Połącz się z nami

News USA

Trener ma prawo modlić się na boisku. Decyzja Sądu Najwyższego przywróciła Josepha Kennedy’ego do pracy w szkole

Opublikowano

dnia

W poniedziałek Sąd Najwyższy orzekł na korzyść trenera futbolu z liceum w sprawie Pierwszej Poprawki dotyczącej jego prawa do modlitwy na boisku. O procesie dotyczącym prawa do wyznawania wiary w przestrzeni publicznej mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

O wniesieniu tej sprawy do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych pisaliśmy 25 kwietnia.

Obie strony sprawy, Kennedy przeciwko Bremerton School District, argumentowały, że sprawa dotyczy wolności religijnej – były trener Joseph Kennedy podkreślał swoje prawo do wolności religijnej, a jego były pracodawca, Bremerton High School, powoływał się na wolność religijną uczniów.

Kennedy, chrześcijanin, stracił pracę jako trener futbolu w szkole publicznej w Bremerton w stanie Waszyngton, ponieważ odmówił zaprzestania modlitwy na linii 50 jardów, którą organizował po meczach.

Sąd orzekł, że okręg szkolny naruszył prawo Kennedy’ego do swobodnego wykonywania zawodu i wolności słowa.

„Konstytucja nie nakazuje ani nie toleruje tego rodzaju dyskryminacji” – czytamy w opinii sędziego Neila M. Gorsucha.

Sędziowie John G. Roberts, Clarence Thomas, Samuel A. Alito i Amy Coney Barrett dołączyli w opinii do Gorsucha. Sędzia Brett M. Kavanaugh również dołączył, z wyjątkiem jednej części (Część III-B).

Sędzia Sonia Sotomayor złożyła zdanie odrębne. Dołączyli do niej sędziowie Stephen G. Breyer i Elena Kagan. Argumentowali, że inni sędziowie przedkładają wolność religijną trenera ponad wolność jego uczniów.

Sprawa Kennedy’ego sięga 2015 roku, kiedy szkoła średnia w Bremerton umieściła go na urlopie administracyjnym.

Szkoła nie przedłużyła mu kontraktu na kolejny sezon.

Kennedy złożył pozew, aby dochodzić swojego prawa „do działania zgodnie ze swoimi szczerze wyznawanymi przekonaniami religijnymi, oferując krótką, prywatną modlitwę dziękczynną na zakończenie meczów”, zgodnie z jego oświadczeniem.

Sprawa koncentrowała się na dwóch pytaniach: „(1) Czy pracownik szkoły publicznej, który sam odmawia krótką, cichą modlitwę w szkole i jest widoczny dla uczniów, jest zaangażowany w przemówienie rządowe, które nie jest chronione przez Pierwszą Poprawkę; oraz (2) czy, zakładając, że takie wyrażanie religijne jest prywatne i chronione przez klauzule wolności słowa i swobody wykonywania, klauzula ustanawiająca mimo wszystko zmusza szkoły publiczne do jej zakazania”.

W ustnych dyskusjach przed sądem w kwietniu Richard B. Katskee, prawnik reprezentujący okręg szkolny Bremerton, twierdził, że działania Kennedy’ego jako trenera zmuszały uczniów do modlitwy.

„Nikt nie wątpi, że pracownicy szkół publicznych mogą sami odmawiać ciche modlitwy w pracy, nawet jeśli uczniowie widzą” – powiedział Katskee.

Ale Kennedy, jak powiedział prawnik, „nalegał na słyszalne modlitwy na linii 50 jardów ze studentami”.

Raport Okręgu Szkolnego Bremerton skarżył, że Kennedy modlił się „podczas służby” i twierdził, że praktyka „może być przymusowa”.

Paul D. Clement, adwokat Kennedy’ego, nie zgodził się z tym.

„Kiedy trener Kennedy ukląkł w środku pola po meczach, aby powiedzieć krótką modlitwę dziękczynną, jego wyraz twarzy był całkowicie jego”, powiedział podczas ustnych argumentów.

„Ta prywatna ekspresja religijna była podwójnie chroniona przez klauzule dotyczące wolności wykonywanego zawodu i wolności słowa”.

Obie strony reagują na orzeczenie sądu

Okręg Szkolny w Bremerton zareagował na poniedziałkowe orzeczenie Sądu Najwyższego.

„W świetle decyzji sądu będziemy współpracować z naszymi prawnikami, aby upewnić się, że okręg szkolny Bremerton pozostaje przyjaznym, integracyjnym środowiskiem dla wszystkich uczniów, ich rodzin i naszych pracowników” – napisano w oświadczeniu prasowym.

Kennedy podobnie zareagował na decyzję w poniedziałek.

„To jest po prostu niesamowite”, powiedział w komunikacie prasowym.

„Wszystko, czego kiedykolwiek chciałem, to wrócić na boisko z moimi chłopakami. Jestem niezmiernie wdzięczny Sądowi Najwyższemu, mojemu fantastycznemu zespołowi prawników i wszystkim, którzy nas wspierali.

Dziękuję Bogu za odpowiedź na nasze modlitwy i wsparcie mojej rodziny w tej długiej walce”.

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, First Liberty Institute

Kościół

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: nałożenie insygniów Piotrowych

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę o godzinie 10 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, pasterz Kościoła powszechnego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka. Uroczystość pełna jest symboliki podkreślającej związek z apostołem Piotrem i powierzoną mu misją kierowania Kościołem.

Już samo miejsce sprawowania uroczystości inauguracji ma ogromne znaczenie. Celebracja rozpocznie się przy grobie Świętego Piotra, miejscu, w którym wyznał swoją wiarę aż do przelania krwi. Pełna symboli prymatu piotrowego jest uroczysta liturgia eucharystyczna, podczas której nakładane są dwa „Piotrowe” insygnia biskupie. Teksty i znaki wyraźnie odnoszą się do Chrystusa, kamienia węgielnego Kościoła, i do Piotra, którego Pan powołał, aby był jego „opoką”.

Są i inne symbole. Na centralnej bramie Bazyliki Watykańskiej zawieszony zostanie gobelin przedstawiający cudowny połów ryb, ukazujący dialog Jezusa z Piotrem. Przy ołtarzu umieszczony zostanie wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady z sanktuarium maryjnego w Genazzano, do którego Leon XIV udał się w swoim pierwszym wyjeździe poza Rzym.

Przy grobie Piotra

Obrzędy wstępne niedzielnej celebracji odbędą się w Grotach Watykańskich przy grobie św Piotra. To również blisko miejsca męczeńskiej śmierci apostoła. Leon XIV wraz z patriarchami Kościołów Wschodnich zatrzyma się tam na modlitwie i okadzi grób. Potem dwaj diakoni przeniosą w procesji paliusz pasterski, pierścień Rybaka oraz księgę Ewangelii, aby złożyć je na ołtarzu celebracji na Placu Świętego Piotra.

Leon XIV dołączy do procesji w czasie śpiewu litanii Laudes Regiæ, z przywołaniem wstawiennictwa świętych papieży, męczenników i świętych Kościoła rzymskiego.

Liturgia słowa – „paś owce Moje”

Liturgia słowa tej uroczystości nawiązuje do powołania Piotra jako opoki Kościoła i powierzenia mu misji pasterskiej przez Chrystusa. Potrójnemu ewangelicznemu pytaniu i potrójnej odpowiedzi Jezusa towarzyszy zaproszenie do pasienia „Jego baranków” i „Jego owiec”. Potrójne pytanie i potrójna odpowiedź przypominają i naprawiają potrójną zdradę. Pomimo swojej słabości, a raczej właśnie z jej powodu, skruszony Piotr będzie w stanie utwierdzać swoich braci w wierze.

Nałożenie paliusza i wręczenie pierścienia

Po proklamacji Ewangelii w języku łacińskim i greckim, trzej kardynałowie trzech stopni (biskupi, prezbiterzy i diakoni) z różnych kontynentów nałożą Leonowi XIV paliusz Piotrowy i Pierścień Rybaka.

Jak pisał jeden z Ojców Kościoła, Symeon z Tesaloniki w De sacris ordinationibus: „Paliusz wskazuje na Zbawiciela, który – spotykając nas jako zagubioną owcę – wziął ją na swoje ramiona, a przyjmując naszą ludzką naturę we Wcieleniu, ubóstwił ją. Przez swoją śmierć na krzyżu ofiarował nas Ojcu, a przez swoje zmartwychwstanie wywyższył nas”.

Paliusz w swojej obecnej formie jest wąską taśmą utkaną z białej wełny, wygiętą pośrodku tak, aby na ramionach mogła leżeć na ornacie, z dwoma czarnymi pasmami materiału, zwisającymi z przodu i z tyłu tak, że całość przypomina literę „Y”. Ozdobiony jest sześcioma czarnymi jedwabnymi krzyżami, po jednym na pasmach schodzących na klatkę piersiową i plecy, oraz czterema na taśmie okalającej szyję i spoczywającej na ramionach; jest też ozdobiony, z przodu i z tyłu, trzema szpilami (acicula) symbolizującymi trzy gwoździe krzyża Chrystusa.

Po tym następuje przekazanie Pierścienia Rybaka. Ma on szczególną wartość pierścienia-pieczęci, który stanowi potwierdzenie wiary, zadanie powierzone Piotrowi, aby utwierdzał swoich braci. Nazywa się go pierścieniem „rybaka”, ponieważ Piotr jest apostołem rybakiem.

Rytuał posłuszeństwa

Po symbolicznym obrzędzie „obediencji” składanej Papieżowi przez dwunastu przedstawicieli wszystkich stanów ludu Bożego z różnych części świata, Ojciec Święty wygłosi homilię. Następnie śpiewane będzie „Credo”, po którym następuje modlitwa wiernych za Kościół, Papieża, cierpiących i potrzebujących, sprawujących władzę oraz za zgromadzenie.

Liturgia eucharystyczna

Modlitwa nad darami ofiarnymi zawiera prośbę, aby poprzez misyjną posługę Kościoła owoce odkupienia zostały rozszerzone na cały świat.

Prefacja będąca euchologią ze święta Katedry Apostoła Piotra, odwołując się do tekstów Nowego Testamentu, przypomina istotne i charakterystyczne cechy Piotrowej posługi. Po niej następuje Kanon Rzymski, w którym druga i czwarta „modlitwa wstawiennicza” przywołują świętych i męczenników tradycji rzymskiej.

Obrzędy zakończenia

Błogosławieństwo nawiązuje ponownie do biblijnego obrazu winnego krzewu i winnicy, odniesionego do Kościoła, wzywając Pana, aby „strzegł” i „ochraniał” pień i krzew winny przez Niego zasadzony, podczas gdy zgromadzenie, podejmując tekst, prosi, aby Jego zbawcze oblicze „zajaśniało” nad wszystkimi.

Wojciech Rogacin – Watykan

 

Foto: Vatcan Media
Czytaj dalej

Kościół

Opublikowano oficjalną fotografię Ojca Świętego Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Stolica Apostolska opublikowała oficjalną fotografię Papieża Leona XIV. Można ją pobierać bezpłatnie, mogą korzystać parafie, diecezje. Używanie komercyjne jest zabronione.

Na fotografii znajduje się wizerunek Ojca Świętego, pod spodem widnieje podpis Papieża: Leo P.P. XIV, a w lewym dolnym rogu znajduje się herb papieski.

Zdjęcie można pobrać pod linkiem: https://www.vatican.va/content/vatican/it/special/habemus-papam/habemus-papam-2025/foto-leone-xiv.html

Jak poinformowała Stolica Apostolska, fotografia jest dostępna bezpłatnie i może być reprodukowana wyłącznie do celów instytucjonalnych. Wykorzystywanie tego zdjęcia do jakichkolwiek innych celów, w tym do celów komercyjnych, jest wyraźnie zabronione.

Aby uzyskać dodatkowe informacje lub złożyć wniosek, należy odwiedzić stronę https://photo.vaticanmedia.va/ lub wysłać e-mail na adres pubblicazioni.photo@spc.va.

Vatican News
Czytaj dalej

News USA

JD Vance będzie uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych JD Vance stanie na czele amerykańskiej delegacji na inaugurację pontyfikatu Leona XIV. Informację podał Biały Dom. “Udział amerykańskich liderów politycznych ma wymiar nie tylko religijny, ale i symboliczny” zaznacza Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Inauguracja pontyfikatu pierwszego Papieża ze Stanów Zjednoczonych odbędzie się w niedzielę 18 maja. Wiceprezydentowi będzie towarzyszyć jego żona Usha Vance oraz Sekretarz Stanu Marco Rubio wraz z małżonką Jeanette Rubio.

Msza jest zaplanowana na 10 rano czasu rzymskiego i zostanie odprawiona na placu Świętego Piotra, aby uczcić początek pontyfikatu Leona XIV.

Vance, konwertyta, pogratulował Ojcu Świętemu wyniesienia na urząd papieski w poście na platformie X po wyborze nowego papieża, pisząc, że „miliony amerykańskich katolików i innych chrześcijan będzie się modlić za jego owocną pracę w przewodzeniu Kościołowi”.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, Marco Rubio powiedział „Nie postrzegam papiestwa jako urzędu politycznego ale jako duchowe”. Przypomniał, że choć Kościół ma jasne stanowisko w sprawach społecznych, nie należy go sprowadzać do roli działacza politycznego.

JD Vance gościł w Watykanie podczas świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek uczestniczył w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc w Domu św. Marty spotkał się z papieżem Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

19 kwietnia został przyjęty przez watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietra Parolina oraz szefa papieskiej dyplomacji abp. Paula Gallaghera.

Na pogrzebie argentyńskiego papieża na czele amerykańskiej delegacji stał Prezydent Donald Trump.

Źródło: cna, Vatican news
Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu