Połącz się z nami

News USA

W maseczce czy bez? Walka trwa. Zdezorientowani podróżni mają dość

Opublikowano

dnia

Departament Sprawiedliwości składa apelację o unieważnienie orzeczenia sędziny, które zniosło federalny nakaz używania maseczek w samolotach, pociągach i centrach podróży, poinformowali w środę urzędnicy. Walka o maseczki trwa.

Ogłoszenie pojawiło się kilka minut po tym, jak Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC zwróciło się do Departamentu Sprawiedliwości o odwołanie się od decyzji wydanej przez sędziego federalnego na Florydzie na początku tego tygodnia.

O kontrowersyjnym, wg niektórych, a z entuzjazmem przyjętym przez innych orzeczeniu sędziny Kathryn Kimball Mizelle pisaliśmy 19 kwietnia.

Odwołanie zostało złożone w sądzie federalnym w Tampie.

CDC poinformowało w środowym oświadczeniu, że: „kontynuuje ocenę, czy w tej chwili wymaganie maskowania w wewnętrznym korytarzu transportowym pozostaje niezbędne dla zdrowia publicznego”.

Pozostało niejasne, czy administracja Bidena zwróci się do sądu apelacyjnego o natychmiastowe ponowne nałożenie nakazu na transport publiczny.

Nagłe wstrzymanie orzeczenia sądu niższej instancji byłoby dla podróżnych i pracowników transportowych ostrym uderzeniem.

Większość linii lotniczych i lotnisk, wiele systemów transportu publicznego, a nawet firma Uber, która oferuje wspólne przejazdy, zniosła wymogi dotyczące noszenia masek zaraz po poniedziałkowym wydaniu orzeczenia.

CDC niedawno przedłużyło przepis dotyczący maseczek, do 3 maja, aby dać więcej czasu na zbadanie podwariantu BA.2 omikron, ale poniedziałkowe orzeczenie sądu zawiesiło tę decyzję.

CDC zapowiedziało, że będzie nadal monitorować stan zdrowia publicznego w celu ustalenia, czy nakaz będzie nadal konieczny.

Wg CDC przepis jest „zgodnym z prawem nakazem, w ramach prawnego organu CDC w celu ochrony zdrowia publicznego”.

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości Anthony Coley poinformował w środę wieczorem, że departament złożył apelację „w świetle dzisiejszej oceny CDC, że nakaz wymagający maseczek w korytarzu transportowym jest nadal niezbędny w celu ochrony zdrowia publicznego”.

Administracja Bidena przekazała mieszane wiadomości w następstwie poniedziałkowego orzeczenia.

Podczas gdy urzędnicy przekazali, że Amerykanie powinni słuchać wskazówek CDC, sam Biden zasugerował, że mają większą elastyczność w maskowaniu się podczas transportu.

„To zależy od nich” – oświadczył Biden podczas wtorkowej wizyty w Portsmouth w New Hampshire.

Mimo to Biały Dom nadal wymaga zakrywania twarzy osobom podróżującym z nim samolotem Air Force One, powołując się na wskazówki Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki przekazała w środę, że prezydent Biden nadal zachęca Amerykanów do noszenia maseczek podczas podróży.

„Ludzie nie są prawnie zobowiązani do noszenia masek” – powiedziała Psaki po orzeczeniu sądu.

„Tak więc jest to moment, w którym to zależy od ludzi – to ich wybór pod tym względem.”

Po zimowym wzroście napędzanym przez wariant omicron, Stany Zjednoczone odnotowały w ostatnich miesiącach znaczny spadek rozprzestrzeniania się wirusa. Większość stanów i miast zrezygnowała z maseczek.

Jednak kilka miast na północnym wschodzie odnotowało wzrost liczby hospitalizacji w ostatnich tygodniach, co skłoniło Filadelfię do przywrócenia nakazu ich używania.

Apelacja Departamentu Sprawiedliwości spotkała się z krytyką ze strony US Travel Association, które wraz z innymi grupami branżowymi od miesięcy naciskało na administrację Bidena, aby zniosła nakaz maseczek dla podróżnych.

 

 

Źródło: abc7
Foto: You Tube, istock/anyaberkut

News USA

Komisja Budżetowa Izby Reprezentantów zatwierdziła pakiet Republikanów

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielny wieczór Komisja Budżetowa Izby Reprezentantów minimalną większością głosów – 17 do 16 – zatwierdziła pakiet pojednawczy Republikanów. To ważny krok w kierunku jego ostatecznego uchwalenia, jednak decyzja ta nie obyła się bez dramatycznych zwrotów akcji i wewnętrznego oporu ze strony konserwatystów.

Głosowanie w nietypowym terminie

Posiedzenie komisji odbyło się w nietypowym czasie – przesłuchanie rozpoczęło się o 10:20PM czasu wschodniego, zaledwie 20 minut po zaplanowanej godzinie. Głosowanie odbyło się po weekendowych negocjacjach, będących reakcją na konserwatywny bunt wobec projektu, który ujawnił się już 16 maja.

Czterech konserwatywnych członków komisji – Chip Roy (Teksas), Josh Brecheen (Oklahoma), Ralph Norman (Karolina Południowa) i Andrew Clyde (Georgia) – zagłosowało przeciwko pakietowi również podczas wcześniejszego głosowania w piątek.

Krytyka procesu i brak przejrzystości

Demokrata Brendan Boyle (Pensylwania) ostro skrytykował sposób procedowania ustawy, domagając się ujawnienia szczegółów porozumienia, które doprowadziło do nietypowego głosowania w weekend. Przewodniczący komisji Jodey Arrington (R–Teksas) ograniczył się do stwierdzenia, że „negocjacje trwają”, a finalny kształt ustawy nadal jest przedmiotem prac.

Sukces Trumpa i Johnsona – ale na jak długo?

Zatwierdzenie projektu ustawy to polityczne zwycięstwo dla Prezydenta Donalda Trumpa oraz przewodniczącego Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona (R–Luizjana). Po wcześniejszej porażce legislacyjnej to krok w stronę odzyskania kontroli, choć ostateczne głosowanie w pełnej izbie wciąż wiąże się z ryzykiem – Johnson nie może sobie pozwolić na więcej niż trzy głosy sprzeciwu ze strony własnego obozu.

O co toczy się spór?

Konserwatywni krytycy ustawy mają szereg zastrzeżeń. Najważniejsze z nich dotyczą:

1. Wymogów pracy w Medicaid

Republikanie z prawego skrzydła domagają się szybszego i bardziej rygorystycznego wdrożenia wymogu pracy dla pełnosprawnych dorosłych. Jak podkreślił Norman:

„Ten projekt nie jest poważny w kwestii reform. Medicaid powinien wspierać naprawdę niepełnosprawnych, ciężarne kobiety i dzieci – nie pełnosprawnych dorosłych.”

2. Zachowania ulg podatkowych „Green New Deal”

Brecheen i Norman ostro skrytykowali fakt, że projekt ustawy nie likwiduje natychmiast ulg podatkowych dla zielonej energii.

„To wyczerpie podatników i przeniesie miejsca pracy za granicę. Trump wyrażał się jasno: koniec z Green New Scam – teraz, nie później” – napisał Brecheen w mediach społecznościowych.

3. Długoterminowy wpływ na deficyt

Część konserwatystów ostrzega, że w obecnej formie ustawa może doprowadzić do pogłębienia deficytu w przyszłości, jeśli nie zostaną wprowadzone odpowiednie zabezpieczenia.

Choć projekt przebrnął przez komisję, droga do jego uchwalenia wciąż pozostaje niepewna. W obliczu wewnętrznych podziałów w Partii Republikańskiej, dalsze negocjacje wydają się nieuniknione. Przyszłość pakietu może zależeć od tego, czy liderzy zdołają przekonać konserwatywnych sceptyków, nie tracąc jednocześnie poparcia bardziej umiarkowanego skrzydła.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w Polsce. II tura za 2 tygodnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich – ogłosiła po godzinie 9.00 rano czasu polskiego Państwowa Komisja Wyborcza po podliczeniu wszystkich głosów. Trzaskowski, kandydat centrowy, uzyskał 31,36 proc. poparcia, a wspierany przez PiS Nawrocki – 29,54 proc. To oznacza, że staną do pojedynku w drugiej turze wyborów, zaplanowanej na 1 czerwca.

Na trzecim miejscu uplasował się Sławomir Mentzen z Konfederacji, zdobywając 14,8 proc. głosów. Tuż za podium znalazł się Grzegorz Braun (6,34 proc.), również reprezentujący skrajną prawicę.

Wyniki pozostałych kandydatów prezentują się następująco:

  • Szymon Hołownia – 4,99 proc.
  • Adrian Zandberg (Partia Razem) – 4,86 proc.
  • Magdalena Biejat (Nowa Lewica) – 4,23 proc.
  • Krzysztof Stanowski – 1,24 proc.
  • Joanna Senyszyn – 1,09 proc.
  • Marek Jakubiak – 0,77 proc.
  • Artur Bartoszewicz – 0,44 proc.
  • Maciej Maciak – 0,19 proc.
  • Marek Woch – 0,09 proc.

Komentarze zagraniczne: kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbiła się szerokim echem również za granicą. Norweskie media zwracają uwagę, że wynik głosowania może przesądzić o kierunku, w jakim zmierza Polska – czy pozostanie aktywnym członkiem Unii Europejskiej, czy też przesunie się w stronę obozu eurosceptyków.

Dziennik „VG” podkreślił, że druga tura – starcie Trzaskowskiego z Nawrockim – może mieć kluczowe znaczenie dla sytuacji kobiet w Polsce, szczególnie w kontekście jednego z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie.

Z kolei Ingrid Brekke z „Aftenposten” zauważyła, że losy koalicyjnego rządu mogą zależeć od wyniku wyborów prezydenckich. Choć Nawrocki, jako kandydat prawicy, zdobył poparcie m.in. Donalda Trumpa i George’a Simiona, jego kampanię obciąża kontrowersja związana z pozyskaniem mieszkania od starszego mężczyzny w niejasnych okolicznościach.

Mentzen języczkiem u wagi?

W opinii zagranicznych korespondentów, to właśnie Sławomir Mentzen może odegrać decydującą rolę przed drugą turą. Opisany przez Brekke jako „antyukraiński i ultrakonserwatywny ekstremista”, lider Konfederacji może przesądzić o tym, kto sięgnie po prezydenturę – w zależności od tego, kogo poprą jego wyborcy.

Źródło: newsweek
Foto; YouTube, Karol Nawrockifb, Rafał Trzaskowski fb
Czytaj dalej

News USA

J.D. Vance u Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.

Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.

J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu