Połącz się z nami

News USA

Sędzia Sądu Najwyższego Clarence Thomas odwołał swoje wykłady na uniwersytecie z powodu pogróżek

Opublikowano

dnia

Sędzia Sądu Najwyższego Clarence Thomas odwołał plan nauczania na wydziale prawa George Washington University tej jesieni w związku z groźbami przemocy po obaleniu wyroku Roe v. Wade, przełomowej decyzji z 1973 r., która zalegalizowała aborcję. O dalszej walce z osobami chroniącymi życie w Stanach Zjednoczonych mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Decyzja sędziego nie ma jednak nic wspólnego z petycją wystosowaną przez studentów, wzywającą szkołę w Waszyngtonie do zerwania więzi z Thomasem.

Mark Paoletta, prawnik z Waszyngtonu, który służył jako asystent doradcy prezydenta George’a H.W. Busha i pracował nad procesem konfirmacji Thomasa, poinformował, że Thomasowi i innym sędziom grożono śmiercią.

Krótko po wydaniu decyzji Sądu Najwyższego z 24 czerwca w sprawie Dobbs przeciwko Organizacji Zdrowia Kobiet Jackson, unieważniającej przełomowe orzeczenie Roe przeciwko Wade z 1973 r., grupy walczące o prawa do aborcji podzieliły się adresami konserwatywnych sędziów, zachęcając ludzi do protestów przed ich domami.

REKLAMA REKLAMA

Jeden z Kalifornijczyków został później oskarżony o usiłowanie zabójstwa przed domem sędziego Bretta Kavanaugha w Maryland.

Thomas wzbudził szczególny gniew z powodu jego zbieżnej opinii, sugerującej, że sąd powinien ponownie rozważyć wszystkie sprawy „pod względem merytorycznym”, w tym decyzję Obergefell z 2015 r. dotyczącą małżeństw osób tej samej płci.

Zgodnie z jego opinią rasistowskie obelgi, takie jak „Wujek Clarence”, zaczęły zyskiwać popularność na Twitterze, a nieprzyzwoite tyrady zmonopolizowały media, w tym pełne wulgaryzmów wypowiedzi burmistrz Chicago Lori Lightfoot podczas imprezy „Chicago Pride”.

Obawy o bezpieczeństwo Thomasa pojawiły się po tym jak nagranie ujawniło, że aktywiści aborcyjni rozdają adres domowy Thomasa protestującym przed sądem.

To wydarzenie zbiegło się w czasie z kilkoma groźbami zamachu na życie sędziego krążących w mediach społecznościowych – niektóre z nich zostały usunięte, inne nie.

W wystosowanej przez studentów petycji domagającej się usunięcia Thomasa z wydziału prawa George Washington University jako powód podano „jego wyraźny zamiar dalszego pozbawienia praw osób queer i odebrania ludziom możliwości bezpiecznego seksu bez obawy o ciążę”.

Petycja twierdziła, że ​​Thomas „aktywnie czynił niebezpiecznym życie tysięcy studentów na naszym kampusie” i była rozpowszechniana poza kampusem, zwiększając liczbę osób, które ją podpisały.

Uniwersytet bronił Thomasa w liście stwierdzającym, że „ani nie zakończy zatrudnienia sędziego Thomasa, ani nie odwoła jego zajęć”, powołując się na jego zaangażowanie w wolne idee i debatę.

„Podobnie jak wszyscy wykładowcy na naszym uniwersytecie, sędzia Thomas ma wolność akademicką oraz wolność wypowiedzi i dochodzenia” – napisali przedstawiciele szkoły.

Paoletta, współautor „Created Equal: Clarence Thomas In His Own Words” (Regency Publishing, 2022), powiedział, że ​​kurs, który Thomas wykładał w GW, jest jednym z najpopularniejszych zajęć w szkole prawniczej.

Wykład koncentruje się na przełomowych sprawach Sądu Najwyższego. Kurs ma długą listę oczekujących każdego roku, kiedy jest oferowany, a artykuły napisane przez uczniów w nim uczestniczących są publikowane w znanych czasopismach prawniczych.

Sam Thomas jest uwielbiany przez swoich studentów, poinformował Paoletta, twierdząc, że „osoby, które podpisują te petycje, nic o nim nie wiedzą i są napędzane nienawiścią”.

„Lewica go nienawidzi, ponieważ jest pryncypialnym czarnym sędzią Sądu Najwyższego, który ma odwagę mieć własne myśli i nigdy nie kłania się lewicowej mentalności mafii. Sędzia Thomas od 40 lat podważa lewicę i demaskuje ich rasizm” – powiedział.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, sąd najwyższy USA

REKLAMA REKLAMA

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu