Połącz się z nami

News USA

Ponad 2 tys osób pobiegnie dzisiaj by ukończyć trasę joggingu zamordowanej 2 września nauczycielki z Memphis

Opublikowano

dnia

Eliza „Liza” Fletcher była zapaloną biegaczką, która rutynowo biegała 8,2 mil przed świtem, ale w zeszłym tygodniu nie miała już okazji ukończyć swojej trasy. 34-letnia Fletcher została brutalnie uprowadzona 2 września w Memphis w stanie Tennessee, a jej ciało znaleziono w poniedziałek za opuszczonym kompleksem. W ten piątek jej społeczność zakończy ten bieg za nią.

Ponad 2100 osób zapisało się, aby ukończyć trasę Fletcher w wydarzeniu nazwanym „Let’s Finish Liza’s Run”. Bieg został zorganizowany na Facebooku i od czwartkowego wieczoru liczba chętnych zwiększyła się dwukrotnie. Kolejne 3200 osób odpowiedziało, że są „zainteresowane” uczestnictwem.

„Stworzyliśmy ten bieg jako sposób na uhonorowanie Lizy i poradzenie sobie z własnymi uczuciami” – można przeczytać na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Naszym celem jest stanąć w obronie kobiet na Środkowym Południu i podkreślić, że kobiety powinny móc bezpiecznie biegać o każdej porze dnia”.

Departament Policji w Memphis napisał na Twitterze, że będzie wspierać wydarzenie „zwiększoną obecnością w okolicy”.

REKLAMA REKLAMA

Zamknięte drogi i objazdy będą obowiązywać od godziny 4:00 rano, kiedy uczestnicy zaczną się gromadzić, do godziny 7:30, kiedy spodziewają się, że bieg zostanie ukończony.

Fletcher była młodszą nauczycielką w przedszkolu w St. Mary’s Episcopal School w Memphis. Nauczyciele i pracownicy szkoły zapalili świece ku jej pamięci na początku tego tygodnia.

34-latka była także żoną i matką dwójki dzieci.

Zgodnie z jej nekrologiem, pogrzeb Fletcher odbędzie się w sobotę o 10 rano.

„Liza była światłem dla wszystkich, którzy ją znali. Jej zaraźliwy uśmiech i śmiech mogą rozjaśnić każde pomieszczenie. Liza miała czyste serce i była niewinna w sposób, który sprawiał, że widziała to, co najlepsze w każdym, kogo spotkała”, podaje jej nekrolog.

Śmierć Fletcher i czwartkowe pojawienie się w sądzie mężczyzny oskarżonego o jej zamordowanie zbiegły się z kolejną falą szoku i żalu w Memphis: policja twierdzi, że w środę 19-latek wpadł w szał strzelecki w mieście, zabijając cztery osoby i raniąc trzy inne.

Mężczyzna został zidentyfikowany jako Ezekiel Kelly i ma pojawić się w sądzie w piątek, zgodnie z zapisami więziennymi. Jest przetrzymywany pod zarzutem morderstwa pierwszego stopnia.

Natomiast mężczyzna oskarżony o porwanie i zabicie Fletcher został zidentyfikowany jako 38-letni Cleotha Henderson. Pojawił się w sądzie powiatu Shelby w czwartek po tym, jak złożył wniosek o zmianę adwokata z powodu rzekomego konfliktu interesów.

Henderson prawdopodobnie minął nauczycielkę jadąc SUV-em, gdy biegała w sąsiedztwie Uniwersytetu w Memphis. Władze twierdzą, że Henderson wysiadł z pojazdu i gonił Fletcher, dopóki nie zmusił jej do zajęcia miejsca pasażera około 4 nad ranem 2 września.

Mężczyzna był już skazany za porwanie. Henderson przyznał się do porwania adwokata w 2000 r. i został zwolniony z więzienia w 2020 r.

Poszukiwania Fletcher rozpoczęły się w zeszły piątek po tym, jak jej mąż poinformował, że nie wróciła do domu z rutynowego porannego joggingu.

Policja później znalazła nagranie z monitoringu tego obszaru i przeanalizowała parę sandałów znalezionych w miejscu uprowadzenia, w pobliżu telefonu ofiary. DNA znalezione na butach pasowało do DNA Hendersona.

Zapisy z telefonów komórkowych wykazały, że Henderson był w pobliżu miejsca uprowadzenia w czasie porwania. Mężczyznę aresztowano w sobotę w pobliżu jego domu.

Dwóch świadków – w tym brat Hendersona – zeznało policji, że widzieli, jak mężczyzna dziwnie się zachowywał w domu brata w Memphis po uprowadzeniu.

Podejrzany wyczyścił wnętrze samochodu środkiem do czyszczenia podłóg i  wyprał swoje ubrania w zlewie domu.

 

Źrodło: cnn
Foto: You Tube

Kościół

Zwolennicy aborcji bezkarnie grożą śmiercią osobom, które chcą chronić życie

Opublikowano

dnia

Autor:

Katolickie centrum duszpasterskie na kampusie University of Nebraska otrzymało groźbę śmierci w sobotę rano w notatce podpisanej „Zemsta Jane”, wizytówką używaną przez aktywistów proaborcyjnych. To jest pokłosie sytuacji panującej w Stanach Zjednoczonych, uważa Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Jeśli nasze prawo do aborcji w Bellevue zostanie odebrane z powodu próby uchwalenia zakazu aborcji i zostanie uchwalone [,] ostrzelamy wasze Centrum Newmana z naszych nowych karabinów AR-74. Z poważaniem, Jane’s Revenge” – czytamy w notatce, która została opublikowana w Internecie.

Notatka została zaadresowana do księdza Dana Andrewsa, proboszcza St. John Paul II Newman Center.

Zagrożenie jest najnowszym z serii taktyk zastraszania stosowanych wobec organizacji pro-life.

REKLAMA REKLAMA

W innych przypadkach groźby pojawiały się w formie namalowanych sprayem wiadomości zawierających przekaz:

„Jeśli aborcja nie jest bezpieczna, ty też nie jesteś”.

Położone w pobliżu University of Nebraska na kampusie Scott w Omaha, Newman Center znajduje się około 14 minut jazdy na południe od Omaha w mieście Bellevue.

Kristan Hawkins, prezes organizacji pro-life Students for Life, podzieliła się notatką w mediach społecznościowych.

„Dziś rano na drzwiach Oratorium Centrum św. Jana Pawła II Newmana znaleziono list z pogróżkami. Autor notatki twierdzi, że reprezentuje Zemstę Jane” – czytamy w sobotnim oświadczeniu z Newman Center.

Ks. Andrews nazwał notatkę „niepokojącą”, ale dodał, że „mieszkańcy i parafianie skoncentrowani na Chrystusie są niezrażeni”.

„To oczywiście budzi nasz wielki niepokój. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo naszych uczniów” – napisał ksiądz w oświadczeniu.

W serii tweetów Hawkins zrelacjonowała, co się wydarzyło, i wezwała administrację Bidena do działania przeciwko „proaborcyjnym grupom terrorystycznym”.

Zemsta Jane grozi strzelaniem do zwolenników życia. Dziś rano w Nebrasce nasz zespół przybył na nasze warsztaty przywództwa politycznego @SFLAction, na których gromadzimy aktywistów z całego stanu, aby omówić strategię wykorzystania kampanii @studentsforlife na rzecz miast wolnych od aborcji w celu zamknięcia placówki aborcyjnej w stanie.

Kiedy przyjechaliśmy, na drzwiach widniała groźba śmierci z użyciem broni od Jane’s Revenge. Wezwaliśmy policję i staramy się zapewnić bezpieczeństwo”.

„Zmierzamy ku tragedii, jeśli [Prokurator Generalny] Merrick Garland nadal odmawia podjęcia działań w celu ochrony pokojowych zwolenników życia przed proaborcyjnymi grupami terrorystycznymi.

Niestety, podżegające komentarze przywódców, takich jak Hillary Clinton, porównujące obrońców życia do talibów, pokazują, że zatruty klimat polityczny jest celowo podsycany przez korporacyjne aborcje i ich sojuszników” – dodaje Hawkins.

Departament Bezpieczeństwa Publicznego Uniwersytetu Nebraski w Omaha poinformował w sobotnim oświadczeniu, że biuro szeryfa powiatu Douglas i Departament Policji Omaha współpracują w celu zbadania zagrożenia i zwiększenia środków bezpieczeństwa.

Centrum Newmana i kampus kontynuują normalną działalność, czytamy w oświadczeniu.

„Zachęca się osoby posiadające informacje, które mogą pomóc w dochodzeniu, do skontaktowania się z UNO Public Safety telefonicznie pod numerem 402.554.2648, pocztą elektroniczną na adres unopublicsafety@unomaha.edu lub SMS-em za pomocą U-TIP.

Najnowsze informacje zostaną opublikowane w Centrum informacyjnym ONZ, gdy tylko będą dostępne” – napisano w oświadczeniu.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/DJMcCoy
Czytaj dalej

News USA

Powiat Moore w Północnej Karolinie pogrążony w ciemności po dewastacji stacji energetycznych

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy powiatu Moore w Północnej Karolinie mogą być pozbawieni prądu przez większą część tygodnia, ponieważ technicy walczą o naprawę dwóch podstacji uszkodzonych przez celowy akt wandalizmu.

Około 33 000 klientów firmy Duke Energy, która dostarcza prąd do regionu, nadal nie miało prądu w poniedziałek po południu, z około 45 000 początkowo dotkniętych wandalizmem w weekend.

Dwie podstacje zostały wyłączone z powodu ostrzału, który miał miejsce z soboty na niedzielę.

Władze nie mają żadnych podejrzanych i nie ustaliły motywu ataku. Według rzecznika Duke Energy, Jeffa Brooksa, dwie podstacje znajdują się w odległości około 10 mil od siebie.

REKLAMA REKLAMA

Większość klientów prawdopodobnie nie będzie miała prądu do czwartku, chociaż niektóre domy będą mogły włączyć światła w ciągu najbliższych 24 godzin, przekazał Brooks.

Ostrzał zniszczył część sprzętu w podstacjach, który będzie musiał zostać wymieniony.

Na konferencji prasowej w poniedziałek po południu szeryf powiatu Moore, Ronnie Fields, powiedział, że dokładny harmonogram incydentu jest nadal badany. Odmówił podania szczegółów, jakiego rodzaju broni użyto.

„Powiem tak, osoba, która [wyrządziła] szkodę, dokładnie wiedziała, co robi, aby spowodować szkodę, aby spowodować awarię” – powiedział szeryf Fields.

Gubernator Roy Cooper zapowiedział, że Federalne Biuro Śledcze i władze stanowe będą także prowadzić dochodzenie.

Gubernator powiedział, że urzędnicy koordynują również nowe sposoby wzmocnienia infrastruktury krytycznej przed przyszłymi aktami wandalizmu.

„Tego rodzaju atak podnosi nowy poziom zagrożenia” – powiedział gubernator.

Sekretarz prasowy Białego Domu, Karine Jean-Pierre, poinformowała, że administracja Bidena monitoruje awarię i jest w kontakcie z lokalnymi urzędnikami.

Dodała, że Biały Dom szeroko pracował nad poprawą odporności infrastruktury w ramach swojego programu.

Sieci energetyczne w USA od dawna są narażone na akty wandalizmu. W 2013 roku atak snajperski w Kalifornii zniszczył 17 transformatorów, które kierowały energię do Doliny Krzemowej.

Rok później Federalna Komisja Regulacji Energetyki, która reguluje krajowy międzystanowy system elektroenergetyczny, zaczęła wymagać od przedsiębiorstw użyteczności publicznej lepszej ochrony każdej podstacji, której zniszczenie mogłoby wpłynąć na część amerykańskiej sieci w przypadku ataku.

Powiat Moore, położony około 50 mil od Fayetteville w Północnej Karolinie, odwołało w poniedziałek zajęcia w szkołach publicznych i wprowadziło godzinę policyjną od 9:00 wieczorem do 5.00 rano

Czerwony Krzyż otworzył również schronisko w pobliskiej Carthage dla tych, którzy potrzebowali schronienia przed chłodną pogodą.

 

Źródło: wsj
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Nie żyje Kirstie Alley. Nagradzana aktorka była znana z roli w filmie Look Who’s Talking i wielu seriali

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek zmarła Kirstie Alley. Aktorka, która zdobyła nagrodę Emmy za rolę w „Cheers”, zagrała w wielu filmach, w tym „Look Who’s Talking”, u boku Johna Travolty i w serialu „Północ Południe”. Miała 71 lat.

Kirstie Alley zmarła na nowotwór, który został niedawno odkryty, poinformowały jej dzieci True i Lillie Parker w poście na Twitterze. Menedżer Alley, Donovan Daughtry, potwierdził informację o jej śmierci.

„Chociaż była ikoną na ekranie, była jeszcze bardziej niesamowitą matką i babcią” – czytamy w oświadczeniu jej dzieci.

W latach 1987-1993 występowała u boku Teda Dansona jako Rebecca Howe w „Cheers”, uwielbianym sitcomie NBC o bostońskim barze. Dołączyła do serialu u szczytu jego popularności po odejściu oryginalnej gwiazdy Shelley Long.

REKLAMA REKLAMA

Alley zdobyła nagrodę Emmy dla najlepszej aktorki w serialu komediowym za tę rolę w 1991 roku. W 1993 roku dostała drugą nagrodę Emmy dla najlepszej aktorki w miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę tytułową w filmie telewizji CBS „David’s Mother ”.

W latach 1997-2000 miała własny serial komediowy „Veronica’s Closet”.

W komedii „Look Who’s Talking” z 1989 roku, która dała duży rozkwit jej karierze, zagrała matkę dziecka, którego wewnętrzne myśli wyrażał Bruce Willis. Pojawiła się także w sequelu z 1990 roku, „Look Who’s Talking Too”.

John Travolta, jej partner w obu filmach, złożył jej hołd w poście na Instagramie.

 „Kocham cię, Kirstie. Wiem, że jeszcze się zobaczymy”– napisał Travolta, załączając zdjęcie Alley.

Alley zagrała także fabularyzowaną wersję siebie w serialu Showtime „Gruba aktorka” z 2005 roku, który z humorem nawiązywał do publicznego i medialnego traktowania jej przybierania na wadze i utraty wagi.

W ostatnich latach pojawiła się też w kilku reality show, w tym w „Tańcu z gwiazdami”.

Pochodzący z Wichita w stanie Kansas Alley uczęszczała na Uniwersytet Stanowy w Kansas, zanim porzuciła studia i przeniosła się do Los Angeles.

Zadebiutowała w 1982 roku w filmie Star Trek: Gniew Khana.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu