Połącz się z nami

News USA

Bostońska klinika płci okalecza i sterylizuje dzieci. Nieodwracalne zabiegi budzą kontrowersje

Opublikowano

dnia

Wiadomości o klinice płci dla dzieci w szpitalu Boston Children’s Hospital zawładnęły mediami społecznościowymi, wywołując kontrowersje i oburzenie z powodu „pierwszego w swoim rodzaju” programu szpitala, mającego na celu ułatwienie zmiany płci dla dzieci w postaci terapii hormonalnej i nieodwracalnych operacji.

Według strony internetowej szpitala, Boston Children’s Center for Gender Surgery oferuje „pełen zestaw opcji leczenia” dla dzieci i nastolatków, aby „bezproblemowo” przejść do operacji zmiany płci, w tym podwójnej mastektomii dla dzieci w wieku 15 lat i sterylizującej operacji narządów płciowych dla nastolatków.

W programie wzięło już udział ponad 1000 pacjentów w okresie zaledwie 3 lat.

Tymczasem pediatrzy potępiają ten program twierdząc, że kliniki płci na całym świecie zamykają się i zmieniają swoje wytyczne ze względu na dowody, że procedury tranzycji raczej szkodzą niż pomagają dzieciom z dysforią płciową.

Procedury, które Boston Children’s Hospital przeprowadza na transpłciowych dzieciach i nastolatkach, obejmują powiększanie piersi, rekonstrukcję klatki piersiowej, „harmonizację twarzy”- zabieg chirurgiczny, który modyfikuje twarz, aby wyglądała bardziej kobieco lub męsko, oraz techniki chirurgiczne mające na celu podniesienie lub obniżenie głosu dziecka.

Szpital wykonuje również operacje narządów płciowych, o których wiadomo, że niosą ze sobą wysokie ryzyko powikłań u nastolatków.

Wstępne wytyczne szpitala w Bostonie mówiły, że te operacje mogą być wykonywane u nieletnich w wieku 17 lat, a następnie zaktualizowano je podnosząc wymagany wiek do 18 lat, po tym, jak sprawa została ujawniona.

Należą do nich metoidioplastyka i falloplastyka – chirurgiczne stworzenie prącia przy użyciu istniejącej tkanki narządów płciowych lub płatów skóry – oraz waginoplastyka, czyli chirurgiczne stworzenie pochwy.

Procedury te są opisane przez chirurgów i lekarzy ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie w serii filmów na YouTube, które szpital wprowadził na rynek w ramach oferowanych procedur.

Falloplastyka, jak opisuje szpital, to 12-godzinna operacja przeprowadzana na dziewczętach, które chcą zmienić się w chłopców.

Dziewczyna poddawana falloplastyce musi najpierw przejść histerektomię. Następnie skóra jest „zabierana”, aby zbudować penisa z innego miejsca na jej ciele, takiego jak udo lub przedramię. „Pochwę można również usunąć”, a chirurg wszczepia nowy „penis”.

Średnio dojście do siebie po falloplastyce zajmuje pacjentowi od 12 do 18 miesięcy.

Podobnie, waginoplastyka wykonywana na chłopcach starających się zmienić w dziewczynki, wymaga odwrócenia penisa do postaci pochwy, co wymaga znacznego czasu rekonwalescencji i utrzymania „życia”, jak przyznaje Boston Children’s.

Chłopcy, którzy przechodzą waginoplastykę, początkowo muszą używać cewnika do oddawania moczu i rozszerzać swoją „pochwę kilka razy dziennie, aby była otwarta” przez resztę życia.

Dr Michelle Cretella, katolicka pediatra i członkini Catholic Medical Association (CMA), największego stowarzyszenia katolickich lekarzy w Stanach Zjednoczonych, potępiła bostoński program gender w oświadczeniu skierowanym do CNA. Cretella opisuje te operacje jako „horrory”.

„To tylko kwestia czasu, zanim lekarze wykonujący te okaleczające operacje na dzieciach i szpitale, które ich zatrudniają, zostaną zbombardowani przez pozwy pacjentów. To ostatecznie rzuciło światło na okropności Tavistock i doprowadziło do jego zamknięcia” – oświadczyła.

Klinika Tavistock, największy na świecie szpital płci dla dzieci w Wielkiej Brytanii, została zamknięta w wyniku niezależnego przeglądu na początku tego roku, po skargach złożonych przez pacjentów i ich rodziny – w tym 25-letnią Keirę Bell, która wniosła sprawę przeciwko klinice za przepisywanie jej hormonów i ułatwianie  zmiany płci.

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, getty images

News USA

Najbogatsi Amerykanie mają rekordowe 44,6 biliona dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Według nowych danych Rezerwy Federalnej, majątek 1% najbogatszych Amerykanów osiągnął rekordową kwotę 44,6 biliona dolarów na koniec czwartego kwartału. Wzrost cen akcji na koniec roku spowodował, że sporo zarobili.

Całkowita wartość majątku netto 1% najbogatszych Amerykanów, zdefiniowanych przez Fed jako osoby posiadające majątek przekraczający 11 milionów dolarów, wzrosła w czwartym kwartale o 2 biliony dolarów. Całość zysków pochodziła z posiadanych przez nich akcji.

Wartość akcji przedsiębiorstw i udziałów w funduszach wspólnego inwestowania, będących w posiadaniu 1% najbogatszych wzrosła do 19,7 biliona dolarów z 17,65 biliona dolarów w poprzednim kwartale.

Podczas gdy wartość nieruchomości superbogaczy nieznacznie wzrosła, wartość ich prywatnych przedsiębiorstw spadła, zasadniczo niwelując wszystkie inne zyski, poza zyskiem z akcji.

Bezprecedensowy boom majątkowy rozpoczął się w 2020 r. wraz ze wzrostem rynku w związku z pandemią Covid-19. Od 2020 r. majątek 1% najbogatszych mieszkańców USA wzrósł o prawie 15 bilionów dolarów, czyli o 49%.

Średnio 50–90% Amerykanów z klasy średniej także się bogaciło, odnotowując wzrost majątku o 50%.

Ekonomiści twierdzą, że wzrost na giełdzie dodatkowo zwiększa wydatki konsumentów poprzez tzw. „efekt bogactwa”. Kiedy konsumenci i inwestorzy widzą, że ich akcje rosną, czują się pewniej, wydając pieniądze i podejmując większe ryzyko.

Efekt bogactwa powoduje wzrost gospodarczy, ale to zjawisko podkreśla także wrażliwość gospodarki na wypadek załamania się giełdy.

Według ekspertów, nie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz obecnie, ale krach na giełdzie nie jest niemożliwy, biorąc pod uwagę, że ceny akcji wydają się być zawyżone.

Źródło: U.S. Federal Reserve

Najnowszy raport podkreśla również, że w USA utrzymuje się największa liczba akcji.

Według raportu Fed, 10% najbogatszych Amerykanów posiada 87% indywidualnie posiadanych akcji i funduszy inwestycyjnych, a 1% superbogaczy w USA posiada połowę wszystkich akcji posiadanych indywidualnie.

Ekonomiści twierdzą, że rosnąca giełda przynosi ogromne korzyści bogatym, natomiast bogactwo Amerykanów z klasy średniej i Amerykanów o niższych dochodach zależy bardziej od wynagrodzeń i wartości domów niż od akcji.

Indeks giełdowy S&P 500 wzrósł już o 10% w tym roku i prawdopodobne jest, że zamożność wyższych sfer osiągnęła rekordowy poziom już pod koniec 2023 r.

Chociaż w latach 2021 i 2022 nierówności w zamożności społeczeństwa nieznacznie spadły wraz ze wzrostem wynagrodzeń i gwałtownym wzrostem cen mieszkań, od tego czasu różnica w zamożności powróciła do poziomu sprzed pandemii.

Na koniec czwartego kwartału 1% najbogatszych Amerykanów posiadał 30% bogactwa kraju, podczas gdy 10% najbogatszych Amerykanów miało 67% całego majątku Stanów Zjednoczonych.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/Darren415/Nattakorn Maneerat/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Jedna ze słynnych bliźniaczek syjamskich z Minnesoty ujawniła, że wyszła za mąż

Opublikowano

dnia

Autor:

Połączone bliźniaczki syjamskie Abby i Brittany Hensel po raz pierwszy zwróciły na siebie uwagę całego kraju, gdy pojawiły się w „The Oprah Winfrey Show” w 1996 roku. Teraz 34-letnie siostry osiągnęły ważny kamień milowy w swoim wspólnym życiu: Abby wyszła za mąż.

Bliźniaczki Hensel wystąpiły także w optymistycznym reality show TLC „Abby i Brittany”, w którym pokazywały, jak prowadzą samochód, podróżują do Europy, a nawet jeżdżą na motorowerze. Kiedy serial zakończył się po jednym sezonie, Abby i Brittany właśnie ukończyły college i uzyskały dyplom z edukacji.

Wiele wydarzyło się w ciągu ostatniej dekady w ich życiu.

Abby, pracująca jako nauczycielka, jest obecnie mężatką. Jej mężem w 2021 roku został Josh Bowling, pielęgniarz i weteran armii Stanów Zjednoczonych. Siostry udostępniły zdjęcia ze ślubu w mediach społecznościowych. Mieszkają w Minnesocie, gdzie bliźniaczki Hensel urodziły się i wychowały.

Według relacji zamieszczanych na Facebooku rodzina lubi wędrówki na łonie natury, lody i jazdę na nartach.

Abby i Brittany są bliźniaczkami syjamskimi typu dicephalus, mają wspólny krwiobieg i wszystkie narządy poniżej klatki piersiowej, serca i płuca mają oddzielne. Abby kontroluje ich prawą rękę i nogę, Brittany kończyny z lewej strony.

Kiedy urodziły się w 1990 roku, ich rodzice, Patty i Mike Hensel, zdecydowali się nie przeprowadzać operacji separacji, uznając ją za zbyt ryzykowną. Lekarze byli zdania, że szanse na przeżycie obu dziewczynek są znikome, a rodzice nie wyobrażali sobie, że mają wybrać, która córka ma przeżyć.

Bliźnięta syjamskie rodzą się z częstości 1 na 200 000 żywych urodzeń. Według Szpitala Dziecięcego w Filadelfii około 70% bliźniąt syjamskich to kobiety, a większość rodzi się martwa.

W filmie dokumentalnym „Joined for Life” z 2003 roku Patty Hensel powiedziała, że jej córki chciały kiedyś mieć dzieci.

„Tak, będziemy mamami” – powiedziała wtedy Brittany. „Nie zastanawiałyśmy się jeszcze nad tym, jak będzie wyglądać bycie mamą. Ale mamy dopiero 16 lat, nie musimy teraz o tym myśleć.

Obecnie Abby jest przybraną mamą dla córki Josha Bowlinga z poprzedniego związku.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Kalifornijski Patrol Autostradowy ścigał ..9-latka spieszącego się na lekcje

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja w Północnej Kalifornii ruszyła w pościg za Volkswagenem, który w środę odjechał z dużą prędkością z miejsca wypadku drogowego. Funkcjonariusze byli w szoku, gdy za kierownicą znaleźli 9-letniego chłopca.

Kalifornijski Patrol Autostradowy podał, że nikt nie odniósł obrażeń w wyniku zdarzenia w Oroville, liczącym około 20 000 mieszkańców mieście położonym w dolinie w pobliżu gór Sierra Nevada, około 60 mil na północ od Sacramento.

Do zdarzenia doszło około godziny 9:20AM, kiedy stwierdzono, że Volkswagen sedan „dziwnie zatrzymał się na środku skrzyżowania” – podała California Highway Patrol w oświadczeniu.

„Kiedy polecono mu ruszyć, pojazd nieoczekiwanie przyspieszył, co doprowadziło do krótkiego i chaotycznego pościgu, który zakończył się na parkingu na wschód od szkoły podstawowej Plumas Avenue” – poinformowali funkcjonariusze patrolu.

Po zatrzymaniu się, pojazd cofnął i uderzył w radiowóz, powodując jego niewielkie uszkodzenie. Kierowcą okazał się być 9-letni chłopiec, który wziął samochód, próbując dostać się do szkoły.

„Z ulgą informujemy, że w tym zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń. Po zaalarmowaniu odpowiednich służb i udokumentowaniu sytuacji dziecko bezpiecznie wysłano do szkoły” – przekazał patrol.

Funkcjonariusz CHP Terry Dunn, który zatrzymał dziecko, powiedział, że był w prawdziwym szoku. W czasie zatrzymania chłopiec wystawił głowę przez okno i powiedział „Przepraszam, próbuję dostać się do szkoły”.

Dunn przypomniał rodzicom, aby trzymali kluczyki do samochodu w bezpiecznym miejscu i rozmawiali z dziećmi, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

 

Źródło: nbc
Foto: CHP – Oroville, istock/Ralf Geithe/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu