News Chicago
Błogosławieństwo i poświęcenie tablicy Pamięci ks. Józefa Zuziaka w Sanktuarium w Merrillville w Indianie

Ojcowie Salwatorianie z Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville zapraszają wszystkich do błogosławieństwa i poświęcenia tablicy, która upamiętnia naszego ukochanego ks. Józefa Zuziaka.
Uroczystości odbędą się w niedzielę, 31 lipca po Mszy Świętej o godzinie 12.00, która będzie sprawowana w kościele w języku polskim.
Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej 5755 Pensylvania St. – Merrillville, IN, tel. 219-884-0714
Ks. Józef Zuziak urodził się dnia 17 stycznia 1934 roku w Lipowej koło Żywca w rolniczej rodzinie Wojciecha i Anieli. Na chrzcie św., który przyjął krótko po narodzinach w rodzinnej parafii pw. św. Bartłomieja, otrzymał imiona Józef Roman.
W 1949 Józef ukończył szkołę podstawową, a w 1953 roku, po ukończeniu żywieckiej szkoły ogólnokształcącej, zdał maturę i skierował prośbę o przyjęcie do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela.
Po niemal rocznej formacji nowicjackiej postanowił ją przerwać i rozpoczął studia na wydziale geodezyjno-melioracyjnym krakowskiej Wyższej Szkoły Rolniczej. Edukację, przerwało powołanie do służby wojskowej w jednostce topograficznej w Komorowie. Służbę zakończył jesienią 1958 roku.
W dniu 12 lipca 1959 roku skierował do Prowincjała Salwatorianów prośbę o ponowne przyjęcie do Zgromadzenia w charakterze kandydata do kapłaństwa.
Dnia 14 sierpnia 1959 roku wstąpił do nowicjatu w Bagnie koło Wrocławia. W sierpniu 1963 roku ślubował czystość, ubóstwo i posłuszeństwo do końca życia.
W dniu 28 czerwca 1966 roku w Trzebini przyjął święcenia kapłańskie z rąk Bpa Karola Wojtyły.
Dnia 7 października 1969 roku, na pokładzie statku „Stefan Batory”, dotarł do Stanów Zjednoczonych, gdzie podjął posługę duszpasterską wśród Polonii i zamieszkał w Merrillville, w Stanie Indiana.
Niemal od początku pobytu przełożeni powierzali Księdzu Józefowi odpowiedzialność za wspólnotę w Merrillville w charakterze ekonoma, rektora superiora lub wicesuperiora.
Jego zasługą był rozwój duszpasterski i materialny tej salwatoriańskiej placówki.
Wśród wielu inicjatyw trzeba podkreślić budowę kościoła z Panoramą Tysiąclecia i wyjątkowym obrazem częstochowskiej Madonny, który dziś jest sanktuarium maryjnym oraz organizację Pieszej Polonijnej Pielgrzymki Maryjnej z Chicago do Merrillville, która wciąż przyciąga tysiące pielgrzymów. Miał też znaczący udział w organizacji innych miejsc salwatoriańskiej posługi w USA.
Ks. Józefa Zuziaka miał ogromne zasługi w krzewieniu polskości wśród Polonii. Było to wiele inicjatyw, nie tylko o charakterze religijnym, ale również historycznym i kulturalnym.
Dnia 19 maja 2018 roku Prezydent Andrzej Duda odznaczył go za to Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Jako honorowy kapelan Podhalan został odznaczony góralskim orderem i nagrodzony odznaczeniem „Ambasador Roku” na festiwalu „Polish Heritage Festival” w Michigan.
Ks. Józef Zuziak zmarł po ciężkiej chorobie 27 lipca 2021 roku w domu opieki Sióstr Albertynek w Hammond. Pogrzeb odbył się 30 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Źródło: Życie Zakonne, fb
Foto: fb
News Chicago
Papież Leon XIV na tablicach rejestracyjnych Illinois i pomniku w Springfield

W Illinois zaproponowano nową inicjatywę mającą na celu uhonorowanie papieża Leona XIV, pochodzącego z miejscowości Dolton. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie pamiątkowych tablic rejestracyjnych z jego wizerunkiem oraz budowę pomnika w pobliżu gmachu Kapitolu Stanowego.
Autorem projektu jest republikański Kongresmen stanowy Martin McLaughlin. Zgodnie z jego propozycją, biuro Sekretarza Stanu Illinois otrzymałoby uprawnienia do wydawania specjalnych tablic rejestracyjnych poświęconych papieżowi Leonowi XIV. Dodatkowe wpływy z ich sprzedaży miałyby wspierać finansowanie planowanego monumentu.
Tablice pamiątkowe kosztowałyby 27 dolarów ponad standardową opłatę rejestracyjną.
Z tej kwoty 15 dolarów trafiłoby do specjalnego funduszu Sekretarza Stanu na produkcję i dystrybucję tablic, natomiast pozostałe 12 dolarów zasiliłoby nowo utworzony Fundusz Upamiętnienia Papieża Leona XIV.
Fundusz ten funkcjonowałby jako odrębne konto w ramach Capitol Restoration Trust Fund i byłby przeznaczony wyłącznie na pokrycie kosztów związanych z budową posągu papieża w pobliżu Kapitolu. Projekt ustawy przewiduje również możliwość przyjmowania darowizn z dowolnych źródeł, które zostaną przeznaczone wyłącznie na ten cel.
Jeśli propozycja zostanie zatwierdzona, stanie się ona jednym z bardziej nietypowych sposobów uhonorowania postaci historycznej w Illinois, łącząc symbolikę religijną z elementami codziennego życia kierowców.
Źródło: nbc
Foto: Vatican Media
Kościół
Rzym: kard. Wyszyński wzorem jedności, budowanej na prawdzie i pokorze

W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Tysiąclecia, w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu odprawiono Mszę św. w intencji jego kanonizacji. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. W homilii przypomniał, że kard. Wyszyński pozostaje wzorem budowania jedności, opartej na prawdzie i pokorze.
Uroczystość, która odbyła się w kościele tytularnym Prymasa Tysiąclecia z inicjatywy ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej, Adama Kwiatkowskiego, zgromadziła przedstawicieli Polonii i kapłanów, posługujących w Rzymie i w Watykanie, a także polskich dyplomatów we Włoszech.
Była okazją zarówno do dziękczynienia za życie i wzór, jaki pozostawił społeczeństwu polskiemu bł. kardynał Stefan Wyszyński, jak też do wspólnej modlitwy o jego kanonizację.
Jedność Kościoła i społeczeństwa muszą iść w parze
W homilii abp Antonio Guido Filipazzi przypomniał o tym, że poprzez ofiarę z własnego życia i niestrudzone podejmowanie dialogu, kard. Wyszyński działał na rzecz jedności w Kościele i społeczeństwie.
„Bo jedność Kościoła i społeczeństwa idą w parze – nie są tym samym, ale jedność Kościoła wspiera jedność społeczeństwa, a pragnienie jedności w społeczeństwie domaga się jedności Kościoła, aby jego misja była bardziej skuteczna” – mówił papieski przedstawiciel w Polsce.
W gronie męczenników komunizmu
Abp Filipazzi przypomniał, że bł. kard. Wyszyński, był i jest znany także poza granicami Polski.
„Był częścią tej grupy wielkich biskupów i kardynałów, którzy cierpieli w czasie prześladowań komunistycznych – mówił – Pomyślmy o kardynale Mindszentym, o kardynale Stepinacu, o kardynale Beranie – wszyscy ci wielcy ludzie byli dla nas, katolików Zachodu, jak żywi męczennicy, jak wzór tego Kościoła, który jest wierny Chrystusowi usque ad effusionem sanguinis, jak mówi się o kardynałach – czyli aż do przelania krwi”.
Włoski hierarcha wspomniał, że on sam słyszał o nim w dzieciństwie, a po latach miał okazję poznać przyjaciela i świadka świętości Prymasa Tysiąclecia – kard. Giuseppe Siriego. Choć obaj zostali kreowani kardynałami podczas tego samego konsystorza w 1953 r., po raz pierwszy spotkali się osobiście dopiero konklawe w 1958 r., kiedy wybrano papieża Jana XXIII.
I to właśnie z przemówienia kard. Siriego, wygłoszonego po śmierci Prymasa Tysiąclecia, abp Filipazzi zaczerpnął trzy słowa, opisujące jego posługę i drogę do świętości.
Prawda, pokora i jedność
Za włoskim purpuratem nuncjusz apostolski przypomniał, że kard. Wyszyński mówił zawsze jedynie o Bogu i Jego prawdzie, co powinno stać się wzorem także w dzisiejszych czasach.
„My często goniąc za tematami aktualnymi – mówimy o polityce, psychologii (…) myśląc, że w ten sposób jesteśmy bardziej na czasie, ciekawi, a może i skuteczniejsi. A tymczasem tacy ludzie jak kardynał Wyszyński przypominają nam, że mówiąc o Bogu i Jego prawdzie – mówi się wszystko, co trzeba”.
Mówiąc o pokorze Prymasa Tysiąclecia, abp Filipazzi zilustrował ją słowami, które przywołał Leon XIV, podczas Mszy św. w dzień po swoim wyborze: „zniknąć, aby pozostał tylko Chrystus”. „Wiele problemów osobistych, rodzinnych, kościelnych i społecznych można rozwiązać tylko przez pokorę” – przekonywał nuncjusz.
Z kolei mówiąc o jedności, arcybiskup przypomniał:
„Kardynał Wyszyński zbudował i utrzymał jedność biskupów polskich, jedność Kościoła w Polsce, jedność narodu polskiego. Jak bardzo potrzebujemy dziś jedności! Jak bardzo potrzebuje jej Polska, świat, Kościół.”
Zaznaczył, że nie jest to „jedność za wszelką cenę”, ale oparta na prawdzie i pokorze, jako nieodzownych fundamentach.
„Myślę, że dzisiejszego wieczoru to może być jedno z przesłań, które zostawia nam nasz Błogosławiony. O nim kardynał Siri powiedział, że był światłem, osią i zbawieniem narodu. To bardzo zobowiązujące słowa. Prośmy o wstawiennictwo Błogosławionego, by wyjednał nam życie według tych trzech słów: żyć prawdą, żyć pokorą, żyć jednością” – zachęcił.
Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: Vatican Media
Kościół
Abp Gabriele Caccia apeluje do ONZ o ochronę cywilów w strefach konfliktu

Arcybiskup Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, zaapelował do Rady Bezpieczeństwa o pilne działania w celu ochrony ludności cywilnej dotkniętej konfliktami zbrojnymi na całym świecie. W przemówieniu wygłoszonym 22 maja podkreślił, że godność osoby ludzkiej musi pozostać nienaruszalna nawet w czasie wojny. Jego słowa przytacza Ojciec Paweł Kosiński SJ.
“Ochrona człowieka i jego nienaruszalnej, danej przez Boga godności musi być w centrum wszelkich wysiłków społeczności międzynarodowej, również jako środek zapobiegający wojnie” – powiedział hierarcha.
Arcybiskup Caccia zdecydowanie potępił celowe ataki na cywilów oraz infrastrukturę cywilną, nazywając je sprawą “głębokiego niepokoju” dla Stolicy Apostolskiej. Według duchownego, takie działania nie tylko są ludzkimi tragediami, ale również uderzają w fundamenty globalnego bezpieczeństwa.
Apel o zakaz broni i kontrolę nad nowymi technologiami wojskowymi
W swoim wystąpieniu arcybiskup wezwał Radę Bezpieczeństwa do:
- całkowitego zakazu stosowania broni o nieselektywnym działaniu, w tym min lądowych i amunicji kasetowej,
- zaprzestania użycia broni wybuchowej na obszarach zaludnionych,
- wstrzymania masowej produkcji i gromadzenia uzbrojenia – jako konkretnego kroku na rzecz ochrony ludności cywilnej.
Dodatkowo abp Gabriele Caccia ostrzegł przed zagrożeniem ze strony śmiercionośnych autonomicznych systemów uzbrojenia (LAWS), które mogą podejmować decyzje o życiu i śmierci bez udziału człowieka.
“Zachowanie realnej, ludzkiej kontroli nad bronią to nie tylko kwestia odpowiedzialności prawnej, ale również moralnej” – zaznaczył duchowny, apelując o wprowadzenie prawnie wiążącego zakazu takich systemów do 2026 roku.
Misja Watykanu przy ONZ – wielowiekowa tradycja i współczesna odpowiedzialność
Stolica Apostolska posiada status stałego obserwatora przy ONZ od 1964 roku. Jej przedstawiciele niezmiennie starają się wnosić moralny i humanitarny głos Kościoła katolickiego do globalnych debat, w szczególności w sprawach pokoju, sprawiedliwości i pomocy humanitarnej.
Arcybiskup Gabriele Caccia, który pełni funkcję stałego obserwatora od 2019 roku, ma za sobą blisko trzy dekady służby w dyplomacji watykańskiej. Pracował m.in. w Tanzanii, Libanie, na Filipinach oraz w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
Jest doktorem teologii świętej i licencjatem prawa kanonicznego, a jego dewiza biskupia – „Uwierzyliśmy miłości, jaką Bóg ma ku nam” (1 J 4,16) – odzwierciedla jego głębokie przekonanie o centralnej roli godności człowieka w polityce międzynarodowej.
Źródło: cna
Foto: YouTube
-
News Chicago4 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
News Chicago4 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News USA4 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria
-
Zdrowie7 dni temu
Uwaga na szczepionki przeciw Covid19: mogą powodować zapalenie mięśnia sercowego
-
News Chicago2 dni temu
Sandra i John Kucala z Orland Park walczą o dom. Ich podatek wzrósł z 3 do 17 tys. USD
-
News Chicago2 tygodnie temu
Illinois kończy program opieki zdrowotnej dla imigrantów
-
News USA7 dni temu
Strzelanina w Waszyngtonie: Mieszkaniec Chicago zabił dwoje pracowników ambasady Izraela
-
News USA1 tydzień temu
ICE aresztuje niebezpiecznych kryminalistów w miastach-sanktuariach