Połącz się z nami

News Chicago

Nagroda Złotej Ciupagi 34. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce dla Alissy Simon

Opublikowano

dnia

Od 2006 roku Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce przyznaje nagrodę Złotej Ciupagi, prestiżowe wyróżnienie za wybitny wkład w promocję filmu polskiego na kontynencie północnoamerykańskim. Wśród znakomitych nazwisk laureatów tej nagrody znajdują się m.in.: Martin Scorsese, Michael Wilmington, Roger Ebert, Piers Handling, Milos Stehlik i Richard Pena.

W tym roku Złotą Ciupagę otrzymuje Alissa Simon.

Kurator filmowy od ponad 25 lat, Alissa Simon jest głównym twórcą programu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs, jak również jest współodpowiedzialna za program na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Minneapolis – St. Paul, pozostaje tez konsultantem wielu innych znaczących międzynarodowych festiwali filmowych.

W 1999 roku została uznana “Chicagowianką Roku” za swoja innowacyjną pracę w roli wicedyrektora odpowiedzialnego za program w Centrum Filmowym Chicagowskiego Instytutu Sztuki, gdzie pracowała 12 lat.

Karierę zawodową rozpoczynała w Walker Art Center w Minneapolis oraz w Muzeum Fotografii w George Eastman House w Rochester, NY. Oprócz pracy kuratora filmowego zajmuje się krytyką filmową, pisząc o filmach, filmowcach i festiwalach filmowych dla uznanego branżowego pisma “Variety”.

Często uczestniczy w pracach festiwalowych jury, m.in. w Busan, Belgradzie, Amsterdamie, Sarajewie, San Francisco, Turynie, Lubljanie, Cluj, Sochi, Vancouver i Montrealu. Jest członkiem FIPRESCI oraz Stowarzyszenia Krytyków Chicagowskich.

Przed wielu laty, podczas nauki na uniwersytecie Yale Alissa wybrała jako swój główny kierunek studia literatury angielskiej i dzisiaj dzieli czas życia między Londynem a Chicago.

Przedmiotem szczególnego zainteresowania Alissy jest kino polskie, kino byłej Czechosłowacji i byłej Jugosławii.

Pisząc dla “Variety” wiele miejsca poświęciła filmom Wojciecha Smarzowskiego, Andrzeja Jakimowskiego, Małgorzaty Szumowskiej, Borysa Lankosza i innych.

Jako twórca programu w Palm Springs, Minneapolis, Karlovych Varach i Dubaju często gościła polskich twórców, jednocześnie promując twórczość wielu innych.

Wielokrotnie brała udział w festiwalach w Gdyni i we Wrocławiu, gdzie na Festiwalu Nowe Horyzonty pełniła funkcję jurora sekcji polskich filmów krótkometrażowych.

Od lat jest zaprzyjaźniona z chicagowskim Facets Cinemateque oraz Festiwalem Filmu Polskiego w Ameryce, gdzie również służy profesjonalnymi radami.

Oficjalna Gala Otwarcia Festiwalu odbędzie się w nowoczesnym kompleksie kinowym AMC NewCity 14 (1500 N. Clybourn Ave. przy North Ave. w Lincoln Park, Chicago) w sobotę, 5 listopada o godz. 8:00 wieczorem.

Kompleks oferuje zniżkowy parking.

Galę poprzedzi oficjalne przyjęcie z udziałem zaproszonych gości ze świata filmu oraz osobistości życia publicznego, które odbędzie się w Society for Arts (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago) od godz. 5:30 p.m. do 7:30 p.m.

W trakcie imprezy wystąpią znakomici amerykańscy muzycy. Zaproszenia na pokaz otwarcia zostały całkowicie wyprzedane.

Oficjalne zamknięcie festiwalu i ceremonia rozdania nagród odbędzie się w niedzielę, 20 listopada o godz. 3:00 popołudniu w tym samym kinie. Zaproszenie na Galę Zamknięcia kosztuje 35.00 USD i można je nabyć TUTAJ.

Wybrane pokazy odbędą się w kinach AMC Rosemont 12 (9701 N. Bryn Mawr Ave., Rosemont) oraz AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter Ave. przy Central Ave., Skokie). Te idealnie położone kina, wyposażone w projektory najnowszej generacji, oferują bezpłatny parking.

Oprócz kin AMC regularne projekcje festiwalowe odbywać się będą również w Kinie Galeryjnym (1112 North Milwaukee Ave., Chicago); kino dysponuje najwyższej jakości sprzętem cyfrowym, luksusowymi fotelami i nowoczesnym systemem dźwiękowym. Kino posiada niewielki bezpłatny parking.

Wyselekcjonowane filmy będą również dostępne w streamingu online.

Karnet na 7 wybranych filmów w kinach kosztuje 88.00 USD i jest do dostępny TUTAJ. Karnet nie obejmuje Gali Otwarcia i Zamknięcia Festiwalu oraz pokazów specjalnych.

Po szczegółowe informacje należy kontaktować się z biurem PFFA pod numerem: 773-486-9612 lub pod adresem pffamerica@pffamerica.com, a także odwiedzając oficjalną stronę festiwalu: www.pffamerica.com.

Pełny program projekcji festiwalowych  dostępny jest TUTAJ.

34. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest organizowany przez The Society for Arts, organizację niedochodową w partnerstwie z Polską Organizacją Turystyczną. Głównymi sponsorami są również Startech Glass oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Wszelkie donacje na Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce podlegają odpisom podatkowym.

Festiwalowi towarzyszy wystawa FINY poświęcona WIELKIEJ DRODZE, którą można oglądać do 5 grudnia br. w The Society for Arts (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago). Kustoszem wystawy jest dr Dorota Lekka.

 

 

Źródło: pffamerica
Foto: YouTube

Polonia Amerykańska

Zobaczcie film „Na polskim Trójkącie” w Kościele pw. Św. Trójcy w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, 20 kwietnia, będziemy mieć jeszcze okazję by zobaczyć film opowiadający o Polonii w Chicago. „Na polskim Trójkącie” zostanie pokazany o godzinie 6.00PM w sali im. ks. Gowina w Kościele pw. Św. Trójcy.

Polski film nakręcony na kanwie popularnego słuchowiska radiowego został pokazany tydzień temu w Pickwick Theatre Park Ridge, w czasie dwóch seansów, i dostał znakomite recenzje od polonijnej publiczności.

„Na polskim Trójkącie” pokazuje związki, perypetie rodzinne, dylemat powrotów do Ojczyzny, problemy z dziećmi – nasze codzienne życie z jego cieniami i blaskami.

Bohaterami słuchowiska i filmu są dwie pary: Agnieszka i Krzysztof Jackowscy (Ania Włoch i Piotr Kukuła) – i tak zwane “chicagowskie małżeństwo” – Majka Miłosierska i Piotr Świętoch (Anna Czerwińska i Tadeusz Wiczkowski).

Jest także matka Agnieszki, Krystyna (Renata Romanek), jej chłopak John Kois (Wojciech Dorula), przyjaciele, znajomi, sąsiedzi oraz żyjące w Polsce rodziny bohaterów.

Autorkami pisanego na bieżąco scenariusza są dziennikarki; Małgorzata Błaszczuk i Ewa Uszpolewicz-Figurski. Muzykę do słuchowiska napisał Jan Zieńko, a autorem słów jest Piotr Kukuła. Piosenkę, która jest czołówką słuchowiska wykonała Ania Włoch.

Akcja filmu „Na polskim Trójkącie” rozgrywa się w Chicago podczas wesela, na które przylatują goście z Polski. Zderzenie Polaków z kraju i tych z emigracji jest osią opowieści i lustrem, w którym może się przejrzeć każdy z nas, bez względu na miejsce zamieszkania.

Więcej o słuchowisku pisaliśmy 5 kwietnia, w rozmowie z Ewą Uszpolewicz-Figurski.

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Apollo’s 2000 w Little Village uzyskał status Chicago Landmark

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Rada Miejska głosowała za zatwierdzeniem wyznaczenia punktu orientacyjnego landmark dla obiektu Apollo’s 2000 w Little Village. Właściciele budynku, Javier i Lidia Galindo, świętowali tą decyzję.

Javier i Lidia Galindo prowadzą Apollo’s 2000 od 35 lat. O przyznanie mu statusu Chicago Landmark zaczęli się starać kilka lat temu.

Dawniej znany jako Marshall Square Theatre, budynek pod adresem 2875 W. Cermak Rd. został zbudowany w 1917 roku. Jak wynika z raportu przedłożonego miejskiej Komisji ds. Zabytków Chicago, zaprojektował go Alexander L. Levy, który studiował architekturę na Uniwersytecie Illinois i był „mistrzem projektowania kin”.

Levy zaprojektował także kilka innych budynków w całym Chicago, w tym żydowski dom sierot Marks Nathan w North Lawndale i co najmniej dwie synagogi, które stoją do dziś.

Na budynek Marshall Square Theatre duży wpływ miał styl architektury Beaux-Arts, często spotykany w budynkach takich jak dworce kolejowe, kluby i hotele. Detale w stylu Beaux-Arts można znaleźć we wnętrzu i na zewnątrz Apollo, w tym rzeźbione orły nad wejściem i zdobione sufity wewnątrz.

Właściciel, Frank De la Torre, sprzedał go w 1989 r. państwu Galindo, którzy ponownie wprowadzili teatr jako miejsce występów i wydarzeń pod nową nazwą: Apollo’s 2000. Para stwierdziła, że inspiracja dla nazwy pochodzi od dziadka Javiera Galindo, Apolinara Esparzy.

Od tego czasu Apollo’s 2000 był gospodarzem wielu wydarzeń, w tym hiszpańskich występów rockowych i popowych; cyklu o jazzie latynoskim; teatru dla dzieci; zbiórki pieniędzy na cele polityczne i spotkań partii. Odwiedzili go wiceprezydent Al Gore, były gubernator Pat Quinn, Kongresmen USA Jesús „Chuy” García i Senator Bernie Sanders.

Apollo’s 2000 to drugi punkt orientacyjny w Little Village, ale pierwszy budynek, który uzyskał ten status. Rodzina Galindo ma nadzieję, że decyzja przyciągnie więcej inwestycji do korytarza handlowego Little Village.

 

Źródło: suntimes
Foto: Apollo’s 2000
Czytaj dalej

News Chicago

Szalony „Sen nocy letniej” Ekmana zakończy ten sezon Joffrey Ballet

Opublikowano

dnia

Autor:

Joffrey Ballet kończy sezon 2023–2024 powrotem „Snu nocy letniej” Aleksandra Ekmana. Daleki od opowieści szekspirowskiej, balet Ekmana to oszałamiająca podróż do surrealistycznej krainy nieziemskich rozkoszy. Akcja rozgrywa się podczas tradycyjnego skandynawskiego festiwalu przesilenia letniego a tancerze świętują dzień hulanek i romansów pod słupem majowym, który wkrótce zamienia się w nieziemski sen.

Malownicze połączenie baletu klasycznego i współczesnego Aleksandra Ekmana zaciera granicę między rzeczywistością a wyobraźnią, sprawiając, że widzowie zastanawiają się, czy to wszystko było tylko snem..

„Sen nocy letniej” – „Midsummer Night’s Dream” zostanie zaprezentowany w Lyric Opera House pod adresem 20 North Wacker Drive w centrum Chicago w zaledwie dziesięciu przedstawieniach w okresie od 25 kwietnia do 5 maja.

Joffrey Ballet zaprezentował północnoamerykańską premierę „Snu nocy letniej” Ekmana w 2018 roku, a spektakl spotkał się z uznaniem krytyków.

Popularne przedstawienie w dwóch aktach zawiera partyturę zamówioną przez szwedzkiego kompozytora Mikaela Karlssona, kostiumy autorstwa Bregje van Balen oraz oryginalne projekty scenografii i oświetlenia autorstwa Linusa Fellboma.

W 2015 roku Królewski Balet Szwedzki wystawił światową premierę „Snu nocy letniej”. Od tego czasu spektakl uznawany jest powszechnie za najbardziej szalone i najbardziej odważne przedstawienie Aleksandra Ekmana. Oda autora do najdłuższego dnia w roku następuje po tradycyjnym święcie przesilenia letniego – od namiętnego, żywego świętowania za dnia, po burzliwy sen w nocy.

Dwugodzinny balet „Sen nocy letniej” obejmuje muzykę na żywo w wykonaniu Lyric Opera Orchestra pod dyrekcją Scotta Specka, dyrektora muzycznego The Joffrey Ballet.

Ceny biletów zaczynają się od 36 dolarów i można je kupić w kasie Lyric Opera pod adresem 20 N. Upper Wacker Dr., telefonicznie pod numerem 312.386.8905 lub online.

 

Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Joffrey Ballet
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu