Połącz się z nami

Kościół

Bez wiary i nadziei wojna zniszczy nie tylko budynki, ale także człowieka

Opublikowano

dnia

Rakiety przynoszą śmierć. Codziennie w Ukrainie giną ludzie. Świat już się do tego przyzwyczaił. Jest zmęczony tą wojną. Bez wiary w to, że dobro zwycięży zło, wojna zniszczy nie tylko budynki i marzenia, ale także człowieka – mówi s. Irena Maszczycka, psycholog kryzysowy. Mieszkając w ukraińskiej Winnicy na co dzień pracuje z rannymi żołnierzami, prowadzi przedszkole, od początku wojny zaangażowana jest w pomoc żołnierzom i ludności cywilnej.

W rozmowie z Family News Service s. Irena Maszczycka opowiada m.in. jak obecnie wygląda sytuacja w Ukrainie, czego najbardziej boją się jej podopieczni, dlaczego zdecydowała się pozostać w kraju ogarniętym wojną oraz o tym, jak agresja rosyjska zmieniła Ukraińców.

Jak obecnie wygląda sytuacja w Ukrainie?

S. Irena Maszczycka: Obecnie sytuacja wygląda trochę lepiej. Trwa kontrofensywa, w związku z tym pojawiała się nadzieja, że ta wojna zmierza w kierunku wyzwolenia okupowanych terytoriów oraz zwycięstwa, o które Pana Boga nieustannie prosimy.

Siostry rodzinnym miastem jest Winnica. Ile ofiar pochłonęła wojna w tym mieście?

Oficjalne dane mówią, że śmierć poniosło ponad 400 żołnierzy województwa winnickiego.

Natomiast osób zaginionych jest o wiele więcej. Mogli zginąć na okupowanych terytoriach, ale mogą być też w niewoli. Walery Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, mówił ostatnio o tysiącach zabitych żołnierzy. Jeśli zaś chodzi o ofiary wśród ludności cywilnej to w całej Ukrainie są to dziesiątki tysięcy ludzi, nawet trudno określić ich konkretną liczbę.

Zastanawiała się Siostra nad tym, czy wyjechać, by ratować swoje życie?

Nie. Chyba zwariowałabym, gdybym była w Polsce i słuchała o tym wszystkim w mediach. Na miejscu angażuję się w pomoc żołnierzom i ludności cywilnej, załatwiam różne sprawy, podtrzymuję ludzi na duchu. Jestem zaangażowana w pomoc od początku wybuchu wojny. Chociaż dla nas wojna trwa już tak naprawdę 8 lat.

Była siostra uczestniczką Majdanu, potem zaangażowała się w działalność Kryzysowej Służby Psychologicznej.

W 2014 roku byłam aktywnym uczestnikiem Majdanu, w samym epicentrum. Także wtedy, gdy 20 lutego zastrzelonych było tam najwięcej osób. Nie spodziewałam się jednak, że zło tak bardzo się rozleje. W ostatnim czasie jako psycholog kryzysowy pracowałam z żołnierzami rannymi w Winnicy. Wywoziłam dzieci z przyfrontowych miast. Nie straciłam ani chwili.

„Rakiety mogą się pojawić w każdym momencie”

Winnica była ostrzelana już 6 razy.

Rakiety przynoszą śmierć, podobnie jak ostrzały wojsk rosyjskich. Ostatni ostrzał w centrum Winnicy zabrał życie trojgu dzieci. Te rakiety mogą się pojawić w każdym momencie. Ich wyloty poprzedzają alarmy. Teraz ten dźwięk jest przez mieszkańców traktowany jako znak zbliżającego się niebezpieczeństwa, i tego, że należy podjąć działanie.

Nie bała się siostra o życie?

W połowie lipca, kiedy nastąpił ostrzał rakietowy w centrum Winnicy, poczułam ogromny strach. W wyniku ataku na ośrodek zdrowia, biurowiec, dom kultury i budynki mieszkalne zginęło 28 osób, z czego troje dzieci, ponad sto osób rannych.

Przez kolejnych kilka nocy nie spałam w swoim pokoju, tylko na korytarzu, tam, gdzie nie ma okien. Czułam się bezpieczniej. Potem ten strach minął.

Natomiast, jak tylko usłyszę dźwięk alarmu, to pojawia się trwoga.

Zaczynam się modlić i prosić zastępy anielskie o pomoc, aby żołnierze przechwycili te rakiety i by one nikomu nie przyniosły śmierci.

Nie ma siostra wrażenia, że na Zachodzie ta wojna w Ukrainie nieco spowszedniała?

Codziennie w Ukrainie giną ludzie. Mam takie wrażenie, że świat już się do tego przyzwyczaił.

W mediach codziennie podawane są statystyki. Świat już jest zmęczony tą wojną. Dużo zła też dzieje się w świecie. Ludzie zmagają się z podwyżkami cen za żywność, energię, gaz, mają problemy z opłatami rachunków.

Często spotykam się też ze stwierdzeniem, że temu wszystkiemu winna jest Ukraina. To nie jest tak! Rosja rozpoczęła wojnę, a nie Ukraina.

Niestety światem rządzi pieniądz i to, co się dzieje, uświadamia nam, że jest on niestety ważniejszy niż ludzkie życie. Jest aż 18 krajów, które choć deklaratywnie wspierają Ukrainę, to pomagają Rosji obchodzić sankcje.

Być może gdyby była większa świadomość zatrzymania Rosji wśród innych państw, to inaczej by to wszystko wyglądało.

Terrorystów należy nazywać po imieniu.

Gdy rozmawiam z ludźmi, którzy nam pomagają, to widzę, że są zainteresowani. Ostatnio zbierałam pieniądze na zakup samochodu dostawczego i udało mi się zebrać całą sumę w kilka tygodni. To potwierdza, że ludzie są wrażliwi na drugiego człowieka.

Walka o człowieczeństwo w czasie wojny

Wiara też odgrywa rolę w przetrwaniu?

Wiara daje nam motywację do działania, nadaje sens życiu. Jesteśmy w trakcie dużego projektu, który realizujemy razem z Niemcami. Chodzi o rozbudowę przedszkola, które prowadzimy.

Wynajęliśmy pomieszczenie, w którym przeprowadziliśmy remont. Przenieśliśmy do tego budynku naszą placówkę. Natomiast budynek przedszkola przejdzie modernizację i zostanie powiększony o dwa piętra.

Niektórzy na te moje zamierzenia reagują śmiechem. „Wojna w kraju, a ty zaczynasz budowę” – mówią.

I co siostra na to?

Potrzeb jest dużo, ale ja ufam Bogu i wierzę, że to ma jakiś sens.

Gdyby człowiek nie miał wiary, to wojna zniszczy nie tylko budynek, plany i marzenia, ale również człowieka.

Dlatego tak ważna jest nadzieja, że z największego zła Bóg jest w stanie wyprowadzić dobro. Nie wiem co będzie dalej, ale jeśli zginę, to także ufam, że to była dla mnie najlepsza droga.

Dzieci też mają taką nadzieję?

U dzieci, które są w przedszkolu z Winnicy, rzadko widzę strach. Lękami reagują te dzieci, które były przesiedlone z terenów okupowanych przez Rosjan. Bardzo często się jąkają, powtarzają ciągle te same wyrazy i zdania. Widać u nich niepewność.

Ile dzieci jest pod waszą opieką?

Na liście jest 90 dzieci. Około 30 procent z nich to dzieci przesiedleńców. W naszym przedszkolu są też dzieci, których ojcowie zginęli na froncie.

Niedawno odbył się pogrzeb taty jednej z dziewczynek. Mężczyzna służył w armii ukraińskiej i został zastrzelony. Są też dzieci, których ojcowie lada dzień zostaną włączeni w szeregi wojska.

Zostać czy wyjechać?

Tu, na miejscu, o wiele jest łatwiej przeżyć to wszystko mentalnie i duchowo, mieć nadzieję i spodziewać się zwycięstwa Ukrainy. W mediach pewne informacje są wyolbrzymiane, albo nie pojawiają się wcale.

Byłam zaskoczona reakcją ludzi, którzy po kilku miesiącach powracali tu, do nas i mieli wątpliwości, czy kraj się odrodzi i czy damy radę zwyciężyć to zło.

Wśród ludzi, z którymi tu rozmawiam, panuje duch nadziei, tego że dobro zwycięży zło.

Oni mają świadomość tego, że zwycięstwo kosztuje.

Jak wojna zmieniła Ukraińców?

Czuć ducha jedności.

Było u nas takie popularne powiedzenie: „Moja chata skraju” („Mój dom z boku”). Wraz z początkiem wojny to się zmieniło. Mówiło się „moja chata wszędzie”.

To było niesamowite jak ludzie zgłaszali się, na początku wojny, do wojska i obrony terytorialnej. Każdy chciał pomóc, a nie bezczynnie siedzieć w domu. Wszyscy poczuli pragnienie bycia we wspólnocie, działania, aby w konkretny sposób przybliżyć naszą ojczyznę do zwycięstwa.

Family News Service

 

 

Foto:  Archiwum s. Ireny Maszczyckiej

News USA

Katolickie uczelnie w USA mają powiązania z przemysłem aborcyjnym

Opublikowano

dnia

Autor:

Najnowsze badanie przeprowadzone przez organizację pro-life, Students for Life of America (SFLA), ujawnia, że dziesiątki amerykańskich szkół chrześcijańskich, w tym liczne instytucje katolickie, utrzymują różnego rodzaju powiązania z przemysłem aborcyjnym, w szczególności z Planned Parenthood. O sytuacji, która nie powinna mieć miejsca mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Raport zatytułowany „Christian Schools Project 2024”, sporządzony przez Demetree Institute for Pro-Life Advancement, działający przy Students for Life of America SFLA, wskazuje na alarmujące dane: spośród 732 badanych szkół chrześcijańskich ponad 80 miało powiązania z dostawcami usług aborcyjnych.

Szkoły oceniano na podstawie liczby takich naruszeń, przy czym najniższe oceny, „F”, otrzymały instytucje, które miały cztery lub więcej powiązań z przemysłem aborcyjnym.

Katolickie uczelnie z niskimi ocenami

W raporcie wymieniono m.in. trzy katolickie instytucje, które otrzymały ocenę „F”: Boston College, Santa Clara University oraz St. Elizabeth University. Szkoły te zostały wskazane za liczne naruszenia, w tym oferowanie zasobów związanych z Planned Parenthood.

Uniwersytet Santa Clara z kolei zasugerował na swojej stronie internetowej, że jego ośrodek zdrowia może kierować pacjentów do Planned Parenthood, a także zorganizował sympozjum badające „prawa antyaborcyjne i antytrans”, co również zostało zaliczone jako naruszenie.

Ogółem 17 katolickich uczelni zostało zidentyfikowanych jako posiadających powiązania z dostawcami usług aborcyjnych lub promujących zasoby związane z aborcją.

Boston College

Wzrost wsparcia dla przemysłu aborcyjnego po uchyleniu Roe v. Wade

Students for Life of America SFLA wskazuje w swoim raporcie, że poparcie dla aborcji wśród amerykańskich szkół chrześcijańskich wzrosło o 10% od 2022 roku, co wiąże się z decyzją Sądu Najwyższego o uchyleniu wyroku Roe v. Wade.

Instytucje akademickie, które wcześniej były neutralne w sprawie aborcji, coraz częściej angażują się w działalność wspierającą dostawców usług aborcyjnych.

Jednakże, jak wskazuje raport, istnieje także pozytywna tendencja. Kilkanaście szkół zerwało powiązania z przemysłem aborcyjnym po pierwszym kontakcie z badaczami w 2024 roku, a liczba uczelni wspierających lokalne centra pomocy kobietom w ciąży wzrosła o 32%. Szkoły te otrzymały ocenę „A+” za swoje zaangażowanie w afirmację życia.

Santa Clara University

Reakcje na wyniki raportu

Raport nie spotkał się z oficjalnymi odpowiedziami ze strony wymienionych instytucji katolickich, mimo że organizacja SFLA skierowała zapytania w tej sprawie.

Tymczasem badanie prowadzone przez SFLA od 2021 roku doprowadziło do zerwania aż 54 powiązań z przemysłem aborcyjnym przez różne instytucje, co według organizacji stanowi zachęcający krok w kierunku promowania wartości pro-life w środowiskach akademickich.

 

Źródło: cna
Foto: Santa Clara University, Boston College
Czytaj dalej

Kościół

Nagrody Ratzingera 2024: amerykański teologi i japoński rzeźbiarz konwertyta

Opublikowano

dnia

Autor:

Ogłoszono tegorocznych laureatów Nagrody Ratzingera. Zostali nimi irlandzko-amerykański teolog prof. Cyril O’Regan oraz japoński rzeźbiarz, konwertyta Etsurō Sotoo. Nagroda Ratzingera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień z zakresu teologii. Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury i sztuki.

Prof. O’Regan urodził się w 1952 r. w Irlandii, ale studia z zakresu filozofii i teologii odbył już w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Yale. Zajmuje się głównie teologią systematyczną i historią chrześcijaństwa.

Jego najważniejsze prace dotyczą między innymi Hegla, odrodzenia gnozy w czasach współczesnych, Balthasara, Newmana i Ratzingera. Wykłada teologię systematyczną na Uniwersytecie Notre Dame w USA.

Etsurō Sotoo jest natomiast pierwszym przedstawicielem Dalekiego Wschodu i pierwszym rzeźbiarzem, który otrzyma Nagrodę Ratzingera. Urodził się w 1953 r. w Fukuoka w Japonii. W 1978 r. podczas wizyty w Hiszpanii odkrył dzieła Antonia Gaudiego i był pod wielkim wrażeniem Bazyliki Sagrada Familia. Zgłosił się do pracy przy jej ukończeniu.

Jako rzeźbiarz pracował w szczególności przy Fasadzie Narodzenia. Nawrócił się na chrześcijaństwo, pozostał wielkim wielbicielem Gaudiego, zaangażowanym w jego proces kanonizacyjny.

Nagrody Ratzingera wręczy 22 listopada w Watykanie kard. Pietro Parolin. Tego samego dnia rano w Grotach Watykańskich odprawiona zostanie Msza św. przy grobie Benedykta XVI. Następnie dwaj laureaci zostaną przyjęci przez Papieża Franciszka.

Autor: Krzysztof Bronk – Watykan
Foto: CENTRE of THEOLOGY and PHILOSOPHY
Czytaj dalej

Kościół

W hołdzie dziedzictwu Jana Pawła II: Dokument KUL zdobywa międzynarodowe uznanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Dokument „Wypłyń na głębię”, poświęcony Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, w reżyserii Damiana Bieńka z Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL został nagrodzony na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów „NIEPOKALANA 2024”.

– Poziom festiwalu był bardzo wysoki. Większość nagrodzonych filmów to prace zespołów realizacyjnych ogólnopolskich mediów. Dla mnie to ogromny zaszczyt móc reprezentować uniwersytet, który tak mocno związany jest ze świętym Janem Pawłem II – powiedział reżyser Damian Bieniek, tuż po odbiorze II Nagrody w kategorii Programy i Widowiska Telewizyjne XXXVIII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalana 2024”.

– Mamy już plany na zintensyfikowanie filmowej działalności KUL. Mam na myśli festiwale ogólnopolskie oraz międzynarodowe. Na kolejnej edycji festiwalu “Niepokalana” o miejsce na podium będzie walczył dokument „Anatomia Wolności” o doktorze Zygmuncie Klukowskim – dodaje reżyser.

Zdjęcia do dokumentu “Wypłyń na głębię”, w którym współpracownicy, świadkowie życia papieża Polaka mówią o historii, teraźniejszości i przyszłości Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, zespół KUL: Monika Stojowska, Damian Bieniek i Paweł Piwowarski, pod kierownictwem red. Pawła Rozwoda, w ścisłej współpracy z ks. dr prałatem Pawłem Ptasznikiem, przewodniczącym Fundacji, ks. Dariuszem Giersem pełnomocnikiem rektora KUL ds. promocji integralnego rozwoju człowieka, administratorem FJP2 i ks. dr Pawłem Rytel-Andrianikiem, szefem polskiej sekcji Vatican News, realizował w Rzymie, w lutym 2024 roku.

Film ma również wątek lubelski – występują w nim osoby związane z Domem Fundacji Jana Pawła II, stypendyści, studencki KUL.

– Doceniam i jestem pełen radości, gdy słyszę o sukcesach uniwersytetu, w tym przypadku Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL. Idąc z duchem czasu, potrafimy mądrze wykorzystywać współczesne formy przekazu w promowaniu wartości oraz dziedzictwa jakie pozostawił dla świata Jan Paweł II, nasz profesor – podkreśla rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, który sprawuje piecze nad projektem medialnym poświęconym papieżowi Polakowi.

Kiedy można spodziewać się projekcji filmu?

Trwają ustalenia pomiędzy uniwersytetem a Watykańską Fundacją Jana Pawła II.

– Mamy nadzieję, że na jesieni film zaprezentujemy szerszej publiczności. W październiku przypadają dwie ważne rocznice związane z Janem Pawłem II oraz powołaniem Fundacji. Będziemy informowali – mówi Monika Stojowska, wicerzecznik prasowy KUL.

Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL jest jedną ze strategicznych jednostek uniwersytetu. Sekcja video, prasowa, fotograficzna, social mediów przygotowuje i publikuje kilkaset materiałów multimedialnych rocznie. KUL od czterech lat jest w czołówce polskich uniwersytetów jeśli chodzi o aktywność medialną.


——
Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „Niepokalana” organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbe służy wspieraniu rozwoju twórczości filmowej, telewizyjnej, radiowej i multimedialnej, pozostającej w zgodzie z Katolicką Nauką Społeczną.

Jego Ideą jest udostępnienie nagrodzonych prac szerokiej publiczności oraz wytypowanie najbardziej wartościowych filmów i ich promocji w kraju i za granicą. Festiwal w tym roku odbył się po raz 38.

KUL

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu