Połącz się z nami

News USA

Liczba migrantów, którzy zginęli w zamkniętej ciężarówce w Teksasie wzrosła do 51. Trzy osoby aresztowano

Opublikowano

dnia

Trzy osoby znajdują się w areszcie po śmierci 51 migrantów w znalezionej w poniedziałek, porzuconej ciężarówce. Jednym z zatrzymanych jest kierowca pojazdu. To najbardziej tragiczny przypadek w historii przemytu nielegalnych imigrantów do USA jeśli chodzi o liczbę ofiar.

Jak poinformowano –  około 100 migrantów zostało zapakowanych do 18-kołowego pojazdu w przygranicznym mieście Laredo w południowym Teksasie po tym, jak nielegalnie przekroczyli granicę.

Następnie minęli punkt kontrolny Straży Granicznej przed dotarciem do San Antonio.

Dwóch pozostałych aresztowanych to obywatele Meksyku oskarżeni o nielegalne posiadanie broni przez imigranta w kraju, jak wynika z dokumentów sądowych opublikowanych we wtorek.

REKLAMA REKLAMA

Juan Francisco D’Luna Bilboa i Juan Claudio D’Luna Mendez zostali aresztowani w domu około 12 mil od miejsca, w którym pozostawiono ciężarówkę.

Obaj mężczyźni przekroczyli termin ważności wiz turystycznych, poinformowali agenci federalni podczas pobierania dokumentów. Policja znalazła w domu wiele pistoletów, karabin i strzelbę.

Liczba ofiar śmiertelnych jest najwyższa w historii w przypadku podejrzanej operacji przemytu migrantów w USA.

Według lokalnych urzędników znaleziono szesnaście ocalałych, którzy są leczeni w okolicznych szpitalach. Czterech z nich jest nieletnich.

Meksykański minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard przekazał we wtorek że spośród zidentyfikowanych zmarłych 22 pochodziło z Meksyku, siedmiu z Gwatemali, a dwóch z Hondurasu. Władze meksykańskie również badają sprawę.

Według wstępnego śledztwa prawdopodobną przyczyną śmierci było uduszenie przez stres cieplny

– powiedział w wywiadzie minister spraw zagranicznych Gwatemali Mario Búcaro. W ciężarówce nie działało chłodzenie.

Temperatury w San Antonio przekroczyły trzycyfrowe wartości w poniedziałek, według meteorologa National Weather Service Williama Churchilla.

Najwyższa zanotowana temperatura w ten dzień to 103 stopnie, zaledwie o krok od rekordu 104 stopni ustanowionego 27 czerwca 2012 roku.

We wtorek po południu lekarz sądowy w San Antonio, miał ciała 39 mężczyzn i 12 kobiet, którzy zginęli w incydencie. Zidentyfikował 34 z tych osób.

Na dwupasmowej drodze, na której znaleziono ciężarówkę,  postawiono dwa krzyże i zapalono świece.

Prezydent Biden powiedział w oświadczeniu we wtorek rano, że przemytnicy lub handlarze ludźmi mogą być odpowiedzialni za śmierć, dodając, że to, co się wydarzyło, było „przerażające i bolesne”.

„Wykorzystywanie osób dla zysku jest haniebne” – powiedział.

Co najmniej cztery szpitale w San Antonio miały pacjentów z miejsca zdarzenia we wtorek. Pięciu z nich przebywało w Baptist Medical Center, gdzie dwóch z nich zmarło, a trzech było w stanie krytycznym.

W szpitalu Methodist Metropolitan trzy osoby znajdowały się w stanie krytycznym, ale stabilnym. W University Health było dwoje, chłopiec w stanie krytycznym i 23-letnia kobieta w ciężkim stanie.

Inna 23-letnia kobieta i 32-letni mężczyzna byli w stanie krytycznym w Texas Vista Medical Center.

 

Federalni urzędnicy imigracyjni rutynowo prowadzą kampanie bezpieczeństwa ostrzegające migrantów przed podróżowaniem w ciągnikach z przyczepą z powodu możliwości przegrzania.

San Antonio znajduje się około 150 mil od granicy z Meksykiem i jest głównym punktem tranzytowym dla migrantów. W 2017 roku na parkingu Walmart w mieście w przyczepie ciągnika znaleziono zwłoki 10 osób.

Wędrówka na północ dla migrantów do USA może być zdradliwa, ponieważ dziesiątki z nich często jest pakowanych w jeden pojazd.

W sierpniu 2021 r. co najmniej 10 migrantów zginęło, a 20 zostało rannych w furgonetce, która rozbiła się na odległej autostradzie w południowym Teksasie.

Ciężarówka z przyczepą w drodze do USA rozbiła się w grudniu 2021 w południowym Meksyku, zabijając 55 migrantów i raniąc co najmniej 104.

Według doniesień o incydentach i zwolenników imigrantów, ten rok był jednym z najbardziej śmiertelnych na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Polityka imigracyjna, znana jako Tytuł 42, skłoniła migrantów do podejmowania bardziej ryzykownych tras wjazdu do Stanów Zjednoczonych i uniknięcia szybkiej deportacji ze względu na zdrowie publiczne, w tym wspinania się po 30-metrowym murze granicznym lub pływania przez Rio Grande.

Straż Graniczna nie opublikowała dotychczas oficjalnych szacunków liczby zgonów wzdłuż granicy w tym roku podatkowym, jednak nieoficjalne szacunki opracowane przez adwokatów pokazują, że w tym roku było więcej zgonów niż w jakimkolwiek roku, odkąd rząd zaczął przechowywać dane w 1998 roku.

Udar cieplny i odwodnienie to jedne z głównych przyczyn zgonów wśród migrantów, zgodnie z danymi z US Customs and Border Protection.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu