Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Błędy w sztuce lekarskiej – jak dochodzić swoich praw i odszkodowania? Tłumaczy Mecenas Bolesław Gubernat

Opublikowano

dnia

Błędy w sztuce lekarskiej nie zdarzają się niestety tak rzadko a poszkodowany pacjent ma prawo pozwać lekarza lub szpital i otrzymać odszkodowanie. Jak to zrobić wyjaśnia w Radio Deon Chicago Mecenas Bolesław Gubernat z kancelarii prawnej Michalski i Gubernat. Skontaktuj się z kancelarią jeśli podejrzewasz, że lekarz źle Cię leczył i uzyskaj pomoc prawną!

Gdy lekarze lub szpitale popełniają błędy to pacjent odnosi obrażenia. Mogą być one znaczne i powodować uszczerbek na zdrowiu, utratę zdrowia, a w drastycznych przypadkach nawet utratę życia.

Oczywistym błędem w sztuce lekarskiej jest np. jeżeli chirurg operuje na niewłaściwym organie.

Powstaje pytanie czy w każdej takiej sytuacji lekarz, klinika, szpital czy dom opieki są odpowiedzialni za swój błąd  i co trzeba udowodnić w sądzie aby taka odpowiedzialność zaistniała w świetle prawa a nie tylko na płaszczyźnie moralnej.

Po pierwsze, sama forma postępowania sądowego o błąd w sztuce lekarskiej jest nieco odmienna i samo wniesienie pozwu wymaga tzw. „affidavit” czyli oświadczenie innego lekarza, że dokumenty sprawy zostały przeglądnięte przez eksperta (tego właśnie lekarza), i że istnieją podstawy do wniesienia takiegoż pozwu do sądu.

Pominięcie takiego oświadczenia przez stronę wnosząco sprawę do sądu, może spowodować, że sąd taki pozew z sądu oddali.

W sprawach o błąd w sztuce lekarskiej, osoba poszkodowana musi również udowodnić, że lekarz złamał tzw. „standard opieki medycznej”, (standard of care) i że lekarz, którego oskarżamy o popełnienie błędu nie dostosował leczenia do takiego właśnie standardu.

Najczęściej, znowu, wymagane jest w takiej sytuacji zeznanie eksperta i nie wystarczy tutaj opinia ławy przysięgłych lub nawet sądu. Powód jest prosty, ława przysięgłych czy sąd nie mają najczęściej na tyle fachowej wiedzy aby określić jaki jest właściwy standard leczenia.

Oczywiście, są przypadki gdzie błąd lekarza, szpitala lub domu opieki jest oczywisty i nie wymaga fachowej wiedzy, np. w przypadku gdy lekarz usunie zdrową nerkę zamiast chorej.

Innym sposobem aby udowodnić, że leczenie nie odpowiadało odpowiedniemu standardowi i popełniono błąd w sztuce lekarskiej, są fachowe publikacje w danej dziedzinie medycyny. Ale tutaj również potrzebne jest jednak zeznanie innego lekarza, który potwierdzi, ze dany periodyk jest uznany za wiarygodny.

Zachodzi pytanie, czy standard opieki medycznej, powinien być taki sam w dużym mieście, jak np. Chicago, jak i w małej miejscowości odległej od większych skupisk ludności gdzie dostęp do fachowej opieki medycznej może być ograniczony.

Generalnie rzecz ujmując, w Illinois standard opieki medycznej jest taki sam w całym stanie, jakkolwiek, lekarz może bronić się, że nie złamał on standardu opieki medycznej, który występuje w jego lokalnym środowisku medycznym lub, że dane urządzenie medyczne nie było mu dostępne.

Również, nie wystarczy aby ekspert, inny lekarz, stwierdził, że inaczej leczyliby pacjenta lub inaczej wykonaliby daną procedurę.

Jaka jest rola eksperta

Ekspert, czyli inny lekarz, najczęściej przeglądnie raporty medyczne osoby poszkodowanej, stenogramy przesłuchania lekarza oskarżonego o błąd i opierając się na nich, na swojej wiedzy i doświadczeniu i na fachowej literaturze, wyda opinię co do złamana standardu opieki medycznej.

Są lekarze, którzy specjalizują się w roli ekspertów w sprawach o błędy w sztuce lekarskiej.

Lekarz może być odpowiedzialny nie tylko za coś co nazwalibyśmy niewłaściwym leczeniem ale też za np. niewystarczające testy diagnostyczne, albo niewłaściwą czy spóźnioną diagnozę jak na przykład całkowity brak lub niewłaściwa diagnoza dotycząca złamania czy spóźniona diagnoza nowotworu czy też wylewu krwi do mózgu, które zmniejszają szansę pacjenta na przeżycie czy wyleczenie.

Ciekawostką jest, że nie można skarżyć lekarza jeżeli nie jest się jego pacjentem. Na przykład, pielęgniarka w szpitalu nie może skarżyć lekarza o to, że zaraziła się jakąś poważną chorobą od pacjenta dlatego, że lekarz nie zdiagnozował i nie leczył tegoż pacjenta.

Nie tylko lekarz wykonujący daną procedurę ale również szpital może być oskarżony o błąd w sztuce lekarskiej ponieważ szpital powinien być świadomy jakiego rodzaju i jakiej jakości usługi są wykonywane w murach szpitalnych.

Ponadto szpital ma obowiązek, poprzez pielęgniarki sprawdzać stan pacjentów i zmiany raportować do lekarzy, którzy się tymi pacjentami opiekują.

Jeżeli chodzi o udowodnienie związku przyczynowego, to osoba wnosząca oskarżenie musi udowodnić, że postępowanie lekarza czy też innego przedstawiciela służby zdrowia spowodowało szkodę u pacjenta.

Nie jest wymagana absolutna pewność w tym względzie i wystarczy udowodnić, że działanie czy też zaniechanie lekarza jest bardziej prawdopodobną przyczyną obrażeń niż inne przyczyny.

Błędy w sztuce lekarskiej mogą mieć związek z nie tylko z leczeniem i diagnozą chorób ale również np. z urodzeniem dziecka, przepisywaniem lekarstw, nie uzyskaniem zgody na leczenie, czy opieką pooperacyjną lub opieką w domu spokojnej starości.

W Illinois nie ma obowiązku aby lekarze mieli ubezpieczenia na wypadek błędu w sztuce lekarskiej ale jeżeli go nie mają muszą mieć odpowiednią wywieszkę informującą o tym w swoim gabinecie.

Sprawy o błąd w sztuce lekarskiej przedawniają się po dwóch latach od daty kiedy pacjent wiedział lub powinien być wiedzieć, że błąd wystąpił.

Jakkolwiek nie można zwykle wnieść pozwu po upływie 4 lat od błędu. Przedawnienie jest dłuższe dla osób nieletnich.

Jeśli uważasz, że Twój lekarz popełnił błąd, przyjdź do kancelarii Michalski i Gubernat, gdzie załatwisz swoją sprawę w j. polskim a poradę otrzymasz całkowicie bezpłatnie.

Kancelaria prawnicza, Michalski i Gubernat, załatwia sprawy związane z: wypadkami przy pracy, wypadkami samochodowymi, błędami w sztuce lekarskiej, sprawami rodzinnymi i alimentacyjnymi, mandatami.

Udziela całkowicie bezpłatnych porad prawnych przy 7713 W. Belmont w Elmwood Park w każdą środę od godziny 4:00 p.m. do godziny 6:00 p.m. Można także umówić się na spotkanie w biurze kancelarii w centrum Des Plaines i w Bloomingdale.

Więcej informacji pod numerem telefonu 847-752-0506. Pod tym numerem można również uzyskać darmową poradę telefoniczną.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Inside Creative House/ Ridofranz/ Ridofranz/ Motortion/ KatarzynaBialasiewicz

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dotacje z UE dają pieniądze na inwestycje w Polsce. Warto skorzystać!

Opublikowano

dnia

Autor:

Polakom przysługują dotacje z Unii Europejskiej, ale zdobycie takiego dofinansowania nie jest łatwe – trzeba znaleźć odpowiedni program, zakwalifikować się do niego i skompletować potrzebną dokumentację. Zapleczem zdobywania europejskich grantów profesjonalnie zajmuje się Maciej Bagiński i jego biura w Polsce i USA. Warto sięgnąć po te pieniądze i inwestować w Ojczyźnie, mówi Gość Radia Deon.

Maciej Bagiński jest twórcą i właścicielem firmy Euroleader. Od 20 lat skutecznie pozyskuje dotacje z Unii Europejskiej, wspierany przez kilkudziesięcioosobowy zespół ekspertów prawnych i ekonomicznych.

W kwietniu Unia Europejska rozpoczęła transfer ogromnej puli pieniędzy do Polski tzw. Funduszy Europejskich. Nasza Ojczyzna dostanie w sumie 256 mld zł, z przeznaczeniem na dotacje i preferencyjne pożyczki.

„Przez najbliższe 5 lat będziemy mieć możliwość realizowania rozmaitych projektów w Polsce w oparciu o środki Unii Europejskiej” mówi Maciej Bagiński. Informacji na temat dostępnych grantów należy szukać na stronach rządowych lub u firm profesjonalnie zajmujących się nimi.

„Dotacja to jest bezzwrotne sfinansowanie projektu, który ma swój cel, ma swoje wskaźniki i ma swoje efekty”, wyjaśnia nasz Gość. Dotacje biznesowe dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw, zarówno istniejących, jak i tych, które chcemy założyć.

Istnieją specjalizacje wspólne dla wszystkich województw, np. telekomunikacyjno-informatyczna, czy energetyczna, oraz właściwe tylko dla poszczególnych województw, np. turystyczna, meblarska, związana z przestrzenia kosmiczną lub produkcją określonych wyrobów metalowych, tłumaczy Maciej Bagiński.

„Aplikować o dotacje może firma założona lub istniejąca w Polsce”, jak wyjaśnia nasz Gość, ale my, jako Polonia amerykańska, możemy inwestować i być np. udziałowcem takiego przedsiębiorstwa prowadzonego w Ojczyźnie, do czego nie jest konieczne posiadanie polskiego paszportu.

Dotacje unijne obejmują kwoty od kilkudziesięciu tysięcy dolarów, do nawet kilkunastu milionów, dofinansowujących do 85% projektu.

„Myślę, że naszym obowiązkiem biznesowym jest maksymalnie korzystać i być konkurencyjną gospodarką na świecie” zaznacza Maciej Bagiński. W ten sposób także spełniamy nasz patriotyczny obowiązek.

Aby dostać grant unijny, trzeba dysponować min. 20-30% wkładu własnego, mieć dobry biznesplan, w którym ważna jest innowacyjność, i ująć takie kwestie jak np. stworzenie miejsc pracy, lokalny rozwój, czy działalność międzynarodowa. Musi zostać także przygotowana, obejmująca kilka lat, prognoza finansowa.

Dotacje dotyczą nie tylko wielkiego biznesu – fabryk i projektów technologicznych, ale też mniejszych inwestycji, podkreśla nasz Gość.

Np. Polak mieszkający w USA i posiadający gospodarstwo w Polsce po swoich dziadkach, może założyć agroturystykę z kajakami, rowerami, czy końmi, korzystając z unijnego dofinansowania na poziomie nawet do 90%. Co więcej, jeśli taka działalność dobrze prosperuje i chcemy ją rozwijać, to możemy się starać o kolejne granty.

O kwalifikacji do dotacji danego projektu decydują zespoły gminne, urzędnicy z urzędów marszałkowskich, lub specjalnych instytucji, w zależności od tego jak duży jest grant i czy jest to konkurs regionalny czy krajowy, tłumaczy Maciej Bagiński.

W tym programie wszyscy wygrywają – inwestorzy się bogacą, a Polska się rozwija.

Nasz Gość przygotował specjalną stronę internetową: polskiedotacje.com. Tutaj wszyscy zainteresowani pozyskaniem unijnej dotacji znajdą aktualne informacje na temat dostępnych konkursów.

Maciej Bagiński czas zawodowy spędza w USA (także w Chicago) oraz w Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków). Jest członkiem zarządu Polish American Chamber of Commerce in Texas.

W sprawie konsultacji dotyczących pozyskania dotacji z Unii Europejskiej z naszym Gościem można się kontaktować bezpośrednio pod nr.tel. 737 484 6444 lub adres mail: baginski@euroleader.com.

Zachęcamy do kontaktu – warto sięgnąć po pieniądze i inwestować w Polsce!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/ Rawpixel/Wasan Tita/

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wywieśmy polskie flagi! Niech będzie biało-czerwono przed paradą

Opublikowano

dnia

Autor:

Przygotowania do tegorocznej Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja są już zapięte na ostatni guzik. Wywieśmy polskie flagi już teraz, świętując ten tydzień, albo nawet cały miesiąc – apelują w studiu Radia Deon Chicago dr Łucja Mirowska-Kopeć, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja i prezes Związku Klubów Polskich, oraz Jan Kopeć, koordynator parady. Niech będzie pięknie, biało-czerwono, i niech będzie nas widać!

Choć Polonia jest obecnie rozproszona na obszarze Chicago, udekorujmy nasze samochody, domy i firmy biało-czerwonymi flagami, aby było widać Polaków w Wietrznym Mieście. To wielka prośba od Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja.

Jeśli chodzi o szczegóły techniczne parady, to władze miasta uczulają na kwestie bezpieczeństwa – zalecają by nie brać plecaków ze sobą, oraz na utrzymanie czystości. Niestety nie można używać konfetti, co zrobiła jedna ze szkół w zeszłym roku – efekt był wspaniały, ale zaśmiecili nim ulicę i urzędnicy miejscy mieli o to pretensje.

„Pokażmy, że my jako Polacy jesteśmy bardzo zdyscyplinowani i lubimy czystość” apeluje Jan Kopeć.

Kolejna sprawa organizacyjna i prośba dla uczestników parady jest taka by nie zatrzymywać i nie rozbierać na miejscu rydwanów po zakończeniu przemarszu, ponieważ w ten sposób tworzą się korki, zwłaszcza, że na odcinku Columbus Drive prowadzone są roboty drogowe i jest czynny tylko jeden pas ruchu.

W tym roku także jest organizowany konkurs na najpiękniejszy rydwan i najciekawszą grupę marszową. Puchary dla zwycięzców zostaną rozdane podczas bankietu, który odbędzie się 5 maja.

Wśród gości tegorocznej parady, swoją obecność ponownie potwierdziła delegacja samorządowców z Podkarpacia; Wicemarszałek Sejmiku i przedstawiciel Marszałka Podkarpackiego. „To nasi stali goście, więc to prawie jak nie goście, tylko jak swoi, bardzo się z tego cieszymy”, zaznacza dr Łucja Mirowska-Kopeć.

Obecnych będzie także wielu Radnych Chicago, a Komitet ma nadzieję, że pojawi się Burmistrz, Brandon Johnson.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć gorąco zachęca także, by wziąć udział w ceremonii podniesienia polskiej flagi na Daley Plaza, które będzie miało miejsce 2 maja. To ogromna flaga, która musi być przywieziona na wózku, a wciąga ją na maszt uprawniony pracownik miejski. Ze względu na jej wielkość i ciężar Marszałek Parady robi to tylko symbolicznie.

„Mam takie marzenie, żebym już od nikogo nie usłyszała, że nigdy nie uczestniczył w paradzie” mówi dr Łucja Mirowska-Kopeć, zapraszając całą Polonię na nasze największe święto w Chicago.

Musimy tam być!

133. Parada Dnia Konstytucji 3 Maja rozpocznie się w sobotę, 4 maja o godz. 11:30AM w centrum Chicago.

Harmonogram wydarzeń Tygodnia Konstytucyjnego:

2 maja:

  • godz. 10:00 a.m. – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
  • godz. 12.00 a.m. – Ceremonia Podniesienia Polskiej Flagi, Uroczystości Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą Daley Plaza, Chicago, IL

3 maja:

  • Bankiet Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Policjantów Allegra Banquets; organizator: Polish American Police Association,
  • Dzika Cycling in Celebration of Polish Constitution Day 2024 – Klasa Rowerowa Dzikiej z okazji Konstytucji 3 Maja. Wymagana rejestracja pod nr te. 773-230-8613; organizator: Dzika Fitness

4 maja:

  • godz. 8:30 a.m. Pre-Parade Brunch – Chicago Society – Hilton Chicago; organizator: Chicago Society
  • godz. 11:30 a.m. Parada Konstytucji 3 Maja, Chicago; Balbo/Columbus Drive
  • godz. 2:00 p.m – Chicago Chopin Foundation Grand Constitution Day Concert – Wielki Koncert Konstytucyjny, Ogród Chopina; przy 11 St. i Michigan Ave., Grand Park; organizator: Chicago Chopin Foundation

5 maja:

  • godz. 11:30 a.m. – Msza święta w intencji Ojczyzny i pokoju, St. J. Brebeuf; 8307 N. Harlem Ave, Niles, IL 60714; organizator: Polish National Alliance
  • godz. 2:00 p.m – Lunch z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja, Jolly Inn Banquets; 6501 W. Irving Park Rd., Chicago, IL 60641; Ewa Rumiński, tel. 773-742-1477 lub 3maj@usa.com
  • godz. 5:00PM – Koncert „Polish & Proud” w kościele św. Cyryla i Metodego, 608 Sobieski St, Lemont, IL; organizator: Lira Ensemble & Związek Klubów Polskich w USA.

 

Kontakt do Komitetu Parady:
May 3rd Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639, info@polishparade.org, 773-992-0857

 

Źródło: polishparade
Foto: polishparade

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dziś ostatnia okazja by usłyszeć „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w Palos Hills, możemy po raz ostatni tej wiosny usłyszeć podniosłe „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”. Wykonują go Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami. W studiu Radia Deon Chicago, do uczestnictwa w tej niezwykłej modlitwie, zapraszali Piotr Pałka, kompozytor i Zbigniew Blicharz, dyrygent i organista.

Muzykę do oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz. Ale ten wyjątkowy program słowno-muzyczny to nie tylko dzieło muzyczne a przede wszystkim piękna i wzniosła modlitwa, podkreśla jego kompozytor.

„Moim celem jako kompozytora było, żeby ten utwór, wszystkich którzy będą go słuchali, którzy będą uczestniczyli w nim, stał się dla nich też takim głębokim doświadczeniem duchowym.” zaznacza Piotr Pałka.

Zbigniew Blicharz poświęcił wiele czasu by wykonanie „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” było tak wspaniałe, podobnie jak osoby występujące w chórze, które wykonały ogromną pracę, uważa kompozytor. I faktycznie artyści modlą się, wykonując oratorium.

Ważne jest aby rozumieć treść śpiewanego utworu, podkreśla Piotr Pałka. Czasem jakiś wykonawca może być lepszy technicznie, ale jeśli zabraknie mu osobistej refleksji w stosunku do utworu, to nie będzie autentyczny w swoim występie.

Piotr Pałka

Zbigniew Blicharz przypomina, że Jan Paweł II prosił Polaków o to by głosili całemu światu Orędzie Miłosierdzia Bożego, które tak pięknie przekazała w swoim „Dzienniczku” Siostra Faustyna Kowalska.

„Oratorium jest taką pigułką, streszczeniem jakby całego Pisma Świętego. Zaczynamy od stwarzania, od pierwszych ludzi, kończymy na naszych błogosławionych i świętych”, wyjaśnia Zbigniew Blicharz. „Na końcu wybrzmi potężne Alleluja, ale wcześniej też Jezu ufam Tobie”.

W oratorium biorą udział znakomici artyści.

W „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” mogą także uczestniczyć osoby nie mówiące po polsku, ponieważ programowi towarzyszy tłumaczenie na j. angielski w postaci napisów, jak wyjaśnia Zbigniew Blicharz.

Program trwa 1 godzinę i 25 minut. W tym roku został wzbogacony o utwór „Alleluja”.

Ostatnie wykonanie odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 6.00PM, w kościele Najświętszego Serca – 8245 W 111th St., Palos Hills

Na oratorium nie są sprzedawane bilety, ale organizatorzy gorąco proszą o dobrowolne donacje, ponieważ koszty występu są duże i parafie muszą dopłacać.

 

Źródło: informacja własna
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu