Połącz się z nami

News Chicago

Naperville przygotowuje plan reagowania na katastrofy. Skutki tornado z 2021 r. wciąż są widoczne

Opublikowano

dnia

Rok po tym, jak Naperville zostało dotknięte najsilniejszym od 110 lat tornadem, 22 domy pozostają w ruinie, a miasto nadal ocenia, co powinno zrobić, aby przygotować się na przyszłą klęskę żywiołową. „Musimy mieć plan jeśli coś takiego się powtórzy”.

„Wszyscy mamy nadzieję, że nic takiego nigdy się nie powtórzy. Ale jesteśmy też realistami i zdajemy sobie sprawę, że (musimy) mieć plan, jeśli coś takiego się powtórzy” – powiedziała rzeczniczka miasta Linda LaCloche.

Według National Weather Service tornado przeszło przez dzielnice University Heights i Cinnamon Creek na południe od 75th Street wzdłuż Ranchview Drive około 11:10 wieczorem 20 czerwca 2021 r.

Wyrzeźbiło 16-milową ścieżkę przez Woodridge, Darien i nieposiadający osobowości prawnej obszar powiatu DuPage, pozostawiając po sobie setki uszkodzonych domów i niezliczoną liczbę powalonych drzew.

REKLAMA REKLAMA

W szczytowym momencie było to tornado EF-3 o stałej prędkości wiatru dochodzącej do 140 mil na godzinę.

W sumie 231 budynków w Naperville zostało poważnie uszkodzonych, z których 19 uznano za niezdatne do zamieszkania przez miejski wydział transportu, inżynierii i rozwoju. Kolejne 143 miało poważne uszkodzenia, a 68 niewielkie.

Większość dużych katastrof, które nawiedziły Naperville w przeszłości, była związana z powodziami, oznajmiła LaCloche, a to zwykle nie zmusza ludzi do opuszczenia swoich domów.

Po powodzi, kiedy woda opada, mieszkańcy posprzątają, naprawiają wnętrza i wracają do swoich domów w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Tornado jest znacznie bardziej katastrofalne.

Niszczy nieruchomości do tego stopnia, że ​​mieszkańcy mogą zostać przesiedleni na rok lub dłużej.

Aby przyspieszyć proces odnowy po katastrofach żywiołowych, miasto wyznaczyło kierownika projektów terenowych do nadzorowania wydawania pozwoleń na budowę i śledzenia postępu odbudowy uszkodzonych nieruchomości.

Nie jest to łatwe dla właścicieli domów, którzy muszą radzić sobie z kwestiami łańcucha dostaw oraz harmonogramami wykonawców i podwykonawców. A kiedy w grę wchodzą firmy ubezpieczeniowe, muszą zostać podjęte pewne kroki, aby proces mógł się toczyć, stwierdziła LaCloche.

Kilka miesięcy po uderzeniu tornada kilku mieszkańców Naperville skontaktowało się z miastem, aby utworzyć długoterminową grupę ratunkową, która miałaby uporać się z trwałymi skutkami tornada.

Oprócz sąsiadów, miasto sprowadziło organizacje non-profit, takie jak Loaves and Fishes Community Services, aby dołączyć do zespołu ds. odzyskiwania a urzędnicy miejscy przeszli szkolenie w zakresie zarządzania w przypadku katastrof w St. Vincent DePaul.

Jednym z wyników szkolenia było przeprowadzenie ankiety sześć miesięcy po burzy, aby uzyskać informacje o miejscu pobytu mieszkańców.

Jedną z trosk miasta było dobro rodzin, które wciąż nie były w swoich domach.

Dzięki ankiecie miasto było w stanie zidentyfikować osoby, mające tymczasową sytuację mieszkaniową, która miała się wyczerpać.

Kiedy miasto dowiedziało się, że rzeczoznawca z Lisle Township przyznaje ulgi w podatku od nieruchomości tym, których domy nie nadają się do zamieszkania, skontaktowało się z nim.

Zastępca asesora w okręgu Lisle, Steve Arling, stwierdził, że 27 domów w Naperville, 20 w Woodridge i 56 lokali mieszkalnych w Woodridge nie posiadających osobowości prawnej kwalifikuje się do pomocy.

Rozmowy z poszkodowanymi przez tornado zainicjowały również opracowaniem pakietu dotyczącego katastrofy, który zostanie przekazany mieszkańcom po katastrofalnym zdarzeniu. Zawiera on ważne dane kontaktowe oraz listę nakazów i zakazów.

LaCloche oznajmiła, że pracuje również zespół reagowania na katastrofy, składający się z organizacji non-profit, które mogą natychmiast aktywować się i koordynować działania wolontariuszy i darowizny.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube

 

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Illinois celem zabójczych pielgrzymek. Liczba zabiegów usuwania ciąży dramatycznie wzrośnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ przepisy dotyczące aborcji w USA zmieniają się po piątkowej decyzji Sądu Najwyższego, usługodawcy w Illinois przygotowują się na napływ pacjentek z innych stanów. Przewidywana liczba aborcji może być do 20 razy wyższa niż dotychczas.

W siedzibie Planned Parenthood w Chicago Loop telefony dzwonią od czasu, gdy Sąd Najwyższy unieważnił sprawę Roe przeciwko Wade, eliminując w ten sposób konstytucyjne prawo do aborcji.

„Spodziewamy się, że do 20 razy więcej pacjentek aborcyjnych będzie przybywać spoza stanu niż obecnie”

– powiedziała Julie Uhal z Planned Parenthood of Illinois.

Aborcja jest legalna w Illinois i może być ograniczona jedynie po osiągnięciu przez płód okresu żywotności, kiedy uważa się, że płód może przetrwać poza macicą.

REKLAMA REKLAMA

Medycyna określa ten czas na 24 – 26 tydzień, ale prawo stanu Illinois nie określa ram czasowych, mówiąc, że lekarz może go określić indywidualnie w każdym przypadku.

Aborcja są również dozwolona po osiągnięciu zdolności do życia w celu ochrony życia lub zdrowia pacjentki.

W całym stanie wiele klinik oferujących aborcję farmakologiczną przygotowuje się na gwałtowny wzrost liczby pacjentów. Wiele stanów otaczających Illinois, takich jak Missouri i Wisconsin, już wprowadziło ograniczenia dotyczące aborcji.

„Mniej niż 30 minut po ogłoszeniu opinii Sądu aborcja stała się nielegalna w stanie Missouri, z bardzo nielicznymi wyjątkami dotyczącymi nagłego stanu zdrowia matki”

– powiedziała Yamelsie Rodriguez, prezes i dyrektor generalny regionu Planned Parenthood St. Louis.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/Zulkarnieiev Zulkarnieiev

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago głosuje! Komunikat Komisji Wyborczej Miasta Chicago dotyczący Prawyborów 28 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Prawybory. Komunikat Komisji Wyborczej Miasta Chicago:

We wtorek, 28 czerwca, w dniu prawyborów, prosimy wyborców Chicago o kierowanie wszystkich pytań lub uwag do Centralnego Biura Wyborczego “Election Central” pod numer telefonu 312-269-7870  (należy prosić o polskiego przedstawiciela).

Linia telefoniczna Centralnego Biura Wyborczego będzie czynna tylko w dniu wyborów.

Wyborcy mogą również dzwonić by rozmawiać po polsku na numer 312-269-5702 (Monika Myśliwiec-Gałuszka).

REKLAMA REKLAMA

Wszystkie placówki wyborcze w dniu wyborów będą otwarte w godzinach od 6:00 rano do 7:00 wieczorem.

Wyborcy mogą oddać głos w lokalu do którego zostali przydzieleni lub w jednej z 51 placówek wczesnego głosowania tzn. Centrów Wyborczych (Election Centers) w dniu wyborów.

Zachęcamy wszystkich wyborców, zanim udadzą się oddać głos w prawyborach, do sprawdzenia informacji dotyczących ich lokalu wyborczego na stronie internetowej www.chicagoelections.gov lub w języku polskim www.chicagowybory.com pod linkiem “Twoje Informacje Wyborcze” .

W prawyborach wyborcy muszą wybrać kartę do głosowania z partii demokratycznej, republikańskiej lub libertariańskiej.                                             

W dniu wyborów jest możliwość osobistej rejestracji. Od osób rejestrujących się do głosowania wymagane jest przedstawienie dwóch (2) dokumentów tożsamości, co najmniej jeden z nich musi posiadać aktualny adres zamieszkania wyborcy.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/AaronAmat

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Podatek paliwowy nie wzrośnie w Illinois pomimo inflacji. Czy to wystarczy by kierowcy odczuli ulgę?

Opublikowano

dnia

Autor:

Od piątku 1 lipca Illinois czasowo zawiesi nie tylko podatek od sprzedaży artykułów spożywczych ale także zrezygnuje z podwyżki podatku od benzyny. Inicjatywa jest częścią planu gubernatora Pritzkera, mającego na celu walkę z rekordową inflacją.

Zrezygnowanie z podatku jest tymczasowe i będzie obowiązywać przez pozostałą część roku. O zniesienie podatku od sprzedaży artykułów spożywczych pisaliśmy dwa dni temu, 26 czerwca.

Illinois zrezygnuje z podwyżki w podatku od paliw silnikowych.

Decyzja wpłynie na przewidywaną cenę, która miała wzrosnąć automatycznie 1 lipca, poinformowali urzędnicy.

Stan pobiera również podatek od sprzedaży benzyny, ale ten podatek pozostanie.

REKLAMA REKLAMA

Kierowcy w sąsiedniej Indianie również zobaczą zmianę cen na dystrybutorach paliwa już w piątek — ale nie na lepsze.

Podatki paliwowe wzrosną tu do 62 centów na galon.

Obecnie kierowcy w Indianie już płacą rekordową kwotę 56 centów podatku paliwowego.

Stan Indiana ma dwa podatki od benzyny — siedmioprocentowy podatek od sprzedaży i podatek skierowany na projekty infrastrukturalne.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/coffeekai

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu