Połącz się z nami

News Chicago

Nadchodzi era REAL ID w Stanach Zjednoczonych. Sprawdź co powinieneś o nim wiedzieć!

Opublikowano

dnia

Osoby często podróżujące samolotami krajowymi, mogą wkrótce rozważyć wymianę prawa jazdy na dokument REAL ID w stanie Illinois. Od maja 2023 r. zwykłe prawo jazdy lub stanowy dowód tożsamości przestaną być ważne w przypadku lotów krajowych, wjazdów do baz wojskowych lub obiektów federalnych. Zamiast tego wymagany będzie REAL ID.

Nowa, bezpieczniejsza forma identyfikacji jest obecnie wydawana we wszystkich 50 stanach. Aby jednak ją otrzymać, musisz osobiście wypełnić wniosek i udowodnić swoją tożsamość pięcioma różnymi dokumentami.

Co należy wiedzieć w kwestii REAL ID?

Jak uzyskać REAL ID?

Aby uzyskać REAL ID, należy wypełnić odpowiedni wniosek REAL ID w biurze Sekretarza Stanu wraz z załączeniem pięciu dokumentów potwierdzających tożsamość.

Wniosek należy wypełnić osobiście.

REKLAMA REKLAMA

Potrzebne dokumenty według biura Sekretarza Stanu:

 • amerykański akt urodzenia, albo paszport amerykański, dokument upoważniający do pracy, karta stałego pobytu lub paszport zagraniczny z zatwierdzonym drukiem I-94
 • dowód pełnego numeru ubezpieczenia społecznego (SSN): karta SSN, W-2 lub odcinek wypłaty z pełnym numerem SSN
 • dwa aktualne dokumenty rezydencyjne zawierające pełne imię i nazwisko, np.: rachunek za media, umowa najmu, akt własności lub wyciąg bankowy
 • dowód podpisu, np.: podpisana karta kredytowa lub debetowa, anulowany czek lub aktualny dowód tożsamości w stanie Illinois (lub poza stanem)

Lista innych przykładowych dokumentów potwierdzających tożsamość znajduje się tutaj. Wymagane są dokumenty w formie papierowej a kserokopie nie będą akceptowane.

Strona internetowa Sekretarza Stanu oferuje możliwość wcześniejszego przygotowania się na to, czego potrzebujesz, za pomocą interaktywnej listy kontrolnej.

Co to jest REAL ID i dlaczego mogę go potrzebować?

Według Department of Homeland Services, ustawa REAL ID, uchwalona przez Kongres w 2005 roku:

„ustanawia minimalne standardy bezpieczeństwa dla praw jazdy i dowodów tożsamości wydawanych przez stan oraz zabrania niektórym agencjom federalnym przyjmowania do celów urzędowych licencji i dowodów tożsamości ze stanów, które nie spełniają tych standardów.”

Pierwotnie planowano, że ustawa wejdzie w życie 19 października 2021 r. Jednak ze względu na pandemię COVID termin ten został przedłużony do 3 maja 2023 r. W tym dniu ustawa zostanie przyjęta we wszystkich 50 stanach.

Jaka jest różnica między prawem jazdy w stanie Illinois a REAL ID?

Różnica widoczna gołym okiem to gwiazdka i otaczające ją złote koło w prawym górnym rogu zwyczajnie wyglądającego prawa jazdy Illinois.

Jednak dla urzędników REAL ID oznacza silniejsze standardy bezpieczeństwa.

Skąd mam wiedzieć, czy powinienem otrzymać REAL ID?

Mieszkańcy nie są zobowiązani do uzyskania REAL ID. Może on jednak służyć jako wygodniejsza forma identyfikacji podczas podróży krajowych lub wizyty w placówce federalnej lub amerykańskiej bazie wojskowej.

Na przykład, jeśli podróżujesz samolotem w kraju, możesz rozważyć uzyskanie REAL ID. Jeśli go nie masz, od 3 maja 2023 r. będziesz musiał użyć aktualnego paszportu USA lub karty paszportowej w punkcie kontroli bezpieczeństwa TSA na lotnisku.

Jeśli podróżujesz za granicę, REAL ID nie będzie akceptowalną formą identyfikacji. W takim przypadku musisz użyć paszportu.

Ile czasu zajmuje uzyskanie REAL ID?

Po wypełnieniu wniosku REAL ID i dostarczeniu odpowiednich dokumentów, od ręki otrzymasz tymczasowy, papierowy REAL ID.

Jednak ten tymczasowy REAL ID nie będzie akceptowalną formą identyfikacji w punktach kontrolnych TSA. Aby podróżować samolotem, potrzebujesz stałego REAL ID lub amerykańskiego paszportu lub karty paszportowej.

Stała karta REAL ID zostanie wysłana pocztą w ciągu 15 dni roboczych, w zależności od stanu.

Ile kosztuje wyrobienie REAL ID?

Według stanu, opłata za REAL ID jest taka sama jak za standardowe prawo jazdy lub stan Illinois.

Oznacza to, że koszt prawa jazdy w stanie Illinois lub prawa jazdy z REAL ID wynosi 30 USD. Koszt dowodu tożsamości lub dowodu tożsamości z REAL ID wynosi 20 USD.

Koszt może być jednak niższy, jeśli masz już aktualne, niewygasłe wersje obu tych dokumentów.

Moje prawo jazdy w stanie Illinois nie wygasło. Czy mogę po prostu wymienić go na REAL ID?

Jeśli niedawno odnowiłeś swoje prawo jazdy lub nie wygasa ono przez co najmniej kolejny rok, możesz ubiegać się o REAL ID za jedyne 5 USD. Twój nowy REAL ID zachowa wtedy tę samą datę wygaśnięcia, co pierwotna licencja.

Mieszkańcy mogą również ubiegać się o REAL ID podczas odnawiania prawa jazdy w siedzibie Sekretarza Stanu.

Czy potrzebuję REAL ID, jeśli mam ważny paszport amerykański lub kartę paszportową?

Jeśli posiadasz ważny amerykański paszport lub kartę paszportową, możesz nie potrzebować REAL ID, a rezydenci nie są zobowiązani do jego uzyskania. Jednak REAL ID może służyć jako wygodniejsza forma identyfikacji podczas podróży krajowych lub wizyt w placówce federalnej lub amerykańskiej bazie wojskowej.

 

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/LightFieldStudios/ Daria Kulkova/ YakobchukOlena

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Kandydat na Burmistrza dla Radia Deon: Tylko Jesus Chuy Garcia może pokonać Lightfoot

Opublikowano

dnia

Autor:

Jesus Chuy Garcia, członek Partii Demokratycznej, jako ostatni kandydat zgłosił się do wyborów na burmistrza Chicago, jego nazwisko na liście wyborczej także będzie ostatnie. Na antenie Radia Deon mówił o sobie oraz o swoich nadziejach na zmiany, jakie chciałby zaprowadzić w Wietrznym Mieście, jeśli uda mu się zastąpić Lori Lightfoot na jej stanowisku.

Jesus Chuy Garcia pochodzi z Meksyku. Jest jednym z 11 kandydatów na burmistrza Chicago w wyborach, które odbędą się 28 lutego 2023 roku. Wcześniej starał się o to stanowisko w 2015 roku.

Przybyłem do Stanów Zjednoczonych jako imigrant, gdy miałem 9 lat, w 1965 r. – wspomina nasz Gość, podobnie jak wielu Polaków przyjechało kiedyś do Chicago. 

Garcia przyjechał tu z matką i trojgiem rodzeństwa by dołączyć do mieszkającego tu ojca. Uczęszczał do szkoły katolickiej i publicznej. Studiował na Uniwersytecie Illinois. Zasiadał w zarządzie powiatu Cook, Senacie stanu Illinois, a także Radzie Miasta Chicago przed swoim wyborem do Kongresu.

REKLAMA REKLAMA

Od 2019 roku jest kongresmenem USA w 4. dzielnicy Illinois.

„Kandyduję, bo czuję, że Chicago potrzebuje nowego przywództwa” wyjaśniał na naszej antenie Jesus Chuy Garcia.

Ludzie potrzebują burmistrza, który zjednoczy ich wszystkich, uważa nasz Gość. Przywódcy, który sprawi, że zostaną wysłuchani i poczują się naprawdę reprezentowani.

Jednym z głównych problemów Chicago jest oczywiście przestępczość.

Jesus Chuy Garcia mówi, że jego mieszkańcy zasługują na to, że ich burmistrz zmieni tą rzeczywistość i postrzeganie miasta o 180 stopni.

Funkcjonariusze policji i mieszkańcy powinni współpracować i mieć do siebie nawzajem zaufanie.

„Mieszkam w Chicago od 56 lat, myślę, że wiem jak to osiągnąć” – podkreśla Gość Radia Deon.

Jesus Chuy Garcia uważa także, że jest najbardziej doświadczonym, wśród osób kandydujących na stanowisko burmistrza.

Nasz Gość przypomina, że jako kongresmen dbał o sprawy ludzi przez ostatnie dwa lata; sukcesem było zapewnienie szczepionek przeciwko Covid-19 dla wszystkich, pomoc federalna w postaci czeków „stimulus”, rozwój infrastruktury czy tworzenie miejsc pracy.

Życzymy powodzenia w wyborach.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Aresztowany za oddawanie moczu w barze. Policjanta z Chicago zatrzymano w St. Pete Beach

Opublikowano

dnia

Autor:

W powiecie Pinellas aresztowano policjanta z Chicago, przebywającego na wakacjach w St. Pete Beach. Funkcjonariusze poinformowali, że powodem zatrzymania było to, że oddał on mocz do maszyny do lodu w barze.

Incydent miał miejsce około godziny 12:30 w nocy w poniedziałek w barze Jimmy B’s w hotelu Beachcomber, położonym przy 6200 Gulf Blvd.

Pracownik baru powiedział policjantom, że zastał mężczyznę „sikającego na lód w maszynie”, zgodnie z raportem z aresztowania. Policjant został zidentyfikowany jako 30-letni Henry Capouch,

Kiedy pracownik powiedział mężczyźnie, żeby przestał, Capouch zaczął go wyzywać i popychać. Następnie popchnął ochroniarza przy barze, zeznała ofiara.

REKLAMA REKLAMA

W protokole z aresztowania napisano, że gdy policja przyjechała na miejsce zdarzenia, pracownik i ochroniarz zaprowadzili ich na plażę, gdzie Capouch był ze swoją dziewczyną.

„Oskarżony aktywnie stawiał opór i początkowo nie wykonywał zgodnych z prawem poleceń podczas zatrzymania”

– napisali posłowie w swoim oświadczeniu o aresztowaniu.

Capouch został aresztowany i oskarżony o pobicie i zakłócanie porządku.

Baza danych miasta Chicago dotycząca pracowników sektora publicznego wymienia Capoucha jako funkcjonariusza policji, który pracuje w Departamencie Policji w Chicago od listopada 2017 r.

Rzecznik agencji potwierdził, że Capouch został „zwolniony z uprawnień policyjnych” do czasu zakończenia wewnętrznego dochodzenia.

 

Źródło: fox13
Foto: Pinellas Police Department, booking.com
Czytaj dalej

News Chicago

Tylko do jutra możesz się starać o pomoc od miasta. Złóż wniosek o 500 dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Tylko do 9 grudnia można złożyć wniosek o pomoc w wysokości 500 dolarów. Chicago oferuje wsparcie uprawnionym mieszkańcom w ramach nowego programu. Pomoc jest skierowana do mieszkańców mających dorosłe osoby na utrzymaniu.

Jednorazowe płatności będą administrowane za pośrednictwem programu o nazwie Chicago Resiliency Fund 2.0, ogłoszonego przez miasto na początku tego roku, który „ma na celu zapewnienie pomocy pieniężnej mieszkańcom Chicago, którzy mogli zostać pominięci w wypłacie stimulus COVID-19”.

„Fundusz ma na celu wsparcie mieszkańców, którzy mieli trudności z dostępem i kwalifikacją do federalnych płatności zapomogowych w 2020 r., w tym funduszy pomocowych COVID-19” – czytamy na stronie internetowej miasta.

Obecna runda płatności jest skierowana do mieszkańców z dorosłymi osobami na utrzymaniu lub opiekunów osób dorosłych.

Dwie organizacje zostały zobowiązane do przyjmowania wniosków: The Association House Chicago i Chinese Mutual Aid Foundation.

REKLAMA REKLAMA

Uprawnieni mieszkańcy będą musieli złożyć wniosek online, a odbiorcy zostaną wybrani na drodze losowania. Zwycięzcy będą musieli okazać dowód, że się kwalifikują. Dozwolony jest tylko jeden wniosek na gospodarstwo domowe.

Według władz miasta wybranych zostanie ponad 4000 beneficjentów wsparcia.

Podania należy składać do 9 grudnia, ale drugi termin zostanie otwarty także pod koniec grudnia dla nieudokumentowanych mieszkańców i pracujących w domu.

Czy kwalifikujesz się do obecnej rundy pomocy? Oto wymagania:

 • Mieszkasz w mieście Chicago
 • Masz ukończone 18 lat
 • Twój poziom dochodu gospodarstwa domowego spadł do 300% federalnego poziomu ubóstwa (FPL) lub poniżej
 • Złożyłeś podatki w 2019 r. oraz informację o posiadaniu na utrzymaniu osoby w wieku 17 lat lub starszej

Aby określić, czy Twój dochód spełnia próg udziału w programie, zobacz, ile możesz zarabiać na podstawie liczby osób w gospodarstwie domowym:

 1. 40 770 $
 2. 54 930 $
 3. 69 090 $
 4. 83 250 $
 5. 97 410 $
 6. 111 570 $
 7. 125 730 $
 8. 139 890 $

W przypadku wnioskodawców z więcej niż ośmioma osobami w domu należy dodać 4720 USD na każdą osobę w gospodarstwie domowym.

Na początku tego roku Chicago uruchomiło miesięczny program pomocy dla rodzin o niskich dochodach, dający miesięczne wsparcie o wysokości 500 USD, ale program ten różni się od obecnej opcji jednorazowej płatności.

W lutym biuro burmistrz Chicago Lori Lightfoot ogłosiło serię inicjatyw na rzecz walki z ubóstwem.

Więcej informacji i szczegółów na temat składania wniosków przez Internet można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Fabio Camandona/ insta_photos/Motortion
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu