Połącz się z nami

KONCERTY I FESTIWALE W CHICAGO

Od soboty kultowy musical Skrzypek na Dachu zagości na deskach Lyric Opera of Chicago. Lehaim!

Opublikowano

dnia

Kultowy musical „Skrzypek na dachu” od dziesięcioleci olśniewa publiczność, a całkiem nowa wersja spektaklu zajmie centralne miejsce w repertuarze Lyric Opera of Chicago od 17 września do 7 października.

Spektakl, który ma zadebiutować w Chicago 17 września, koncentruje się wokół historii Tewje, którego w tej produkcji zagra debiutujący Steven Skybell.

W oparciu o znaną na całym świecie książkę Szolema Alejchema musical przedstawia rodzinę mieszkającą w Anatewce, a Rosji w 1905 roku: pracowitego mleczarza Tewje, jego żonę Golde i ich pięć córek.

Miłość pomaga im, gdy długo utrzymywane tradycje załamują się, a rzeczywistość zaczyna zmieniać w wstrząsający sposób dla rosyjskich Żydów.

Tewje  i jego rodzina – a także wszyscy inni w Anatewce – są ostatecznie zmuszeni opuścić swoje domy i odbudować swoje życie, z dala od wszystkiego, co kiedykolwiek znali.

REKLAMA REKLAMA

To historia nie tylko rodziny Tewje, ale całej zżytej Anatewki. Jednym z wielu cudów tego utworu jest sposób, w jaki widzowie dogłębnie doświadczają tej społeczności. Nawet poboczne postacie zapadają w pamięć.

Niezależnie od tego, czy mieszkańcy miasteczka modlą się w szabat, radośnie gromadzą się, by uczcić ślub córki Tewje, czy lamentują nad nieuniknionym rozpadem Anatewki, jest to zjednoczona społeczność, z życiowymi doświadczeniami, które przemawiają do nas wszystkich.

Oryginalny musical zadebiutował na Broadwayu w 1964 roku, a tematy, które podejmuje są ponadczasowe; rodzina, ideologie, wiara i tradycja, jak dostosowywać się do zmieniającego świata i co przekazać swoim dzieciom.

Podczas gdy miłośnicy teatru mogli zobaczyć inne produkcje „Skrzypka”, ten występ będzie znacząco inny, w dużej mierze dzięki ogromnemu zespołowi, w którym weźmie udział ponad 100 artystów dramatycznych i muzycznych.

Reżyser Barrie Kosky odmienił wygląd musicalu.

„Myślę, że publiczność będzie oszołomiona czystą radością z muzyki, po prostu niebem” – zapowiedział.

Dyrektorka muzyczna zgadza się z jego zdaniem.. „Partytura jest wspaniała, z pełną sekcją smyczkową… całą dętą blaszaną. Trzy basy zamiast jednego! A potem mamy cały chór” – mówi.

Pochodzące z Glencoe Lauren Marcus i Maya Jacobson zagrają dwie córki Tevye.

„Skrzypek na dachu„, ponadczasowa opowieść o miłości, wspólnocie i tradycji, będzie grany w Lyric Opera House od 17 września do 7 października.

Bilety można kupić tutaj.

 

 

Źródło: nbc, Lyric Opera of Chicago
Foto: You Tube, Lyric Opera of Chicago

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Ernani w Lyric Opera w Chicago tylko do najbliższej soboty. Nie przegapcie niesamowicie spektakularnych arii!

Opublikowano

dnia

Autor:

Premierową operę „Ernani” Giuseppe Verdiego będzie można zobaczyć tylko do 1 października. Wspaniały spektakl otworzył jesienny sezon w Lyric Opera w Chicago.

Opera „Ernani” pod dyrekcją dyrektora muzycznego Enrique Mazzola i w reżyserii Louisy Muller, z udziałem Tamary Wilson, Russella Thomasa, Quinna Kelseya i Christiana Van Horn, będzie grana do 1 października.

Oparta na sztuce Victora Hugo, „Ernani” przynosi nam historię nie trójkąta miłosnego, ale czworokąta. Akcja rozgrywa się w XVI-wiecznej Hiszpanii, gdzie Ernani, pokrzywdzony szlachcic, jest banitą chcącym zemścić się po tym, jak król Carlo zamordował jego ojca.

Ernani planuje porwać Elvirę, kobietę, którą kocha. Odwzajemnia jego miłość, ale mają poważne problemy: król też kocha Elvirę, a jej znacznie starszy wuj, Silva, planuje sam ją poślubić.

REKLAMA REKLAMA

Intryga trwa przez każdy z czterech aktów opery, stawiając przeciwko sobie mężczyzn o silnej woli, pragnących tej samej kobiety.

W utworze „Ernani” możesz spodziewać się piękna i emocji, których wszyscy pragniemy we włoskiej operze. Aria Elviry jest jednym z najbardziej spektakularnych dzieł, jakie Verdi kiedykolwiek dał głównej postaci kobiecej spektaklu.

Opera „Ernani” nie jest często wykonywana, ponieważ muzyka do niej jest niezwykle wymagająca. Czołowy kwartet śpiewaków powinien przede wszystkim poszczycić się najwyższą jakością ciepłego, pięknego brzmienia, bajeczną sprawnością techniczną i niesamowitą ekspresją.

Potrzebują również olśniewającej charyzmy, aby naprawdę mogli wejść na scenę z imponującą prezencją, której wymaga Verdi.

W obsadzie zobaczymy amerykańskie gwiazdy sceny operowej, które zrobiły międzynarodową karierę.

Wszyscy triumfowali w Lyric Opera w niektórych z najbardziej niesamowitych ról Verdiego: Russell Thomas (Ernani) i Tamara Wilson (Elvira), wspaniali kochankowie w Il Trovatore; Quinn Kelsey (Carlo), niezapomniany jako Rigoletto, wśród wielu innych ról Verdiego; i Christian Van Horn, ostatnio wspaniały hrabia Walter w Luizie Miller i Banco w Makbecie.

Znakomity dyrektor muzyczny Enrique Mazzoli po raz kolejny zademonstruje swoje pełne pasji zaangażowanie a reżyseria Louisy Muller oraz luksusowe dekoracje i kostiumy Scotta Marra dodadzą blasku wspaniałej produkcji Verdiego w Lyric.

Bilety na operę „Ernani” dostępne są na stronie internetowej Lyric Opera.

 

Źródło: Lyric Opera of Chicago
Foto: You Tube, Lyric Opera of Chicago

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Niesamowity musical Wicked od 28 września w Chicago. Poznajcie czarownice!

Opublikowano

dnia

Autor:

Od środy 28 września do Chicago na swych miotłach powracają czarownice. Musical „Wicked”, piąty najdłużej emitowany spektakl na Broadwayu, będzie grany w Nederlander Theatre, gwarantując widzom niesamowite emocje aż do 4 grudnia. Poznajcie „niegodziwe” czarownice!

„Wicked”, musical będący sensacją na Broadwayu, patrzy na to, co wydarzyło się w Krainie Oz, ale pod innym kątem.

Na długo przed przybyciem Dorothy pojawia się inna młoda kobieta, urodzona ze szmaragdowozieloną skórą – inteligentna, ognista, niezrozumiana i posiadająca niezwykły talent.

Kiedy spotyka żwawą blondynkę, która jest wyjątkowo popularna, ich początkowa rywalizacja zmienia się w najbardziej nieprawdopodobną przyjaźń, dopóki świat zdecyduje się nazwać jedną „dobrą”, a drugą „niegodziwą (wicked)”.

REKLAMA REKLAMA

Od pierwszej elektryzującej nuty do ostatniego, zapierającego dech w piersiach momentu, „Wicked” historia Czarownic z Krainy Oz — poraża publiczność swoją szalenie pomysłową historią.

W roli Glindy zobaczymy Jennafer Newberry.

„Wicked” będzie grany w Nederlander Theatre do 4 grudnia. Spektakl jest zalecany dla osób w wieku ośmiu lat i starszych. Trwa dwie godziny i 45 minut z przerwą.

Bilety zaczynają się od 55 dolarów. Można również zdobyć miejsca w cenie 25 USD. Spróbuj szczęścia w loterii.

Więcej informacji można znaleźć na stronie broadwayinchicago.com.

 

 

Źródło: abc7, broadwayinchicago
Foto: You Tube, broadwayinchicago

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

IV Kongres Teatru Polskiego w Chicago startuje już dzisiaj. Przybywajcie!

Opublikowano

dnia

Autor:

Już w ten weekend czeka nas wspaniałe, trzydniowe wydarzenie,  IV Kongres Teatru Polskiego w Chicago. O przygotowanych spektaklach i imprezach towarzyszących w Radiu Deon Chicago mówiła Aldona Olchowska. Serdecznie zapraszamy – to będzie niezwykły czas dla miłośników sztuki teatralnej!

W ramach Kongresu zostaną wystawione dwa premierowe spektakle. Będzie to instalacja „Proces Pana Cogito” na podstawie twórczości Zbigniewa Herberta i monodram, w którym wystąpi Aldona Karska.

„Proces Pana Cogito” będzie bardzo oryginalnym spektaklem, wyreżyserowanym przez Andrzeja Krukowskiego. Sztuka będzie wystawiona w piątek i sobotę w niezwykłym miejscu – w zakładzie mechaniki samochodowej.

Aldona Olchowska nie zdradza jednak szczegółów związanych z tym przedstawieniem, widzów, którzy przyjdą go obejrzeć w tym niespotykanym miejscu, czekają prawdziwe niespodzianki. Kaucja na ten spektakl wynosi 125 dolarów.

REKLAMA REKLAMA

Jednocześnie, także w piątek i sobotę, będzie miała premierę monodram przedstawiony przez studentkę aktorstwa, która przyjeżdża do Chicago z Polski, Aldonę Karską. Ten spektakl, na podstawie powieści Olgi Tokarczuk i autobiografii Donny Williams, odbędzie się w Wood Dale, w Art Gallery Kafe.

Dodatkowo, w sobotę i niedzielę, odbędą się warsztaty teatralne z dr. Omarem Sangare, aktorem, reżyserem, producentem, wykładowcą i pisarzem, który ukończył Akademię Teatralną w Warszawie, studiując pod okiem m.in. Tadeusza Łomnickiego i Andrzeja Wajdy.

Warsztaty będą miały szeroką ofertą programową skierowaną do aktorów i adeptów tej sztuki. Będą prowadzone w Akademii Paso i są na nie wymagane wcześniejsze zapisy.

Omar Sangare jest dziekanem Wydziału Sztuk Teatralnych w Williams College, a także  założycielem i dyrektorem największego festiwalu monodramu, odbywającego się w Nowym Jorku, United Solo.

Natomiast w niedzielę czeka nas wielka gala, uroczysty finał Kongresu; podsumowanie tego sezonu i zapowiedź kolejnego sezonu artystycznego oraz specjalny program artystyczny „Wspomnij mnie..” piosenki i wiersze Mariana Hemara.

Główne uroczystości będą miały miejsce w nowej Akademii Paso.

W czasie niedzielnej gali zostanie wręczona nagroda dla Maryli Pawliny – kostiumolożki, pracującej dla różnych teatrów i grup tanecznych, autorki ponad 2000 kreacji, osoby z wielką wiedzą historyczną, której profesjonalizm pomaga aktorom wcielić się w grane postaci.

Będzie także konkurs dla publiczności i inne atrakcje.

Bilety na wydarzenia można kupić w każdym miejscu przed spektaklem, lub dzwoniąc pod podane na plakacie numery telefonów.

Serdecznie Zapraszamy!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: fb, istock/Kozlik_Mozlik

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu