Połącz się z nami

News Chicago

Pięć osób oskarżonych po brutalnej napaści w pociągu Red Line. Ofiara ma połamane kości twarzy i rany kłute

Opublikowano

dnia

Pięć osób postawiono w stan oskarżenia po brutalnym napadzie w zeszłym tygodniu w pociągu Red Line. W wyniku zdarzenia poważnie ranny został pasażer oraz dwóch napastników. Napadnięty 42-letni mężczyzna dźgnął ich własnym nożem i był w stanie wyskoczyć z wagonu by uciec w bezpieczne miejsce.

Pięciu podejrzanych zostało aresztowanych wkrótce po ataku. Shawn Gullens, 20 lat, z North Center; Latoya Thomas, 22 lata, z West Loop; 36-letni Larone Williams z Austin; 52-letni Vernon Holman z Humboldt Park zostali oskarżeni o napad z bronią w ręku i pobicie. Martinez Owens, lat 24, z Humboldt Park, został oskarżony o usiłowanie napadu i pobicie.

Pierwsza rozprawa sądowa podejrzanych miała miejsce w niedzielę.

Ofiara wsiadła do pociągu jadącego na południe na Addison Street, podała policja w Chicago. Owens i inna osoba, która nie została zidentyfikowana, podeszli do mężczyzny i próbowali wyrwać mu telefon komórkowy.

REKLAMA REKLAMA

Kiedy mężczyzna walczył z nimi, dwóch wspólników weszło do wagonu i jeden z nich zaczął go kopać, gdy leżał na ziemi. Napadnięty mężczyzna wyjął nóż i dźgnął Owensa w plecy.

Owens i pozostali uciekli, a mężczyzna pobiegł do innego wagonu i zadzwonił pod 911. Przytrzymał drzwi wagonu zamknięte, ale wpuścił Holmana do środka, ponieważ nie rozpoznał go po pierwszym ataku.

Holman powalił go na ziemię, a mężczyzna zaczął wymachiwać nożem w samoobronie. Po dźgnięciu Holmana w szyję, mężczyzna wyskoczył z pociągu, gdy przybył on na stację North/Clybourn.

Wtedy został zaatakowany kolejny raz przez napastników, tym razem szklaną butelką.

Mężczyzna był w stanie uciec na drugą stronę torów i ponownie zadzwonić pod numer 911, podały władze. Został przewieziony do Northwestern Memorial w ciężkim stanie po tym. Doznał wielu obrażeń, w tym złamań kości twarzy i rany kłutej w lewe ramię.

Wszystkich pięciu podejrzanych zostało aresztowanych na miejscu zdarzenia.

Holman, pięciokrotnie skazany przestępca, który popełnił morderstwo w 1987 roku, nadal był leczony w niedzielę w szpitalu Stroger. Sędzia Barbara Dawkins ustaliła wysokość jego kaucji na 250 000 USD.

Williams – który był dwukrotnie skazany za przestępstwa, w tym za napaść na tle seksualnym w 2010 roku – został zatrzymany za kaucją w wysokości 100 000 USD. W zeszły wtorek przyznał się do winy za wykroczenia związane z kradzieżą w handlu detalicznym.

Gullens, który został wcześniej skazany za nielegalne posiadanie broni w Indianie, i Owens, który został skazany za przestępstwo narkotykowe, otrzymali kaucję w wysokości 75 000 dolarów. Zostali również zatrzymani za kaucją w wysokości  1000 USD w toczących się przeciw nim sprawach dotyczących kradzieży.

Thomas, która był wcześniej skazana za wykroczenia pobicia i zniszczenia mienia, została zatrzymana za kaucją w wysokości 50 000 USD.

Cała piątka ma się stawić w sądzie w związku z nową sprawą 1 sierpnia.

Aby zaradzić rosnącej liczbie przestępstw z użyciem przemocy w autobusach i pociągach, władze ogłosiły w marcu nowe środki bezpieczeństwa publicznego.

Oprócz dodania większej liczby nieuzbrojonych ochroniarzy, Nadinspektor chicagowskiej policji David Brown poinformował, że więcej funkcjonariuszy zostało wysłanych do walki z gangami i przestępstwami narkotykowymi oraz do patrolowania linii kolejowych.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu