Połącz się z nami

News Chicago

Od 1 stycznia 2023 r. aresztowani w Illinois nie będą mogli wyjść z więzienia za wpłaceniem kaucji

Opublikowano

dnia

Prawo eliminujące możliwość zwolnienia za kaucją zostało uchwalone na początku 2021 ale wymiar sprawiedliwości dostał czas dwa lata na zaplanowanie gruntownego przeglądu stanowego systemu aresztów śledczych i przygotowanie do zmian.

Zarówno przeciwnicy i zwolennicy reformy są zgodni, że poza zwykłym zniesieniem kaucji, prawo ma na celu zmniejszenie liczby osób osadzonych przed wydaniem wyroku skazującego poprzez ograniczenie okoliczności, w których sędzia może zarządzić tymczasowe aresztowanie.

Tymczasowe aresztowanie

Przepis o zniesieniu kaucji pieniężnej, znany jako ustawa o uczciwości przedprocesowej, został uchwalony przez Senat 13 stycznia 2021 r. Gubernator J.B Pritzker podpisał go miesiąc później.

Celem było odejście od istniejącego systemu tymczasowego aresztowania opartego na majątku na rzecz systemu opartego na poziomie ryzyka ponownego popełnienia przestępstwa lub ucieczki.

Centrum Badań Sprawiedliwości Kryminalnej Uniwersytetu Loyola w Chicago przeanalizowało dane policji stanowej stanu Illinois, które wykazały, że od 2020 do 2021 r. osoby skazane przed procesem w Illinois spędziły średnio 34 dni w więzieniu.

Raport przewiduje, że zgodnie z ustawą o uczciwości przedprocesowej liczby zmniejszą się w przypadku osób popełniających mniejsze wykroczenia, podczas gdy prawdopodobnie wzrosną w przypadku poważniejszych przestępstw, z powodu braku możliwości zwolnienia za kaucją.

Spośród zatrzymanych 82% było przetrzymywanych pod zarzutem popełnienia przestępstwa, a 89% było przetrzymywanych przed procesem.

Nowe prawo znosi kaucję pieniężną i przewiduje domniemanie zwolnienia za wykroczenia drogowe i inne wykroczenia, pod warunkiem, że oskarżony nie zostanie uznany za zagrożenie dla społeczności przez funkcjonariusza dokonującego aresztowania.

W większości przypadków osoby popełniające wykroczenia drogowe lub drobne wykroczenia otrzymają wezwania organów ścigania i datę rozprawy sądowej w ciągu 21 dni.

Rozprawy przedprocesowe

Po wstępnym aresztowaniu, zgodnie z obowiązującym prawem, sędziowie zadecydują, czy zatrzymanie będzie kontynuowane.

Zgodnie z obowiązującym prawem rozprawy o zwolnienie za kaucją zwykle odbywają się w ciągu 72 godzin od aresztowania i trwają krócej niż pięć minut.

Prokuratorzy szczegółowo opisują zarzuty oskarżonego i mogą zalecić wysokość kaucji. Sędzia następnie decyduje o warunkach zwolnienia, w tym o ewentualnej kwocie pieniędzy, które oskarżony musi wpłacić przed zwolnieniem z aresztu.

Zgodnie z ustawą o sprawiedliwości przedprocesowej przesłuchania będą bardziej szczegółowe.

Prawo wymaga „natychmiastowego” przesłuchania w sprawie zatrzymania, które może zbiegać się z pierwszym pojawieniem się oskarżonego w sądzie.

Jeśli postępowanie będzie  kontynuowane, sąd będzie miał 48 godzin w przypadku poważnych przestępstw na przeprowadzenie takiej rozprawy.

Prokuratorzy chcący zatrzymać osobę aresztowaną składaliby do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Aby można było zastosować tymczasowe aresztowanie, będą musieli udowodnić, że oskarżony popełnił przestępstwo, stanowi szczególne zagrożenie dla ludzi i że żadne inne warunki tymczasowe nie mogą złagodzić tego zagrożenia.

To podwyższony standard, który, jak ostrzegają prokuratorzy, może być zbyt trudny do spełnienia w krótkim czasie, ale adwokaci twierdzą, że jest to konieczne, aby chronić konstytucyjne domniemanie niewinności.

W przypadku mniejszych wykroczeń sąd miałby 24 godziny na przeprowadzenie tej samej procedury. Ustawa o sprawiedliwości przedprocesowej nie czyni wyjątku dla świąt i weekendów.

Granice zatrzymania

Adwokaci stanowi byli najgłośniejszymi krytykami napisanej ustawy, argumentując, że pozostawia ona sędziom zbyt małą swobodę w zatrzymywaniu niebezpiecznych osób w pewnych okolicznościach.

Według badań, w latach 2020-2021 do więzienia trafiło 193 387 osób.

Ze względu na różną długość tymczasowego aresztowania, dane mówią, że codziennie przetrzymywanych przed procesem było od 13 827 do 15 994 osób.

Po wdrożeniu ustawy o sprawiedliwości przedprocesowej, przewiduje się, że od 44 000 do 70 000 osób rocznie będzie kwalifikować się do wstępnego zatrzymania.

Standardy detencyjne

Sędzia może odmówić przedprocesowego zwolnienia, jeśli oskarżony stanowi zagrożenie dla jednostki lub społeczności i jest oskarżony o przestępstwa, takie jak morderstwo pierwszego stopnia, a także podpalenie, włamanie do mieszkania, stalking, pobicie w domu, niektóre przestępstwa z użyciem broni i kilka określonych przestępstw na tle seksualnym.

Natomiast wszelakie zarzuty stają się możliwym powodem do zatrzymania, jeśli oskarżony jest już na zwolnieniu przedprocesowym, warunkowym lub warunkowym.

Statut nie odnosi się do tego, co się stanie się z tymi, którzy zostali już zatrzymani bez możliwości wpłacenia kaucji, gdy nadejdzie 1 stycznia.

Prawo nie stanowi, że mają oni być zwolnieni.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/LightFieldStudios

 

 

 

News Chicago

Gdy oddamy krew, duch Emily z Arlington Heights wciąż będzie pomagał chorym

Opublikowano

dnia

Autor:

25 lutego w parafii Matki Bożej Przydrożnej odbędzie się zbiórka krwi ku pamięci dziewczynki z Arlington Heights, która zmarła w 2007 roku po dwuletniej walce z ostrą białaczką szpikową.

Emily Ann Holum zachorowała na ostrą białaczkę szpikową gdy miała 4 lata. Przez dwa lata dzielnie toczyła swą walkę z wdziękiem, godnością i determinacją. Była mała, ale potężna, dzięki czemu zyskała pseudonim Mighty Mite. Miała 6 lat, kiedy zmarła.

W czasie leczenia Emmy potrzebowała licznych transfuzji produktów krwiopochodnych, przyjęła ich ponad 100. Teraz jej wdzięczna za ten dar rodzina, organizując zbiórki krwi, może nadal pomagać innym. Uważają, że duch Emily pomaga teraz innych chorym.

Zbiórka krwi pamięci Emily Ann Holum potrwa od 8:00AM do 2:00PM w niedzielę, 25 lutego, w parafialnej sali gimnastycznej, przy435 S. Ridge Ave. w Arlington Heights.

Można po prostu przyjść, ale zaleca się umawianie spotkań. W przypadku pytań organizatorzy proszą o kontakt pod adresem Parisnurse@olwparish.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: olwparish
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago rozbrzmiewa muzyką Polaka. Odwiedźcie festiwal „Chopin In the City”

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago trwa VIII festiwal „Chopin In the City”. Z tej okazji do niedzieli włącznie możemy brać udział w różnorodnych, wielokulturowych występach uznanych muzyków, wokalistów i artystów. A 1 marca będziemy świętować specjalną uroczystością urodziny polskiego kompozytora.

Sobota, 24.02.2024, godz. 8:00PM

Green Mill | 4802 N. Broadway | Chicago, Illinois
GRUPA GRAŻYNY AUGUŚCIK
Grażyna Auguścik – wokal
Jon Deitemyer – perkusja
Ben Lewis – fortepian
Jan Kregor – gitara
Ethan Philion – bas
Bilety w cenie 20 dolarów płatne gotówką będą dostępne tylko przy drzwiach.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 12:00PM

Centrum Kopernika | 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630
Pracownia Artystyczna Patrycji Stępniak | „Malowanie Chopina” | Rodzinny Jarmark Sztuki
KWARTET ANY EVERLING 
Ana Everling – wokal, perkusja
Hunter Diamond – instrumenty dęte drewniane, perkusja
Kenny Reichert – gitara elektryczna
Edinho Gerber – gitara akustyczna
Bilety w cenie 25 dolarów można kupić online.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 4:00PM

ProMuzyka | 713 W. Wrightwood Avenue | Chicago, Illinois
„Et pereat mundus” projekt 
Roberts Świstelnicki – fortepian, poezja, kompozycja
Greg Artry – perkusja, wokal
Dave Miller – gitara
Katie Ernst – bas, wokal
Marek Feldman – skrzypce
Jon Irabagon – saksofon
Za wstęp przyjmowane będą wolne datki.

Piątek, 03.01.2024, godzina 7:30PM

Akademia Muzyczna PaSO 5400 Lawler Ave. | Chicago, Illinois
Świętujemy urodziny Chopina
Grażyna Auguscik – głos
Ben Lewis – fortepian
Warren Oja – wiolonczela
Andrzej Krukowski – czytanie poezji
Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu.

Serdecznie Zapraszamy!

„To jest takie ważne, żeby naszą obecnością podkreślać to, że jesteśmy ważni w tym środowisku i ważna jest nasza sztuka”, mówiła Grażyna Auguścik w studiu Radia Deon przy okazji okazji VII festiwalu „Chopin In The  City”.

 

Źródło: Sounds And Notes
Foto: YouTube, Sounds And Notes, Lionello Balestrieri, „Fryderyk Chopin przy fortepianie”
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni Koncert tragicznie zmarłej bezdomnej Polki – Emilii Lipińskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już informowaliśmy, w Chicago zmarła młoda Polka, która była bezdomna i grała na skrzypcach na ulicy. Wolontariusze ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego zarejestrowali jej uliczny koncert, nie wiedząc, że był ostatnim, i że więcej Emilki nie zobaczą.

Mamy nadzieję, że rodzinie Emilii Lipińskiej uda się zorganizować jej ostatnie pożegnanie. Rodzina mieszkająca w Rzeszowie czeka obecnie na informacje z prosektorium i kostnicy w Chicago. Ciało Emilli zostało przywiezione tu 11 lutego.

Emilka mówiła wolontariuszom ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, że na skrzypcach zaczęła się uczyć grać jako dziecko w Polsce, a później już na Florydzie jako nastolatka pobierała prywatne lekcje. Nie wiadomo dlaczego mieszkała na ulicy.

Według informacji uzyskanych przez wolontariuszy WŻCh kilka dni przed śmiercią Emilia miała problemy z palcami u nóg i została przyjęta do szpitala. Polce zaproponowano amputację palców, ale Emilia wyszła ze szpitala przypuszczalnie na własne żądanie.

Niedługo po wyjściu ze szpitala Emilię znaleziono martwą. Na drugi dzień w tym samym miejscu zmarła ponoć koleżanka Emilki, która wzięła jej skrzypce i także grała na ulicy.

Z naszą redakcją skontaktowała się Barbara Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie ciocia zmarłej. Napisała, że Emilia utrzymywała stały kontakt ze swoją babcią, Ewą Jeziersk-Klusek.

Babcia Emilii chce przylecieć do Chicago a rodzina chciałaby zapobiec skremowaniu jej ciała i pochowaniu w zbiorowym grobie. Rozważa także możliwość sprowadzenia zwłok do Ojczyzny.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu