Połącz się z nami

News Chicago

Nagroda Złotej Ciupagi 34. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce dla Alissy Simon

Opublikowano

dnia

Od 2006 roku Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce przyznaje nagrodę Złotej Ciupagi, prestiżowe wyróżnienie za wybitny wkład w promocję filmu polskiego na kontynencie północnoamerykańskim. Wśród znakomitych nazwisk laureatów tej nagrody znajdują się m.in.: Martin Scorsese, Michael Wilmington, Roger Ebert, Piers Handling, Milos Stehlik i Richard Pena.

W tym roku Złotą Ciupagę otrzymuje Alissa Simon.

Kurator filmowy od ponad 25 lat, Alissa Simon jest głównym twórcą programu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs, jak również jest współodpowiedzialna za program na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Minneapolis – St. Paul, pozostaje tez konsultantem wielu innych znaczących międzynarodowych festiwali filmowych.

W 1999 roku została uznana “Chicagowianką Roku” za swoja innowacyjną pracę w roli wicedyrektora odpowiedzialnego za program w Centrum Filmowym Chicagowskiego Instytutu Sztuki, gdzie pracowała 12 lat.

Karierę zawodową rozpoczynała w Walker Art Center w Minneapolis oraz w Muzeum Fotografii w George Eastman House w Rochester, NY. Oprócz pracy kuratora filmowego zajmuje się krytyką filmową, pisząc o filmach, filmowcach i festiwalach filmowych dla uznanego branżowego pisma “Variety”.

Często uczestniczy w pracach festiwalowych jury, m.in. w Busan, Belgradzie, Amsterdamie, Sarajewie, San Francisco, Turynie, Lubljanie, Cluj, Sochi, Vancouver i Montrealu. Jest członkiem FIPRESCI oraz Stowarzyszenia Krytyków Chicagowskich.

Przed wielu laty, podczas nauki na uniwersytecie Yale Alissa wybrała jako swój główny kierunek studia literatury angielskiej i dzisiaj dzieli czas życia między Londynem a Chicago.

Przedmiotem szczególnego zainteresowania Alissy jest kino polskie, kino byłej Czechosłowacji i byłej Jugosławii.

Pisząc dla “Variety” wiele miejsca poświęciła filmom Wojciecha Smarzowskiego, Andrzeja Jakimowskiego, Małgorzaty Szumowskiej, Borysa Lankosza i innych.

Jako twórca programu w Palm Springs, Minneapolis, Karlovych Varach i Dubaju często gościła polskich twórców, jednocześnie promując twórczość wielu innych.

Wielokrotnie brała udział w festiwalach w Gdyni i we Wrocławiu, gdzie na Festiwalu Nowe Horyzonty pełniła funkcję jurora sekcji polskich filmów krótkometrażowych.

Od lat jest zaprzyjaźniona z chicagowskim Facets Cinemateque oraz Festiwalem Filmu Polskiego w Ameryce, gdzie również służy profesjonalnymi radami.

Oficjalna Gala Otwarcia Festiwalu odbędzie się w nowoczesnym kompleksie kinowym AMC NewCity 14 (1500 N. Clybourn Ave. przy North Ave. w Lincoln Park, Chicago) w sobotę, 5 listopada o godz. 8:00 wieczorem.

Kompleks oferuje zniżkowy parking.

Galę poprzedzi oficjalne przyjęcie z udziałem zaproszonych gości ze świata filmu oraz osobistości życia publicznego, które odbędzie się w Society for Arts (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago) od godz. 5:30 p.m. do 7:30 p.m.

W trakcie imprezy wystąpią znakomici amerykańscy muzycy. Zaproszenia na pokaz otwarcia zostały całkowicie wyprzedane.

Oficjalne zamknięcie festiwalu i ceremonia rozdania nagród odbędzie się w niedzielę, 20 listopada o godz. 3:00 popołudniu w tym samym kinie. Zaproszenie na Galę Zamknięcia kosztuje 35.00 USD i można je nabyć TUTAJ.

Wybrane pokazy odbędą się w kinach AMC Rosemont 12 (9701 N. Bryn Mawr Ave., Rosemont) oraz AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter Ave. przy Central Ave., Skokie). Te idealnie położone kina, wyposażone w projektory najnowszej generacji, oferują bezpłatny parking.

Oprócz kin AMC regularne projekcje festiwalowe odbywać się będą również w Kinie Galeryjnym (1112 North Milwaukee Ave., Chicago); kino dysponuje najwyższej jakości sprzętem cyfrowym, luksusowymi fotelami i nowoczesnym systemem dźwiękowym. Kino posiada niewielki bezpłatny parking.

Wyselekcjonowane filmy będą również dostępne w streamingu online.

Karnet na 7 wybranych filmów w kinach kosztuje 88.00 USD i jest do dostępny TUTAJ. Karnet nie obejmuje Gali Otwarcia i Zamknięcia Festiwalu oraz pokazów specjalnych.

Po szczegółowe informacje należy kontaktować się z biurem PFFA pod numerem: 773-486-9612 lub pod adresem pffamerica@pffamerica.com, a także odwiedzając oficjalną stronę festiwalu: www.pffamerica.com.

Pełny program projekcji festiwalowych  dostępny jest TUTAJ.

34. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce jest organizowany przez The Society for Arts, organizację niedochodową w partnerstwie z Polską Organizacją Turystyczną. Głównymi sponsorami są również Startech Glass oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Wszelkie donacje na Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce podlegają odpisom podatkowym.

Festiwalowi towarzyszy wystawa FINY poświęcona WIELKIEJ DRODZE, którą można oglądać do 5 grudnia br. w The Society for Arts (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago). Kustoszem wystawy jest dr Dorota Lekka.

 

 

Źródło: pffamerica
Foto: YouTube

News Chicago

1 marca świętujemy 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek, 1 marca, odbędzie się koncert celebrujący urodziny Fryderyka Chopina. Będzie to finałowe wydarzenie VIII Festiwalu „Chopin In the City”, który rozpoczął się 22 lutego.

Koncert świętujący 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso będzie wieczorem muzyki wykonywanej przez znanych artystów z poezją wplecioną pomiędzy utwory.

Goście wzniosą również toast w hołdzie wielkiemu kompozytorowi.

Koncert „Świętujemy urodziny Chopina” odbędzie się 1 marca o godzinie 7.30PM, w Akademii Muzyczna Paso przy 5400 Lawler Ave. Chicago, IL 60630. Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu. Można je także zamawiać pod numerem tel. 773 467 9000.

Wystąpią:

  • Grażyna Auguscik – głos
  • Ben Lewis – fortepian
  • Warren Oja – wiolonczela
  • Andrzej Krukowski – czytanie poezji

Więcej informacji na temat wydarzenia i występujących artystów można uzyskać na stronie
www.soundsandnotes.org.

 

Źródło: Sound and Notes
Foto: Sound and Notes, wikimedia
Czytaj dalej

News Chicago

Czy Penelopa wiernie czekała na Odysa? Zobaczcie nową sztukę w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Sztuka „The Penelopiad” („Penelopiada”) to zaskakujący remiks Odysei Homera, opowiedziany przez słynną i wywrotową Margaret Atwood, autorkę przeniesionej na ekran „Opowieść podręcznej”. W Teatrze Goodman będzie grana od 2 do 31 marca.

To jej czas. Penelopa czeka 20 lat na powrót męża z wojny trojańskiej. Teraz, gdy władza przechodzi na cierpliwą żonę Odyseusza – i 12 wiernych pokojówek, które od dawna się nią opiekują – odkrywamy nowe spojrzenie na czuwanie w domu.

„The Penelopiad” wywraca do góry nogami homerycki wizerunek Odysa. Atwood pokazuje świat mitycznych wydarzeń z perspektywy Penelopy, oszukiwanej przez lata żony bohatera, który okazuje się zakłamanym kobieciarzem. Piękna Helena jest zadufaną w sobie kokietką, a dwór zbiorowiskiem postaci o podejrzanych charakterach.

Penelopa nie oszczędza także siebie – jej historia, legendarna wierność i posłuszeństwo, również mogą okazać się tylko mitem, półprawdą wykreowaną dla potrzeb szerszej publiczności.

Margaret Atwood swoją historią celnie podważa ideę mitu. Błyskotliwym osądem i ciętym dowcipem obala schematy myślenia, proponuje nowe możliwości odczytania utrwalonej w tradycji wersji wydarzeń.

Margaret Atwood

„Kiedy myślisz o opowieściach o podróżach, zawsze ktoś zostaje w domu – ale jego historia zwykle nie jest opowiadana. Zabawną, wywrotową powieść Margaret Atwood pochłonęłam w samolocie i od razu uderzyła mnie zmiana paradygmatu w historii, którą wydawało mi się, że dobrze znam” – powiedziała Susan V. Booth, która w 2022 roku została mianowana ósmym dyrektorem artystycznym Goodman Theatre w ciągu 97 lat oraz jest pierwszą kobietą, która objęła tę rolę.

„The Penelopiad” można oglądać od 2 do 31 marca w Albert Theatre, teatrze na 856 miejsc. Bilety w cenie 25–90 USD, można nabyć na stronie GoodmanTheatre.org/Penelopiad lub pod numerem telefonu 312.443.3800.

Przedstawienie trwa 2 godziny i 15 minut z jedna przerwą.

Spektakl jest zalecany dla osób w wieku od 14 lat.

 

Źródło: Goodman Theatre, Broadway World
Foto: YouTube, Broadway World
Czytaj dalej

News Chicago

Bajkowa opera „Czarodziejski Flet” będzie grana dłużej w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Teatralna adaptacja ukochanej opery Mozarta „Czarodziejski Flet” w charakterystycznym stylu Mary Zimmerman to zabawna i pomysłowa historia opowiadająca o fantastycznych przygodach księcia Tamino i księżniczki Paminy. Spektakl przedłużono – na deskach Teatru Goodman można go oglądać do 24 marca.

„Magic Flute” prezentuje „wielką muzykę na małej przestrzeni” z udziałem 10 aktorów i pięciu muzyków orkiestry. W obsadzie są: Marlene Fernandez jako Pamina, Billy Rude jako Tamino, a także Keanon Kyles, Russell Mernagh, Lauren Molina, Tina Muñoz Pandya, Reese Parish, Shawn Pfautsch, Emily Rohm  i Monica West.

W bajkowej fabule spektaklu Książę Tamino (Rude) wyrusza w podróż, by uratować księżniczkę Paminę (Fernandez) – córkę Królowej Nocy (Rohm) – a wszystkiego dokona za pomocą magicznego fletu.

Nie brakuje tu smoków, człowieka – ptaka, prób ognia i wody oraz podziemnych korytarzy.

W czasie spektaklu nie ma napisów – każdy wers mówiony i śpiewany jest we współczesnym języku angielskim, który został „zaadaptowany” przez samą Mary Zimmerman. Jest nawet wzmianka o Lake Shore Drive.

Zamiarem reżyserki było uczynienie „Czarodziejskiego fletu” operą przyjazną rodzinie. Papageno (Shawn Pfautsch) nigdy nie grozi tu popełnieniem samobójstwa. Nie ma też realnego niebezpieczeństwa, że Pamina (Marlene Fernandez) opuści Tamino (Billy Rude) z powodu ignorowania jej.

Nawet zwykle okrutna Królowa Nocy (Emily Rohm) wydaje się mieć po prostu zły dzień.

Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował I Symfonię Es-dur w wieku 8 lat. Dlatego przedstawiciele Teatru Goodman zachęcają do przyprowadzenia na przedstawienie swoich małych geniuszy w wieku powyżej 8 lat.

Spektakl jest wykonywany w języku angielskim. Trwa 2 godziny z 15-minutową przerwą.

Bilety i więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) był kompozytorem, pianistą i wirtuozem innych instrumentów klawiszowych. Jego twórczość związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Źródło: playbill, Goodman Theatre, wikipedia, Choose Chicago, New city stage
Foto: Goodman Theatre/Liz Lauren
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu