Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Triduum Paschalne – O. Józef Polak zaprasza do Ośrodka Jezuickiego na liturgię wielkanocną

Opublikowano

dnia

Wkraczamy w czas Triduum Paschalnego, które jest upamiętnieniem męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. O jego znaczeniu mówi Gość Radio Deon – Ojciec Józef Polak z Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago.

Triduum Paschalne rozpoczynane w Wielki Czwartek wieczorem, dotyczy trzech dni: Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Niedzieli Zmartwychwstania. Przeżywamy wtedy ważne wydarzenia i obrzędy dla wiary katolickiej.

Wielki Czwartek

W ten dzień Jezus zjadł ostatnią wieczerzę ze swoimi uczniami i ustanowił Eucharystię oraz sakrament kapłaństwa– najważniejsze dla chrześcijaństwa. W Wielki Czwartek skupiamy się więc na obecności Chrystusa pośród nas. Bo On pozostał z nami pod postacią chleba i wina.

REKLAMA REKLAMA

Rano w ten dzień podkreślana jest jedność księży z biskupem. W katedrach sprawuje się Msze Krzyżma, w czasie których święcone są oleje krzyżma, katechumenów i chorych. Jest to jedyna poranna msza w Kościele. Oleje poświęcone w tym dniu będą wiernym służyć do następnego Triduum.

Wieczorem natomiast w kościołach sprawowane są Msze Wieczerzy Pańskiej. Uroczyście upamiętnia się na nich ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. To msza, na której kapłan ponawia gest Jezusa z Ostatniej Wieczerzy: umywa nogi przedstawicielom wspólnoty.

Wielki Piątek

To dzień kiedy, podobnie jak w Wielką Sobotę, nie ma mszy świętej. W Wielki Piątek jest tylko odprawiana Liturgia Męki Pańskiej, z rozbudowaną modlitwą wiernych. W Wielki Piątek adorujemy krzyż: skupiamy się na śmierci Jezusa jako odkupieniu naszych win. Ciało Jezusa zostaje złożone do grobu – ciemnicy.

W ten dzień wierni często myślą o cierpieniu, którego sami doświadczają, łącząc je z cierpieniem Chrystusa.

Liturgia Męki Pańskiej w Ośrodku Milenijnym w Chicago będzie odprawiona o godzinie 3 popołudniu i 7 wieczorem.

Wielka Sobota

W ten dzień odbywa się święcenie pokarmów, całe rodziny przychodzą do kościoła ze święconką. Ale też warto spojrzeć na inaczej wyglądający kościół w ten dzień, na puste tabernakulum i nagi ołtarz i zastanowić się czym mógłby być dla nas brak Jezusa.

Jeśli teraz nie możemy otrzymać rozgrzeszenia w konfesjonale, to zawsze możemy przecież pełnić czyny miłosierdzia. Jałmużna wprowadza w przestrzeń nadziei, ożywianej ewangelicznym błogosławieństwem, że miłosierni dostąpią miłosierdzia.

Wielką Sobotę wieczorem odprawiana jest liturgia Wigilii Paschalnej, wprowadzająca nas w świętowanie Wielkanocy. To na niej ponownie rozbrzmiewa uroczyste Alleluja.

Święcenie pokarmów w Jezuickim Ośrodku Milenijnym od 9 rano do 4 popołudniu.

Wielki CzwartekPiątek i Sobotę w kościołach milkną dzwony. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej do Wigilii Paschalnej można słyszeć głucho brzmiące kołatki. To jest czas by spojrzeć wgłąb siebie, zobaczyć czy w życiu jest się radosnym, jak każdy chrześcijanin powinien być, czy częściej przygnębionym.

Trzeba zdać sobie sprawę jak dużo dostajemy od Boga i próbować być wdzięcznym. Święta Wielkiej Nocy są świętami przemiany, mówiącymi nam, że jest nadzieja, że Zmartwychwstanie naprawdę się wydarzyło i nadal wydarza na świecie.

Wielkanoc

Tam, gdzie procesji rezurekcyjnej nie ma po Wigilii Paschalnej Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna Rezurekcja – liturgia radości ze Zmartwychwstania.

Wielki Tydzień jest dobrym czasem by zatrzymać się na chwilę, przeżyć ten czas w sensie duchowym, a także doświadczyć przemiany – wyspowiadać się i stanąć z czystym sercem przed Jezusem, który zmartwychwstał.

 

 

 

 

 

Źródło: inf. własna
Foto: istock/sedmak/jchizhe

 

REKLAMA REKLAMA

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Finanse na studia – jak je zdobyć radzi Iwona Kulpa z My College Planning Team

Opublikowano

dnia

Autor:

Studia w Stanach Zjednoczonych są drogie, dlatego warto wiedzieć jak zdobyć na nie fundusze. O pożyczkach studenckich, stypendiach uczelnianych i innych drogach pozyskania pieniędzy mówi w Radio Deon Chicago specjalistka, jeśli chodzi o te zagadnienia, Iwona Kulpa z organizacji My College Planning Team.

Aby starać się o jakąkolwiek pomoc finansową związaną ze studiami przede wszystkim należy wypełnić wniosek FAFSA. Choć, jak zaznacza Iwona Kulpa, jego złożenie jeszcze niczego nie gwarantuje.

FAFSA to bezpłatny wniosek o federalną pomoc studencką, taką jak stypendia federalne i pożyczki od państwa. Wypełnienie i złożenie FAFSA  daje dostęp do największego źródła pomocy finansowej na opłacenie college’u lub szkoły zawodowej.

Ponadto wiele stanów i uczelni korzysta z informacji zawartych w FAFSA w celu ustalenia, czy dana osoba kwalifikuje się do pomocy państwowej i szkolnej, a niektórzy prywatni dostawcy pomocy finansowej także mogą wykorzystywać te informacje w celu ustalenia, czy kwalifikuje się do ich pomocy.

REKLAMA REKLAMA

Iwona Kulpa, która pracuje już od 20 lat pomagając ludziom zdobywać pieniądze na studia, mówi, że wielu z nich, nie mając odpowiedniej wiedzy, bardzo przepłaca za naukę.

Dotyczy to zwłaszcza osób mających dochód powyżej 75 tys. dolarów, które nie kwalifikują się już do bezzwrotnej pomocy finansowej.

Gość Radio Deon podkreśla, że nie należy się sugerować kosztami studiów, bo dana uczelnia może równocześnie więcej oferować w postaci stypendiów. Ważny jest także fakt, że ze szkołami można negocjować w kwestiach finansowych, czego właściwie ludzie nie wiedzą.

Dlatego, by mieć pewność, że nie przepłacimy za studia i otrzymamy wszelaką możliwą pomoc finansową, najlepiej zwrócić się do takiej organizacji jak My College Planning Team.

Jeśli dziecko ma pójść na studia, Iwona Kulpa zaleca aby zacząć przygotowania już dwa lata wcześniej.

Ważne jest tu zwłaszcza rozliczenie podatków – jeśli będą one niskie, to może bardzo negatywnie wpłynąć na możliwość uzyskania dofinansowania z przeznaczeniem na studia.

Wpływ mają także informacje na temat majątku, nieruchomości czy prowadzonej firmy, które trzeba w odpowiedni sposób ująć.

Gość Radio Deon jest pierwszą polskojęzyczną osobą pracującą w My College Planning Team, dlatego szczególnie zaprasza do konsultacji Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Kontakt z Iwoną Kulpą można uzyskać dzwoniąc na nr tel. 630 965 43 77, lub wchodząc na stronę mycollegeplanningteam.com, gdzie także umieszczonych jest wiele bardzo przydatnych informacji.

Konsultacje są bezpłatne.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/BrianAJackson/ Drazen Zigic

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Opowiedz swoją historię w Art Gallery Kafe. Do udziału w cyklicznym wydarzeniu zaprasza Ewa Uszpolewicz

Opublikowano

dnia

Autor:

„Od zawsze ludzie dzielili się opowieścią” mówi Ewa Uszpolewicz zachęcając w Radiu Deon Chicago do udziału w cyklicznych spotkaniach w każdy ostatni  poniedziałek miesiąca w Art Gallery Kafe w Wood Dale. Od prawie roku wydarzenie „Opowiedz mi swoją historię” organizuje polskie wydawnictwo Evergreen z Chicago.

Każdy może przyjść na spotkanie „Opowiedz mi swoją historię”,  posłuchać a także podzielić się swoimi przeżyciami.

W czasie jednego spotkania występuje zazwyczaj około 6-7 osób opowiadających a każda z nich ma czas do 10 minut na przedstawienie swojej historii.

Ewa Uszpolewicz z wydawnictwa Evergreen mówi, że nie ma potrzeby przekonywania czy namawiania kogoś do opowieści. Ludzie lubią ze sobą rozmawiać, a takie opowiadanie to bliski kontakt na żywo z odbiorcami.

REKLAMA REKLAMA

Zdarza się także, że ktoś z publiczności dołącza do opowiadających by podzielić się swoją historią i robi to spontanicznie.

Historie bywają różne; śmieszne, zaskakujące i dowcipne albo wręcz przeciwnie – bardzo smutne, przepełnione nostalgią i trudnymi sprawami.

Ewa Uszpolewicz, jako jedna z organizatorek spotkań, zaznacza, że tematy nigdy nie są narzucane. W tym przypadku tworzy je samo życie. Jedyne zakazane, to te związane z polityką.

Nasz gość mówi, że w tych opowiadaniach można przejrzeć się jak w lustrze, i dotyczy to zarówno osób opowiadających jak i słuchających. Jednej i drugiej stronie towarzyszy dużo emocji.

Wydawnictwo Evergreen przygotowuje antologię kilkunastu z tych opowiadań, której premiera odbędzie się w grudniu tego roku. Dla tej premiery jest planowane specjalne wydarzenie.

Jeśli chcesz posłuchać, przyjdź na spotkanie, kolejne odbędzie się 26 września, czyli w najbliższy poniedziałek, o godzinie 7.00 wieczorem.

Właściciele Art Gallery Kafe, specjalnie w ten dzień otwierają swój lokal.

Jeżeli chcesz podzielić się swoją historią, napisz na adres info@wydawnictwoevergreen.com, lub zgłoś osobiście w czasie spotkania.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Źródło: inf. wł.
Foto: fb

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Górale z Chicago wybiorą nową Królową! Stanisław Sarna zaprasza do Domu Podhalan w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Już w tą niedzielę bardzo specjalne i piękne wydarzenie w naszej Polonii, zwłaszcza tej pochodzącej z Podhala. Wybór Królowej Związku Podhalan w Północnej Ameryce, która będzie panować przez kolejny rok, zapowiada w Radio Deon Chicago prezes organizacji, Stanisław Sarna. Poza konkursem czeka nas prawdziwie góralska zabawa!

To piękna i długoletnia już tradycja, wśród górali zamieszkujących Chicago, pokazująca, że młodzi ludzie wciąż kultywują podhalańską kulturę.

Jednak, jak tłumaczy Prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce, Stanisław Sarna, wybór nie polega na znanym wszystkim konkursie piękności, ponieważ „wszystkie góralki są piękne”.

Więc najważniejsze są tradycyjny, góralski strój, zgodny z przepisami konkursu, a także jakiś talent, a tu mile widziany jest talent związany z podhalańskim folklorem, czyli śpiew i taniec.

REKLAMA REKLAMA

Jeśli chodzi o wygląd, Stanisław Sarna podkreśla, że ważne są wszystkie szczegóły, nawet odpowiedni splot warkocza czy np. prawidłowe zawiązane kierpce. Sztuki wiązania kierpc dziewczyna tradycyjnie jest uczona przez matkę lub inną osobę z rodziny.

Ale podhalański strój, śpiew i taniec to jeszcze nie wszystko; dziewczęta chcące zdobyć koronę królowej muszą także wykazać się wiedzą na temat tradycji, gwary podhalańskiej i samego Związku Podhalan oraz umiejętnościami, które w dawnych czasach w Polsce były codziennymi pracami góralek.

Są to: cerowanie skarpet, zagniatanie ciasta na góralskie moskole oraz zdecydowanie najbardziej niezwykła czynność w tych czasach, zwłaszcza wśród amerykańskiej młodzieży, czyli dojenie krowy na czas!

W czasie konkursu jury wybierze tą jedyną Królową, ale także „Kandydatkę na Królową”, a publiczność będzie mogła zagłosować na swoją faworytkę, która dostanie tytuł „Królowej Publiczności”.

Wybrana królowa otrzyma koronę i szarfę i cenne nagrody. Będzie ona reprezentować Związek Podhalan w Północnej Ameryce na wszystkich uroczystościach związkowych, polonijnych oraz świeckich i kościelnych przez następny rok.

Pozostałe laureatki konkursu również otrzymają cenne nagrody.

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce serdecznie zaprasza!

A Stanisław Sarna robi to osobiście i po góralsku:

Wybory odbędą się w niedzielę 25 września w Domu Podhalan 4808 S. Archer Ave. Chicago. Rozpoczęcie o godz. 3:00 po południu.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Vice-prezesem d/s kultury Janem Królem pod nr tel. (773) 592-8413 lub za pomocą poczty elektronicznej pod adresem jankrol554@gmail.com.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: zppa, You Tube

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu