Kościół
Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne – spotkajmy się z Jezusem w Eucharystii

Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne, rozpoczynające się 19 czerwca w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Bożego Ciała, ma misję „odnawiania Kościoła poprzez rozbudzanie żywej relacji z Panem Jezusem Chrystusem w Najświętszej Eucharystii”.
Sponsorowane przez amerykańskich biskupów odrodzenie ma na celu zainspirowanie ludzi do spotkania Jezusa w Eucharystii.
Oto co powinieneś wiedzieć o Narodowym Odrodzeniu Eucharystycznym:
Czym jest Odrodzenie Eucharystyczne?
Odnowa Eucharystyczna to trzyletnia inicjatywa, której celem jest inspirowanie, kształcenie i jednoczenie. W świecie, w którym niewiele osób zna Jezusa w sposób intymny, przebudzenie ma na celu pokazanie wszystkim, jakie cuda Prawdziwa Obecność Jezusa może uczynić, aby uzdrowić duszę.
Dzięki starannie zaplanowanemu harmonogramowi wydarzeń, po trzech latach, biskupi amerykańscy mają nadzieję zmienić życie wielu katolików i niekatolików.
Jak piszą organizatorzy kampanii na stronie internetowej, ci, którzy zostali „uzdrowieni, nawróceni, uformowani i zjednoczeni” przez Eucharystię, mają misję nauczania innych „dla życia świata”. To właśnie wyobraża sobie Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne dla przyszłości tego ruchu.
Dlaczego biskupi amerykańscy to robią?
Obecny świat cierpi i oddala się od Boga. Według Pew Research Center tylko 31% katolików wierzy nawet w Prawdziwą Obecność Chrystusa w Eucharystii.
„Wszyscy potrzebujemy uzdrowienia, jednak wielu z nas jest oddzielonych od samego źródła naszej siły. Jezus Chrystus zaprasza nas do powrotu do źródła i szczytu naszej wiary — Jego Prawdziwej Obecności w Najświętszej Eucharystii”, wg strony inicjatywy.
To czas na konfrontację z trudnościami, z jakimi spotykają się ludzie na co dzień. Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne jest potężnym, podnoszącym na duchu sposobem stawienia czoła temu wyzwaniu.
Co jest zaplanowane na rozpoczęcie?
Nadchodzący rok jest Rokiem Odnowy Diecezjalnej.
Od teraz do czerwca 2023 każda diecezja będzie oferować wydarzenia promujące i inspirujące zrozumienie Eucharystii. Szkolenie „misjonarzy eucharystycznych” będzie odbywać się poprzez internetowe i osobiste zasoby, które uczą o Chrystusie i Rzeczywistej Obecności.
Wszystko zacznie się od powszechnej adoracji eucharystycznej i procesji w uroczystość Bożego Ciała.
Co się potem będzie działo?
Trwający do lipca 2024 r. i później, ruch obejmie również Rok Odrodzenia Parafii, Narodowy Kongres Eucharystyczny w 2024 r. oraz Narodowy Rok Misyjny.
Każdy rok będzie poświęcony konkretnemu celowi w misji Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego.
Kiedy odbywa się Krajowy Kongres Eucharystyczny?
To ważne wydarzenie krajowe odbędzie się w Indianapolis w stanie Indiana w dniach 17-21 lipca 2024 r.
Oczekuje się, że ponad 100 000 katolików pozwoli Duchowi Świętemu „rozpalić misyjny ogień w sercu naszego narodu”, zgodnie ze stroną internetową przebudzenia.
Ta „Narodowa Pielgrzymka” będzie miała opcje zarówno osobiste, jak i zdalne, aby każdy mógł wziąć udział w tej uroczystej celebracji.
Jak mogę się zaangażować?
Istnieje wiele sposobów, w jakie osoby z całych Stanów Zjednoczonych mogą zaangażować się w Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne.
Katolicy mają możliwość zostania partnerami modlitewnymi, dzielenia się świadectwami i wzywania Ducha Świętego, aby zachęcił i wzmocnił ten ruch.
Odrodzenie wzywa „ludzi świeckich, rodziny, zakony religijne i księży, aby poświęcili swój czas, talenty i modlitwy w dążeniu do oddolnej odnowy, której tak desperacko potrzebuje nasz świat” – czytamy na jego stronie internetowej.
Dostępne zasoby edukacyjne obejmują nowenny Bożego Ciała w języku angielskim i hiszpańskim, dokument przygotowany przez Konferencję Biskupów Katolickich USA (USCCB) na temat Eucharystii, stronę z pytaniami i odpowiedziami na temat Eucharystii oraz bezpłatny kurs biskupa Andrew H. Cozzensa z archidiecezji Crookston o nauce przyjmowania daru Eucharystii.
Gdzie mogę uzyskać więcej informacji?
Najlepszym miejscem, aby uzyskać więcej informacji, jest sama strona internetowa Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego. Zawiera nie tylko mnóstwo zasobów edukacyjnych i pomocy modlitewnej, ale także listę odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Witryna USCCB również zawiera wiele zasobów.
Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/Faabi
Kościół
Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: nałożenie insygniów Piotrowych

W niedzielę o godzinie 10 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, pasterz Kościoła powszechnego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka. Uroczystość pełna jest symboliki podkreślającej związek z apostołem Piotrem i powierzoną mu misją kierowania Kościołem.
Już samo miejsce sprawowania uroczystości inauguracji ma ogromne znaczenie. Celebracja rozpocznie się przy grobie Świętego Piotra, miejscu, w którym wyznał swoją wiarę aż do przelania krwi. Pełna symboli prymatu piotrowego jest uroczysta liturgia eucharystyczna, podczas której nakładane są dwa „Piotrowe” insygnia biskupie. Teksty i znaki wyraźnie odnoszą się do Chrystusa, kamienia węgielnego Kościoła, i do Piotra, którego Pan powołał, aby był jego „opoką”.
Są i inne symbole. Na centralnej bramie Bazyliki Watykańskiej zawieszony zostanie gobelin przedstawiający cudowny połów ryb, ukazujący dialog Jezusa z Piotrem. Przy ołtarzu umieszczony zostanie wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady z sanktuarium maryjnego w Genazzano, do którego Leon XIV udał się w swoim pierwszym wyjeździe poza Rzym.
Przy grobie Piotra
Obrzędy wstępne niedzielnej celebracji odbędą się w Grotach Watykańskich przy grobie św Piotra. To również blisko miejsca męczeńskiej śmierci apostoła. Leon XIV wraz z patriarchami Kościołów Wschodnich zatrzyma się tam na modlitwie i okadzi grób. Potem dwaj diakoni przeniosą w procesji paliusz pasterski, pierścień Rybaka oraz księgę Ewangelii, aby złożyć je na ołtarzu celebracji na Placu Świętego Piotra.
Leon XIV dołączy do procesji w czasie śpiewu litanii Laudes Regiæ, z przywołaniem wstawiennictwa świętych papieży, męczenników i świętych Kościoła rzymskiego.
Liturgia słowa – „paś owce Moje”
Liturgia słowa tej uroczystości nawiązuje do powołania Piotra jako opoki Kościoła i powierzenia mu misji pasterskiej przez Chrystusa. Potrójnemu ewangelicznemu pytaniu i potrójnej odpowiedzi Jezusa towarzyszy zaproszenie do pasienia „Jego baranków” i „Jego owiec”. Potrójne pytanie i potrójna odpowiedź przypominają i naprawiają potrójną zdradę. Pomimo swojej słabości, a raczej właśnie z jej powodu, skruszony Piotr będzie w stanie utwierdzać swoich braci w wierze.
Nałożenie paliusza i wręczenie pierścienia
Po proklamacji Ewangelii w języku łacińskim i greckim, trzej kardynałowie trzech stopni (biskupi, prezbiterzy i diakoni) z różnych kontynentów nałożą Leonowi XIV paliusz Piotrowy i Pierścień Rybaka.
Jak pisał jeden z Ojców Kościoła, Symeon z Tesaloniki w De sacris ordinationibus: „Paliusz wskazuje na Zbawiciela, który – spotykając nas jako zagubioną owcę – wziął ją na swoje ramiona, a przyjmując naszą ludzką naturę we Wcieleniu, ubóstwił ją. Przez swoją śmierć na krzyżu ofiarował nas Ojcu, a przez swoje zmartwychwstanie wywyższył nas”.
Paliusz w swojej obecnej formie jest wąską taśmą utkaną z białej wełny, wygiętą pośrodku tak, aby na ramionach mogła leżeć na ornacie, z dwoma czarnymi pasmami materiału, zwisającymi z przodu i z tyłu tak, że całość przypomina literę „Y”. Ozdobiony jest sześcioma czarnymi jedwabnymi krzyżami, po jednym na pasmach schodzących na klatkę piersiową i plecy, oraz czterema na taśmie okalającej szyję i spoczywającej na ramionach; jest też ozdobiony, z przodu i z tyłu, trzema szpilami (acicula) symbolizującymi trzy gwoździe krzyża Chrystusa.
Po tym następuje przekazanie Pierścienia Rybaka. Ma on szczególną wartość pierścienia-pieczęci, który stanowi potwierdzenie wiary, zadanie powierzone Piotrowi, aby utwierdzał swoich braci. Nazywa się go pierścieniem „rybaka”, ponieważ Piotr jest apostołem rybakiem.
Rytuał posłuszeństwa
Po symbolicznym obrzędzie „obediencji” składanej Papieżowi przez dwunastu przedstawicieli wszystkich stanów ludu Bożego z różnych części świata, Ojciec Święty wygłosi homilię. Następnie śpiewane będzie „Credo”, po którym następuje modlitwa wiernych za Kościół, Papieża, cierpiących i potrzebujących, sprawujących władzę oraz za zgromadzenie.
Liturgia eucharystyczna
Modlitwa nad darami ofiarnymi zawiera prośbę, aby poprzez misyjną posługę Kościoła owoce odkupienia zostały rozszerzone na cały świat.
Prefacja będąca euchologią ze święta Katedry Apostoła Piotra, odwołując się do tekstów Nowego Testamentu, przypomina istotne i charakterystyczne cechy Piotrowej posługi. Po niej następuje Kanon Rzymski, w którym druga i czwarta „modlitwa wstawiennicza” przywołują świętych i męczenników tradycji rzymskiej.
Obrzędy zakończenia
Błogosławieństwo nawiązuje ponownie do biblijnego obrazu winnego krzewu i winnicy, odniesionego do Kościoła, wzywając Pana, aby „strzegł” i „ochraniał” pień i krzew winny przez Niego zasadzony, podczas gdy zgromadzenie, podejmując tekst, prosi, aby Jego zbawcze oblicze „zajaśniało” nad wszystkimi.
Wojciech Rogacin – Watykan
Foto: Vatcan Media
Kościół
Opublikowano oficjalną fotografię Ojca Świętego Leona XIV

Stolica Apostolska opublikowała oficjalną fotografię Papieża Leona XIV. Można ją pobierać bezpłatnie, mogą korzystać parafie, diecezje. Używanie komercyjne jest zabronione.
Na fotografii znajduje się wizerunek Ojca Świętego, pod spodem widnieje podpis Papieża: Leo P.P. XIV, a w lewym dolnym rogu znajduje się herb papieski.
Zdjęcie można pobrać pod linkiem: https://www.vatican.va/content/vatican/it/special/habemus-papam/habemus-papam-2025/foto-leone-xiv.html
Jak poinformowała Stolica Apostolska, fotografia jest dostępna bezpłatnie i może być reprodukowana wyłącznie do celów instytucjonalnych. Wykorzystywanie tego zdjęcia do jakichkolwiek innych celów, w tym do celów komercyjnych, jest wyraźnie zabronione.
Aby uzyskać dodatkowe informacje lub złożyć wniosek, należy odwiedzić stronę https://photo.vaticanmedia.va/ lub wysłać e-mail na adres pubblicazioni.photo@spc.va.
Vatican News
News USA
JD Vance będzie uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych JD Vance stanie na czele amerykańskiej delegacji na inaugurację pontyfikatu Leona XIV. Informację podał Biały Dom. “Udział amerykańskich liderów politycznych ma wymiar nie tylko religijny, ale i symboliczny” zaznacza Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Inauguracja pontyfikatu pierwszego Papieża ze Stanów Zjednoczonych odbędzie się w niedzielę 18 maja. Wiceprezydentowi będzie towarzyszyć jego żona Usha Vance oraz Sekretarz Stanu Marco Rubio wraz z małżonką Jeanette Rubio.
Msza jest zaplanowana na 10 rano czasu rzymskiego i zostanie odprawiona na placu Świętego Piotra, aby uczcić początek pontyfikatu Leona XIV.
Vance, konwertyta, pogratulował Ojcu Świętemu wyniesienia na urząd papieski w poście na platformie X po wyborze nowego papieża, pisząc, że „miliony amerykańskich katolików i innych chrześcijan będzie się modlić za jego owocną pracę w przewodzeniu Kościołowi”.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej, Marco Rubio powiedział „Nie postrzegam papiestwa jako urzędu politycznego ale jako duchowe”. Przypomniał, że choć Kościół ma jasne stanowisko w sprawach społecznych, nie należy go sprowadzać do roli działacza politycznego.
JD Vance gościł w Watykanie podczas świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek uczestniczył w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc w Domu św. Marty spotkał się z papieżem Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.
19 kwietnia został przyjęty przez watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietra Parolina oraz szefa papieskiej dyplomacji abp. Paula Gallaghera.
Na pogrzebie argentyńskiego papieża na czele amerykańskiej delegacji stał Prezydent Donald Trump.
Źródło: cna, Vatican news
Foto: Vatican Media
-
News Chicago2 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Parada Dnia Konstytucji 3-Maja 2025 zbliża się wielkimi krokami. Chicago będzie biało-czerwone!
-
News Chicago2 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci