Połącz się z nami

News Chicago

Mariano’s i Jewel-Osco połączą się w spożywczego giganta. Razem dadzą radę Walmartowi?

Opublikowano

dnia

Mieszkańcy Chicago w coraz większym stopniu odchodzą od sklepów stacjonarnych, a mimo to dwaj najwięksi sprzedawcy w mieście, Mariano’s i Jewel-Osco, ogłosili plany połączenia działalności. Firma macierzysta Mariano, Kroger, kupi właściciela Jewel, Albertsona, za 24,6 miliarda dolarów.

Połączona firma stworzyłaby sieć spożywczą z liczbą ponad 5000 sklepów. A właściciele uważają, że fuzja pomoże im lepiej konkurować z Walmartem, Amazonem i innymi dużymi firmami, które weszły do ​​biznesu.

Kroger, który jest właścicielem Mariano’s, zaoferował w piątek 20 miliardów dolarów za Albertsons Cos. Kroger przejmie również 4,7 miliarda dolarów długu Albertsons.

Albertsons jest mniejszą z tych dwóch firm, ale dzięki swoim sklepom Jewel jest liderem rynku w rejonie Chicago.

Warunki rynkowe w Chicago mogą zwrócić uwagę federalnych regulatorów antymonopolowych, którzy muszą zatwierdzić połączenie. Nie wiadomo, czy jakiekolwiek lokalizacje w rejonie Chicago zmienią się lub otrzymają nową nazwę.

Pod względem udziału w rynku Kroger jest drugim w kraju sklepem spożywczym, a wraz z Mariano’s prowadzi 44 sklepy w Chicago. Jewel ma blisko 190 sklepów w mieście.

Sklep spożywczy nr 1 w Ameryce pod względem udziału w rynku to Walmart, który ma 9 sklepów w Chicago. W całym kraju jest ich ponad 5000.

Umowa połączenia dwóch sieci spowoduje zwolnienia pracowników sklepów. Fuzja mogłaby zaoszczędzić także około 1 miliard dolarów rocznie na niższych kosztach administracyjnych, wydajniejszej produkcji i dystrybucji oraz wspólnych inwestycjach w technologię.

Właściciele obiecują niższe ceny i lepsze sklepy dla klientów, wyższe płace dla pracowników i większe zyski dla akcjonariuszy.

Mariano’s została założona w 2010 roku i przyciągnęła uwagę szefów kuchni i miłośników restauracji. Firma była stałym elementem Chicago Gourmet, corocznego festiwalu jedzenia i wina, który odbywa się w Millennium Park, współpracując z oryginalnym Check, Please!

W pewnym momencie mieściły się w nim kawiarnie marki Rare Tea Cellar, sprzedawcy wykwintnej żywności dla wielu ekskluzywnych restauracji.

Ta ambicja osłabła po tym, jak Kroger przejął władzę w 2015 roku, czyniąc Mariano’s podobnym do jego 2800 sklepów w całym kraju.

Próbując wypełnić powstałą lukę współzałożyciel Mariano’s, Bob Mariano, otworzył w zeszłym roku Dom’s Kitchen & Market w Lincoln Park z częścią gastronomiczną, która zawiera słynną na całym świecie pizzę Bonci.

Planowane są również sklepy w Old Town i na West Loop. Założyciel Au Cheval, Brandon Sodikoff, zajmuje się ich projektowaniem i ofertą restauracyjną.

Jewel – Osco istnieje od 1899 roku. W latach 60. kupił Osco Drugs, dodając aptekę do wielu sklepów. CVS kupiło samodzielne lokalizacje Osco w 2007 roku i przekształciło je w swoją markę.

Nazwa Osco przetrwała jako apteki sklepowe w wybranych lokalizacjach Jewel. Rodzic Jewel, Albertsons, który przejął firmę w 1999 roku, ma 2200 sklepów w całych Stanach Zjednoczonych o nazwach takich jak Safeway i Tom Thumb.

Oczekuje się, że transakcja zostanie zatwierdzona przez organy regulacyjne na początku 2024 r.

Według analityka J.P. Morgan, Kena Goldmana, sklepy łącznie kontrolowałyby około 13% amerykańskiego rynku spożywczego, zakładając sprzedaż lub zamknięcie około 400 sklepów z powodów antymonopolowych.

Mimo to jest to odległa miejsce po 22% udziale Walmarta. Amazon, który kupił Whole Foods w 2017 roku, jest również rosnącym graczem w branży, z 3% udziałem. Magazyn Costco kontroluje 6%.

 

 

Źródło: chicago.eater, suntimes
Foto: You Tube, istock/:gorodenkoff
REKLAMA REKLAMA

News USA

Wybierasz się w podróż na Święto Dziękczynienia? Tankuj w Sheetz. Sieć obniżyła ceny paliwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Z okazji Święta Dziękczynienia 2022 Sheetz obniżył ceny paliwa na ograniczony czas. Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym 20 listopada, sieć restauracyjna i ogólnospożywcza będzie oferować benzynę bezołowiową 88 za 1,99 dolara za galon od 21 do 28 listopada.

„Dzięki tej obniżce nasi klienci będą mogli tankować swoje pojazdy benzyną bezołowiową 88 po znacznie obniżonej cenie. Wykorzystując zniżki i punkty premiowe, niektórzy klienci mogą nawet kupować benzynę poniżej dolara za galon” ogłosił Nick Ruffner, kierownik ds. public relations w Sheetz.

Ta ograniczona promocja jest sposobem sieci na „rozpoczęcie sezonu świątecznego” i będzie dostępna tylko w wybranych sklepach, napisał Sheetz w swoim oświadczeniu.

Świąteczna cena sieci będzie dostępna tylko w 368 sklepach Sheetz oferujących benzynę bezołowiową 88.

„Bezołowiowa 88 to świetna opcja dla większości dzisiejszych kierowców na drogach, jest zatwierdzona przez EPA do stosowania we wszystkich pojazdach wyprodukowanych w 2001 roku lub nowszych. ” – dodał Ruffner.

„Sheetz jest firmą rodzinną i jest przez nią zarządzana i zawsze szukamy sposobów, aby pomóc społecznościom, którym służymy”- skomentował w ogłoszeniu Travis Sheetz, prezes i dyrektor generalny Sheetz.

Promocja będzie trwała do 28 listopada.

Będzie oferowana klientom, którzy dołączą do My Sheetz Rewardz i kupią benzynę bezołowiową 88 podczas świątecznej oferty specjalnej, co zaowocuje punktami wymienialnymi na zniżki na paliwo i wybrane artykuły spożywcze lub napoje.

„Cieszymy się, że możemy rozszerzyć tę ofertę dla naszych klientów, ponieważ wielu z nich wyrusza w drogę na Święto Dziękczynienia” — dodał Travis Sheetz.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/ hapabapa
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

1000 dolarów premii dla nowych pracowników CTA. Zatrudnij się jako kierowca lub mechanik autobusu

Opublikowano

dnia

Autor:

Próbując rozwiązać ciągnące się problemy z usługami nękające agencję, Chicago Transit Authority wyda 80 milionów dolarów na przyciągnięcie nowych pracowników do obsługi autobusów i pociągów. Daje m.in. 1000 dolarów premii za podpisanie kontraktu.

CTA nęka brak siły roboczej, kwestie bezpieczeństwa i niezawodności ustalonych kursów.

Wraz ze wzrostem presji opinii publicznej, oblegany prezydent CTA Dorval Carter Jr. pojawił się przed Radą Miasta w zeszłym tygodniu, mówiąc, że problemy z niezawodnością wynikają z „poważnego niedoboru siły roboczej”, która wynosi 700 kierowców autobusów i 200 operatorów pociągów.

CTA da wszystkim nowym mechanikom, kierowcom autobusów i operatorom pociągów premię w wysokości 1000 USD.

Pracownicy muszą pozostać w CTA przez co najmniej rok, aby zachować premię, poinformowali urzędnicy.

Nowo zatrudnieni pracownicy związkowi i obecni pracownicy również otrzymają 3-procentową premię za każde sześć miesięcy pozostania w pracy do grudnia 2023 r.

Premie będą wypłacane w formie ryczałtów co sześć miesięcy, maksymalnie do 1500 USD dla operatorów autobusów i pociągów oraz 1200 USD dla innych pracowników. Świadczenie to nie dotyczyłoby mechaników autobusów i mechaników wagonów zatrudnionych w latach 2022 i 2023.

CTA podniesie również pensje początkowe do 2024 roku.

Nowi mechanicy autobusów i osoby zajmujące się naprawami wagonów zwykle zaczynają od 80 procent normalnej stawki godzinowej, ale teraz zaczną od 100 procent stawki: od 39 do 40 dolarów za godzinę, poinformowali urzędnicy.

Początkowe stawki dla przewoźników autobusowych i kolejowych wzrosną z 24 do 28 dolarów za godzinę, a następnie do około 30 dolarów za godzinę. Według CTA czas potrzebny im na osiągnięcie najwyższej płacy również zostanie skrócony o rok.

Agencja tranzytowa ustala całkowity koszt zachęt na około 80 milionów dolarów w ciągu dwóch lat.

„Każda branża stanęła przed wyzwaniami związanymi z przyciąganiem nowych pracowników i zatrzymywaniem obecnych, a jest to problem, który szczególnie wpłynął na branżę tranzytową” – powiedział Carter w oświadczeniu.

„Aby CTA zatrudniało i zatrzymywało najlepszych pracowników, musimy zrobić wszystko, aby CTA było jeszcze bardziej atrakcyjnym pracodawcą.”

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, istock/:monkeybusinessimages
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Ile musisz zarabiać by spłacać kredyt hipoteczny za dom na Florydzie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Zgodnie z nowym raportem Redfin „typowy” amerykański nabywca domu musi teraz zarabiać 107 000 USD rocznie, aby pozwolić sobie na spłatę miesięcznych rat kredytu hipotecznego za zakup „typowego” domu w USA. To o 46% więcej niż rok temu.

Średnia miesięczna spłata kredytu hipotecznego wynosi 2682 USD, zgodnie z raportem. Oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych zaczęło rosnąć w zeszłym roku ze względu na pandemię, boom zakupowy i gwałtowny wzrost cen. Z kolei teraz bije rekordy w związku z inflacją i podwyżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

„Wysokie stawki zmuszają kupujących do ponownego przemyślenia swoich priorytetów, ponieważ wielu z nich nie może już sobie pozwolić na wymarzony dom w wybranej przez siebie lokalizacji” – wyjaśnia agentka Redfin z Waszyngtonu, Chelsea Traylor.

„Jeśli kilka miesięcy temu miałeś budżet w wysokości 900 000 USD, rosnące stawki oznaczają, że teraz wynosi on około 700 000 USD – a sprzedawcy nie obniżają cen na tyle, aby zrekompensować tę zmianę” – mówi Traylor.

„Dlatego kupujący szukają nieruchomości dalej od miasta, w bardziej przystępnych obszarach lub czekają, aż ceny i/lub stawki spadną przed podjęciem decyzji o kupnie domu”.

Jeśli mieszkasz na Florydzie lub chcesz się przeprowadzić na Florydę i chcesz kupić dom, ważne jest, aby pamiętać, że koszty spłaty kredytu hipotecznego w całym Słonecznym Stanie gwałtownie wzrosły w ostatnich latach.

Oto ile trzeba zarabiać, by kupić dom na Florydzie:

Miami

Właściciele domów muszą tu zarabiać rocznie 128 892 USD, co stanowi wzrost o 63,7% w stosunku do zeszłego roku.

North Port

Kupujący w North Port będą musieli zarabiać 131 535 USD rocznie, aby pozwolić sobie na miesięczną spłatę kredytu hipotecznego w tym mieście. To wzrost o 73,9% w stosunku do pensji w wysokości 75 658 USD, która była potrzebna w zeszłym roku.

Raport Redfin wymienia North Port jako miasto w USA z największym procentowym wzrostem kosztów.

Tampa

Nabywcy domów w Tampie powinni zarabiać 101 682 USD, aby kupić tutaj dom.

Cape Coral

Kupujący domy w Cape Coral będą musieli zarobić co najmniej 104 943 USD, aby tu mieszkać.

Orlando

Osoby, które chcą kupić dom w tym popularnym miejscu turystycznym, potrzebują aż 104 943 USD rocznych zarobków.

Fort Lauderdale

Tu kupujący będą musieli zarabiać 105 751 USD, aby kupić dom w tej okolicy.

Jacksonville

Jacksonville ma niższe koszty w porównaniu z innymi miastami Florydy. Nabywcy domów muszą zarabiać rocznie 97 651 USD aby ich było stać na spłatę kredytu.

West Palm Beach

To potrzebne są zarobki na wysokości co najmniej 115 707 USD.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/Motortion
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu