Połącz się z nami

Kościół

Historia życia Matki Teresy od dziś w kinach! Film opowiada o pracy świętej i Misjonarzy Miłosierdzia

Opublikowano

dnia

Film prezentujący życie św. Teresy z Kalkuty, zwanej potocznie Matką Teresą, będzie miał premierę w kinach przez dwa dni od 3 do 4 października. „Matka Teresa: Nie ma większej miłości” będzie emitowany w ponad 960 miejscach w Stanach Zjednoczonych. O filmie, którego warto obejrzeć, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Film dokumentalny został wyprodukowany przez Rycerzy Kolumba, największą na świecie katolicką organizację braterską.

Obraz pokazuje życie świętej XX wieku i wpływ, jaki zarówno ona, jak i jej Misjonarze Miłosierdzia wywarli na ludzi, którym służyli na całym świecie. Misjonarze Miłosierdzia to wspólnota religijna oddana służbie najbiedniejszym w społeczeństwie.

Misjonarze Miłosierdzia nie szukają rozgłosu” – mówi David Naglieri, reżyser filmu. „Tak więc, aby mieć możliwość podkreślenia niesamowitej pracy, którą wykonują i sposobu, w jaki żyją Ewangelią, myślę, że ta historia może pozytywnie wpłynąć na życie ludzi i zbliżyć ich do wiary”.

REKLAMA REKLAMA

Film „Matka Teresa: Nie ma większej miłości”, nakręcony na pięciu kontynentach, przedstawia pracę apostolatów prowadzonych przez Misjonarzy Miłosierdzia. Np. w Kenii, gdzie opiekują się dziećmi z deformacjami i poważnymi upośledzeniami rozwojowymi.

W filmie znajduje się komentarz wielu głosów katolickich, w tym:

Najwyższego Rycerza Patricka Kelly’ego z Rycerzy Kolumba; biskupa Roberta Barrona z Winona-Rochester; Jima Wahlberga, filmowca, który przypisuje Matce Teresie kluczową rolę w swoim nawróceniu; Jima Towey’a, przyjaciela Matki Teresy; o. Briana Kolodiejchuka, postulatora procesu kanonizacyjnego Matki Teresy; i ks. Donalda Haggerty’ego z Archidiecezji Nowojorskiej.

Bilety na dokument można kupić online w Fathom Events, który jest dystrybutorem.

Film powstał 25 lat po śmierci Matki Teresy z Kalkuty, dlatego, wg jego twórców jest pierwszym filmem, który miał szansę całkowicie zanurzyć się w jej życiu,  dziedzictwie, a także objawieniach które pojawiły się później.

Niektóre z tych informacji obejmują wgląd w życie duchowe świętej a także w jej przyjaźń ze św. Janem Pawłem II.

Św. Teresa z Kalkuty urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w Skopje, na terenie dzisiejszej Macedonii Północnej. Wstąpiła do Sióstr Loretańskich w wieku 17 lat i założyła zgromadzenie Misjonarzy Miłosierdzia w 1950 roku w Kalkucie w Indiach.

Dziś siedziba gminy nadal znajduje się w Kalkucie, a domy znajdują się na całym świecie.

Święta została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla w 1979 roku za służbę ubogim.

Zmarła 5 września 1997 r. i została kanonizowana przez papieża Franciszka 4 września 2016 r.

„Jedną z moich nadziei związanych z tym filmem jest to, że może ponownie rozpalić oddanie Matce Teresie i, co ważniejsze”, powiedziała Naglieri, „zainspiruje ludzi do powrotu do wiary”.

Film „Matka Teresa: Nie ma większej miłości” będzie grany do 3 listopada.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, cna

News USA

Człowiekiem Roku magazynu Time został przywódca walczącej o niepodległość Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

Znaczna część świata spędziła ostatni rok obserwując wojnę na Ukrainie, podczas gdy kraj ten broni się przed rosyjskimi atakami. Dlatego dla wielu może nie być niespodzianką fakt, że prezydent Wołodymyr Zełenski został oficjalnie Człowiekiem Roku 2022 magazynu Time.

Magazyn, który przyznaje to wyróżnienie corocznie od 1927 r., opublikował ogłoszenie w środę wraz z obszernym profilem wojennego przywódcy.

Przypisuje się mu przewodzenie obroną Ukrainy – która zatrzymała postęp Rosji i odzyskała kluczowe terytoria – a także jej wizerunek publiczny.

„Niezależnie od tego, czy patrzy się na historię Ukrainy z poczuciem nadziei, czy z poczuciem strachu, a historia oczywiście nie jest jeszcze w pełni napisana… Zełenski naprawdę zelektryzował świat w sposób, jakiego nie widzieliśmy w dziesięcioleci” – powiedział redaktor naczelny Edward Felsenthal, ujawniając wiadomość w programie TODAY.

REKLAMA REKLAMA

Na okładce magazynu znajduje się profil Zełenskiego w jego klasycznym swetrze w kolorze wojskowej zieleni, w otoczeniu pojedynczych postaci i tłumów protestujących. Przeplatają się z jaskrawożółtymi słonecznikami i niebiesko-żółtymi ukraińskimi flagami.

Publikacja odnosi się do zdecydowanej odmowy Zełenskiego ewakuacji za granicę, kiedy Rosja po raz pierwszy zaatakowała w lutym, a także jego ryzykownych wizyt w regionach frontowych w kolejnych miesiącach, jako przykładów jego hartu ducha, który zainspirował innych Ukraińców w walce o wolność.

W swoich wojskowych zielonych koszulkach Zełenski jest rozpoznawalną postacią podczas wielu wirtualnych wystąpień na światowych konferencjach, przemówień w instytucjach edukacyjnych oraz wizyt z zagranicznymi przywódcami i hollywoodzkimi gwiazdami.

Magazyn Time zauważa, że 44-letni były aktor i komik, który został wybrany na prezydenta w 2019 roku po tym, jak zagrał w jednym z programów telewizyjnych, polega na wyjątkowym doświadczeniu i zestawie umiejętności, aby sprostać obecnej chwili.

Ale wojna zmieniła też Zełenskiego. Jeden z doradców wojskowych, powiedział, że prezydent porzucił szybkie ruchy, żarty i gadatliwość na rzecz bardziej agresywnej postawy.

„Stracił tę aktorską jakość i zmienił się w szefa”.

Time wyróżnił nie tylko prezydenta; ale także „ducha Ukrainy” jako osobę roku.

W osobnym artykule wymienia niektóre osoby, które przyczyniły się do odporności i odbudowy Ukrainy, od dostawców usług medycznych i liderów humanitarnych po wolontariuszy i dziennikarzy.

Chociaż część tego wsparcia pochodziła spoza kraju, publikacja honoruje także samych Ukraińców.

Publikacja uhonorowała również kobiety z Iranu jako Bohaterki Roku 2022, oprócz Blackpink jako Artystki Roku i Aarona Judge jako Sportowca Roku.

 

 

Źródło: npr
Foto: Time
Czytaj dalej

Ciekawostki

W Chicago pojedynek na świąteczne dekoracje. Zgłoś dom do Light Fight 2022! Masz czas do jutra

Opublikowano

dnia

Autor:

Rozpoczęła się wielka walka na świateł w Chicago, czyli Chicago Light Fight! Stacja ABC7 szuka najlepiej udekorowanych na święta domów w rejonie Wietrznego Miasta. Muszą być naprawdę wspaniałe!

Możesz zgłosić swój świąteczny dom tutaj, przesyłając nagranie.

Zgłoszenia można przesyłać tylko do 9 grudnia do godziny 12:00PM. Następnie organizatorzy zawężą listę zgłoszeń i wylosują zwycięzcę.

Zwycięzca zostanie ogłoszony w Eyewitness News This Morning w piątek, 16 grudnia o 6 rano.

REKLAMA REKLAMA

Spójrz wstecz na poprzednich zwycięzców Great Chicago Light Fight tutaj:

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, istock/Fotomicar
Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo nad Chicago dzisiaj wieczorem by zobaczyć zaćmienie Marsa

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciekawe zjawiska czekają nas w najbliższym czasie na nocnym niebie ponad Chicago. Dzisiaj będzie to „okultacja Księżyca”, a następnie, około 25 grudnia gołym okiem można było zobaczyć w sumie pięć planet.

To, co Adler Planetarium nazywa „rzadkim wydarzeniem astronomicznym”, „okultacja Księżyca” odbędzie się dzisiaj, wczesnym wieczorem. Pierwszym widocznym obiektem na niebie będzie Mars.

W rzeczywistości planeta osiągała najwyższą jasność przez cały pierwszy tydzień grudnia. Jednak według astronomów w noc pełni księżyca, która przypada w środę, Mars znajdzie się w najwyższym punkcie na niebie w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Gdy wschodzić będzie Księżyc w pełni, Mars faktycznie zniknie z widoku, chowając się za księżycem, tuż po godzinie 9:00 wieczorem. Mniej więcej godzinę później pojawi się ponownie po drugiej stronie Księżyca, kontynuując swoją podróż po nocnym niebie.

REKLAMA REKLAMA

Astronomowie twierdzą, że proces ten nazywa się „okultacją Księżyca”, co jest bardzo podobne do zaćmienia. Miało ono miejsce na początku tego roku, ale spowodowało tylko częściowe zasłonięcie planety i było widoczne tylko w niektórych częściach Azji.

W dalszej części miesiąca astronomowie Adlera twierdzą, że aż pięć planet będzie widocznych gołym okiem.

Wraz z rosnącym półksiężycem na nocnym niebie w okolicach Bożego Narodzenia 25 grudnia, cztery planety pojawią się na niebie w pobliżu księżyca.

Merkury pojawi się jako słaby punkt na południowo-zachodnim niebie, a znacznie jaśniejsza Wenus pojawi się bliżej horyzontu.

Jowisz i Saturn będą również widoczne po przeciwnej stronie Księżyca, podczas gdy Mars będzie wieczorem bliżej północno-wschodniej części nieba.

Kluczem do zobaczenia tego szczególnego spektaklu będzie wyraźna widoczność południowo-zachodniego nieba około 45 minut po zachodzie słońca. Umożliwi to widzom zobaczenie czterech planet w południowej i południowo-zachodniej części nieba oraz Marsa w północno-wschodniej części.

Aby uzyskać więcej informacji, obserwatorzy gwiazd mogą odwiedzić stronę internetową Planetarium Adlera.

Przypominamy, że w każdą środę, w godzinach 4.00PM do 10.00 wieczorem wstęp do planetarium jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Artem Peretiatko
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu