Połącz się z nami

News Chicago

Nagroda Złotej Ciupagi 34. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce dla Alissy Simon

Opublikowano

dnia

Od 2006 roku Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce przyznaje nagrodę Złotej Ciupagi, prestiżowe wyróżnienie za wybitny wkład w promocję filmu polskiego na kontynencie północnoamerykańskim. Wśród znakomitych nazwisk laureatów tej nagrody znajdują się m.in.: Martin Scorsese, Michael Wilmington, Roger Ebert, Piers Handling, Milos Stehlik i Richard Pena.

W tym roku Złotą Ciupagę otrzymuje Alissa Simon.

Kurator filmowy od ponad 25 lat, Alissa Simon jest głównym twórcą programu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs, jak również jest współodpowiedzialna za program na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Minneapolis – St. Paul, pozostaje tez konsultantem wielu innych znaczących międzynarodowych festiwali filmowych.

W 1999 roku została uznana “Chicagowianką Roku” za swoja innowacyjną pracę w roli wicedyrektora odpowiedzialnego za program w Centrum Filmowym Chicagowskiego Instytutu Sztuki, gdzie pracowała 12 lat.

Karierę zawodową rozpoczynała w Walker Art Center w Minneapolis oraz w Muzeum Fotografii w George Eastman House w Rochester, NY. Oprócz pracy kuratora filmowego zajmuje się krytyką filmową, pisząc o filmach, filmowcach i festiwalach filmowych dla uznanego branżowego pisma “Variety”.

Często uczestniczy w pracach festiwalowych jury, m.in. w Busan, Belgradzie, Amsterdamie, Sarajewie, San Francisco, Turynie, Lubljanie, Cluj, Sochi, Vancouver i Montrealu. Jest członkiem FIPRESCI oraz Stowarzyszenia Krytyków Chicagowskich.

Przed wielu laty, podczas nauki na uniwersytecie Yale Alissa wybrała jako swój główny kierunek studia literatury angielskiej i dzisiaj dzieli czas życia między Londynem a Chicago.

Przedmiotem szczególnego zainteresowania Alissy jest kino polskie, kino byłej Czechosłowacji i byłej Jugosławii.

Pisząc dla “Variety” wiele miejsca poświęciła filmom Wojciecha Smarzowskiego, Andrzeja Jakimowskiego, Małgorzaty Szumowskiej, Borysa Lankosza i innych.

Jako twórca programu w Palm Springs, Minneapolis, Karlovych Varach i Dubaju często gościła polskich twórców, jednocześnie promując twórczość wielu innych.

Wielokrotnie brała udział w festiwalach w Gdyni i we Wrocławiu, gdzie na Festiwalu Nowe Horyzonty pełniła funkcję jurora sekcji polskich filmów krótkometrażowych.

Od lat jest zaprzyjaźniona z chicagowskim Facets Cinemateque oraz Festiwalem Filmu Polskiego w Ameryce, gdzie również służy profesjonalnymi radami.

Oficjalna Gala Otwarcia Festiwalu odbędzie się w nowoczesnym kompleksie kinowym AMC NewCity 14 (1500 N. Clybourn Ave. przy North Ave. w Lincoln Park, Chicago) w sobotę, 5 listopada o godz. 8:00 wieczorem.

Kompleks oferuje zniżkowy parking.

Galę poprzedzi oficjalne przyjęcie z udziałem zaproszonych gości ze świata filmu oraz osobistości życia publicznego, które odbędzie się w Society for Arts (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago) od godz. 5:30 p.m. do 7:30 p.m.

W trakcie imprezy wystąpią znakomici amerykańscy muzycy. Zaproszenia na pokaz otwarcia zostały całkowicie wyprzedane.

Oficjalne zamknięcie festiwalu i ceremonia rozdania nagród odbędzie się w niedzielę, 20 listopada o godz. 3:00 popołudniu w tym samym kinie. Zaproszenie na Galę Zamknięcia kosztuje 35.00 USD i można je nabyć TUTAJ.

Wybrane pokazy odbędą się w kinach AMC Rosemont 12 (9701 N. Bryn Mawr Ave., Rosemont) oraz AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter Ave. przy Central Ave., Skokie). Te idealnie położone kina, wyposażone w projektory najnowszej generacji, oferują bezpłatny parking.

Oprócz kin AMC regularne projekcje festiwalowe odbywać się będą również w Kinie Galeryjnym (1112 North Milwaukee Ave., Chicago); kino dysponuje najwyższej jakości sprzętem cyfrowym, luksusowymi fotelami i nowoczesnym systemem dźwiękowym. Kino posiada niewielki bezpłatny parking.

Wyselekcjonowane filmy będą również dostępne w streamingu online.

Karnet na 7 wybranych filmów w kinach kosztuje 88.00 USD i jest do dostępny TUTAJ. Karnet nie obejmuje Gali Otwarcia i Zamknięcia Festiwalu oraz pokazów specjalnych.

Po szczegółowe informacje należy kontaktować się z biurem PFFA pod numerem: 773-486-9612 lub pod adresem pffamerica@pffamerica.com, a także odwiedzając oficjalną stronę festiwalu: www.pffamerica.com.

Pełny program projekcji festiwalowych  dostępny jest TUTAJ.

34. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest organizowany przez The Society for Arts, organizację niedochodową w partnerstwie z Polską Organizacją Turystyczną. Głównymi sponsorami są również Startech Glass oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Wszelkie donacje na Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce podlegają odpisom podatkowym.

Festiwalowi towarzyszy wystawa FINY poświęcona WIELKIEJ DRODZE, którą można oglądać do 5 grudnia br. w The Society for Arts (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago). Kustoszem wystawy jest dr Dorota Lekka.

 

 

Źródło: pffamerica
Foto: YouTube
REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Le Comte Ory: żartobliwa opera Rossiniego jeszcze tylko w niedzielę w Lyric Opera w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Mistrz komedii operowej, który stworzył „Cyrulika sewilskiego”, jest także autorem „Le Comte Ory”, fenomenalnej komedii pełnej scenicznych żartów i jej wspaniałej, wysokoenergetycznej muzyki. Ostatni spektakl będzie grany 26 listopada w Lyric Opera w Chicago. Łapcie bilety!

Kiedy hrabina Adèle zamyka się w swoim zamku, podczas gdy jej dzielny brat wyrusza na krucjatę, dochodzi do niezłych żartów.

Pod nieobecność brata zakochany hrabia Ory nie cofnie się przed niczym (w tym przebraniem się za zakonnicę!), aby dostać się do zamku i zabiegać o względy cnotliwej hrabiny.

„Le Comte Ory” to jedna z najbardziej pieniących się operowych rozkoszy, z muzyką, która bulgocze jak najbardziej musujący szampan.

W tej bezcennie dowcipnej produkcji znakomity tenor Lawrence Brownlee występuje w tytułowej mistrzowskiej roli — jednej z jego międzynarodowych specjalności — u boku hrabiny Kathryn Lewek, jednej z najbardziej błyskotliwych sopranistek swojego pokolenia.

Lyric Opera zapewnia, że radość udzieli się widowni od uwertury do szczęśliwego zakończenia.

„Le Comte Ory” będzie grana jeszcze tylko 26 listopada. Spektakl trwa 2 godziny i 40 minut z jedną przerwą. Libretto jest w j. francuskim, z angielskimi napisami.

Bilety do nabycia tutaj.

 

Źródło: Lyric Opera
Foto: YouTube, Lyric Opera
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Koncert i wystawa uczci pamięć wymordowanej ludności żydowskiej. O Aktion Reinhardt mówi Marek Różycki

Opublikowano

dnia

Autor:

W przyszłym tygodniu czekają nas w Chicago dwa ważne wydarzenia, nad którymi objął patronat sam Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Będzie to koncert zatytułowany „Tak jakbyśmy nigdy nie istnieli” oraz specjalnie przygotowana wystawa. W ten sposób oddamy hołd Żydom wymordowanym w czasie II Wojny Światowej, mówi w Radio Deon Chicago współorganizator wydarzenia, Marek Różycki.

W tym roku mija 80 lat lat przeprowadzonej przez Niemców „Aktion Reinhardt”.

Był to kryptonim akcji zagłady Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego przeprowadzonej w latach 1942–1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” (niem. Endlösung der Judenfrage).

W czasie kilkunastu miesięcy zamordowano wtedy ok. 1,85 mln Żydów. Większość z tych osób była obywatelami polskimi.

Koncert i wystawa, które odbędą się w Chicago w przyszłym tygodniu oddadzą hołd pomordowanym.

Marek Różycki podkreśla, że jubileusz tego masowego ludobójstwa jest okazją do przypomnienia strasznych wydarzeń z przeszłości, o których teraz mało kto pamięta i o których nie mówi się w amerykańskich szkołach wcale, a w polskich niewiele.

Tylko Polska mogła podjąć jakiekolwiek działania by pomóc w tym czasie ludności żydowskiej. Nasz wywiad powiadomił o akcji eksterminacji rząd amerykański, poprzez kuriera Jana Karskiego.

Polskie państwo podziemne stworzyło inicjatywę pomocy Żydom w grudniu 1942 r.

W upamiętniającym ofiary koncercie pt. „Tak jak byśmy nigdy nie istnieli” wezmą udział artyści polscy mieszkający w Chicago, a także zaproszeni goście, którzy będą niespodzianką dla publiczności.

Wystąpią m.in.: Izabela Szafrańska, Natalia Kawalec i Khaura Laurent.

Piosenki, które zaśpiewają, zostały przygotowane specjalnie na okazję tego jubileuszu. Dlatego, jak podkreśla Marek Różycki, będzie to naprawdę wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie w Chicago.

Koncert odbędzie się 29 listopada, o godzinie 7.00 wieczorem w King’s Hall, przy 1000 N Rohlwing Rd, Lombard. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Program był już prezentowany w Warszawie, gdzie zobaczyło go 2 tys. ludzi, oraz w Jerozolimie.

Natomiast następnego dnia po koncercie w Chicago, 30 listopada, także o godzinie 7.00 p.m., zostanie otwarta wystawa pt. „Tak jakby nas nigdy nie było” w Polish National Alliance, przy 6100 N Cicero Ave. Chicago.

Poza specjalnie przygotowanymi wysokiej jakości zdjęciami dokumentującymi „Aktion Reinhardt”, będą tu także formy multimedialne, w tym film Michała Szymanowicza pt. „Tak jakby nas nigdy nie było”.

W prezentowanym filmie mówią świadkowie zagłady 1942 r., osoby mieszkające w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Don Carlos w Lyric Opera w Chicago jeszcze tylko w piątek. Wielbiciele Verdiego mogą uczcić Święto Dziękczynienia

Opublikowano

dnia

Autor:

Uznany zarówno przez publiczność, jak i krytyków za jedno z najwspanialszych osiągnięć w historii opery, „Don Carlos” po mistrzowsku odsłania prywatne zawirowania bardzo publicznych osobistości. W Lyric Opera możemy go zobaczyć i posłuchać do 25 listopada.

W XVI-wiecznej Hiszpanii król Filip II jest rozdarty przez własne zazdrosne podejrzenia, że jego syn, następca tronu Carlos i królowa Elżbieta — młoda żona Filipa i macocha Carlosa — są zakochani.

Dramat rozwija się z niezapomnianą intensywnością emocji i porywającym muzycznym splendorem. „Don Carlos” to prawdziwe przeżycie i święto dla tych, którzy kochają Verdiego.

Lyric Opera po raz pierwszy przedstawi operę w pełnych pięciu aktach, z niezrównaną elokwencją oryginalnego francuskiego tekstu opery, zapewniając napisy angielskie dla publiczności.

Przedstawienie trwa 3 godziny i 50 minut z jedną przerwą. Bilety w cenie od 50 dolarów, dostępne są na stronie internetowej.

 

Źródło: Lyric Opera
Foto: YouTube

 

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu