Połącz się z nami

News Chicago

Akt oskarżenia przeciwko sprawcy masakry 4 lipca w Highland Park zawiera 110 zarzutów

Opublikowano

dnia

Podejrzanemu w masakrze 4 lipca w Highland Park postawiono 110 dodatkowych zarzutów karnych. Ława przysięgłych Lake County wydała akt oskarżenia w środę. Robert Crimo III jest oskarżony o 21 morderstw, po trzy za każdą osobę, która zginęła, gdy otworzył ogień z dachu podczas parady w centrum miasta.

Robertowi Crimo III postawiono również zarzuty próbowania zabójstwa i ciężkiego pobicia dla każdej z 48 rannych osób tego dnia.

Akt oskarżenia po raz pierwszy publicznie identyfikuje wszystkich, którzy zostali ranni, chociaż ośmiu z nich jest wymienionych tylko inicjałami, ponieważ są nieletni, poinformowali urzędnicy.

Jedną z ocalałych wymienionych w akcie oskarżenia jest Elizabeth Turnipseed, która została postrzelona w miednicę, gdy stała ze swoją 3-letnią córką i mężem. Kula weszła i wyszła z jej ciała, uszkadzając jej główne narządy. Jej mąż przekazał córkę nieznajomym, by zabrali ją w bezpieczne miejsce, podczas gdy on pobiegł z powrotem do żony.

REKLAMA REKLAMA

Turnipseed, ma kilka kawałków odłamków w nodze, może już nigdy nie chodzić bez pomocy i ma przed sobą lata terapii fizycznej i psychicznej, podobnie jak jej rodzina.

Crimo został początkowo oskarżony o siedem zarzutów morderstwa. Oczekuje się, że pojawi się w sądzie w najbliższą środę, aby zostać postawionym w stan oskarżenia pod nowymi zarzutami.

„Nasze śledztwo trwa” – powiedział prokurator stanu Lake County Eric Rinehart, ogłaszając akt oskarżenia.

„A nasi specjaliści od ofiar pracują przez całą dobę, aby wspierać wszystkich dotkniętych tym przestępstwem”.

Akt oskarżenia pojawił się dzień po tym, jak sędzia Victoria Rossetti podpisała nakaz uniemożliwiający prokuraturze i obronie dzielenie się dowodami i materiałami z kimkolwiek spoza sądu.

Podczas wstępnej rozprawy sądowej dwa dni po strzelaninie Crimo przyznał się, że wystrzelił ponad 80 pocisków z dachu w tłum widzów w czasie parady.

W dniu ataku Crimo ubrał się w odzież damską i nosił makijaż, aby zakryć tatuaże na twarzy, ponieważ obawiał się, że zostanie rozpoznany.

Nagranie wideo  pokazuje, jak Crimo idzie alejką za budynkiem w północno-zachodnim rogu Central Avenue i Second Street i wspina się po schodach przeciwpożarowych, aby dostać się na dach.

Policja znalazła 83 łuski. Według raportu pogotowia ratownicy medyczni zabrali 52 osoby do szpitali. Pięć osób zginęło na paradzie na dwie osoby zmarły później w szpitalach.

Pomimo przebrania, policjanci zaznajomieni z Crimo zidentyfikowali go na zdjęciach zrobionych z kamer monitoringu po strzelaninie.

Film pokazuje Crimo biegnącego alejką z torbą na ramieniu i upuszczającego karabin owinięty w szmatę, poinformowali prokuratorzy. Policja odzyskała broń w ciągu kilku minut i wyśledziła, że Crimo kupił ją w 2020 roku, gdy miał 19 lat.

Crimo udał się do pobliskiego domu matki i wystartował swoim samochodem, gdy policja rozpoczęła obławę. Pojechał do Madison w stanie Wisconsin, gdzie zauważył grupę ludzi i pomyślał o zastrzeleniu ich z drugiego karabinu w samochodzie, podały władze.

Zawrócił, porzucił telefon w pobliskim Middleton i został wreszcie zauważony w poniedziałek wieczorem w północnym Chicago, około ośmiu godzin po strzelaninie. Został aresztowany około 5:30 p.m. po krótkim pościgu samochodowym.

Ofiary, które zginęły to: Katherine Goldstein, 64 lata; Irina McCarthy, 35 lat; Kevin McCarthy, 37 lat; Jacki Sundheim, 63 lata; Stephen Straus, 88 lat, wszyscy z Highland Park; a także Nicolas Toledo, 78 lat, z Morelos w Meksyku; oraz Eduardo Uvaldo, 69 lat, z Waukegan.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu