Połącz się z nami

News Chicago

Kto zostanie nowym Sekretarzem Stanu Illinois? Jesse White żegna się ze stanowiskiem po 23 latach

Opublikowano

dnia

88-letni Jesse White jest Sekretarzem Stanu od 1999 roku, kiedy George Ryan został wybrany na gubernatora Illinois. Teraz odchodzi ze stanowiska publicznego, po prawie ćwierćwieczu, a trzech kandydatów walczy o jego miejsce. Kto wygra?

Od czasu swojego wyboru na Sekretarza Stanu, Jesse White rutynowo zbierał prawie dwie trzecie głosów w każdej ze swoich reelekcji, w tym poparcie wynoszące 68,3%, gdy w 2018 roku wygrał z Jasonem Hellandem i Stevem Dutnerem.

Teraz White opuści stanowisko, a trzech różnych kandydatów ma nadzieję, że go zastąpi.

Po stronie Demokratów Alexi Giannoulias zapewnił sobie nominację partii w czerwcu i ma nadzieję, że utrzyma pozycję w niebieskiej kolumnie.

REKLAMA REKLAMA

Giannoulias był Skarbnikiem Stanu przez jedną kadencję, a następnie zdecydował się kandydować w wyborach do Senatu Stanów Zjednoczonych w wyborach w 2010 roku, który ostatecznie przegrał z byłym senatorem Markiem Kirkiem.

Od tego czasu Giannoulias pełnił funkcję dyrektora w BNY Mellon Wealth Management i dołączył do Rady Biblioteki Publicznej w Chicago w 2018 roku.

Na swojej stronie internetowej kampanii, Giannoulias mówi, że działa na różnych platformach, w tym w celu ochrony praw wyborczych w stanie Illinois, zaostrzenia przepisów etycznych i kontynuowania prac nad modernizacją i usprawnieniem usług oferowanych w biurach Departamentu Pojazdów Motorowych.

Dan Brady zdobył nominację Partii Republikańskiej na stanowisko Sekretarza Stanu na początku tego lata, odnosząc zwycięstwo nad Johnem Milhiserem.

Brady służy w Izbie Stanowej od 2001 roku, a obecnie pełni funkcję zastępcy przywódcy mniejszości w tym organie. Zasiada w kilku kluczowych komisjach Izby, w tym w komisjach szkolnictwa wyższego, ubezpieczeń i regulaminów.

Na swojej stronie internetowej kampanii Brady zdecydowanie opowiada się również za usprawnieniem usług oferowanych przez DMV i idzie o krok dalej, proponując usługi mobilne kilku różnym populacjom, w tym seniorom.

Zapowiada też, że priorytetem będzie rozwój lokalnych bibliotek i chce zreorganizować kursy szkoleniowe dla młodych kierowców.

Wreszcie Partia Libertariańska nominowała Jona Stewarta jako swojego kandydata.

Stewart, były zawodowy zapaśnik, startował wcześniej w wyborach lokalnych. Prowadzi salon samochodowy na przedmieściach Deerfield. Nie ma strony internetowej kampanii, ale ma stronę YouTube dla swojej kampanii.

 

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

News Chicago

Dzisiaj w Chicago otwarcie wystawy upamiętniającej zagładę polskich Żydów w Aktion Reinhardt

Opublikowano

dnia

Autor:

W ramach obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. Rocznicę „Aktion Reinhardt”, 30 listopada o godzinie 7.00 p.m., zostanie otwarta wystawa pt. „Tak jakby nas nigdy nie było” w Polish National Alliance, przy 6100 N Cicero Ave. Chicago.

Poza specjalnie przygotowanymi wysokiej jakości zdjęciami dokumentującymi „Aktion Reinhardt”, będą tu także formy multimedialne, w tym film Michała Szymanowicza pt. „Tak jakby nas nigdy nie było”.

W prezentowanym o godzinie 7.30 PM filmie mówią świadkowie zagłady 1942 r., osoby mieszkające w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Serdecznie Zapraszamy!

Więcej o projekcie upamiętniającym „Aktion Reinhardt” można znaleźć na stronie internetowej.

REKLAMA REKLAMA

Organizatorami obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. Rocznicę „Aktion Reinhardt” są Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Państwowe Muzeum na Majdanku, Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowym patronatem objął wydarzenie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Źródło: informacja własna
Foto: TPE, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś ostatni dzwonek by przedłużyć wygasającą ważność prawa jazdy i dowodu osobistego w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Po około dwóch latach przesuwania terminu, ostateczne przedłużenie czasu na odnowienie praw jazdy i dowodów osobistych kończy się 1 grudnia. Dzisiaj więc ostatnia szansa by to zrobić.

Sekretarz stanu Illinois Jesse White początkowo przedłużył okres odnowienia ze względu na pandemię COVID-19 w 2020 r. i zapowiedział liczne kolejne przedłużenia.

Przedłużenie ważności dotyczy praw jazdy, dowodów osobistych i zezwoleń szkoleniowych, ale nie obejmuje komercyjnych praw jazdy i zezwoleń szkoleniowych CDL.

White przedłużył datę wygaśnięcia ograniczonych praw jazdy do 1 grudnia, ale tylko w przypadku zezwoleń, które miały wygasnąć między 1 grudnia 2021 r. a 1 grudnia 2022 r.

REKLAMA REKLAMA

Biuro Sekretarza Stanu zachęca ludzi do dokończenia procesu odnowienia online, jeśli to możliwe, chociaż kierowcy mają także możliwość osobistego odwiedzenia urzędu.

W niektórych przypadkach osobista wizyta w Biurze Sekretarza Stanu jest wymagana. Dotyczy to nowych kierowców, nowych posiadaczy karty ID, osób starających się po raz pierwszy o dokument REAL ID, a także kierowców w wieku od 75 lat wzwyż.

Kierowcy z Illinois mogą umówić się na spotkanie w jednym z 30 punktów usług dla kierowców.

Biuro Sekretarza Stanu informuje, że niektóre większe urzędy mogą wymagać umawiania spotkań. Dodatkowe informacje i umawiania się na spotkanie na stronie ilsos.gov.

Rząd federalny przedłużył również do 3 maja 2023 r. termin dostosowania praw jazdy i dowodów tożsamości przez wszystkie stany, w tym Illinois, do nowych przepisów o REAL ID.

Po tej dacie, aby lecieć samolotem rejsu krajowego trzeba mieć przy sobie paszport amerykański, jeśli pasażer nie posiada dokumentu REAL ID.

Prawa jazdy i dowody osobiste w systemie REAL ID nie będą odnawiane drogą pocztową. Mieszkańcy Illinois muszą odwiedzić Biuro Sekretarza Stanu. 

Źródło: nbc
Foto: Illinois Secretary of State, istock/Prostock-Studio
Czytaj dalej

News Chicago

60-latka z Blue Island okradła ciężarówkę bankową na North Side. Uciekła z 200 tys. dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkanka Blue Island została aresztowana w poniedziałek po południu po rzekomej kradzieży torby z pieniędzmi z otwartej furgonetki stojącej przed Chase Bank na North Side w Chicago.

Około godziny 12:27PM policja poinformowała, że ​​60-letnia Sharon Carabine-Deirberger zabrała torbę zawierającą nieznaną kwotę gotówki z opancerzonej ciężarówki Brinks w bloku 5700 North Broadway.

Carabine-Deirberger następnie uciekła z okolicy, ale ostatecznie została zatrzymana przez policję w Chicago przy 1100 West Granville Avenue – czyli około mili na północ od miejsca popełnienia przestępstwa.

Policja poinformowała, że ​świadek kradzieży wezwał policję.

REKLAMA REKLAMA

Worek pieniędzy został odzyskany, a Carabine-Deirberger została oskarżona o kradzież przekraczającą 100 000 dolarów, podała policja.

Według doniesień, w torbie znajdowało się 200 000 dolarów w gotówce.

Rzecznik Chase Bank powiedział, że żaden z jego pracowników nie został ranny, ale budynek będzie zamknięty na resztę dnia jako środek ostrożności.

Carabine-Deirberger miała się stawić w sądzie we wtorek.

 

Źródło: fox32
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu