatki szkolne pod warunkiem, że konto istnieje co najmniej od pięciu lat. Jeśli właściciel konta nie ma jeszcze 59 i pół roku, musimy zapłacić tylko podatek od zysków. Jeśli natomiast mamy więcej niż 59 i pół roku, cała wypłacona kwota jest wolna od podatku czy kar, i może być przeznaczona na dowolny cel, pod warunkiem, że jesteśmy właścicielem konta od pięciu lat.

ZALETY

  • Istnieje duża elastyczność inwestowania funduszy zgromadzonych na kontach Roth IRA
  • Jeśli nasze dziecko nie zdecyduje się na studia, pieniądze mogą zostać wykorzystane na dowolny cel, w tym na emeryturę, bez obowiązkowych wypłat RMD (wymaganych minimalnych dystrybucji) i podatków.
  • Odziedziczone konta Roth IRA są również wolne od podatku

WADY

  • Jedną z trudności związanych z kontami Roth IRA jest to, że osoby o wysokich dochodach nie mogą ich otworzyć, oraz istnieje roczny limit wpłat, który na rok 2024 wynosi tylko 7000 USD (8000 USD rocznie dla osób w wieku 50 lat i starszych).
  • Chociaż konto Roth IRA nie jest uwzględniane jako składnik aktywów w obliczeniach FAFSA, kwoty wypłacone i wykorzystane na wydatki na studia są uważane za dochód w kolejnym roku szkolnym, a zatem mogą zmniejszyć kwotę dostępnej pomocy finansowej dla studentów.

3) Ubezpieczenie na życie

Polisy ubezpieczeniowe na życie, takie jak Whole Life lub Universal Life, obejmują zarówno świadczenie z tytułu śmierci, jak i oszczędności, z których można skorzystać za życia, np. zapłacić za studia.

ZALETY:

  • Pieniądze pożyczone z wartości gotówkowej polisy na życie nie podlegają opodatkowaniu w większości przypadków.
  • Jeśli ubezpieczony umrze, świadczenia z tytułu śmierci są wolne od podatku.
  • Zakup stałej polisy dla dziecka w młodym wieku, gwarantuje ubezpieczenie i korzystne warunki, nawet jeśli w przyszłości wystąpi nieoczekiwane zdarzenie, wpływające na stan zdrowia.

WADY

  • Chociaż polisa ubezpieczeniowa na życie nie pojawia się w obliczeniach pomocy finansowej jako składnik aktywów, kwoty pożyczone na opłacenie studiów są uznawane za dochód w przyszłorocznym formularzu FAFSA, co potencjalnie zmniejsza kwotę dostępnej pomocy finansowej dla studentów.
  • Polisy ubezpieczeniowe na życie mogą być kosztowne dla osób starszych lub w złym stanie zdrowia. Jeśli korzystamy z ubezpieczenia na życie, aby zapłacić za studia, warto rozważyć wykupienie polisy, gdy dziecko jest zdrowym maluchem, dzięki czemu możemy utrzymać niski koszt ubezpieczenia.

Jak oszczędności na studia mogą wpłynąć na pomoc finansową

Przepisy dotyczące finansowania studiów ciągle się zmieniają, dlatego zalecamy współpracę z wykwalifikowanym specjalistą ds. finansów i podatków przy planowaniu kosztów studiów.

Przykładem są zmiany wprowadzone w lipcu 2023 r. W związku z ustawą o uproszczeniu FAFSA z 2020 r., EFC (Expected Family Contribution – spodziewany wkład rodziny) został zastąpiony przez SAI (Student Aid Index – wskaźnik pomocy studenckiej). Podczas gdy EFC osiągał najniższy poziom 0 USD, SAI spada do -1500 USD, co oznacza, że ​​studenci mogą kwalifikować się do większej pomocy finansowej opartej na potrzebach. SAI upraszcza również sam formularz FAFSA, drastycznie zmniejszając liczbę pytań. Tam, gdzie to możliwe, nowe prawo nakazuje, aby dane otrzymane bezpośrednio z IRS były wykorzystywane do obliczania SAI i zakwalifikowania do federalnego stypendium Pell Grant.

Proszę też pamiętać, że ubezpieczenia na życie, annuities i plany 529 należące do kogokolwiek innego niż rodzice lub studenci nie są liczone jako aktywa w FAFSA, mogą być brane pod uwagę w profilu CSS (College Scholarship Service), innym formularzu używanym przez około 240 uczelni oprócz FAFSA.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz omówić cele finansowe swojej rodziny, zadzwoń do nas: 847-312-3454

Jeśli macie państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Nasza firma już od ponad 15 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Współpracujemy z wieloma różnymi firmami i mamy do dyspozycji dużo większy wachlarz strategii i produktów finansowych, niż takie instytucje jak banki czy unie kredytowe. Dzięki temu możemy zaoferować optymalne rozwiązania inwestycyjne i dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com
*Artykuł ten ma charakter wyłącznie informacyjny i nie należy go traktować jako porady finansowej, podatkowej ani prawnej.*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents. This article is not to be construed as investment advice. It is provided for informational purposes only and it should not be relied upon. It is recommended that you check with your financial advisor, tax professional and legal professionals when making any investment or any change to your investment portfolio. Your investments, insurance and savings vehicles should match your risk tolerance and be suitable as well as what’s best for your personal financial situation.

 

Foto: Andrzej Baraniak istock/designer491/intek1/designer491/zimmytws/
Czytaj dalej

Zaplanuj finanse

Zacznij oszczędzać na emeryturę jak najszybciej!

Opublikowano

dnia

Autor:

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy karierę zawodową, lub jesteśmy w średnim wieku zmagając się z wydatkami na studia swoich dzieci i potrzebami starzejących się rodziców, czy też jesteśmy pokoleniem wyżu demograficznego myślącym o emeryturze, wczesne planowanie swoich finansów ma kluczowe znaczenie. Im szybciej zaczniemy oszczędzać na emeryturę, tym lepiej dla nas!

Lata 20ste i 30ste

Wszyscy słyszeliśmy słynny cytat Alberta Einsteina, w którym powiedział: „Procent składany (tzw. compound interest) to ósmy cud świata. Kto go rozumie, zarabia. Kto nie, płaci”. I to prawda. W wielu przypadkach, jeśli zaczniemy wcześnie – na przykład w wieku kilkunastu lub dwudziestu lat – oszczędzając co miesiąc niewielką kwotę, z czasem możemy zgromadzić więcej pieniędzy, niż gdybyśmy zaczęli w późniejszym wieku, odkładając większe kwoty. Zależy to oczywiście od tego, w co inwestujemy, warto więc współpracować z doświadczonym doradcą finansowym, który pomoże nam w wyborze najlepszej strategii.

Przykład:

Załóżmy, że zaczynamy inwestować 100 dolarów miesięcznie i osiągamy średni zwrot w wysokości 12% rocznie, kumulowany przez 40 lat. Nasz przyjaciel, który jest w tym samym wieku, zaczyna inwestować dopiero 30 lat później i inwestuje 1000 dolarów miesięcznie przez 10 lat, również zarabiając średnio 12% rocznie.

Kto ostatecznie będzie miał więcej zaoszczędzonych pieniędzy? Nasz znajomy zaoszczędzi około 230 000 dolarów, natomiast nasze konto emerytalne będzie wynosić nieco ponad 1,17 miliona dolarów.

Wiek 40, 50 i wczesne lata 60te

W tym okresie powinniśmy skoncentrować się na optymalnym i odpowiednim odkładaniu zasobów, z których będziemy korzystać na emeryturze. Bardzo ważne jest aby posiadać plan, obejmujący strategię tworzenia dochodu odpowiadającego naszemu stylowi życia, a także kompleksowy budżet określający, na co przeznaczony zostanie ten dochód.

Dlatego ważne jest, aby rozpocząć przygotowania do emerytury na długo przed tym, zanim na nią się zdecydujemy, a także współpracować ze specjalistą finansowym, który pomoże nam w opracowaniu tego planu i realizacji naszych celów finansowych na emeryturze.

Oto kilka rzeczy, które powinniśmy rozważyć:

1) Złożenie wniosku do Medicare – wiek 65 lat

Jednym z najważniejszych elementów planowania emerytalnego jest opieka zdrowotna. Ważne jest więc, aby posiadać rzetelną i aktualną wiedzę na temat Medicare oraz optymalnie wykorzystać ją przy wyborze swojego planu. Mamy obowiązek złożenia aplikacji na Medicare przed ukończeniem 65. roku życia, pod rygorem zapłacenia kary.

Korzystając z planów Medicare Advantage i innych planów uzupełniających (Supplemental Plans), zawsze powinniśmy wybrać ubezpieczenia, które adresują nasze indywidualne potrzeby i okoliczności. Analiza dostępnych opcji i wybór planu, który pokryje nasze przyszłe wydatki medyczne, jest jednym z ważnych elementów zapewnienia stabilności finansowej na emeryturze.

2) Złożenie wniosku do Social Security – wiek 62, 66-67 lub 70

Wiek 62 jest to najwcześniejszy moment, gdy mamy możliwość pobierania Social Security. Proszę tylko pamiętać, że decydując się na takie wcześniejsze przejście na emeryturę, nasze świadczenia będą mniejsze niż przy osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego, który wynosi 66-67 lat, w zależności od naszej daty urodzenia.

Natomiast, gdy zaczniemy z nich korzystać dopiero po ukończeniu 70 lat – będą one znacznie wyższe. W wyborze odpowiedniego momentu, musimy zachować ostrożność, gdyż w większości przypadków są to decyzje nieodwracalne. Planowanie z wyprzedzeniem, kiedy i w jaki sposób zaczniemy pobierać nasze świadczenia Social Security, ma decydujące znaczenie w optymalizacji naszych dochodów emerytalnych.

3) Podatki na emeryturze

Niestety bardzo często zapominamy, że wszystkie tradycyjne konta emerytalne takie jak IRA czy plany 401(k) to konta z odroczonym podatkiem, który będzie trzeba zapłacić w przyszłości, gdy zaczniemy wybierać pieniądze.

Należny podatek oparty będzie na stawkach podatkowych obowiązujących w danym czasie i może zmniejszyć nasz dochód o 10%, 30% lub nawet więcej. Ponadto, pieniądze wypłacane z kont emerytalnych mogą spowodować, że nasze świadczenia Social Security też będą opodatkowane, a dzieje się tak gdy nasz dochód ze wszystkich źródeł tzw. Provisional Income przekroczy określony próg.

Dodatkowo może to też mieć wpływ na nasze składki Medicare, które też mogą wzrosnąć gdy nasz dochód będzie wyższy.

Warto tu też wspomnieć, że IRS zmusza nas do wypłat z kont emerytalnych po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Niezależnie od tego czy ich potrzebujemy czy nie, po skończeniu 73 lat musimy zacząć wybierać tzw. RMDs (Required Minimum Distributions) i zapłacić od nich oczywiście podatek. Jeżeli tego nie zrobimy, czeka nas kara w wysokości 25% od wymaganej wypłaty.

Dlatego tak ważne jest prawidłowe i strategiczne planowanie, dzięki któremu możemy zminimalizować te podatki lub całkowicie się ich pozbyć. Kluczem do tego jest zróżnicowanie czyli wykorzystanie różnego rodzaju narzędzi, jak na przykład konta ROTH, które gromadzą pieniądze po zapłaceniu podatku, więc tym samym mogą być używane na emeryturze czy przekazane spadkobiercom bez martwienia się o ten podatek.

Konta takie możemy utworzyć albo poprzez wpłacanie rocznych składek albo dokonanie konwersji tradycyjnego konta IRA. Planowanie z wyprzedzeniem serii konwersji Rotha – czyli przesunięcie pieniędzy z kont podlegających opodatkowaniu na konta Roth wolne od podatku – może pomóc nam w obniżeniu podatków w dłuższej perspektywie, ale należy je dokładnie zaplanować, gdyż jest to posunięcie nieodwracalne.

Porozmawiajmy o Twoich celach finansowych i emerytalnych! Nie odkładaj tego na później – zadzwoń do nas i pomożemy Ci w opracowaniu planu emerytalnego dopasowanego do Twojej indywidualnej sytuacji!

Jeśli macie państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Nasza firma już od ponad 15 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Współpracujemy z wieloma różnymi firmami i mamy do dyspozycji dużo większy wachlarz strategii i produktów finansowych, niż takie instytucje jak banki czy unie kredytowe. Dzięki temu możemy zaoferować optymalne rozwiązania inwestycyjne i dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com
*Artykuł ten ma charakter wyłącznie informacyjny i nie należy go traktować jako porady finansowej, podatkowej ani prawnej.*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents. This article is not to be construed as investment advice. It is provided for informational purposes only and it should not be relied upon. It is recommended that you check with your financial advisor, tax professional and legal professionals when making any investment or any change to your investment portfolio. Your investments, insurance and savings vehicles should match your risk tolerance and be suitable as well as what’s best for your personal financial situation.

 

Foto: istock/Halfpoint/adrian825/Nastassia Samal/Jacob Wackerhausen/JLco – Julia Amaral/
Czytaj dalej

Zaplanuj finanse

Dlaczego warto rozważyć ANNUITIES?

Opublikowano

dnia

Autor:

W pierwszym kwartale 2024 roku sprzedaż annuities w USA wyniosła 113,5 miliarda dolarów, co stanowi najwyższą sumę w pierwszym kwartale od lat 80-tych XX wieku. Pomimo tak wysokich wyników sprzedaży badania pokazują, że wiele osób tak naprawdę nie wie, czym są annuities. Jedno z niedawnych badań wykazało, że tylko 9% konsumentów twierdzi, że ma dużą wiedzę na ich temat. Z kolei według badań Instytutu TIAA i Uniwersytetu Stanforda annuities znajdują się na ostatnim miejscu – respondenci wiedzą dużo więcej o Medicare, ubezpieczeniach na życie i opiece długoterminowej.

Annuity to stara koncepcja

Koncepcja annuity sięga wieków wstecz. Tak naprawdę stworzono je z myślą o emeryturze; zostały wynalezione po raz pierwszy w czasach starożytnego Rzymu, aby zapewnić rekompensatę emerytowanym żołnierzom. W średniowieczu były dostępne we Francji w XVII wieku, kiedy tzw. zwane „tontinesi” można było kupić od panów feudalnych w zamian za początkową opłatę z góry.

Annuity to kontrakt

Annuity to produkt finansowy oferowany przez firmy ubezpieczeniowe i najprościej ujmując, jest to umowa między firmą ubezpieczeniową i klientem na określony okres czasu. Nasza umowa z firmą ubezpieczeniową może obejmować od 1 do 10 lat. Pod koniec obowiązującego kontraktu możemy wypłacić pieniądze, zainwestować je w inną inwestycję lub zacząć dokonywać okresowych płatności, aby uzyskać dochód na emeryturze.

Jeśli zainwestujemy w annuity nasze plany emerytalne takie jak 401(k) lub IRA, nasze wypłaty będą podlegały w 100% opodatkowaniu, ponieważ podatek nigdy nie był zapłacony od tych pieniędzy. Natomiast, jeżeli będzie to zwykła inwestycja i zainwestowane pieniądze są już opodatkowane, podatek będzie naliczany tylko od nagromadzonego zysku w momencie wypłacania.

Annuity to kompleksowy produkt

Annuity mają głównie na celu wygenerowanie dożywotniego dochodu, gdy już nie pracujemy i nie mamy już stałych wypłat od pracodawcy. Oprócz tego wiele firm ubezpieczeniowych zapewnia wiele dodatkowych funkcji, takich jak zabezpieczenie dla współmałżonków, opieka długoterminowa, świadczenie z tytułu śmierci dla spadkobierców itp.

Nie jest to oczywiście pełna lista dodatkowych świadczeń, warto więc zapoznać się z dostępnymi opcjami i porównać polisy różnych firm ubezpieczeniowych, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie. Tutaj z pomocą może przyjść dobry, niezależny doradca finansowy.

Przefinansowanie Annuity

Istnieje kilka rodzajów tego produktu, najprostsza forma to Fixed Annuity, które gwarantuje stały procent na okres obowiązywania kontraktu. Kolejna opcja to Variable Annuity, które w przeciwieństwie do „fixed” nie oferuje stałego procentu, gdyż część pieniędzy jest inwestowana na giełdzie i uzależniona od wyników rynkowych, co wiąże się oczywiście z większym ryzykiem.

I na koniec Fixed Indexed Annuity, chyba najbardziej popularna opcja, gdyż nalicza odsetki w oparciu o indeksy rynkowe, ale nasze oszczędności nie są bezpośrednio inwestowane na giełdzie. Dzięki temu mamy możliwość uczestniczenia w zyskach rynkowych i liczyć na duży procent, gdy giełda dobrze prosperuje.

W przypadku gdy dany indeks traci pieniądze, nasza polisa zostanie zaksięgowana na 0%, zachowując przy tym aktualną, zamrożoną wartość kapitału. Jest to więc idealny produkt na niepewne czasy, gdyż nasze pieniądze zainwestowane w ten sposób są zabezpieczone na wypadek strat rynkowych i nie musimy martwić się, gdy następują duże spadki na giełdzie.

Firmy ubezpieczeniowe oferują obecnie bardzo dobre warunki, które warto wykorzystać a także wziąć pod uwagę tzw. prefinansowanie swojego obecnego kontraktu. Tak jak przefinansujemy pożyczkę na dom w banku, aby zapewnić sobie niższy procent, tak samo możemy wymienić nasz istniejący kontrakt annuity na nowy. Nowe kontrakty oferują dużo wyższe procenty i dodatkowe benefity, które nie są w ogóle dostępne w starych polisach.

Ma to oczywiście bezpośredni związek z obecną sytuacją gospodarczą i wyższymi stopami procentowymi. Nawet gdy czasami obowiązują nas kary za zerwanie umowy, ciągle taka wymiana ma sens, gdyż zakładając nowe konto możemy otrzymać bonus – nawet w wysokości 20%, który nie tylko w pełni pokryje wszystkie opłaty, ale też zapewni wyższą wartość konta.

Podsumowując, wymieniając stare annuity na nowe nie tylko możemy zyskać na wartości, ale mamy też większy potencjał wzrostu i dużo dodatkowych korzyści emerytalnych, jak np. zabezpieczenie przed opieką długoterminową. Zanim jednak zdecydujemy się na tą inwestycję czy też wymianę, warto zapoznać się z dostępnymi opcjami i przeanalizować czy taka inwestycja ma sens w przypadku naszej indywidualnej sytuacji.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o annuities

Jak w przypadku każdego kontraktu, mamy do czynienia z różnego rodzaju zasadami i ograniczeniami, których powinniśmy być świadomi, jak na przykład kary za wycofanie pieniędzy przed upływem terminu kontraktu lub wybranie ich przed ukończeniem 59.5 lat. Zamrażając nasze fundusze na pewien czas, wpływamy na naszą płynność finansową i nie zawsze jest to zalecane rozwiązanie. Ale w wielu przypadkach możemy sobie na to pozwolić i annuity może okazać się odpowiednim produktem.

Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w annuity, zawsze warto przeanalizować dokładnie wszystkie zalety, a także niekorzystne cechy i upewnić się, że rozumiemy warunki umowy i rodzaj annuity, który wybieramy. Annuity może stać się cennym narzędziem, jeżeli jest dobrze dopasowane do naszej konkretnej sytuacji. Zawsze jest też dobrze skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam w podjęciu tej decyzji i doborze odpowiedniej strategii.

Skontaktuj się z nami, aby poznać dostępne opcje 847-312-3454

Jeśli macie państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Nasza firma już od ponad 15 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Współpracujemy z wieloma różnymi firmami i mamy do dyspozycji dużo większy wachlarz strategii i produktów finansowych, niż takie instytucje jak banki czy unie kredytowe. Dzięki temu możemy zaoferować optymalne rozwiązania inwestycyjne i dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com
*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents. This article is not to be construed as investment advice. It is provided for informational purposes only and it should not be relied upon. It is recommended that you check with your financial advisor, tax professional and legal professionals when making any investment or any change to your investment portfolio. Your investments, insurance and savings vehicles should match your risk tolerance and be suitable as well as what’s best for your personal financial situation.
Foto: Andrzej Brach, istock/Khanchit Khirisutchalual/Ridofranz/ FS-Stock/dolgachov
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu