Połącz się z nami

NEWS Florida

Debata nad ruchem lotniczym na Florydzie. Co zrobić by nie było opóźnień i odwołanych lotów?

Opublikowano

dnia

Federalna Administracja Lotnictwa spotka się w przyszłym miesiącu z głównymi pracownikami amerykańskich linii lotniczych, aby omówić sposoby poprawy ruchu lotniczego do i z turystycznego hotspotu na Florydzie. Opóźnienia pogodowe na początku tego miesiąca zakłóciły plany podróży dziesiątek tysięcy pasażerów.

Dwudniowe spotkanie odbędzie na Florydzie, poinformowała Federalna Administracja Lotnictwa FAA.

Wezmą w nim udział Spirit Airlines a także prawdopodobnie inni przewoźnicy prowadzący duże operacje na Florydzie, tacy jak American Airlines i JetBlue Airways.

Linie lotnicze latają więcej do Słonecznego Stanu niż w 2019 roku, przed pandemią.

REKLAMA REKLAMA

Według danych stanowych Floryda odnotowała w zeszłym roku rekord prawie 118 milionów odwiedzających z kraju.

Częstsze burze z piorunami w stanie, w połączeniu z dużym zapotrzebowaniem na podróże i niewystarczającą liczbą personelu w liniach lotniczych, przyczyniły się do opóźnienia lub odwołania ponad 9000 lotów na początku tego miesiąca.

„Czynnikiem ograniczającym na Wschodnim Wybrzeżu była pogoda w okresie szczytowego popytu” – poinformowała FAA.

Podróże lotnicze na Florydzie stoją również przed takimi wyzwaniami, jak nasilone operacje wojskowe i więcej startów w kosmos. Z kolei pandemia spowolniła szkolenie kontrolerów ruchu lotniczego.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/Arkadiusz Warguła

REKLAMA REKLAMA

News USA

Ludzki robot Optimus od Tesli – czy nowy produkt Muska zrewolucjonizuje cywilizację?

Opublikowano

dnia

Autor:

Tesla ujawniła w piątek prototyp humanoidalnego robota, który może być przyszłym produktem producenta samochodów. Według Elona Muska Optimus zmieni naszą cywilizację.

Robot, nazwany Optimus przez Teslę, chodził sztywno po scenie podczas Dnia AI Tesli, powoli machał do tłumu i gestykulował rękami przez mniej więcej minutę.

CEO Tesli Elon Musk powiedział, że robot po raz pierwszy działał bez  fizycznego wsparcia. Twórcy robotyki często używają uwięzi do wspierania robotów, ponieważ nie są one w stanie chodzić bez upadku i uszkodzenia siebie.

Zdolności Optimusa wydają się przewyższać to, do czego zdolne są roboty konkurentów, takich jak Boston Dynamics należący do Hyundaia, które wykonują salta w tył i wyrafinowane układy taneczne bez uwięzi.

REKLAMA REKLAMA

„Robot może w rzeczywistości zrobić o wiele więcej, niż ci właśnie pokazaliśmy” – powiedział podczas imprezy Musk.

„Po prostu nie chcieliśmy, żeby spadł na twarz”.

Tesla pokazała również filmy przedstawiające swojego robota wykonującego proste zadania, takie jak przenoszenie pudełek i podlewanie roślin konewką.

Musk twierdził, że gdyby robot był produkowany masowo, „prawdopodobnie” kosztowałby mniej niż 20 000 dolarów.

Tesla utrzymuje, że przewagą Optimusa nad konkurencją będzie jego zdolność do niezależnej nawigacji przy użyciu technologii opracowanej dla systemu wspomagania kierowcy „Full Self Driving” Tesli, a także oszczędności wynikające z tego, czego firma dowiedziała się o produkcji w branży motoryzacyjnej.

Firma prezentowała już produkty, których cena miała być atrakcyjna ale ostatecznie nie udało się dotrzymać tej obietnicy.

Tesla Model 3 był od dawna obiecany jako pojazd za 35 000 USD, ale można go było kupić w tej cenie tylko przez krótki czas. Najtańszy Tesla Model 3 kosztuje teraz 46 990 USD.

Kiedy firma Muska zaprezentowała Cybertrucka w 2019 roku, którego dziś nie można kupić, podobno kosztował 39 990 USD, ale od tego czasu cena została usunięta ze strony internetowej Tesli.

Tesla AI Day ma w dużej mierze służyć jako wydarzenie rekrutacyjne, które ma przyciągnąć utalentowanych ludzi do dołączenia do firmy.

Musk twierdził, że jego robot może zmienić cywilizację.

Robot wystawiony w piątek, pomimo swoich ograniczeń w porównaniu z konkurentami, znacznie wyprzedził to, co Tesla ujawniła rok temu, kiedy osoba wskakiwała na scenę w kostiumie robota i tańczyła wokół.

„W zeszłym roku byłem tylko osobą w kostiumie robota” – powiedział Musk, zanim robot wszedł na scenę. „Przeszliśmy długą drogę. W porównaniu z tym będzie to bardzo imponujące.”

Tesla nie jest pierwszym producentem samochodów, który opracował humanoidalnego robota.

Wraz z Boston Dynamics firmy Hyundai, Honda pracowała nad robotami nazwanymi „Asimo” przez prawie 20 lat.

W swojej ostatecznej formie Asimo był humanoidalnym robotem wielkości dziecka, zdolnym do swobodnego chodzenia, biegania, wchodzenia i schodzenia po schodach oraz manipulowania przedmiotami za pomocą palców.

 

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Cukiernia polskiej rodziny Czerniaków w Mount Prospect ma już 100 lat! Od czterech pokoleń smaży najlepsze pączki

Opublikowano

dnia

Autor:

Rodzinna Piekarnia Central Continental, przy 101 S. Main St. niedawno obchodziła setną rocznicę swojej działalności, z których 43 spędziła w lokalizacji w Mount Prospect. Przezwyciężyła wyzwania gospodarcze, pożar budynku  i pandemię COVID, a teraz zatrudnia czwarte pokolenie pracowników, należących do rodziny.

Gdy tylko otworzysz drzwi do lokalu, jeszcze zanim zdążysz przyjrzeć się kuszącej gamie ciast i ciasteczek otula Cię uwodzicielski aromat. Te widoki i zapachy od 100 lat zdobywają klientów i sprawiają, że powracają.

Ważnym powodem sukcesu są właściciele, rodzina Czerniaków, poczynając od patriarchy Teofila Czerniaka.

Polski imigrant otworzył poprzedniczkę Central Continental, cukiernię Marie przy 51st Street i Hermitage Avenue w Chicago w 1922 roku.

Pochodnia została przekazana synom Teofila, Tedowi i Bobowi, którzy kierowali firmą w latach 1948-1962.

REKLAMA REKLAMA

Synowie Teda, Roger i Robert, do których później dołączył brat Randy, otworzyli piekarnię Mount Prospect w 1979 roku.

Pierwsza lokalizacja znajdowała się przy 22 N. Main St. w Central Plaza, gdzie obecnie mieści się ekskluzywny apartamentowiec. Po przeprowadzce do większej przestrzeni w Park Ridge, piekarnia osiadła na swoim obecnym miejscu, niegdyś zajmowanym przez Meeske’s Market.

Mimo, że piekarnia wkracza w kolejne stulecie, produkty pozostały takie same, jak wtedy, gdy Teofil założył sklep.

Dla klientów to pyszna podróż w głąb pamięci, do tradycyjnych przepisów babć.

Ciasta są wytwarzane na miejscu, ze świeżych składników bez konserwantów z użyciem prawdziwego masła.

Cukiernia jest popularna przez cały rok, ale przyciąga prawdziwe tłumy na coroczny Pączki Fest, sześciodniową imprezę odbywającą się tuż przed Wielkim Postem.

W ciągu tygodnia sprzedaje około 50 000 pączków, w około 40 odmianach, a w Tłusty Wtorek sklep pozostaje otwarty przez całą noc ze względu na popyt.

Gdy w centrum Mount Prospect wyrastają nowe wieżowce i inne inwestycje, Piekarnia Central Continental wciąż pracuje, a prawnuki Teofila pracują teraz w biznesie i być może już piąte pokolenie jest gotowe do jego przejęcia.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Ugoda stanu Illinois z Google została zatwierdzona. Osoby, które złożyły wniosek dostaną po 154 USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Illinois, którzy złożyli uzasadnione wnioski do 24 września, w sprawie o ugodę zbiorową wartości 100 milionów dolarów z Google, dostaną czeki wysokości około 154 USD. Sprawa sądowa dotyczyła naruszenia stanowego prawa ochrony prywatności.

W środę sędzia okręgowy Cook County Anna M. Loftus ostatecznie zatwierdziła ugodę. Wstępną akceptację umowie udzieliła już w kwietniu.

Wg pozwu firma Google naruszyła ustawę o ochronie prywatności informacji biometrycznych stanu Illinois (BIPA) za pomocą narzędzia do grupowania twarzy, które sortuje twarze w aplikacji według podobieństwa.

Prawo, które weszło w życie w 2008 roku, wymaga od firm uzyskania zgody użytkownika na korzystanie z takiej technologii.

REKLAMA REKLAMA

Wśród kwalifikujących się znalazły się osoby, które pojawiły się na zdjęciu w Zdjęciach Google między majem 2015 r. a kwietniem tego roku, będąc mieszkańcami stanu Illinois.

Według Loftus około 420 000 osób złożyło uzasadnione roszczenia. Oznaczałoby to, że płatności wyniosłyby około 154 USD na osobę, czyli mniej niż pierwotnie szacowano. Prawnicy wymieniali wcześniej  kwotę 200 do 400 USD.

Google nie przyznał się do wykroczenia w ramach ugody. Firma wprowadziła zgodę na funkcję grupowanie twarzy w Illinois, poinformował w zeszłym tygodniu rzecznik José Castañeda.

Powodowie powinni otrzymać płatności w ciągu 90 dni od zatwierdzenia ugody, ale wszelkie odwołania mogą opóźnić proces.

Podobne ugody zawarto ostatnio z platformami Snapchat, Facebook i Tik Tok.

Ustawa o ochronie danych biometrycznych stanu Illinois jest uważana za jeden z najsurowszych takich przepisów w kraju, po części dlatego, że pozwala ona prywatnym obywatelom pozywać firmy za rzekome łamanie prawa. Od czasu jej uchwalenia w 2008 r. ustawa wywołała setki procesów sądowych.

Mieszkańcy stanu Illinois, którzy korzystają ze Snapchata, mają czas do 5 listopada na złożenie wniosku w sprawie dotyczącej ochrony danych biometrycznych rozstrzygniętej przez spółkę macierzystą aplikacji, Snap Inc., w zeszłym miesiącu.

Firma osiągnęła 35 milionów dolarów ugody, o czym pisaliśmy 23 sierpnia. 

Snap Inc. także nie przyznał się do wykroczenia w ugodzie i utrzymuje, że jego technologia nie narusza prawa stanu Illinois. Rzecznik firmy oświadczył w zeszłym miesiącu, że firma wprowadziła zgodę w aplikacji na soczewki i filtry w Illinois „z dużej ostrożności”.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/Prykhodov

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu