Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Błędy w sztuce lekarskiej – jak dochodzić swoich praw i odszkodowania? Tłumaczy Mecenas Bolesław Gubernat

Opublikowano

dnia

Błędy w sztuce lekarskiej nie zdarzają się niestety tak rzadko a poszkodowany pacjent ma prawo pozwać lekarza lub szpital i otrzymać odszkodowanie. Jak to zrobić wyjaśnia w Radio Deon Chicago Mecenas Bolesław Gubernat z kancelarii prawnej Michalski i Gubernat. Skontaktuj się z kancelarią jeśli podejrzewasz, że lekarz źle Cię leczył i uzyskaj pomoc prawną!

Gdy lekarze lub szpitale popełniają błędy to pacjent odnosi obrażenia. Mogą być one znaczne i powodować uszczerbek na zdrowiu, utratę zdrowia, a w drastycznych przypadkach nawet utratę życia.

Oczywistym błędem w sztuce lekarskiej jest np. jeżeli chirurg operuje na niewłaściwym organie.

Powstaje pytanie czy w każdej takiej sytuacji lekarz, klinika, szpital czy dom opieki są odpowiedzialni za swój błąd  i co trzeba udowodnić w sądzie aby taka odpowiedzialność zaistniała w świetle prawa a nie tylko na płaszczyźnie moralnej.

Po pierwsze, sama forma postępowania sądowego o błąd w sztuce lekarskiej jest nieco odmienna i samo wniesienie pozwu wymaga tzw. „affidavit” czyli oświadczenie innego lekarza, że dokumenty sprawy zostały przeglądnięte przez eksperta (tego właśnie lekarza), i że istnieją podstawy do wniesienia takiegoż pozwu do sądu.

REKLAMA REKLAMA

Pominięcie takiego oświadczenia przez stronę wnosząco sprawę do sądu, może spowodować, że sąd taki pozew z sądu oddali.

W sprawach o błąd w sztuce lekarskiej, osoba poszkodowana musi również udowodnić, że lekarz złamał tzw. „standard opieki medycznej”, (standard of care) i że lekarz, którego oskarżamy o popełnienie błędu nie dostosował leczenia do takiego właśnie standardu.

Najczęściej, znowu, wymagane jest w takiej sytuacji zeznanie eksperta i nie wystarczy tutaj opinia ławy przysięgłych lub nawet sądu. Powód jest prosty, ława przysięgłych czy sąd nie mają najczęściej na tyle fachowej wiedzy aby określić jaki jest właściwy standard leczenia.

Oczywiście, są przypadki gdzie błąd lekarza, szpitala lub domu opieki jest oczywisty i nie wymaga fachowej wiedzy, np. w przypadku gdy lekarz usunie zdrową nerkę zamiast chorej.

Innym sposobem aby udowodnić, że leczenie nie odpowiadało odpowiedniemu standardowi i popełniono błąd w sztuce lekarskiej, są fachowe publikacje w danej dziedzinie medycyny. Ale tutaj również potrzebne jest jednak zeznanie innego lekarza, który potwierdzi, ze dany periodyk jest uznany za wiarygodny.

Zachodzi pytanie, czy standard opieki medycznej, powinien być taki sam w dużym mieście, jak np. Chicago, jak i w małej miejscowości odległej od większych skupisk ludności gdzie dostęp do fachowej opieki medycznej może być ograniczony.

Generalnie rzecz ujmując, w Illinois standard opieki medycznej jest taki sam w całym stanie, jakkolwiek, lekarz może bronić się, że nie złamał on standardu opieki medycznej, który występuje w jego lokalnym środowisku medycznym lub, że dane urządzenie medyczne nie było mu dostępne.

Również, nie wystarczy aby ekspert, inny lekarz, stwierdził, że inaczej leczyliby pacjenta lub inaczej wykonaliby daną procedurę.

Jaka jest rola eksperta

Ekspert, czyli inny lekarz, najczęściej przeglądnie raporty medyczne osoby poszkodowanej, stenogramy przesłuchania lekarza oskarżonego o błąd i opierając się na nich, na swojej wiedzy i doświadczeniu i na fachowej literaturze, wyda opinię co do złamana standardu opieki medycznej.

Są lekarze, którzy specjalizują się w roli ekspertów w sprawach o błędy w sztuce lekarskiej.

Lekarz może być odpowiedzialny nie tylko za coś co nazwalibyśmy niewłaściwym leczeniem ale też za np. niewystarczające testy diagnostyczne, albo niewłaściwą czy spóźnioną diagnozę jak na przykład całkowity brak lub niewłaściwa diagnoza dotycząca złamania czy spóźniona diagnoza nowotworu czy też wylewu krwi do mózgu, które zmniejszają szansę pacjenta na przeżycie czy wyleczenie.

Ciekawostką jest, że nie można skarżyć lekarza jeżeli nie jest się jego pacjentem. Na przykład, pielęgniarka w szpitalu nie może skarżyć lekarza o to, że zaraziła się jakąś poważną chorobą od pacjenta dlatego, że lekarz nie zdiagnozował i nie leczył tegoż pacjenta.

Nie tylko lekarz wykonujący daną procedurę ale również szpital może być oskarżony o błąd w sztuce lekarskiej ponieważ szpital powinien być świadomy jakiego rodzaju i jakiej jakości usługi są wykonywane w murach szpitalnych.

Ponadto szpital ma obowiązek, poprzez pielęgniarki sprawdzać stan pacjentów i zmiany raportować do lekarzy, którzy się tymi pacjentami opiekują.

Jeżeli chodzi o udowodnienie związku przyczynowego, to osoba wnosząca oskarżenie musi udowodnić, że postępowanie lekarza czy też innego przedstawiciela służby zdrowia spowodowało szkodę u pacjenta.

Nie jest wymagana absolutna pewność w tym względzie i wystarczy udowodnić, że działanie czy też zaniechanie lekarza jest bardziej prawdopodobną przyczyną obrażeń niż inne przyczyny.

Błędy w sztuce lekarskiej mogą mieć związek z nie tylko z leczeniem i diagnozą chorób ale również np. z urodzeniem dziecka, przepisywaniem lekarstw, nie uzyskaniem zgody na leczenie, czy opieką pooperacyjną lub opieką w domu spokojnej starości.

W Illinois nie ma obowiązku aby lekarze mieli ubezpieczenia na wypadek błędu w sztuce lekarskiej ale jeżeli go nie mają muszą mieć odpowiednią wywieszkę informującą o tym w swoim gabinecie.

Sprawy o błąd w sztuce lekarskiej przedawniają się po dwóch latach od daty kiedy pacjent wiedział lub powinien być wiedzieć, że błąd wystąpił.

Jakkolwiek nie można zwykle wnieść pozwu po upływie 4 lat od błędu. Przedawnienie jest dłuższe dla osób nieletnich.

Jeśli uważasz, że Twój lekarz popełnił błąd, przyjdź do kancelarii Michalski i Gubernat, gdzie załatwisz swoją sprawę w j. polskim a poradę otrzymasz całkowicie bezpłatnie.

Kancelaria prawnicza, Michalski i Gubernat, załatwia sprawy związane z: wypadkami przy pracy, wypadkami samochodowymi, błędami w sztuce lekarskiej, sprawami rodzinnymi i alimentacyjnymi, mandatami.

Udziela całkowicie bezpłatnych porad prawnych przy 7713 W. Belmont w Elmwood Park w każdą środę od godziny 4:00 p.m. do godziny 6:00 p.m. Można także umówić się na spotkanie w biurze kancelarii w centrum Des Plaines i w Bloomingdale.

Więcej informacji pod numerem telefonu 847-752-0506. Pod tym numerem można również uzyskać darmową poradę telefoniczną.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Inside Creative House/ Ridofranz/ Ridofranz/ Motortion/ KatarzynaBialasiewicz

REKLAMA REKLAMA
Reklama

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

W Chicago spotkanie po polsku o uzależnieniach naszych dzieci

Opublikowano

dnia

Uzależnienia są zagrożeniem dla każdej rodziny, także naszych polonijnych rodzin. W Radio Deon Chicago Sławka, Michał i Daniel zapraszają na spotkanie „Aby uzdrowić rodzinę”, pod hasłem „Tato, mamo jest nadzieja”, dotyczące walki z niebezpiecznymi nałogami, które odbędzie się 11 września w Kościele Św. Priscilli.

Narkotyki, alkohol, pornografia czy komputer mogą stać się niebezpiecznym uzależnieniem. 11 września, o godzinie 7.00 wieczorem w Kościele Św. Priscilli, przy 6949 W Addison St, Chicago, IL 60634 odbędzie się specjalne spotkanie pt. „Aby uzdrowić rodzinę”.

Na wydarzeniu będzie dostępnych wiele ważnych informacji. Będą omówione ścieżki jak uzyskać fachową pomoc, będą osoby mówiące o swoich doświadczeniach by przestrzec przed zagrożeniem – ich przeżycia mogą być podpowiedzią zwłaszcza dla osób bliskich i tych, które same weszły w trudną sytuację uzależnienia.

Nie ma dużo takich spotkań a mogą uratować niejedną rodzinę.

Dla Sławki, która straciła 26-letnią córkę przez narkotyki, najważniejsze jest podnoszenie świadomości.

REKLAMA REKLAMA

Chciałaby przestrzec, że ten problem może dotknąć każdego z nas. Jest jedną z osób, która na spotkaniu powie o swoich przeżyciach aby dać coś osobom, dla których ten temat jest obcy i nie wiedzą jak sobie z nim poradzić.

Daniel podkreśla jak ważny jest moment przejścia danej osoby ze stanu tzw. „normalnego” do uzależnienia, które jest dla niej destrukcyjne. Jeśli się ten moment rozpozna i wychwyci to jest to czas, kiedy nie jest jeszcze za późno aby zrobić wszystko by pomóc.

Michał chce pomóc jak największej liczbie rodzin, które borykają się z problemem uzależnienia. Takie rodziny często się wstydzą i ukrywają dotyczący ich problem a uzależnienia same nie znikną tylko będą się pogłębiać, jeśli nie zostaną podjęte konkretne działania.

Podkreśla, że jest nadzieja – „jesteśmy dowodem, że cuda się zdarzają”.

Na spotkaniu „Aby uzdrowić rodzinę” będą dostępni fachowcy: terapeuta – specjalista od uzależnień, osoby leczące się z uzależnień, doświadczeni problemem rodzice oraz funkcjonariusz policji.

Spotkanie będzie prowadzone w j. polskim i wszyscy chętni mogą na nie przyjść.

Najważniejsze, wg Sławki jest by przyszli rodzice, bo to oni pierwsi widzą, że z ich dzieckiem może dziać się coś złego. Jak najbardziej zaproszona jest także młodzież – młodzi ludzie powinni być jak najwcześniej świadomi czyhających na nich zagrożeń.

Jeśli czujecie, że waszej rodziny może dotyczyć problem uzależnienia – przyjdźcie koniecznie.

Tato mamo, jest nadzieja  – by uratować, nasza polonijną rodzinę!

 

Źródło: informacja własna

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Tato, mamo jest nadzieja – aby uzdrowić rodzinę! 11 września odbędzie się spotkanie dotyczące uzależnień

Opublikowano

dnia

Autor:

Uzależnienia są zagrożeniem dla każdej rodziny, także naszych polonijnych rodzin. W Radio Deon Chicago Sławka, Michał i Daniel zapraszają na spotkanie „Aby uzdrowić rodzinę”, pod hasłem „Tato, mamo jest nadzieja”, dotyczące walki z niebezpiecznymi nałogami, które odbędzie się 11 września w Kościele Św. Priscilli.

Narkotyki, alkohol, pornografia czy komputer mogą stać się niebezpiecznym uzależnieniem. 11 września, o godzinie 7.00 wieczorem w Kościele Św. Priscilli, przy 6949 W Addison St, Chicago, IL 60634 odbędzie się specjalne spotkanie pt. „Aby uzdrowić rodzinę”.

Na wydarzeniu będzie dostępnych wiele ważnych informacji. Będą omówione ścieżki jak uzyskać fachową pomoc, będą osoby mówiące o swoich doświadczeniach by przestrzec przed zagrożeniem – ich przeżycia mogą być podpowiedzią zwłaszcza dla osób bliskich i tych, które same weszły w trudną sytuację uzależnienia.

Nie ma dużo takich spotkań a mogą uratować niejedną rodzinę.

Dla Sławki, która straciła 26-letnią córkę przez narkotyki, najważniejsze jest podnoszenie świadomości.

REKLAMA REKLAMA

Chciałaby przestrzec, że ten problem może dotknąć każdego z nas. Jest jedną z osób, która na spotkaniu powie o swoich przeżyciach aby dać coś osobom, dla których ten temat jest obcy i nie wiedzą jak sobie z nim poradzić.

Daniel podkreśla jak ważny jest moment przejścia danej osoby ze stanu tzw. „normalnego” do uzależnienia, które jest dla niej destrukcyjne. Jeśli się ten moment rozpozna i wychwyci to jest to czas, kiedy nie jest jeszcze za późno aby zrobić wszystko by pomóc.

Michał chce pomóc jak największej liczbie rodzin, które borykają się z problemem uzależnienia. Takie rodziny często się wstydzą i ukrywają dotyczący ich problem a uzależnienia same nie znikną tylko będą się pogłębiać, jeśli nie zostaną podjęte konkretne działania.

Podkreśla, że jest nadzieja – „jesteśmy dowodem, że cuda się zdarzają”.

Na spotkaniu „Aby uzdrowić rodzinę” będą dostępni fachowcy: terapeuta – specjalista od uzależnień, osoby leczące się z uzależnień, doświadczeni problemem rodzice oraz funkcjonariusz policji.

Spotkanie będzie prowadzone w j. polskim i wszyscy chętni mogą na nie przyjść.

Najważniejsze, wg Sławki jest by przyszli rodzice, bo to oni pierwsi widzą, że z ich dzieckiem może dziać się coś złego. Jak najbardziej zaproszona jest także młodzież – młodzi ludzie powinni być jak najwcześniej świadomi czyhających na nich zagrożeń.

Jeśli czujecie, że waszej rodziny może dotyczyć problem uzależnienia – przyjdźcie koniecznie.

Tato mamo, jest nadzieja  – by uratować, nasza polonijną rodzinę!

 

Źródło: informacja własna

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu