Połącz się z nami

News USA

Inflacja pobiła kolejny rekord w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu wyniosła 9,1%

Opublikowano

dnia

Inflacja w USA przyspieszyła w czerwcu do 9,1%, co jest tempem niespotykanym od ponad czterech dekad i zwiększa presję na Rezerwę Federalną, aby działała bardziej agresywnie w celu spowolnienia szybkiego wzrostu cen w całej gospodarce.

Wzrost indeksu cen za 12 miesięcy zakończony w czerwcu był najszybszym tempem od listopada 1981 r., poinformował w środę Departament Pracy.

Duży skok cen benzyny – o 11,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem i prawie 60% w porównaniu z poprzednim rokiem – przyczynił się w dużej mierze do wzrostu. Kolejnymi przyczynami były ceny mieszkań i żywności.

Odczyt inflacji z czerwca przekroczył majowy wskaźnik 8,6%, co skłoniło inwestorów i analityków do dyskusji, czy Fed rozważy podwyżkę stóp procentowych o jeden punkt procentowy, a nie 0,75 punktu pod koniec tego miesiąca.

REKLAMA REKLAMA

Spowolnienie popytu jest kluczem do celu Fed, jakim jest przywrócenie stabilności cen, ale podniesienie stóp procentowych zwiększa również ryzyko recesji.

Gospodarka wciąż boryka się z problemami z podażą.

Ceny bazowe, które wykluczają zmienne składniki żywności i energii, wzrosły w czerwcu o 5,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, nieco mniej niż w maju (6,0%) przekazał Departament Pracy.

„Inflacja sprawia, że ​​wszystko jest trudne” – mówi Lara Rhame, główny ekonomista USA w FS Investments.

„To niszczy Twoje oszczędności, zarobki, zyski. To karze wszystkich.

Akcje spadły w środę po wahaniach przez większą część dnia, a indeks S&P 500 spadł o 0,5%. Rentowności obligacji podskoczyła po raporcie o inflacji, ale rentowność długoterminowych obligacji skarbowych spadła.

Pomimo czerwcowego wzrostu inflacji, ekonomiści wskazują na ostatnie wydarzenia, które mogą osłabić presję cenową w nadchodzących miesiącach.

Oczekiwania inwestorów na spowolnienie wzrostu gospodarczego na świecie doprowadziły w ostatnich tygodniach do spadku cen surowców, w tym ropy, miedzi, pszenicy i kukurydzy, po gwałtownym wzroście tych cen po inwazji Rosji na Ukrainę.

W zeszłym miesiącu Fed podniósł stopy procentowe o 0,75 punktu procentowego, co jest największym wzrostem od 1994 roku.

Oprócz ograniczania popytu, bank centralny stara się zapobiegać utrwalaniu się oczekiwań konsumentów na wyższą inflację, ponieważ takie oczekiwania mogą się spełnić.

Prezes Fed, Jerome Powell, powiedział, że bank centralny chce zobaczyć wyraźne dowody na to, że presja cenowa słabnie przed spowolnieniem lub zawieszeniem podwyżek stóp.

Płace nie nadążają za inflacją. Przy rocznym wzroście płac na poziomie 5,1% średnie zarobki godzinowe skorygowane o inflację spadają w najszybszym tempie od czterech dekad.

Po uwzględnieniu korekt sezonowych i inflacyjnych średnie godzinowe zarobki spadły o 3,6% od czerwca 2021 do czerwca 2022.

Rekordowe ceny domów i wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych w maju sprawiły, że był to najdroższy miesiąc od 2006 roku na zakup domu. Te warunki sprawiają, że potencjalni nabywcy na razie wycofują się z rynku.

Jednak przy ograniczonej podaży i utrzymującym się popycie może upłynąć kilka miesięcy, zanim ceny mieszkań odnotują znaczące spadki.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/Halfpoint

REKLAMA REKLAMA

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

BIZNES

Kultowa restauracja Ybor City zamyka swoje podwoje w przyszłym miesiącu po 93 latach działalności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tony’s od 1929 roku serwowała lunch całym tłumom głodnych gości przy 22 ulicy w Ybor City. W szczytowym momencie działalności, oprócz innych lokalnych klientów, karmiła pracowników trzech fabryk cygar HavaTampa.

Właściciel Larry Scaglione, którego rodzina pochodzi z Sycylii, opowiada historię: „Mój dziadek zaczął w 1929 roku… Mój ojciec i jego bracia i siostry dorastali tutaj w restauracji… Ja, w zasadzie ja i moi dwaj bracia, dorastaliśmy w restauracji”.

Ale cała ta opowieść stanie się niedługo zakończoną historią.

Rodzina Scaglione zamyka restaurację Tony’s 2 września.

Choć decyzja o zamknięciu była trudna.

REKLAMA REKLAMA

Wg Scaglione to, co zawsze wyróżniało restaurację, to domowe posiłki z możliwie najświeższych składników każdego dnia.

„Z czego naprawdę jesteśmy znani, wszystko, co robimy, jest świeże” – wyjaśnił.

„Każdego ranka o 5 chodzę na targ, kupuję wszystko świeże.. Wszystkie warzywa są świeże… robimy to od podstaw… Wszystko jest od podstaw.”

Ten domowy posiłek od podstaw był kluczem do tego, aby klienci wracali tu na śniadanie lub lunch.

„Jeśli przyjedziesz do Ybor City, to prawdopodobnie jedna z ostatnich kultowych restauracji związanych z naszą historią. Oni są Sycylijczykami, my jesteśmy Sycylijczykami. Wszystko inne to nowe, nowoczesne restauracje.” – stwierdził długoletni klient.

Wiele osób przychodzi tu prawie codziennie, a przez lata nawiązali ze sobą i z gospodarzami wyjątkowe przyjaźnie.

Choć zamyka lokal, Scaglione będzie kontynuować swoją działalność cateringową.

Restauracja Tony’s znajduje się w 2001 22nd Street w Ybor City. Jest otwarta w porze śniadania i lunchu do 2 września.

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu