Połącz się z nami

News USA

Zbliża się czas rozpoczęcia spłat pożyczek federalnych przez studentów. Czy Biden przedłuży moratorium?

Opublikowano

dnia

Nieco ponad miesiąc przed planowanym zakończeniem moratorium na zadłużenie studentów rząd federalny zalecił podmiotom obsługującym pożyczki, aby nie kontaktowali się z pożyczkobiorcami w sprawie wznowienia płatności, przekazał w poniedziałek przedstawiciel grupy firm zajmujących się pożyczką. Nadal nie ma oficjalnej decyzji dotyczących spłat.

Departament Edukacji poinformował podmioty zajmujące się pożyczkami, aby jeszcze nie kontaktowały się z pożyczkobiorcami, powiedział Scott Buchanan, dyrektor wykonawczy Student Loan Servicing Alliance, który reprezentuje wszystkie firmy obsługujące pożyczkę federalną.

W kwietniu prezydent Joe Biden odroczył spłatę pożyczek federalnych do 31 sierpnia, uzasadniając swoją decyzję tym, że społeczeństwo wciąż wychodzi z pandemii koronawirusa.

Urzędnik Białego Domu oświadczył w poniedziałek wieczorem, że „nie podjęto żadnej decyzji” o tym, czy przedłużyć ten okres ponownie. Biden ma podjąć decyzję przed 31 sierpnia.

Spłaty federalnych pożyczek studenckich zostały po raz pierwszy wstrzymane ponad dwa lata temu, gdy panowała pandemia.

Przerwa w spłatach rozpoczęła się w marcu 2020 r., kiedy ówczesny prezydent Donald Trump podpisał ustawę CARES, która wstrzymała płatności do września 2020 r. i zamroziła akumulację odsetek. Trump później podjął działania wykonawcze, aby przedłużyć okres odroczenia do stycznia 2021 r.

Biden wielokrotnie przedłużał moratorium — począwszy od pierwszego dnia urzędowania, a ostatnio w kwietniu. Moratorium nie dotyczy pożyczkobiorców posiadających pożyczki prywatne.

Wznowienie płatności wiązałoby się z wysokimi kosztami politycznymi dla Bidena i demokratów z Kongresu, którzy nie chcą stracić popularności przed wyborami w połowie kadencji.

Dlatego nie jest jasne, czy Biden planuje podjąć działania w celu anulowania długów studenckich.

Wielu postępowców opowiadało się za wyeliminowaniem wszystkich sald pożyczek, a niektórzy Demokraci uważają, że prezydent powinien anulować do 50 000 USD na każdego pożyczkobiorcę.

Biały Dom wskazywał w przeszłości, że Biden był otwarty na możliwość anulowania 10 000 USD dla pożyczkobiorców w ramach określonego dochodu, ale nic nie zostało oficjalnie ogłoszone.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/Stephanie Zieber

News USA

Poznań. Obchody 107. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Fot. KPRP

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

News USA

Rozmowa Prezydenta RP z Prezydentem USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj odbyła się kolejna rozmowa telefoniczna Prezydenta RP Karola Nawrockiego z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Na początku Prezydenci złożyli sobie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W dalszej części rozmowy Karol Nawrocki i Donald Trump podjęli temat stanu relacji transatlantyckich, oraz bezpieczeństwa w regionie w związku z toczącą się wojną na Ukrainie wywołaną przez Federację Rosyjską – w szczególności dyskutowano o postępach uzgodnień pokojowych.

Rozmawiano także o udziale Polski w pracach grupy G20, polsko–amerykańskiej współpracy gospodarczej i sprawach energetyki. Rozmowa odbyła się w ciepłej i serdecznej atmosferze.

 

KPRP
Czytaj dalej

News USA

Świąteczne bombardowanie w Nigerii: Trump ogłosił atak na ISIS

Opublikowano

dnia

Autor:

25 grudnia Prezydent Donald Trump ogłosił przeprowadzenie „potężnego i śmiertelnego uderzenia” wymierzonego w struktury organizacji ISIS działające w północno-zachodniej Nigerii. Jak podkreślił, była to odpowiedź na eskalację brutalnych ataków na chrześcijan w tym regionie.

„Ostrzegaliśmy ich – tej nocy zapłacili cenę”

W oświadczeniu opublikowanym na Truth Social Donald Trump napisał, że celem były grupy terrorystyczne, które „od wielu lat, a nawet stuleci, dokonują brutalnych mordów na niewinnych chrześcijanach”. Prezydent dodał, że terroryści zignorowali wcześniejsze ostrzeżenia.

„Wcześniej ostrzegałem tych terrorystów, że jeśli nie przestaną dokonywać rzezi chrześcijan, zapłacą za to. I tej nocy zapłacili” – napisał.

Trump podkreślił, że Departament Wojny przeprowadził „liczne perfekcyjne uderzenia”, a Stany Zjednoczone „nie pozwolą, by radykalny islamistyczny terroryzm prosperował”. Zakończył słowami:

“Niech Bóg błogosławi naszą armię i Wesołych Świąt dla wszystkich – również dla martwych terrorystów, których będzie jeszcze więcej, jeśli masakry chrześcijan się nie zakończą”.

Nigeria w centrum międzynarodowej presji

Już 5 listopada Donald Trump publicznie zwracał uwagę na dramatyczną sytuację chrześcijan w Nigerii, sygnalizując, że USA mogą rozważyć działania militarne. Administracja w ostatnich miesiącach przyjęła szereg sankcji, m.in. wizowych, wobec Nigeryjczyków zaangażowanych w „masowe zabójstwa i przemoc” wymierzoną w chrześcijan.

Stany Zjednoczone ponownie rozważają także uznanie Nigerii za tzw. Kraj Budzący Szczególną Troskę (CPC) w ramach ustawy o wolności religijnej, co umożliwia nakładanie sankcji. Taki status został nadany Nigerii po raz pierwszy w 2020 r., choć później został cofnięty.

Nigeria zaprzecza prześladowaniom chrześcijan

Władze Nigerii konsekwentnie odrzucają oskarżenia o systematyczne prześladowania chrześcijan, podkreślając, że organizacje takie jak Boko Haram i ISIS działają przeciwko osobom „bez względu na wyznanie”. Jednocześnie rząd miał – jak potwierdził Pentagon – zaakceptować amerykańskie uderzenia.

„Departament Wojny współpracował z rządem Nigerii przy realizacji tych ataków. Zostały one zatwierdzone przez rząd Nigerii” – podał rzecznik.

Rosnąca przemoc w regionie

Nigeria – najludniejszy kraj Afryki, liczący ok. 214 mln mieszkańców – od lat zmaga się z eskalacją przemocy na tle religijnym i etnicznym. Według Pew Research ok. 56% mieszkańców to muzułmanie, a 43% chrześcijanie. To również jedno z zaledwie siedmiu państw na świecie z „bardzo wysokim” poziomem społecznych napięć religijnych.

Raporty USCIRF (U.S. Commission on International Religious Freedom) wskazują na szczególnie dramatyczną sytuację w rejonie Middle Belt, gdzie uzbrojone grupy dokonują pacyfikacji chrześcijańskich wiosek, palenia kościołów i porwań, próbując „islamizować region i eliminować chrześcijan”.

Organizacje praw człowieka poinformowały, że w pierwszej połowie 2025 r. liczba ataków na chrześcijan gwałtownie wzrosła, co ponownie uruchomiło naciski, aby Waszyngton przywrócił Nigerii status CPC.

Co dalej?

Amerykańskie uderzenia w ISIS w Nigerii mogą oznaczać nowy etap współpracy wojskowej między oboma państwami – choć nigeryjski rząd oficjalnie odrzuca tezę o prześladowaniach religijnych, przyjmuje natomiast pomoc w zwalczaniu ugrupowań terrorystycznych.

Administracja Trumpa zapowiada, że kolejne działania militarne są możliwe, jeśli przemoc wobec chrześcijan nie ustanie.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, The White House
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu