Połącz się z nami

News Chicago

Skrzypek na Dachu w Chicago tylko do piątku! Nie przegapcie nowej wersji kultowego musicalu

Opublikowano

dnia

Wspaniały, pełen rozmachu musical „Skrzypek na dachu” mówiący o ponadczasowych, nieprzemijających wartościach od dziesięcioleci olśniewa publiczność. Całkiem nowa wersja spektaklu zajmuje centralne miejsce w repertuarze Lyric Opera of Chicago od 17 września.  Ale musical będzie grany tylko do 7 października. Nie przegapcie niezwykłego widowiska!

Spektakl koncentruje się wokół historii Tewje, którego w tej produkcji zagra debiutujący Steven Skybell.

W oparciu o znaną na całym świecie książkę Szolema Alejchema musical przedstawia rodzinę mieszkającą w Anatewce, a Rosji w 1905 roku: pracowitego mleczarza Tewje, jego żonę Golde i ich pięć córek.

Miłość pomaga im, gdy długo utrzymywane tradycje załamują się, a rzeczywistość zaczyna zmieniać w wstrząsający sposób dla rosyjskich Żydów.

Tewje  i jego rodzina – a także wszyscy inni w Anatewce – są ostatecznie zmuszeni opuścić swoje domy i odbudować swoje życie, z dala od wszystkiego, co kiedykolwiek znali.

To historia nie tylko rodziny Tewje, ale całej zżytej Anatewki. Jednym z wielu cudów tego utworu jest sposób, w jaki widzowie dogłębnie doświadczają tej społeczności. Nawet poboczne postacie zapadają w pamięć.

Niezależnie od tego, czy mieszkańcy miasteczka modlą się w szabat, radośnie gromadzą się, by uczcić ślub córki Tewje, czy lamentują nad nieuniknionym rozpadem Anatewki, jest to zjednoczona społeczność, z życiowymi doświadczeniami, które przemawiają do nas wszystkich.

Oryginalny musical zadebiutował na Broadwayu w 1964 roku, a tematy, które podejmuje są ponadczasowe; rodzina, ideologie, wiara i tradycja, jak dostosowywać się do zmieniającego świata i co przekazać swoim dzieciom.

Podczas gdy miłośnicy teatru mogli zobaczyć inne produkcje „Skrzypka”, ten występ będzie znacząco inny, w dużej mierze dzięki ogromnemu zespołowi, w którym weźmie udział ponad 100 artystów dramatycznych i muzycznych.

Reżyser Barrie Kosky odmienił wygląd musicalu.

„Myślę, że publiczność będzie oszołomiona czystą radością z muzyki, po prostu niebem” – zapowiedział.

Dyrektorka muzyczna zgadza się z jego zdaniem.. „Partytura jest wspaniała, z pełną sekcją smyczkową… całą dętą blaszaną. Trzy basy zamiast jednego! A potem mamy cały chór” – mówi.

Pochodzące z Glencoe Lauren Marcus i Maya Jacobson zagrają dwie córki Tevye.

„Skrzypek na dachu„, ponadczasowa opowieść o miłości, wspólnocie i tradycji, będzie grany w Lyric Opera House do 7 października.

Bilety można kupić tutaj.

 

 

Źródło: nbc, Lyric Opera of Chicago
Foto: You Tube, Lyric Opera of Chicago

News Chicago

1 marca świętujemy 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek, 1 marca, odbędzie się koncert celebrujący urodziny Fryderyka Chopina. Będzie to finałowe wydarzenie VIII Festiwalu „Chopin In the City”, który rozpoczął się 22 lutego.

Koncert świętujący 214. urodziny Fryderyka Chopina w Akademii Muzyki Paso będzie wieczorem muzyki wykonywanej przez znanych artystów z poezją wplecioną pomiędzy utwory.

Goście wzniosą również toast w hołdzie wielkiemu kompozytorowi.

Koncert „Świętujemy urodziny Chopina” odbędzie się 1 marca o godzinie 7.30PM, w Akademii Muzyczna Paso przy 5400 Lawler Ave. Chicago, IL 60630. Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu. Można je także zamawiać pod numerem tel. 773 467 9000.

Wystąpią:

  • Grażyna Auguscik – głos
  • Ben Lewis – fortepian
  • Warren Oja – wiolonczela
  • Andrzej Krukowski – czytanie poezji

Więcej informacji na temat wydarzenia i występujących artystów można uzyskać na stronie
www.soundsandnotes.org.

 

Źródło: Sound and Notes
Foto: Sound and Notes, wikimedia
Czytaj dalej

News Chicago

Czy Penelopa wiernie czekała na Odysa? Zobaczcie nową sztukę w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Sztuka „The Penelopiad” („Penelopiada”) to zaskakujący remiks Odysei Homera, opowiedziany przez słynną i wywrotową Margaret Atwood, autorkę przeniesionej na ekran „Opowieść podręcznej”. W Teatrze Goodman będzie grana od 2 do 31 marca.

To jej czas. Penelopa czeka 20 lat na powrót męża z wojny trojańskiej. Teraz, gdy władza przechodzi na cierpliwą żonę Odyseusza – i 12 wiernych pokojówek, które od dawna się nią opiekują – odkrywamy nowe spojrzenie na czuwanie w domu.

„The Penelopiad” wywraca do góry nogami homerycki wizerunek Odysa. Atwood pokazuje świat mitycznych wydarzeń z perspektywy Penelopy, oszukiwanej przez lata żony bohatera, który okazuje się zakłamanym kobieciarzem. Piękna Helena jest zadufaną w sobie kokietką, a dwór zbiorowiskiem postaci o podejrzanych charakterach.

Penelopa nie oszczędza także siebie – jej historia, legendarna wierność i posłuszeństwo, również mogą okazać się tylko mitem, półprawdą wykreowaną dla potrzeb szerszej publiczności.

Margaret Atwood swoją historią celnie podważa ideę mitu. Błyskotliwym osądem i ciętym dowcipem obala schematy myślenia, proponuje nowe możliwości odczytania utrwalonej w tradycji wersji wydarzeń.

Margaret Atwood

„Kiedy myślisz o opowieściach o podróżach, zawsze ktoś zostaje w domu – ale jego historia zwykle nie jest opowiadana. Zabawną, wywrotową powieść Margaret Atwood pochłonęłam w samolocie i od razu uderzyła mnie zmiana paradygmatu w historii, którą wydawało mi się, że dobrze znam” – powiedziała Susan V. Booth, która w 2022 roku została mianowana ósmym dyrektorem artystycznym Goodman Theatre w ciągu 97 lat oraz jest pierwszą kobietą, która objęła tę rolę.

„The Penelopiad” można oglądać od 2 do 31 marca w Albert Theatre, teatrze na 856 miejsc. Bilety w cenie 25–90 USD, można nabyć na stronie GoodmanTheatre.org/Penelopiad lub pod numerem telefonu 312.443.3800.

Przedstawienie trwa 2 godziny i 15 minut z jedna przerwą.

Spektakl jest zalecany dla osób w wieku od 14 lat.

 

Źródło: Goodman Theatre, Broadway World
Foto: YouTube, Broadway World
Czytaj dalej

News Chicago

Bajkowa opera „Czarodziejski Flet” będzie grana dłużej w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Teatralna adaptacja ukochanej opery Mozarta „Czarodziejski Flet” w charakterystycznym stylu Mary Zimmerman to zabawna i pomysłowa historia opowiadająca o fantastycznych przygodach księcia Tamino i księżniczki Paminy. Spektakl przedłużono – na deskach Teatru Goodman można go oglądać do 24 marca.

„Magic Flute” prezentuje „wielką muzykę na małej przestrzeni” z udziałem 10 aktorów i pięciu muzyków orkiestry. W obsadzie są: Marlene Fernandez jako Pamina, Billy Rude jako Tamino, a także Keanon Kyles, Russell Mernagh, Lauren Molina, Tina Muñoz Pandya, Reese Parish, Shawn Pfautsch, Emily Rohm  i Monica West.

W bajkowej fabule spektaklu Książę Tamino (Rude) wyrusza w podróż, by uratować księżniczkę Paminę (Fernandez) – córkę Królowej Nocy (Rohm) – a wszystkiego dokona za pomocą magicznego fletu.

Nie brakuje tu smoków, człowieka – ptaka, prób ognia i wody oraz podziemnych korytarzy.

W czasie spektaklu nie ma napisów – każdy wers mówiony i śpiewany jest we współczesnym języku angielskim, który został „zaadaptowany” przez samą Mary Zimmerman. Jest nawet wzmianka o Lake Shore Drive.

Zamiarem reżyserki było uczynienie „Czarodziejskiego fletu” operą przyjazną rodzinie. Papageno (Shawn Pfautsch) nigdy nie grozi tu popełnieniem samobójstwa. Nie ma też realnego niebezpieczeństwa, że Pamina (Marlene Fernandez) opuści Tamino (Billy Rude) z powodu ignorowania jej.

Nawet zwykle okrutna Królowa Nocy (Emily Rohm) wydaje się mieć po prostu zły dzień.

Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował I Symfonię Es-dur w wieku 8 lat. Dlatego przedstawiciele Teatru Goodman zachęcają do przyprowadzenia na przedstawienie swoich małych geniuszy w wieku powyżej 8 lat.

Spektakl jest wykonywany w języku angielskim. Trwa 2 godziny z 15-minutową przerwą.

Bilety i więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) był kompozytorem, pianistą i wirtuozem innych instrumentów klawiszowych. Jego twórczość związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Źródło: playbill, Goodman Theatre, wikipedia, Choose Chicago, New city stage
Foto: Goodman Theatre/Liz Lauren
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu